Kuźmiuk: Gazprom. PiS robi to, o czym Tusk nawet nie śnił - zdjęcie
16.11.19, 10:08

Kuźmiuk: Gazprom. PiS robi to, o czym Tusk nawet nie śnił

49

1. Wczoraj Zarząd PGNiG poinformował, że przekazał rosyjskiemu Gazpromowi oświadczenie woli o zakończenia długoterminowego kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski.

Kontrakt zwany jamalskim obowiązuje od 1996 roku, podpisał jeszcze rząd Leszka Milera i po przedłużeniu go przez rząd Donalda Tuska obowiązuje do końca 2022 roku (Donald Tusk chciał go nawet ,żeby obowiązywał on aż  roku 2037 ).

Przekazanie takiego oświadczenia na 3 lata przed upływem daty zakończenia kontraktu , jest procedurą z niego wynikającą, obydwie strony zobowiązywały się, że zawiadomią się czy mają wolę jego kontynuowania.

Mimo tego ,że to tylko oświadczenie woli zarządu PGNiG, to jest to w polskich warunkach wydarzenie, które jeszcze parę lat temu przed przejęciem władzy przez Prawo I Sprawiedliwość, było wręcz niewyobrażalne.

Teraz po 4 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, na tyle zaawansowano warunki do stworzenia bezpieczeństwa gazowego bez dostaw tego surowca z Rosji, że PGNiG może sobie na to pozwolić na wydanie takiego oświadczenia woli.

2. To właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości spowodował ,że koncern PGNiG  jeżeli chodzi o import gazu, udział gazu pochodzącego z Rosji zmniejszał się z roku na rok, a jego kierownictwo zapewniało, że po roku 2022  nie przedłużymy kontraktu jamalskiego na dostawy gazu z Rosji.

Przypomnijmy, że rząd Tuska w 2010 roku chciał przedłużyć ten kontrakt o kolejne 15 lat do roku 2037, ale po protestach śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego ,Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie, i w związku z twardym stanowiskiem Komisji Europejskiej w tej sprawie, odstąpiono od realizacji tego przedsięwzięcia.

Zapotrzebowanie na gaz w naszym kraju cały czas rośnie i po roku 2022 przekroczy 20 mld m3, przy czym już w 2018 roku wyniosło ponad 17 mld m3 i głównym dostawcą był PGNiG, który sprzedał 16,6 mld m3.

Ze źródeł krajowych pochodzi około 4 mld m3 gazu, pozostała część - 13,5 mld m3 z importu, ale tylko 67% z kierunku wschodniego i tendencja spadku importu z tego źródła będzie dalej trwała (jeszcze w 2015 roku import gazu ze Wschodu wynosił 90% całego importu).

3. Rośnie natomiast import gazu skroplonego LNG i to nie tylko w ramach tzw. kontraktu katarskiego, ale głównie ze źródeł z USA i zarówno tzw. sportowych, ale przede wszystkim w ramach kontraktów długoterminowych.

Takich kontraktów długoterminowych z firmami z USA , PGNiG podpisał już pięć, jeden z nich będzie realizowany już od tego roku, pozostałe od roku 2022 i 2023, wtedy kiedy wzrośnie zdolność absorpcyjna Gazoportu w Świnoujściu.

Rozpoczęła się jego rozbudowa z dotychczasowej pojemności 5 mld m3 do 7,5 mld m3, co więcej Unia Europejska uznała tę inwestycję za ważne przedsięwzięcie dywersyfikacyjne i wsparła środkami finansowymi z unijnego budżetu.

Jednak kluczem do rezygnacji z dostaw rosyjskiego gazu do Polski w ramach kontraktu długoterminowego, będzie budowa i oddanie do użytku do jesieni 2022 roku gazociągu Baltic Pipe.

4.W połowie kwietnia tego roku w Brukseli została podpisana przez wiceprzewodniczącego KE d/s unii energetycznej komisarza Marosza Szefczovicza i prezesa polskiej spółki Gaz-System umowa na dofinansowanie z budżetu UE budowy gazociągu Baltic Pipe.

