01.12.19, 11:30(fot. screen/wikipedia Paterm )

Ks. Daniel Wachowiak mocno o sprawie o. Pelanowskiego i przeprosinach abp. Gądeckiego

Wczoraj opinię publiczną poruszyły dwa wydarzenia związane z Kościołem. Oświadczenie Zakonu Paulinów ws. o. Augustyna Pelanowskiego i wstrząsający list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w którym przeprasza za zgorszenie powstałe wskutek działań abp. Juliusza Paetza. Do spraw odniósł się na Twitterze ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii w Piłce i aktywny użytkownik mediów społecznościowych.

Jak czytamy w oświadczeniu Zakonu Paulinów, "w związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana. Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego.

- Przełożeni błądzą i mylą się, ale gdy przysięgający posłuszeństwo słucha przełożonego, nie myli się. Strasznie mi smutno, że jeden z moich autorytetów - o. Pelanowski - poszedł zupełnie inną (złą) drogą, niż święci niezrozumiani a nawet prześladowani przez swych przełożonych. - napisał duchowny, odnosząc się do oświadczenia 

 - Wielcy byli nawet bardzo krzywdzeni przez przełożonych ... i zawsze byli im posłuszni. - dodawał

 - Widzę, że wielu myli pewne pojęcia. Podam przykład. O. Dolindo nie wyrzekł się Prawdy, gdy mu przełożeni zakazali Ją głosić. Cierpliwie znosił obelgi, żył dla Prawdy zepchnięty na margines, nie pozwalał źle mówić o Kościele - i dlatego ma potężną Moc. Jak podobny jemu o. Pio. - podkreślał

 - Wielką rzeczą jest cierpieć dla Kościoła, ale na sposób Chrystusa doznawać cierpienia ze strony Kościoła jest stanem, którego lękają się bramy piekielne. - zaznaczył ks. Wachowiak

 

 

 

Proboszcz parafii p.w. NMP w Piłce odniósł się również do listu abp Stanisława Gądeckiego, jaki jest dziś czytany w archidiecezji poznańskiej, gdzie służy ks. Daniel Wachowiak.

 

„Czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone” – napisał w liście na Adwent abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do sprawy abp. Juliusza Paetza.

Zdaniem ks. Wachowiaka,"to bardzo ważny dzień dla poznańskiego Kościoła"

- Dzisiaj już dwa razy z przejęciem wypowiadałem na Mszach Świętych arcybiskupie „przepraszam”. Jutro kolejne trzy. To bardzo ważny dzień dla Poznańskiego Kościoła. Bardzo... i czeka nas jeszcze zadośćuczynienie i pokuta. - napisał duchowny

 

 

