Kto pociąga za sznurki w TSUE ws. Polski? To Maciej Szpunar… były wiceminister w rządzie Tuska - zdjęcie
06.05.21, 13:40Fot. screenshot - YouTube (Gazeta Wyborcza)

Kto pociąga za sznurki w TSUE ws. Polski? To Maciej Szpunar… były wiceminister w rządzie Tuska

58

Rzecznik generalny TSUE Ewgeni Tanczew przyznał rację Komisji Europejskiej i w swojej opinii dot. zmiany systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce stwierdził, że polskie ustawodawstwo jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. To kolejny atak Trybunału na polskie sądownictwo. Na ciekawą informację uwagę zwraca portal wPolityce.pl. Okazuje się, że osobą przydzielającą sprawy w Luksemburgu, m.in. Tanchewowi, jest… Maciej Szpunar. To niegdyś bliski współpracownik Donalda Tuska i wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL.

Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wypowiadając się na temat niezależności Izby Dyscyplinarnej polskiego SN, sam jest niezależny. Portal wPolityce.pl informuje, że mający wpływ na przydzielanie spraw w Luksemburgu Maciej Szpunar to nie tylko były wiceminister w rządzie Tuska, ale również „dobry znajomy” prezesa Iustitii, sędziego Krystiana Markiewicza.

- „Opinie Tanchewa niemal zawsze są zgodne z linią i uchwałami tego stowarzyszenia, zaś Szpunar udzielał się w periodykach prowadzonych przez Iustitię. W kluczowych sprawach przed TSUE dla polskich reform wymiaru sprawiedliwości rzecznikiem generalnym wyznaczanym przez Macieja Szpunara jest właśnie Jewgienij Tanczew. To on odpowiada za niespójne i sprzeczne z orzecznictwem TSUE i traktami opinie, które podważają konstytucyjne zasady w Polsce”

- pisze wPolityce.pl.

Portal zauważa, że przychylność Tanchewa dla polskiej tzw. „kasty” sędziowskiej jest zagrożeniem dla jednolitego stosowania prawa Unii wobec wszystkich państw członkowskich. Są one sprzeczne z opiniami innego rzecznika TSUE Gerarda Hogana. Ten wydał niedawno opinię ws. Malty, wprost stwierdzając, że tam premier może wskazywać kto zostanie sędzią bez żadnej opinii i zgody rady sędziowskiej. Tymczasem Tanchew podważa prerogatywy polskiego prezydenta w tym zakresie.

- „TSUE wydał dziś przełomowy wyrok Prawo UE nie może kwestionować uprawnienia Premiera do decydowaniu o tym kto zostanie wskazany na stanowisko sędziego, nawet jeśli środowisko sędziowskie nie wskazało, ani nie poparło konkretnego kandydata. To oczywiście wyrok nie w sprawie Polski, ale Malty. TSUE wprost przyznał, że politycy mogą sami wybierać sędziów, że jest to zgodne z prawem UE. To kolejny dowód na podwójne standardy w UE, ponieważ Polska jest stawiana pod ścianę za ledwie wybór członków KRS jak Hiszpanii”

- pisał po kwietniowej decyzji Hogana wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Do tematu podwójnych standardów w UE wrócił po ogłoszeniu dzisiejszej decyzji Tanchewa.

- „2 tygodnie po orzeczeniu TSUE, że na Malcie i w Niemczech sędziowie mogą być powoływani przez polityków, rzecznik generalny stwierdza, że w Polsce nie mogą być powoływani przez KRS jak w Hiszpanii (czyli wiodącą rolą sędziów). UE nie ma tu kompetencji, a daje podwójne standardy. Dodatkowo rzecznik generalny TSUE twierdzi, że w Polsce sędziowie mogą odpowiadać dyscyplinarnie za treść wydawanych przez siebie orzeczeń, co jest kompletną bzdurą. Kłamstwa te mają pomóc w blokowaniu reformy poprzez wprowadzony niedawno mechanizm szantażu finansowego”

- podkreśla.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (58):