Wsparcie ma wynieść 215 mln euro i jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, było przez blisko 3 lata negocjowane z UE przez ministra Piotra Naimskiego, ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i ministra Konrada Szymańskiego.

Premier stwierdził także, „że ta inwestycja to coś strategicznie przełomowego, bo mamy do czynienia z momentem, w którym możemy powiedzieć, że za 3 lata gazociąg bałtycki powstanie”.

Także rzeczniczka Komisji Europejskiej powiedziała, że „projekt Baltic Pipe przyczynia się do realizacji głównych celów unii energetycznej w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowej i Wschodniej”.

5.To właśnie rozbudowa Gazoportu w Świnoujściu aby mógł przyjmować do 7,5 mld m3 gazu skroplonego rocznie, powiększanie wydobycia krajowego przynajmniej do 5 mld m3, a także budowa Baltic Pipe do końca 2022 roku pozwoliła PGNiG na wydanie oświadczenia woli o braku zainteresowania kontynuacją kontraktu jamalskiego.

To co za rządów Donalda Tuska wydawało się wręcz niewyobrażalne po jednej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy pozwala na taką zapowiedź , a pod koniec 2022 roku stanie się faktem.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (49):

anonim2019.11.21 16:04
taaa...kontraktów sportowych,brawo dla tego pisarza frondowego chyba spotowych
Polak2019.11.18 6:51
Jeden jedyny raz Kuźmiuk się nie myli - PiS regularnie ochoczo liże buty Putina. Tusk o takim upadlaniu się nawet nie śnił.
Dr Nobody2019.11.17 16:28
A fałszywiec, komunista Miller został niedawno wybrany na euroOsła :):):) Za dużo jeszcze jest ścierwa w tej Polsce.....Walduś Pawlak, który podpisał ten kontrakt żyje sobie w najlepsze w przepychu i bogactwie, Tusk tchórz nad tchórze w pedalskiej brukseli będzie dalej siedział.
Topek2019.11.17 12:23
No to będziemy mieli najdroższy gaz w europie szykuje się import kufajek z Rosji
Urszula2019.11.17 8:24
Zgadza się, panie Kuźmiuk. "Rząd PiS aż o 10 proc. podnosi akcyzę na alkohol i papierosy. To ponad trzy razy więcej, niż mówiono w kampanii wyborczej. " Tuskowi się o tym nie śniło. "W trzecim kwartale zysk netto PGNiG wyniósł zaledwie 30 mln zł, niemal 20 razy mniej niż przed rokiem. NIe wiadomo też, kto po likwidacji Ministerstwa Energii ma decydować o uwolnieniu zapasów gazu, jeśli w styczniu Gazprom wstrzyma tranzyt gazu przez Ukrainę." O tym też się Tuskowi nie śniło. PiS zajedzie Polskę na amen.
3032019.11.17 12:18
Urszulka, nie pij tyle, to będzie taniej! tusk to Szmata!
B522019.11.17 7:06
jak postkomuna wynegocjowała ceny gazu to mój piec gazowy wylądował na złomie teraz czerwona szarańcza wprowadza zakazy ogrzewania węglem ja to nazywam ekologią czerwonej szarańczy apeluję do czerwonej szarańczy zamiast mandatów dopłaćcie ludziom różnicę między węglem a gazem nie róbcie ekologij naszym portfelem
widzisz i nie grzmisz2019.11.16 22:25
oj dojadą nas na tym LNG, dojadą
ian2019.11.16 21:50
bjor karlson;;;;peowskie szambo ściek rafałka z farmy troli musi zarobić na jurgielt u swoich mocodawców
ian2019.11.16 21:49
peowskie szambo ściek rafałka z farmy troli musi zarobić na jurgielt
Piotr Nowak2019.11.16 20:34