Komentarze

szary człek2019.12.4 16:59
wolę słuchać słowa Augustyna niż : faryzeuszy, tchórzy, osób które same skresliły się z kościoła klękając przed figurą jakiejś pachmamy, i księży co zamiast mówić jasno słowo Boże to przekręcają je żeby przypadkiem nikomu się nie narazić. WSTYD !! Ciekawe co zrobicie jak będziecie musieli podpisać lojalkę i przekręcić słowa Przeistoczenia co otwoży pole 3,5 roku...
anonim2019.12.3 23:21
ks. Wachowiak chce robić karierę w "Kościele Bergolia" więc się mu nie dziwie, że nie rozumie ,że Paetz był przełożonym swoich kleryków których wykorzystywał. Przez swoje posłuszeństwo większość z nich nigdy już nie została kapłanami a większości z nich została trauma i bolesne wspomnienia na całe życie. W Kazimierzu Dolnym siostry betanki były posłuszne swojej "mateczce" w herezjach które wygłaszała razem ze spowiednikiem tamtego zgromadzenia i już tego zgromadzenia nie ma. Żadna z tych osób już świętą nie zostanie ,a wszyscy byli posłuszni swoim przełożonym. NIE MA I NIGDY NIE BYŁO POSŁUSZEŃSTWA W GRZECHU I HEREZJACH!!!! o.Augustynie idź dalej DROGĄ PRAWDY i POSŁUSZEŃSTWA SAMEMU BOGU.
Antonio2019.12.3 21:06
Widzę następujące błędy logiczne w rozumowaniu ks. Wachowiaka. 1. - "O. Dolindo nie wyrzekł się Prawdy, gdy mu przełożeni zakazali Ją głosić. Cierpliwie znosił obelgi, żył dla Prawdy zepchnięty na margines, nie pozwalał źle mówić o Kościele - i dlatego ma potężną Moc. Jak podobny jemu o. Pio." Nie można utożsamiać przełożonych z Kościołem. 2. Cierpieć dla Chrystusa ma sens. Cierpienie dla Kościoła sensu nie ma. Kościół jest środkiem a nie celem. 3. "Wielką rzeczą jest cierpieć dla Kościoła, ale na sposób Chrystusa doznawać cierpienia ze strony Kościoła jest stanem, którego lękają się bramy piekielne." Bramy piekielne nikogo, ani niczego się nie lękają. Jeżeli Chrystus doznaje cierpienia ze strony Kościoła, to coś jest nie tak.
Ja2019.12.3 10:53
... czy jednak nie było tak, że o. Dolindo był odsunięty od sprawowania Eucharystii za swoje poczynania, a nie za nieakceptowanie kontrowersyjnych (we własnym rozumieniu) postaw hierarchów Kościoła? Tak pytam, bo nie pamiętam dokładnie, książkę czytałam jakiś czas temu. Jeśli tak, to wydaje mi się czym innym zgadzać się na karę w stosunku do swojej osoby, a czym innym zgadzać się milczeć i przyzwalać na gorszenie innych (poprzez postawy w/w. hierarchów). Broń Boże nie nawołuję do występowania przeciw Ojcu św., raczej sądzę, że trzeba się szczególnie dzisiaj modlić za Niego i kardynałów (etc.), natomiast nie mogę patrzeć spokojnie na pewne ostatnie działania w Kościele.
RHQQ22019.12.3 3:28
A czy bramy garażowe lękają się go bardziej, mniej czy wcale?
Mirek2019.12.2 21:33
To prawda co pisze ksiądz Wachowiak. Ale czy to jest dobre dla kościoła i dla wiernych? Uważam, że z powodu takich cierpiętniczych postaw, nie buntowaniu się przeciw jawnej niesprawiedliwości, nie buntowaniu się przeciwko wynaturzeniom wielu obłudnych księży i biskupów ( także papieża - patrz figura bożka w Watykanie, decyzje prowadzące do schizmy) mamy w historii rozłamy w kościele. A obecnie, wszystko na to wskazuje, upadek papiestwa, czyli znanego nam kościoła. Bo jeśli następują decyzje sprzeczne ze słowami Chrystusa (słowami które nigdy nie przeminą) efektem może być jedynie upadek. Dlatego tak ważna jest postawa Ojca Pelanowskiego. Postawa ratująca nasze dusze. Pokazywanie prawdy w słowach Chrystusa.
Józwa Butryn2019.12.2 21:13
Pan Bóg widocznie musi przerwać tą konopielkę ! kiedyś kościół, był silny, tak silny, że nie liczył się z nikim, ile spraw nie ujrzało światła dziennego ? Powinęła się "noga" paetza ok, grzecznik jak każdy z nas ! ale robienie ciepłych posadek! ukrywanie, tuszowanie ! to boli!
