Kuźmiuk: Przez 6 lat bycia w opozycji nic nie zrozumieli... - zdjęcie
25.05.21, 17:30Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Kuźmiuk: Przez 6 lat bycia w opozycji nic nie zrozumieli...

14

1. Politycy opozycji , w tym szczególnie Platformy, mimo że już drugą kadencję są w opozycji, jak się wydaje do tej pory nie zrozumieli dlaczego większość wyborców, nie chce aby wracali do rządzenia Polską.

Im częściej w mediach pojawiają się informacje o dobrych wynikach finansowych spółek Skarbu Państwa i to tych obecnych na GPW w Warszawie im bardziej rośnie wartość ich akcji, tym częściej słychać głosy polityków Platformy, że te spółki to „patologia” i po powrocie do władzy, sprywatyzują je wszystkie.

Wcześniej takie zapowiedzi było słychać od samego przewodniczącego Budki ale także od znanego „speca” od prywatyzacji obecnego europosła Janusza Lewandowskiego, teraz wypowiedział się w ten sam sposób dawno nie widziany i nie słyszany Jan Vincent Rostowski, ten od „pieniędzy nie ma i nie będzie”.

2. Były wicepremier i minister finansów w rządzie PO-PSL, udzielił wywiadu portalowi „wiadomo.co”, w którym snuje plany powrotu Platformy do władzy w Polsce i w związku z tym przedstawia nawet swój składający się z czterech punktów plan wychodzenia z kryzysu.

Jednym z tych punktów jest bezwzględna prywatyzacja spółek Skarbu Państwa, bo zdaniem ministra Rostowskiego te spółki to „nieustające zarzewie korupcji, złodziejstwa i kumoterstwa”.

Rostowski powinien pamiętać jak wyglądała prywatyzacja majątku narodowego, wtedy kiedy to właśnie on był ministrem finansów i wicepremierem i jak żądał od kolejnych ministrów Skarbu, wyprzedaży akcji giełdowych spółek pod bieżące potrzeby budżetu państwa.

3. Przypomnijmy, że ludzie Platformy mają „doświadczenie” w prywatyzacji, ich sztandarowym człowiekiem od takich operacji jest Janusz Lewandowski, który jeszcze w ramach Unii Wolności wsławił się licznymi prywatyzacjami, których negatywne skutki odczuwamy do dzisiaj (między innymi słynnym programem powszechnej prywatyzacji).

A później już w latach 2007-2015 w ramach rządów PO-PSL szło im „jak z płatka” sprzedali majątek, często tzw. srebra rodowe za prawie 60 mld zł, a także ziemię z zasobów Skarbu Państwa za blisko 10 mld zł, a mimo to nie było środków na żadne duże programy społeczne.

Często zdarzały się takie prywatyzacje pod bieżące potrzeby budżetu państwa, ministrowi Rostowskiemu brakowało pieniędzy na bieżące wydatki to zgłaszał problem do ministra skarbu, ten w przeciągu kilku dni organizował szybką tzw. księgę popytu na akcje jakieś atrakcyjnej firmy i w ciągu zaledwie kilkunastu dni sprzedawano kilka procent jej akcji.

Tak sprzedano na przykład w 2012 roku 7,8% akcji banku PKO BP za blisko 3,2 mld zł, obniżając udziały Skarbu Państwa do poziomu najniższego z możliwych i łatając przy pomocy tych środków dziurę budżetową.

4. Przypomnijmy także, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy (od początku listopada poprzedniego roku do końca kwietnia tego roku), wartość akcji Skarbu Państwa w PGNiG wzrosła o 9,2 mld zł, w KGHM o blisko 6,5 mld zł w PKO BP o 5,5 mld zł, PGE- 5,4 mld zł, PKN Orlen o 4,1 mld zł, PZU-3,8 mld zł, Lotos o 2,2 mld zł, JSW-1 mld zł, Tauronu o 0,8 mld zł i Enei o 0,8 mld zł (całość akcji tych spółek w rękach Skarbu Państwa, na początku maja była warta ok. 92 mld zł).

