Będąc w Londynie każdy Polak ma szansę na uczestniczenie we Mszy Świętej w języku polskim. Mamy tam sporo polskich kościołów, które są … pełne. Podobnie zaczyna się dziać w mniejszych miejscowościach Wielkiej Brytanii, gdzie procent polskich emigrantów jest znaczący. Arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc pojechał do Wielkiej Brytanii właśnie pojechało Wielkiej Brytanii na zaproszenie śląskich księży, którzy pełnią tam posługę duszpasterską. Jak informuje „Dziennik Zachodni” , abp Skworc będzie m.in. udzielał sakramentu bierzmowania oraz pobłogosławi tabernakulum, ambonę i witraże w kościele w Leeds. „ Polscy emigranci stanowią szczególną wspólnotę w Kościele katolickim na Wyspach Brytyjskich” - mówi abp Skworc.

Trzeba przyznać, że to właśnie polscy księża są łącznikami między emigrantem Polakiem a Polską. Dbają oni o to, by emigranci nie zerwali więzów rodzinnych i religijnych z naszą Ojczyzną. Są prawdziwymi pasterzami rozproszonej owczarni. I trzeba przyznać, że im to wychodzi znakomicie. Polscy księża niejednokrotnie pomagają też w załatwianiu takich spraw jak znalezienie pracy, domu, pomoc przy wypełnieniu świadczeń socjalnych. Zdarza się również, że polscy księża pożyczają pieniądze tym, którzy naprawdę potrzebują. Nie ma co się oszukiwać, polski Kościół w UK stanowi oazę dla emigrantów z Polski.

„Obecnie duszpasterstwo polskie obejmuje 71 Lokalnych Polskich Misji Katolickich i ponad 200 miejscowości, w których sprawowana jest msza święta w niedziele i święta. Ponad 100 prezbiterów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach misji. Jak wynika z danych Kościoła, regularnie praktyki religijne uprawia od 10 do 15 proc. Emigrantów” – informuje „Dziennik Zachodni”.

Władze Kościoła katolickiego w Polsce przykładają bardzo dużą wagę do spraw emigracji i problemów emigrantów, którzy przebywają w różnych częściach świata. 

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele obchodzony jest Dzień Migranta i Uchodźcy. "Jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów" - czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta.

Philo

Źródło: "Dziennik Zachodni"