anonim2019.12.2 13:18
Fronda portal katolicki, a 90% komentujących artykuły to jakieś lewackie komusze ścierwo. Mają swoje wupety i onety to na cholerę tu swoje paskudne ryje wsadzają?
Katolik2019.12.2 13:52
Skąd przypuszczenie o katolickości Frondy?
anonim2019.12.4 3:10
Złośliwcy twierdzą, a przecież tylu ich jest na tym świecie pełnym złości, że ów podtytuł w nazwie jakże przezacnego i arcykatolickiego portalu powinien mieć nieco inne brzmienie, mianowicie: Fronda.pl - Portal obrzezany. W tym świetle można lepiej pewne dziwne sytuacje na nim zachodzące rozumieć. Jeśli jeszcze dodać do tego fakt, że ktoś taki jak pan dr Tomasz Terlikowski, przez lata związany przecież z tym miniimperium medialnym, służy do straszenia grzecznych czytelników żydowskiej gazetki dla Polaków, czyli Gazety Wyborczej jak katotalib, to mamy komplet.
arbiter elegancji2019.12.2 12:39
Chodzi o otyłość?
Janusz 2019.12.2 10:29
Dzięki O. Augustynowi Pelanowskiemu nawróciłem się i za to mu jestem wdzięczny. Mam pytania: 1. Czy należy słuchać ludzi (biskupów, przełożonych) bardziej niż Boga? 2. Czy odejście z klasztoru dla O. Pelanowskiego nie jest bolesne, 3. Jeżeli wszyscy będą cicho, to jak Kościół ma się nawracać - nikt nie mówi t jest OK, (kiedy przełożeni zejdą z kanapy), 4. Czy interpretacja (kombinowanie) z wypowiedziami obecnego Papieża Franciszka, nidopisywanie jego wypowiedzi, aby nie razić wierzących w Polsce jest prawdziwe?
Katecheta2019.12.2 9:52
W książce Ks. Piotra Glasa "Ostatnie wołanie Maryi" O. Pelanowski napisał wstęp na 24s Ojciec pisze tak: " Antychryst będzie tak naprawdę bezwyznaniowcem i będzie głosił kult Matki Ziemi, pachamama, zamiast Matki Bożej..."
ect2019.12.2 9:05
Słucham kazań o. Pelanowskiego, są piękne, trafne, ożywiają wiarę i pobudzają do refleksji' Jednak to co czytam w Oświadczeniu oo.Paulinów podważa w moim sumieniu wiarygodność nauczania tego księdza, choć jego piękne homilie wydają się być zgodne z Ewangelia. Wierzę w tej chwili słowom przedstawionym w tym oświadczeniu, bo o. Pelanowski oszukał nas wszystkich nauczając w imieniu Kościoła, do którego nie miał prawa z powodu zakazu. Ukrył fakt opuszczenia zakonu i naucza jakby nigdy nic się nie stało. Najpiękniejsze kazania i najodważniejsze słowa prawdy mają się nijak wobec pokory.
jesteś tu niemal sama2019.12.2 9:25
Przestań wrzucać ciągle te same wypociny w kilku miejscach. Czujesz się oszukana zwisa mi to. Ja decyzją Pelanowskiego czuję się podbudowany, że są tacy odważni ludzie.
ect2019.12.2 10:39
Co Ci zwisa dobry człowieku?
Chory Portier2019.12.2 6:55
Kto wreszcie skutecznie wywali tego idiotę Björna Karlssona (kolejne przebrania wiadomo kogo) z tego forum? Facet jest tak przewidywalny i nudny, że rzygać się chce.
arbiter elegancji2019.12.2 12:40
Wywalą go zaraz po tym jak naprawisz spłuczkę.
anonim2019.12.2 1:12
Słaby merytorycznie ten komentarz. X. Wachowiak nie zauważa albo nie chce zauważyć tego, że przypadki, o których mówi nie dotyczyły fundamentów wiary katolickiej. To nie były czasy, w których papież jako wzór pokazywał Stalino-Hitlera w spódnicy, czyli Emmę Bonino, nie oddawał czci indiańskim bałwanom i nie zezwalał na przyjmowanie komunii św. rozwodnikom. Jedynie kwestią czasu jest wyświęcanie żonatych mężczyzn i kapłaństwo kobiet (Franciszek kilka lat temu zapowiadał, że wybiera się do Domu Pana, wspominał też coś o abdykacji, niestety nadal żyje i nadal jest, przynajmniej de iure, papieżem). Franciszek jest nie tylko heretykiem, ale także ostentacyjnym apostatą. Nawet pornokraci czy Borgia, choć prywatnie byli ludźmi zdemoralizowanymi, to publicznie nigdy nie odważyli się by ująć choćby przecinka z nauczania Kościoła.