Zdzislaw2021.05.11 21:58
Nie rozumiem po co polski rząd polemizuje z czymś takim jak jakiś tsue. Czy Polska wstępując do unii zobowiązała się do czegoś o czym Polacy nie wiedzą ? Zbagatelizować dziadów nie podejmując żadnej dyskusji z tym czymś z tym biurokratycznym pasożytniczym grzybem arogancji i bezprawia.
ala2021.05.8 13:00
Tusk dawno POwinien być POstawiony przed Trybunał Stanu!!!
PRAWDA2021.05.7 1:43
Pachołki - Berlina wojują z Polskim Narodem aby byli---- Polacy ---- NIEWOLNIKAMI a Szpargle nie ma kto zbierać --
światowy spisek zniewolenia ludzkości2021.05.6 18:12
http://przeczywistosc.pl/rozedre-strzepy-rzuce-wiatr/
Art2021.05.6 18:04
Czy ktos na prawicy ma jeszcze resztki rozumu? Zdaje sie ze niekoniecznie. Wg Was wszyscy sa w cos uwiklani, po prostu wszystcy sa winni. Nie prosciej juz oglosic ten faszyzm oficjalnie? Albo komunizm, bo macie misz masz w glowach nie nie bardzo wiecie czego byscie chcieli. Ignoranci, zabijacie smiechem :-)
Stary2021.05.6 19:06
Ale taka jest prawda cała ta grupa ludzi ci im się nie podoba PIS to są uwikłani w samorządach, władzach miast . Tam czerpią profity, tam załatwiają pracę tam mają układy. Już nawet szczepionkę co niektórzy załatwiają lepszą, a reszta niech będzie uczciwa to się zaszczepi w lipcu byle czym. Lekarze rodzinni zabarykadowani zabetonowani całkowity brak dostępu. Minister Zdrowia ma pole do wielkiej reformy co zrobić by w końcu poradnia pierwszego kontaktu była w normalny sposób dostępna a lekarz i pielęgniarka działali w taki sam sposób jak prywatnie przecież dostają pieniądze ludzie płacą składki ZUS.
Szokujące fakty o POgrobowcu dziadka z Wermachtu2021.05.6 17:59
https://www.wolna-polska.com/po-bolku-wychodzi-prawda-o-tusku-oto-co-byly-premier-robil-juz-od-lat-80-hanba/
astm.2021.05.6 17:51
Szkoda zwracać 4-litery, reformować dalej. Resortowe dzieci muszą być kontrolowane. Widać to po wydanych poszczególnych wyrokach. Wściekle psy szczekają ale karawana jedzie dalej.
Quo vadis UE?2021.05.6 17:43
Wilcze stado pod ochroną Nowego cesarza Euhopy! - Nowego Nerona, boga i władcy niepodzielnego!. Wiernego reformatora na smyczy wielkich Niemiec. ------------------------------------------------------------------------------ https://www.wolna-polska.com/neron-europy-i-jego-wilcze-stado-w-polsce/
Dlaczego S. Kaleta kłamie?2021.05.6 16:00
1. Zgłaszanie i wybór kandydatów "W Hiszpanii każdy sędzia, jeśli chce zasiadać w Radzie Sądownictwa, sam może zgłosić swoją kandydaturę. Ale musi mieć poparcie 25 członków samorządu lub stowarzyszenia sędziowskiego. Formalną poprawność kandydatur ocenia Sąd Najwyższy. Projekt Ziobry pozwala, żeby propozycje kandydatur na 15 stanowisk sędziowskich w KRS zgłaszały m.in. grupy 20 prokuratorów lub 20 sędziów. Z tych propozycji właściwe kandydatury Marszałkowi Sejmu zgłasza Prezydium Sejmu oraz grupy 50 posłów. Dopiero w trzecim kroku cały Sejm głosuje nad tak wybranymi kandydaturami. System Ziobry jest więc trzystopniowy, wbrew temu, co twierdzi Warchoł. 2. Wymogi wobec kandydatów W Hiszpanii kandydat na członka Rady Sądownictwa przesyła Prezesowi Sądu najwyższego swoje CV, dokumentację osiągnięć oraz prezentację swojego planu na rozwój Rady i sądownictwa. Wśród dwunastu członków wybieranych przez parlament trzech musi być sędziami Sądu Najwyższego, trzech – „sędziami starszymi”, czyli z 25-letnim stażem. Tylko sześciu nie musi spełniać wymagań co do długości stażu. W projekcie Ziobry kandydaci do KRS nie muszą spełniać żadnych wymagań, nie ma też żadnych parytetów dla sądów poszczególnych kategorii. W konsekwencji PiS może wybrać samych sędziów rejonowych (najniższego szczebla) bez większego doświadczenia czy osiągnięć, ale wiernych partii."