BRAWO PIS za wspaniałe rządzenie krajem, za świetny rozwój gospodarki polskiej, za programy wspierające polskie rodziny, mieszkania dla ludzi młodych, pomoc dla rolników, seniorów i niepełnosprawnych, za działania na rzecz zwiększenia naszego bezpieczeństwa i zdrowia, za reformy, które wprowadzacie (prokuratura, sądownictwo, emerytury ubeckie, i inne). Na kolejne wybory pójdę z pewnością, ponieważ dla obecnie rządzących alternatywy nie ma, a powrotu tego co było nie chcę, bo nie chcę by było jak było.
MirekT z warszawy2019.11.16 20:25
Dwóch narodów, których Polacy nigdy nie zaakceptują – to Rosja i Niemcy !!! To nasi sąsiedzi z prawej i lewej strony. Niemcy wymordowali 6 milionów Polaków. Ruscy prawdopodobnie dużo więcej . Gdybyśmy my Polacy im ten holokaust przebaczyli, to historia uznałaby nas za durniów !!! Niestety wielu Niemców pozostało po wojnie w granicach Polski, a dodatkowo Stalin przysłał nam po wojnie 200 tys. swoich, zaufanych ludzi, rozmieszczając ich głównie w wojsku UB, WSI, milicji, sądach, szkołach i urzędach. Dzisiaj potomkowie tych nacji (m.in. resortowe dzieci) to opozycja totalna, czerwona i tęczowa zaraza, to lewactwo, które nienawidzi Polski i Polaków. Zamordowana niedawno J. Brzeska napisała na transparencie: „Polacy, nie wiem co, ale musimy z nimi coś trobić” ! Tak, to prawda Polacy – musimy z nimi coć zrobić !
KKK2019.11.16 20:24
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Newsroom2019.11.16 20:18
Skurczą się wpływy za gaz Gazpromowi, o miliardy dolarów , to na razie z Polski, natomiast już powoli powstaje Hub gazowu w Polsce, który będzie zaopatrywał w gaz pozostałą część Europy Środkowej i będzie to gaz z USA i Kataru a nie z Gazpromu. Kolejne miliardy dolarów pofruną Kremlowi koło nosa !
Piotr Nowak2019.11.16 20:32
Tak, to jest bardzo obiecujące ! Odgryziemy się im za lata w których nas, razem z Pawlakiem, oszukiwano !!!
Fergal2019.11.16 15:05
A kto wybudował terminal LNG w 2009 roku... propaganda sukcesu.
anonim2019.11.16 16:27
SP. Lech Kaczynski ow projekt zainicjowal .
Max Fiend2019.11.17 23:08
A jak niby to zrobił? :-D
Karolina Karolajn2019.11.16 14:38
ludzie dobrej woli wiedza że rządy PiS to rządy dobrego gospodarza, który wyciąga Polskę z głębokiej zapaści w którą wpadliśmy na skutek grabieży poprzedniej ekipy. Ale nigdy nie napisała bym ,że Tusk śnił o jakichkolwiek dobrych rzeczach dla POLSKI. Nie wiem i nie chcę wiedzieć o czym śnią źli ludzie,agenci,złodzieje,judasze ,donosiciele czy zdrajcy ale podejrzewam , że muszą to być koszmary więzienne a nie korzystne kontrakty dla Polski...
Fergal2019.11.16 15:04
Prymitywny i naiwny komentarz... szkoda, że nie wspomniałaś o aferze vatowskiej czy SKOK... albo kto rozpoczął budowę w 2009 roku terminalu LNG...
Karolina Karolajn2019.11.16 15:36
wiesz co? często w mojej rodzinie wykształceni (nawet bardzo)PeOwcy prowokują mnie pytaniami o czarne owce z PiSu(mimo ,że nie chce rozmawiać przy stole o polityce)... najpierw przez pół roku słyszę o misiewiczu ,teraz pada jakieś inne nazwisko a na deser odgrzewane są SKOKI ,które jak wiadomo mógł prowadzić kazdy a ze SKOKIEM wołomin to czułe zdjęcia miał nawet Bronisław K. Natomiast nigdy nie ma rozmowy o taśmach Sowy,wypowiedziach Neumana i koszmarnych kradzieżach gdzie możemy wymieniać godzinami osoby z pierwszych stron gazet. Różnica jest taka że Pis rozwiązuje problem nieuczciwych ludzi w swoich szeregach a PO ich awansuje lub wysyła na placówki. pisze w duzym skrócie bo muszę wychodzić.