Maria2019.12.1 23:36
Ta nagonka jest po słowach PRAWDY o zakonie Paulinów. Ludzie zaczęli go wspierać! WSZYSCY MUREM za O.A. Pelanowskim.Takich Kapłanów jak On, nam potrzeba!!!! OJCIEC AUGUSTYN PELANOWSKI ZOSTAŁ, jak sam określa to w swojej najnowszej książce "OCALENIE" - ABORTOWANY z ZAKONU...
Maria2019.12.1 23:32
O.A.Pelanowski stał się NIEWYGODNY dla Kościoła za PRAWDĘ! To Oświadczenie jest wydane po słowach o.Pelanowskiego, co z nim zrobili Paulini w swojej najnowszej książce "OCALENIE" - ABORTOWANY z ZAKONU...:Spójrzcie na skan strony z książki i przeczytajcie! https://gloria.tv/user/BvTruyNbemXH1FSmnNyPS4gbp/replies
Maria2019.12.1 23:21
Oto słowa o.Augustyna Pelanowskiego z wprowadzenia do książki ks.Piotra Glasa "Ostatnie wołanie Maryi" str 24. Dodam, że ta książka została wydana w CZERWCU 2019, a zatem dużo wcześniej niż zwołano Synod Amazoński.... "Szatan w imię życia będzie rozsiewał śmierć, jak najmniej jawnie, skrycie.Zabić człowieka, zanim się pojawi, oto jego sztuka!Nasze dzieci nagle zaczną się gubić, ginąć, znikać albo w ogóle się nie pojawią.Antychryst będzie bezwyznaniowcem i będzie głosił kult Matki Ziemi, pachamama, zamiast Matki Bożej-ona będzie jedyna, ziemia żywicielka, ta, która chroni!W jego przepowiadaniu ziemia to siostra ludzkości!"
Maria2019.12.1 23:10
WSPIERAJMY MODLITEWNIE o.A.Pelanowskiego przed oszczerstwami i nagonką małych ludzi Kościoła, na Najwybitniejszego duchownego spośród Paulinów oraz Wielkiego Ojca Duchownego
Maria2019.12.1 23:04
Cytuję komentarz jednego z paulinów pod art. nt o.A.Pelanowskiego, w jezuickim DEON: Paulin 30 listopada 2019, 05:13 Z wielkim smutkiem przyjmuję oszczerstwo dotyczące o. Augustyna Pelanowskiego. Próbuje się zniszczyć jego autorytet przez takie określenia jak "depresyjny", "problematyczny". Znam o. Augustyna od wstąpienia do Zakonu i nigdy nie posądziłbym go o to, że ma jakąś depresję. Raczej to on wielu z nas z niej wyciągnął poprzez głoszenie żywego Boga. Spotkanie z o. Augustynem, to spotkanie z ojcem, który pokazuje nam miłującego nas Boga Ojca. Ojciec Augustyn, to także Lew, który nie boi się stanąć w obronie prawdy jaką daje nam Bóg. Owszem, o. Augustyn to "problematyczna" osoba... dla tych co Boga zamienili na pieniądz, wyuzdanie i samowolę. To ojciec Augustyn zrobił wszystko, co w jego mocy, by ukształtować Bożego ducha w młodych paulinach i także we mnie - paulin.
ada2019.12.3 18:15
Wielka prawda !!! Podpisuję się pod kazdym słowem. O. Augustyn był drogowskazem na drodze do BOGA. Problem to miała reszta, z zazdrości. Do Niego do spowiedzi czekało się w kilku godzinnej kolejce. Chciało się czekać, można było odnieśc odczucie, ze Bog jest w zasiegu ręki. Mało kto tak potrafił zblizyć do Boga.
jvgcvhgc2019.12.1 22:48
księdzu polecam pisma św.Stanisława Papczyńskiego jakie wyszło spod jego pióra po "ucieczce" z zakonu pijarów
Hanna2019.12.1 22:19
Ateista nigdy nie zrozumie Katolika, ale Katolik rozumie ateistę . I taka jest między nami róznica. Pokora musi cechować Chrześcijanina.Naśladowanie Chrystusa to nasza powinność i zarazem zaszczyt.A co inni myślą to ich sprawa.
Anna2019.12.1 22:33
Mysle ,ze tam gdzie jest pokora ,a nie ma odwagi ,to nigdy nie przebije sie prawda.Najlepiej siedziec pokornie i nic nie mowic .Gapic sie na demontaz i cieszyc sie pokora.
ect2019.12.1 23:20
A ja myślę, ze jesteś w błędzie. Najświętsza Maria Panna była pokorna i Pan Bóg przebił się z prawdą o jej pokorze i Boskim Macierzyństwie w tylu ludzkich sercach na całym świecie i w tylu pokoleniach. To nie święci są mocą sprawczą przebijającą prawdę, oni są tylko narzędziami w Jego ręku, jeśli pokornie z Nim współpracują.