Wierni partii "peło", jak to2021.05.6 16:18
nam oznajmił nojman to są, ci sędziowie nie wybierani teraz przez żadne gremium, których jeszcze pełno w naszych sądach. I których należy usunąć z wymiaru sprawiedliwości
ryszard2021.05.6 15:59
Papież atakując faszyzm finansowy powiedział: -" Podczas gdy realna gospodarka - ta, która tworzy pracę - jest w kryzysie, a tyle ludzi jest bezrobotnych, rynki finansowe nie były nigdy wcześniej tak przerośnięte, jak są teraz." A Fronda milczy jak grób.
Do szkoły miał pod górkę2021.05.6 15:51
Sebastianie Kaleta, w Polsce wyboru kandydatów dokonuje Prezydium Sejmu i grupy 50 posłów, a następnie nad kandydaturami głosuje cały Sejm. Tymczasem w Hiszpanii kandydatów wybierają tylko sędziowie
chłopka2021.05.6 15:46
Wszyjscy oni som po jednych piniondzach ...........SREBRNIKACH .
Izydor2021.05.6 15:45
Kolejny durnozmoianowy ćwierć inteligent nie odróżnia wskazania kandydata na sędziego od wyboru sędziego. Oczywiście że TSUE będzie ważniejszy były wiceminister w rządzie Tuska od jakiegokolwiek pisowskiego złamasa. Ktoś myśli że ta banda nieudaczników i złodziei ma w EU jakiekolwiek znaczenie?
Dyplomatołki?2021.05.6 15:42
Wypowiedź Sebastiana Kalety to manipulacja, ponieważ zarówno w Polsce do wyboru członków KRS, jak i wyboru CGPJ w Hiszpanii, potrzebna jest większość 3/5 głosów. W Polsce głosowanie przeprowadzane jest wyłącznie w jednej izbie parlamentu, natomiast w Hiszpanii wyboru sędziów dokonuje się w Kongresie Deputowanych i Senacie
x2021.05.6 15:34
Miło, że uważacie, iż to Polacy rządzą Unią Europejską. Fajnie, że ci dobrzy, a nie ci z PiS. Dobrze, że zauważyliście, iż ci z PiS nie mają nic do powiedzenia w UE.
jle_ffm2021.05.6 15:31
A kto w Polsce pociąga za sznurki, gdzie odkrycie tow.prezesa zostało szefem TK jej imienia, a sedziowe jak Piotrowicz i Pawłowicz są 'super niezalezni', gdzie szefowa SN jest protegowaną Ziobry, główni prezesi sądów są jego znajomymi lub z nadania? I to jest prawdziwa niezależoność, po pisowsku.
Anonim2021.05.6 15:30
Tusk i Szpuner to POgrobowcy Adolfa .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
katolik2021.05.6 16:35
plus SSPIS i posłowie
Foster2021.05.6 15:24
No proszę - gimnazjalista Kaleta rozszyfrował Szpunara i Tuska.
chłopka i jestem kurwa obudzony!2021.05.6 15:13
Byłem wszą łonową na pisdzie Nadjeżny Krupskiej potem pluskwa w łóżku Stalina, szczurem na Titanicu ... Teraz mam dwie nogi i ręce, ale pozbawiony jestem mózgu. Mam nadzieje, że pi erdolnie mnie autobus Rydzyka i w następnym życiu będę karaluchem w Białym Domu.
kibic2021.05.6 15:04
HIT DNIA: Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Bronisława Cieślaka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Należał do PZPR od 1970 roku aż do rozwiązania partii w 1990 roku. Wnioskowała Lewica tj. przewodniczący Gawkowski. Panie PAD czekamy z utęsknieniem na dalsze odznaczenia komunistów !!!
chłopka2021.05.6 14:59
Prawie słysza że Francuzi prawie wprowadziyli ustawa zabroniojonco budowy wielkich lotnisk . A Kaczyński bydzie dopiyro budowoł piyrsze . O wiela łon je opóźniony ? :):):):):):):):):) A potym godali o Capri . " Pamiyntosz Kapri jak my cie roz łapli " ? Tak żech se yno to przipomniała .
chłopka2021.05.6 15:44
To coch szkryfła do Kaczyńskigo to sie mianuje u nos---sztychać . Sztychłach go .
Anonim2021.05.6 14:58
Niestety polski Episkopat zgodził się aby sznury unijne pociągały za dzwony teologii szczepionkowej i ograniczania dostępu do wejscia do Kościoła w polskim Kościele!
katolik2021.05.6 16:36
uciekł nick, katolik
katolik2021.05.6 14:43