Sumarycznie wzrost wartości tych akcji w 10 spółkach z najwyższymi udziałami Skarbu Państwa, wyniósł w tym okresie blisko 40 mld zł i miało to miejsce w okresie, kiedy ciągle utrzymują się pewne ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę sytuację na giełdach światowych i europejskich, a ta szczególnie w ostatnich miesiącach nie jest przecież najlepsza, co rzutuje także na to, co dzieje się na GPW w Warszawie, to tak duży wzrost kapitalizacji spółek Skarbu Państwa w ciągu ostatniego pół roku, zasługuje na szczególne podkreślenie.

Przecież inwestorzy giełdowi w swych decyzjach, nie kierują się sentymentami ani poglądami politycznymi, a ich inwestycje w akcje spółek giełdowych, zależą od ich kondycji, aktualnie osiąganych wyników ekonomicznych, wysokości wypłacanych dywidend i perspektyw w tym zakresie.

5. Choćby tylko te dane dotyczące wzrostu wartości spółek SP na GPW zaprzeczają diagnozie Rostowskiego, że „spółki SP to zarzewie korupcji, złodziejstwa i kumoterstwa i dlatego trzeba je natychmiast sprywatyzować”.

Co więcej, przy takich zapowiedziach Rostowskiego jest duża szansa, że on i ludzie o jego sposobie myślenia, nie zostaną przez Polaków dopuszczeni do władzy w dającej się przewidzieć przyszłości, więc tych swoich „oszalałych” prywatyzacyjnych koncepcji, nie będą realizować.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (14):

AAAtomek2021.06.2 9:48
przecież wszyscy lewacy i POmuchy mają ptasie móżdżki i nigdy nic nie zrozumieją dlatego mają zwidy, że jak zjawi się ryży to wiele się odmieni, a tu figa i to bez maku
B522021.05.26 17:55
w bydgoszczu pinindzy nima
Polak2021.05.26 4:54
Czopek kuźmiuk jak zwykle nie wie o czym bredzi - nie dość że nie 6 lat, tylko 8 lat, to jeszcze już od 6 lat pisowska mafia nie jest opozycją.
Zarabiaj w domu Poradnik2021.05.25 19:08
Bądź jak ten głupi ch uj katolicka kretynizacja polski 🇵🇱. Rozpacz.
Och ty, "kretynizacjo"...! Rozpaczasz??2021.05.25 21:03
No to podziel się swoją rozpaczą? Czyżby cię oskubali na koncie?... Czy może za mało ci zapłacili tzw. "prowizji", za oskubanie innych? Wiemy co to "Bitcoin.."!....Czyżby..." Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka..."? hahaha...! Dałeś się nabrać???
Panie Vincent Rostowski..?2021.05.25 21:09
U Pana : " Piniędzy ni ma i nie będzie...."! Nic dziwnego że taki Min. Finansów ni miał piniędzy..! Trzeba było umić i mieć "głowę na karku"! .... A widać było, że ni miał pomysłu w głowie!
Zarabiaj w domu Poradnik2021.05.25 19:01
http://bitcointime.com.pl
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.25 19:00
kuźmiuk pedale! już ci nochal zbrązowiał od tego ciągłego siedzenia nim w PiSiej dpie!
Anonim2021.05.25 21:43
twojej matce macica zczerniala ..bo ja brudne pomatoly dymaja
AAAtomek2021.05.25 18:57
Przez 6 lat bycia w opozycji nic nie zrozumieli... ???? Czego? Jak kraść???????
Jahu🐟2021.05.25 18:56
Kuźmiuk się sprzedał.
Polak mały2021.05.25 18:40
POtrafią sprzedać nawet pieniądze....
klasyk z Czerskiej2021.05.25 18:20
włosów ni ma i nie będzie
Jahu🐟2021.05.25 17:55
Sprzedadzą a piniendzy nie będzie.