MirekT2019.11.16 16:40
Karolina nie da się czytać Twojego pie-rdolenia !!! Jak by twój biedny ojciec wiedział że się taki debil urodzi to by się za tapczan spuścił !!!!
karolina karolajn2019.11.16 17:03
obrzydliwe. To co napisałeś przeczytaj głośno i spojrzyj sobie głęboko w oczy w lusterku. 100% że tego nie zrobisz. Nie uraziłeś mnie ani mojego śp.Taty ale kolejny raz zalałeś cuchnącym gó...m swoje sumienie i duszę. pytanie tylko czy się z tego wykaraskasz? nie pisz więcej do mnie
Urszula2019.11.16 18:24
Nie pisz kobito, o zdrajcach i złodziejach z PO. Ty podaj nazwiska tych zdrajców i złodziei. I ile nakradli. A potem zastanów się nad złodziejami z PiS, nad tą rządzącą mafią, która rozkrada i rozwala Polskę. Nie było w historii Polski takiego szefa NIK, który ma powiązania z mafią i który oszukuje skarb państwa zatajając swoje dochody. Zwykły Kowalski miałby taki domiar, że żyć by mu się odechciało, ale nie złodziej z PiS.
P,J.2019.11.16 21:36
No i po co kłamiesz, że jesteś Urszulą ! Jesteś Kellerem Lesiem ! Przepoczwarzyłeś się znów ! Żadna kobieta , nie używa słowa " kobita", tylko wy tak piszecie i to piszą tylko stare chłopy ! Wiem o tym ! Możesz sobie pisać "skolko godno" ! I tak ci nikt w nic nie uwierzy, sam się nie szanujesz, jesteś ruskim lewakiem! Więc Won za Don ! Czemu nam sie tu pod nogami plączesz !?
Piotr Nowak2019.11.16 20:30
Temu PO-je-bowi chodzi o te 240 MLD zł, które skradły mafie pod wodzą Tuska ! Nigdy też nie słyszałem o aferze SKOK, a jeśli to tam napewno kradli PO-je-by !
Dam2019.11.16 16:06
Nawet kłamca Morawiecki przyznał, że cała kampania wyborcza w 2015r była oparta na kłamstwie, a Polska nigdy nie była w ruinie. No ale niektórzy nie zauważyli i dalej głupoty pletą.
IGA2019.11.16 21:44
A MOZEBYŚ PODAŁ ŻRÓDŁO, A NIE PUSTE GADANIE! CZYTAŁAM, TU W ARTYKULE, ŻE TO WŁAŚNIE SIKORSKI CHWALIŁ SIĘ , ŻE WCZEŚNIEJ BRAŁ UDZIAŁ W USTAWCE WYBORÓW!
XYZ2019.11.16 11:57
A czy nie lepiej targować się o cenę niż mówić nie.W tej sytuacji Ameryka nam cenę podniesie.
Max Fiend2019.11.16 11:28
Kuźmiuk to nałogowy kłamczuch. To niby kto w 2009 rozpoczął inwestycję w terminal LNG w Świnoujściu? :-D
Katrina2019.11.17 0:39
Prezydent Lech Kaczyński
Max Fiend2019.11.17 23:07
Nie miał takiej możliwości, był tylko miernym prezydentem kłócącym się o krzesło na szczycie RE :-D
ruiny2019.11.16 11:22
Z Rosji tylko kontrakty bieżące na wyśmienitych warunkach. Ja cena zła to ruski gaz wypad.
JanP2019.11.16 11:14
Kuźmiuk nie mów hop. Jeszcze Baltic Pipe nie powstał a na dodatek będzie objęty pełną dyrektywą gazową UE a to oznacza utratę pełnej kontroli nad tym gazociągiem.
Leon zawodowiec2019.11.16 14:08
A czy Nord 2 tez bedzie objety pełną kontrola eurokołchozu??
JanP2019.11.16 17:22
Nie będzie.
jula2019.11.16 10:27