A co będzie jak się zaszczepisz? ........... Podpiszesz cyrograf z diabłem, jak Twardowski. Diabeł się nazywa Bill Gates, Soros oraz ten heretyk z Watykanu. Będziesz miał wszczepionego "czipa", który to powie Gatesowi, Sorosowi i temu heretykowi w Watykanie wszystko o tobie. "Czip" zmusi cię do NIE noszenia pieniędzy wystarczy, że spojrzysz na kaszankę a Gates, Soros i ten heretyk z Watykanu wyśle sygnał i będziesz wiedział, czy cię stać na kupno, czy nie. A wszystko to dzięki 5G. Kobiety stracą płodność, podobnie faceci, ale niezupełnie, bo Gates, Soros i ten heretyk z Watykanu mają specjalną wajchę, za pomocą której podniecą kobietę a facetowi "stanie". Ale tylko na jedno dziecko; z uszami jak radary radzieckie, by wyłapywać sygnały od diabła Gatesa, Sorosa i tego heretyka z Watykanu. I będziesz miał platfusem, abyś nie mógł uciec. Czyli ZASZCZEP SIĘ!
katolik2021.05.6 14:48
chyba to zawsze pisał Pan matis, nie wiem, czy dobrze kojarzę? Albo ktoś inny.
Anonim2021.05.6 14:48
Dobry troll, daję 7/10.
Maxx772021.05.6 14:42
BĄDŹ FRAJEREM i NIE SZCZEP się jak masz: cukrzyce, jesteś tłusty jak świnia, masz chroniczne podwyższone ciśnienie, coś z sercem, masz/miałeś raka, astmę, masz/miałeś gruźlice, jesteś od zawsze palaczem, masz chroniczny kaszel, kłopoty z płucami, masz ponad 65 lat - MASZ 70-90% SZANSY ZGONU. Masz nieco wyższe szanse przeżycia jak jesteś po 50-tce. Nawet jak przeżyjesz to NIE NA DŁUGO!
katolik2021.05.6 14:42
Episkopat słowami Bp Wróbla wygłosił kazanie o namawianiu katolików do pseudoszczepionek na aborccji w pseudopandemii, czyli podtrzymuje stanowisko masonsko- nazistowskiej i układowej UNIIi ,mordercy narodów Gatesa Sorosa Szwaba. BRAWO Polski Kościele!! Brawo nowa teologia!
katolik2021.05.6 14:44
Biskupi polscy wiedzą, ze pseudopandemia to sciema i wiedzą, ze chodzi o zmniejszenia liczby ludzkosci na świecie, wiec biorą na siebie ten masonsko =- nazistowski GRZECG gatesa, sorosa, szwaba, morawieckiego, kaczyńskiego posłów i iinych mend spolecznych
Maxx772021.05.6 14:42
Komu zależy aby COVID19 zrobić "ZWYKŁĄ GRYPĘ"? Ich twórcom - KÖREWSKIM CHINOM! - - - Wszelka zaraza jest od nich: azjatycka grypa, ptasia grypa, świńska grypa, SARS .... Wszystko przychodzi z KÖREWSKICH CHIN! - - - Mają wszędzie swoich płatnych byłych UB-ców jak 𝐦𝐚𝐭𝐢𝐬𝟖𝟗(𝐤𝐚𝐭𝐨𝐥𝐢𝐤), 𝐖𝐚𝐥𝐭𝐞𝐫 - 𝐑𝐚𝐝𝐳𝐢𝐬𝐳𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢 - wyjątkowo tępi i wtórni analfabeci. Ale za takie grosze, jaki im płacą KÖREWSKIE CHINY - mają KÖREWSKICH matołów!
A w Polsce za sznurki pociąga doradca Tuska2021.05.6 14:41
No to kolega Morawieckiego, który doradzał Tuskowi.
Maxx772021.05.6 14:41
SŁUCHAJ NAUKOWCÓW! ....... Nie ma takiego lekarstwa, takiej szczepionki, takiego zioła, rodzaju pokarmu by komu w czymś NIE SZKODZIŁO! ..... Penicylina uratowała miliony ludzi, ale i zabiła kilkaset tych z uczuleniem na penicylinę. ............. Każdy z nas ma inny, tzw. genetic make up dlatego różnimy się od siebie w szczegółach, tym m.in. w reakcjach po przyjęciu lekarstw nawet PO WYPICIU MLEKA! ........... Szczepionki dzisiaj produkowane NIE MAJĄ sobie równych z tymi sprzed choćby 10 lat. Nauka zrobiła dramatyczny postęp w genetyce.
Minona2021.05.6 14:36
BYDLĘ zwane Wnuczkiem z Wehrmachtu.
Maxx772021.05.6 14:31
FRONDA zamiast prorządowej propagandy, powinna także podejmować dużo ważniejsze tematy dotyczące akcji wyszczepiania EKSPERYMENTALNYMI PREEPARATAMI TERAPI GENOWEJ, za które nawet producenci/koncerny farmaceutyczne nie chcą brać żadnej odpowiedzialności a konsekwencje na organizm za np. dwa lub kilka lat takiego "wyszszczepiania" mogą być straszliwe... W TV jest cenzura i propaganda i brak różnorodnej rzetelnej dyskusji bo lekarze, naukowcy którzy mają inne zdanie są nie dopuszczani do głosu, cenzurowani i wzywani na "rozmowy"... FRONDO przestań kadzić, nie omijaj trudnych i skomplikowanych tematów dot. zdrowia i życia Polaków.