rafal2019.12.1 18:56
Jezus nie raz okazal nieposluszenstwo przelozonym Synagogi gdy mowil uparcie że jest synem Boga Mesjaszem itd. i nie zamilkł a przeciwnie nawet zwyzywal ich niemoralność (groby pobielane) ich dwulicowość (odcedzacie koper od miety) ich głupotę i tępotę. NO Wachowiak gadaj teraz jaki to Jezus był nie święty... jak sponiewierani przez masonerie o.Pio czy Dolindo.
ect2019.12.1 21:40
W pierwszej części swojego komentarza odwołujesz się do Ewangelii a kończysz go jak przeciętny pyszałek.
Waldemar z Anglii2019.12.1 18:20
Właśnie SZATAN znowu zaatakował Jasną Górę od środka, jak to zrobił ostatnio w 1978 roku! Oczywiście stoję po stronie o. Pelanowskiego - demaskatora herezji "papieża Franciszka"
m42019.12.1 17:56
nie można być posłusznym papieżowi, który jest heretykiem, bo samemu zostaje sie heretykiem; uniknął tego o. Pelanowski, a nie uniknęli paulini, którzy są posłuszni Bergolio; dopiero na końcu okaże się kto tu był posłuszny Bogu
Agnieszka2019.12.1 17:04
Co do księdza Pelanowskiego. Owszem wielu świętych wzrosło w świętości, znosząc w posłuszeństwie wolę głupich, nędznych i niewiernych Bogu przełożonych i brak miłości bezwzględnych, zimnych, pysznych wspólnot zakonnych. Jezus sam mówił siostrze Faustynie, że do takiego uświęcania, oczyszczenia posłuszeństwem swoich wybranych dusz jako narzędzi nie używa w zakonie, swoich wiernych, umiłowanych dzieci, ale tych przełożonych i członków wspólnoty, co od Boga są daleko i nawrócić się nie chcą. Dziś się posłusznymi świętymi zachwycamy i stawiani są oni za wzór do naśladowania szczególnie dla osób duchownych mających problem ze swoimi przełożonymi - ok. Tylko czy ci, co wzywają do posłuszeństwa przełożonym nie rozumieją, że tych przełożonych trzeba wzywać do nawrócenia jeszcze bardziej, bo ci co tak "uświęcali" ojca Dolindo to się dziś może w piekle za to smażą? Nie rozumiecie, że tacy przełożeni "uświęcili" jednego ojca Dolindo a zniszczyli i może w zatracenie wepchnęli masę innych kapłanów, którzy takiego heroizmu wiary i miłości nie mieli, więc upadli? Dlaczego w Kościele pokazuje się jedną stronę medalu, nie pokazując drugiej czyli, ze tych przełożonych, co nakładają ciężary ponad miarę i wołają o posłuszeństwo to piekło może czekać, bo jeden udźwignie i zostanie świętym męczennikiem Kościoła wyniesionym na ołtarze, ale drugi upadnie i może nawet od Boga odejdzie przez takiego przełożonego czy wspólnotę zakonną i piekłem czy czyśćcem za to zapłaci, ale nie sam tylko z tym przełożonym i wspólnotą, co go swoim brakiem nawrócenia, miłości do upadku przywiedli? Proponuję, więc paulinom, żeby się nie ubierali w pobożnickie szatki niewiniątek, co się będą modlić za nieposłusznego grzesznika Pelanowskiego, ale żeby się modlili jeszcze gorliwiej za swoje nawrócenie, bo Bóg jeden wie czy jego nieposłuszeństwo nie jest wyłącznie przez nich zawinione. A brak pokory to z pewnością skoro siebie jako niewinne baranki przedstawiają, co niby miłość mają a widać, że jej nie mieli i nie mają skoro wywalili na aut tak gorliwego kapłana. A księdzu Danielowi Wachowiakowi to mam wrażenie, że posłuszeństwo przełożonym z lizusostwem się pomyliło, więc jak upominać nie umie, nastawać w porę i nie w porę także wobec przełożonych, to bierze na siebie ich grzechy.
ect2019.12.1 21:32
To nie przełożeni uświęcili o. Dolindo tylko Pan Bóg go uświęcił. Jeśli niektórzy kapłani nie mieli takiego "heroizmu wiary" to nie zostali wepchnięci do piekła przez najgorszych nawet przełożonych, bo do piekła trafia człowiek z własnego wyboru. Ci niesprawiedliwi przełożeni szkodzą bardziej sobie, niż podwładnemu w ostatecznym rachunku. Zbyt słabo znamy motywy przełożonych o. Pelanowskiego, aby ich tak surowo osądzać. Sam o.Pelanowski ukrywał ważny w nauczaniu fakt, że porzucił zakon, to daje bardzo dużo do myślenia. Można głosić najpiękniejsze kazania, ale one nie świadczą jeszcze o sprawiedliwości głoszącego tak jak inteligencja nie oznacza mądrości.