Tusk nie miał żadnych wizji dotyczących rozwoju Polski.Jako młodzianek zaczął przyjmować nazwijmy to subwencje od CDU/CSU SPD zaczęli szkolić narybek dla realizacji swoich celów ,wiadomo było,że Polska zostanie członkiem Unii Europejskiej,narybek był dość inteligentny (studenci lub absolwenci) w większości po humankach,stąd mało analityczni,ale żądni wpływów i pełni ambicji.Schetyna nawet marzył,żeby mieć taki status majątkowy ,aby codziennie pić sok pomarańczowy.Tacy wizjonerzy na pasku post esbeków i służb budowali partie typu KLD,UD UW czy ostatni pomiot akuszera Czempińskiego PO .Sprawnie to im poszło obalenie rządu Jana Olszewskiego.Pasek wpływów niemieckich z jednej strony i pasek ruskich agentów z WSI działał skutecznie.Fakty są jednoznaczne i to wcale nie gorzej dla faktów.Koniec lansu Tuska i formacji,czas na analizy faktów.
Dam2019.11.16 10:57
Masz na myśli rząd, który przez całe pół roku zdołał uchwalić tylko jedną ustawę - o swoim powołaniu? Skoro był tak nieudolny to chyba dobrze, że został rozwiązany.
MirekT2019.11.16 13:05
Tak Towarzyszko, partia was docenia. Wasze zaangażowanie, determinacja i niezłomna wiara w końcowy sukces , została doceniona nawet przez towarzysza Antoniego !!!! Już nie długo towarzyszko przeprowadzicie się z tej wiejskiej rozpadającej się rudery do Warszawy, willa na Parkowej po Staśku Karczewskim się zwalnia !!! Życzymy dalszych sukcesów !!!
tom2019.11.18 12:58
wspaniale;tu napisano prawdę i tylko prqwdę. szacunek
prosty2019.11.16 10:25
Mamy plan B, jesteśmy gotowi na to, że działania Moskwy i Berlina mogą doprowadzić do opóźnienia uruchomienia Baltic Pipe?
MirekT z warszawy2019.11.16 20:26
Opssss ! Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
prosty2019.11.17 8:48
Zarządzałeś kiedyś swoimi pieniędzmi lub biznesem, własnym lub powierzonym?
To Tylko Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.16 10:21
Nie przedłuża kontraktu bo to ruski gaz gdyby był czeski to spoko ale ruski! To świadczy o słabości tego rządu! Nie potrafią nic ugrać na wschodzie jak i na zachodzie! Już niedługo przyjdzie czas na Polski chrust z Polskich lasów i potajemnie sprowadzany onucowy węgiel przy którym PiSiaki się będą grzały w zimowe wieczory! buhahaha... PiSowska polityka zagraniczna to pasmo porażek!!!
skuter2019.11.16 16:59
widzisz chłopie dzięki PIS owi to chociaż chrust będziemy mieli bo Komorowski z Tuskiem nawet to mieli zamiar żydom sprzedać
Piotr Nowak2019.11.16 20:27
Fantastyczny komentarz ! Brawo skuter !
Paulina2019.11.16 21:15
Lechu Karlsonie-Kelerze ! Masz rację, broń Rusków, przecież ci płacą, tak? A znasz to :" Nie będzie ruski pluł nam w twarz...." Doucz się , ten wpis świadczy o twojej słabości ! W swoim domu zmieniliśmy ogrzewanie c.o. z węgla na gaz płynny, ale nie od nich! Jesteśmy zadowoleni i taniej płacimy ! Spoko! Nie martw się o nas, tylko o siebie ! Nie będą nas uzależniać i przykręcać kurków! Przecież niedawno/ 1-2 lata/ tak było na Ukrainie i w innych krajach. ".. ALE TO JUŻ BYŁO, I NIE WRÓCI WIĘCEJ.." ROZUMIESZ ?!
Ola2019.11.17 8:20
Prażką jest twój umysł i to że dałeś się komuś wciągnąć w to bagno z którego jak widać wyjść nie możesz.
marek2019.11.17 16:17
Nie istotne jest to czy to jest gaz rosyjski czy jakikowiek inny. Istotna jest jego cena. Polska dzięki Pawlakowi i Tuskowi płaci praktycznie najwiecej za gaz w całej UE. Nawet gaz amerykański kupowany na giełdzie pomimo kosztów transportu i regazyfikacji jest tańszy o 20-30 % od gazu rosyjskiego. Biznes jest biznes.