jle_ffm..."prof.dr" Hertrich-Woleński pisze2021.05.6 14:29
CYT.: "Kurvva nie naród POZNASZ POLAKA PO CHAMSTWIE GŁUPOCIE I MORDZIE PIJAKA! POLSKIE ANTYWARTOŚCI SĄ GORSZE NIŻ KORONĄ BO NISZCZĄ TEŻ ZDROWIE PSYCHICZNE". - - - -
RNA wirus2021.05.6 14:19
Morawiecki był doradcą Tuska .Tusk był kolegą Wałęsy który był ulubieńcem papieża Jana Pawła II .czy coś z tego zdrożnego wynika - dla mnie nic.
katolik2021.05.6 14:38
znaczy, że prounijny wirus się szerzył dawno
jle_ffm2021.05.6 14:16
Pisowcy i ich akolici cały czas mają problem ze zrozumieniem, że gdy wchodzi się do jakiejś organizacji (dobrowolnie), to zobowiąząjemy się też do pzestrzegał reguł i zasad tej organizacji i nie możemy w pewnych sprawach robić co nam się żywnie podoba (a tak jest właśnie z tą pseudo-reformą sądownictwa). Jeśli pisowski rząd uważa że tak nie jest to powinien zgłosić chęć opuszczenia tej wspólnoty i wtedy wzorem Białorusi, Rosji albo Turcji i kształtować ustrój sądownictwa na wzór tych 'demokracji'.
Foster2021.05.6 14:15
Dziwnie to wygląda jak mgr Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości lustruje prof. Szpunara, prof. Safjana, a nawet prof.Tanczewa - Rzecznika TSUE. Po co tak się ośmieszają ?. Czy to trafia do suwerena ? - wątpię.
teo2021.05.6 14:59
niestety trafia. pis to stan umysłu ale niestety ten wschodni.
olo2021.05.6 16:05
czy wy wszyscy jestescie ze zmijowego plemienia
AAAtomek... do Topek2021.05.6 14:06
Masz już wszystko na szabes?
AAAtomek to faszystów potomek2021.05.6 14:09
jeszcze chabaniny mu brakuje
AAAtomek2021.05.6 14:03
czyli taki mniejszy ryży?
Topek2021.05.6 14:01
Jeżeli PiS się nie chce dostosować się do wspólnoty to oddawać pieniądze głownie Niemcom, bo oni najwięcej płacą na żebraków Polakó i kopa w du pe i wypad z Unii, zrobić Śląsk autonomiczny któremu pozwolić zostać w Unii
Polak mały2021.05.6 14:20
Topek ty masz nie poklei w głowie - idź się leczyć.
Nimrodel2021.05.6 14:01
'Dlaczego twarz twoja jest ponura – pyta Bóg Kaina. – Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będzie dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie' (Rdz 4, 6–7).
Anonim2021.05.6 14:01
I znowu wina Tuska
Anonim2021.05.6 13:54
Ech ten Tusk, 7 lat go nie ma w polskiej polityce, a według pisiorstwa dalej jest odpowiedzialny za każde niepowodzenie obecnej władzy xD
Minona2021.05.6 13:53
BYDLĘ zwane Wnuczkiem z Wehrmachtu.
Jawny2021.05.6 13:51
Anonimowi obłudnie „zatroskanemu” o budżet Polski. A to znasz? -- "Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem".
Apel2021.05.6 13:49
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. kłamliwe przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu obrzydliwych wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba świętego Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańsko-masońskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol medialny na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne lub jawnie ironiczne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać ze zdwojoną siłą, będą rozdzierać szaty na temat "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków", będą też parodiować niniejszy apel. A gdy już zabraknie pomysłów, to zawsze mogą wulgarnie zakląć („Po to to wklejasz, baranie?”) lub obleśnie zarechotać: „buhahahaha”. Faryzejscy obłudnicy, taka już ich natura.
Grizzly2021.05.6 14:03
Wy-pier-da-laj
Apel2021.05.6 15:15
Aha.