Anna2019.12.1 22:29
Czy porzucil zakon ,czy schronil sie przed zakonem to sprawa dyskusyjna Nikt nie wie ,co sie dzialo.Widocznie musial .Kiedys powiedzial ,ze byc moze zrobia z noego nienormalnego .No i czytam ,ze byl problematyczny i deoresyjny.Zaraz pojawil sie komentarz innego paulina ,ze to pomowienie ,bo wszyscy w zakonie kochali Ojca No prawie wszyscy ,no wielu.My nie wiemy ,nie mamy pojecia ze walka sie zqczela.Widac tk w sprawie o Kneblewskiego Arcyb.Lengi i ks Glasa.Pokuta to byl cud Drugi raz sie nie uda.
ect2019.12.1 23:10
Na jakiej podstawie twierdzisz, że "musiał" opuścić zakon? Słucham jego kazań i to co czytam w Oświadczeniu oo.Paulinów podważa w moim sumieniu wiarygodność nauczania tego księdza, choć jego piękne homilie wydają się być zgodne z Ewangelia. Wierzę w tej chwili słowom przedstawionym w tym oświadczeniu, bo o. Pelanowski oszukał nas wszystkich nauczając w imieniu Kościoła do którego nie miał prawa z powodu zakazu. Ukrył fakt opuszczenia zakonu i naucza jakby nigdy nic się nie stało. Najpiękniejsze kazania i najodważniejsze słowa prawdy mają się nijak wobec pokory.
slawtu2019.12.8 14:08
w którym momencie ukrył?! Na żadnej z ostatnich książek nie podpisywał się OSPPE(skrótem zakonu) konferencje jego były publikowane przez wydawnictwo i tam również nie jest podpisany jako OSPPE. Natomiast Zakon OSPPE( o.Przygodzki) wydał KŁAMLIWE oświadczenie o tym,że o.Pelanowski nie miał zakazu głoszenia słowa! Miał taki zakaz - co ujawnił publicznie o.Czuszel. Sprawa druga - i drugie oświadczenie (znowu kłamstwo i pomówienie ze strony o.Przygodzkiego)w którym pomawia się ojca o "sprzeczne z doktryną Kościoła nauczanie " jednocześnie nie podają które to rzekomo nauczanie jest sprzeczne(zobacz sobie na wydawnictwo Pauliniarum ile opublikowało filmików z nauczaniem o.Augustyna. Wg o.Przygodzkiego też o.Augustyn był problematycznym i depresyjnym zakonnikiem - jakoś nikt kto znał o.Augustyna nie potwierdza tych słów. Nie dziwni to dlaczego? I na koniec zagadka dla myślących : Jeśli o.Augustyn nie miał zakazu jak głosi oficjalnie o.Przygodzki to dlaczego o.Przygodzki twierdzi oficjalnie w drugim oświadczeniu ,że o.Augustyn łamie posłuszeństwo publikując pomimo zakazu swoje nauczanie?!
Agnieszka2019.12.1 16:38
Co do tych przeproszeń to akurat bp Paetz już na sądzie Bożym przeprasza i przepraszanie za niego to nic już nikogo nie kosztuje - ani jego ani tych, co za jego winy przepraszają, bo ani to ich wina ani po jego śmierci nawet nie mają dyskomfortu, że kolega się może obrazi. To wręcz może nie z pokory wypływać, ale z pychy, popisywania typu - o zobaczcie jaki jestem wspaniały, że ja niewinny za kogoś przepraszam. A ja tą ewentualna pokorę docenię, gdy abp Gądecki albo inni hierarchowie czy przełożeni seminarium przeproszą za siebie, jeśli nie zapobiegli, nie ochronili tych kleryków i Kościoła przed zniszczeniem jaki niósł grzech bp Peatza. Przecież ta sytuacja była znana duchownym i przez kogoś zamiatana pod dywan skoro dopiero przemycanie do Watykanu wiadomości przez panią Połtawską zadziałało a wcześniejsze skargi przynosiły prześladowania tym, co je wnosili. O ile pamiętam, to nawet jakiś znaczący, znany ksiądz za walkę w tej sprawie był od czci i wiary odsądzany, że aż kapłaństwo porzucił. Los tych kleryków tez był marny, bo ich jako oszczerców traktowano. Kto tych ludzi za to przeprosi? Sprawcy, co im nie wierzyli, to przecież jeszcze żyją. Kiedy w końcu biskupi zaczną przepraszać za swoje a nie cudze grzechy, jakby sami byli bez skazy? Przykro mi to pisać, bo abp Gądecki na tle reszty budzi we mnie zaufanie, że jest człowiekiem dobrej woli. No ale tu z taka formą przeproszenia to dla mnie kicha, bo nie widać nawet pociągnięcia do odpowiedzialności, pokuty, przeproszenia tych, co pod dywan zamiatali, przyzwalali latami na krzywdzenie i mogliby to zrobić osobiście póki żyją.
Piotr2019.12.2 8:39
Do Pani postrzegania, blisko mi.
Torchwood2019.12.1 16:28
Jak dokładnie "bramy piekielne" mogą się czegokolwiek lękać? Czego lękają się drzwi do remizy?
komu komu bezwonny ZyklonB2019.12.1 16:25
Jonasik - aaa ... Mam róg wikinga w doopie! O'lala jak dobrze. And you think filthy kike, you can hide? Kehila Israel ma świeżą kaszankę na szabes.
rb2019.12.1 16:00
Czyli ks. Wachowiak jest nadautorytetem który rozsądził sprawiedliwie w tych dwóch sprawach.
aaa_kotki_dwa2019.12.1 15:51
Czyli Pelagia Pelanowska jest na "niepowrocie".
Nie ta liga koleś! 2019.12.1 15:31
Ojca Pelanowskiego słucham i czytam od kilkunastu lat! Wachowiak??? Nie wiem nawet jak wygląda! I tyle w temacie mądrości tego kogoś!
ect2019.12.1 21:35
To, że Ty słuchasz nie oznacza, że jesteś ostateczną wyrocznią w tej sprawie.
Nie ta liga koleś!2019.12.2 9:13
Może Ci umknęło, przejrzyj komentarze nie jestem sam. To raczej Ty usilnie wpychasz się ze swoją inną opinią pod nas zgadzających się z O. Augustynem.
ect2019.12.2 22:46
Każdy ma jednakowe prawo wypowiadać swoją opinię.
ada2019.12.3 18:05
Ciekawe ile osób do Boga zaprowadził Wachowiak? Kto to wogóle jest? O.Augustyna zna cała Polska i tysiące osób nawrócił.
bogdanus2019.12.1 15:30
Przełożeni mogą błądzić po wspólnej konsultacji mając władzę nad o. a o. Pelanowski mówi prawdę o KK a błądzi z cierpienia stąd te zachowanie.
ajwajj2019.12.1 15:13
Brawo O.Pelanowski tak trzymaj ,masoneria przejmuje KK ci co głoszą zdrową nauke będą prześladowani ...promuje się lewaków typu nycz,ryś lemański markowski ,sowa ,polak ..itp
kasia2019.12.1 15:10
Piękne kazania Ojca Pelanowskiego.Nie dostrzegam tam nic sprzecznego z doktryną.Teraz tylko Ojciec musi się uświęcić przez posłuszeństwo i przypieczętować swoje słowa życiem jakie będzie mu zlecone.Jednocześnie Szustak gada głupoty i nikt go nie karze,ale taki jest czas że zdrowej nauki już nie są w stanie znieść.
ect2019.12.1 21:37
Dla mnie najmądrzejszy komentarz spośród wszystkich przeczytanych na ten temat.
ect2019.12.1 14:52
Bardzo mądra opinia ks. Wachowiaka. Zgadzam się z nią całym sercem.
ect2019.12.1 21:19
Bardzo słuszna i mądra opinia ks. Wachowiaka, zgadzam się z nią całym sercem, gdyby nawet było pod moim komentarzem 150 czerwonych łapek.
komu komu nowy bezwonny ZyklonB 2019.12.1 14:39
Jonasik - aaa ... Mam róg wikinga w doopie! O'lala jak dobrze. And you think filthy kike, you can hide? Kehila Israel ma świeżą kaszankę na szabes. Tak tak spotkajmy się pod Lidlem! Przyprowadź pieska, kotka, kózkę, owieczkę. Ty pójdziesz na zakupy a my się zajmiemy twoimi ulubieńcami. Wymasujemy jaja pieskom, opróżnimy je obciągając, kotkom małym paluszkiem dziurkę w doopie nasmarujemy olejkiem "Albert extra Vergin", a kózkom szczególnie owieczkom damy pełną satysfakcje seksualną. Mamy w tym doświadczenie wyniesione z dalekiego Bliskiego Wsch. Tam nasi pradziadowie rżnęli w kichę owce i kozy, na wielbłądy byli za biedni i za mali. My, tj. ja jonasik wraz urbankiem, hartmankiem, michniczkiem, woleńskim, wojewódzkim oraz niemal całe B'nai B'rith, Kehila Israel, Nożyk(do skracania kootasa) w W-wie, będziemy w Krakowie. Łatwo będzie nas nawet w tłumie rozpoznać a raczej "poczuć".
RŻNIJMY KUPY2019.12.1 14:11
RŻNIJMY KUPY na 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉𝐇𝐀𝐇𝐍 - 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 A my się ZERŻNIEMY na twój grób! - podpisali sie: proboszcz Pocałumniewdoope oraz rabin Nożykdokotasa
anonim2019.12.1 14:05
A co niby miałoby być tym "cierpieniem" Pelanowskiego, gdyby raczył się podporządować? Mieszkanie w klasztorze i zakaz robienia z siebie medialnej gwiazdeczki? Ot, znaki czasów. Jaki "cierpiętnik", takie "cierpienie".
anonim2019.12.1 14:06
*podporządkować
Jan2019.12.1 13:54
Brawo abp Stanisławie Gądecki!!!!!!!!!!!!!!
Maria2019.12.1 23:52
za co to brawo, za co, bo nie rozumię! Wyjaśnij mi!!!!
PMP2019.12.1 13:48
Antykoścół zaatakował o. Pelanowskiego, który głosi najpiękniejsze kazania w duchu katolickim a nie protestanckim i za to go tłamszą.
Jan2019.12.1 13:55
.... nie zrozumiałeś(aś)
PMP2019.12.1 18:53
Nie. Dlatego, że ty nie rozumiesz, myślisz, że ja nie rozumiem.
KATOLIK2019.12.1 13:48
Jeśli przełożony błądzi to nie należy go słuchać, bo słuchać trzeba bardziej Boga niż ludzi. - To tak do przemyślenia księdzu Wachowiakowi.
ee2019.12.2 15:26
dokałdnie
andrzejhahn32019.12.1 13:37
SRAM NA WAS nieroby koscielne
ktoś tam2019.12.1 16:38
Na pastorów, rabinów, duchownych muzułmańskich, mnichów buddyjskich itp. też?
ZZZZZZ2019.12.1 16:44
Jesteś jak mucha. Srasz gdzie siądziesz.
Daniel!2019.12.1 20:09
Hahn ! Pewnie, że srasz ! To widać! Wydało się! BO NIC INNEGO NIE MASZ DO POWIEDZENIA! NIE MASZ ARGUMENTÓW W GŁOWIE ! WIĘC UŻYWASZ ARGUMENTU SWOJEJ SRA....KI. ! JESTEŚ ŻAŁOSNY !
igor2019.12.1 20:16
co ty źreż, że stale srasz??może gówna urbana i biedronia??
anonim2019.12.1 13:08
Czy zawsze musicie wszystko po kilka razy powtarzać? Nie wystarczy napisać raz? To, że komentujący się wygłupiają, nie znaczy, że same głąby tutaj zaglądają.
anonim2019.12.1 12:52
Samego Chrystusa możemy uznać za nie umiejącego się podporządkować gorszyciela, tyle że stawką głoszenia prawdy było nasze zbawienie!
anonim2019.12.1 13:58
Porównujesz jakiegoś księżula, któremu sodówka uderzyła do głowy i uroił sobie, że ma wyłączność na prawdę, z samym Chrystusem? Myśl może czasem.
anonim2019.12.1 12:50
Tak, tylko prawda nie głoszona nie oddziałuje, a co gdy mamy poczucie, iż brak znajomości prawdy skaże wielu na wieczne potępienie?!
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.1 12:41
Poszkodowanym wypłacić należyte odszkodowania a listy po tylu latach chronienia Paetza to niech sobie Gądecki oprawi w ramkę i zabierze ze sobą na Sąd Ostateczny! Jest tajemnicą poliszynela, że sprawę ukróciła Wanda Półtawska a tuszował ją (między innymi?) arcybiskup Józef Kowalczyk. Dopóki (co najmniej?) były prymas Polski nie odpowie za to zgorszenie, wszelkie deklaracje Gądeckiego i Episkopatu będą jedynie propagandą mającą uspokoić sytuacje.
Janina2019.12.1 12:26
A co z wiernymi, ktorzy nie maja pasterzy prowadzacych do Nieba. Przeciez bladzac zmierzaja do piekla i co, w imie posluszenstwa prawdziwi kaplani maja milczec? Nie na tym polega posluszenstwo. Dziekujemy Ojcze Augustynie.
ania2019.12.1 12:30
Cos ci się pomieszalo - to ks Wachowiak , a nie o. Augustyn -nawoluje do slepego posluszenstwa bez względu na Prawde
ktoś tam2019.12.1 17:36
Przecież @Janina broni o. Pelanowskiego.
Kwak2019.12.1 12:22
Święty Piotr Skała, pierwszy Papież został potraktowany przez Jezusa zerojedynkowo wtedy gdy sprzeciwił się Prawdzie: "zejdź mi z oczu szatanie!"... i nie bylo zadnych względów ! Czy my mamy w nieskonczonosc cmokać przełożonym Kościoła ze wzgledu na posłuszeństwo chociaż zaklamuja Prawdę, na co są dowody ? do czego DOBREGO ma to mianowicie doprowadzić, moze ktoś wyjasni?
Katolik Tradycjonalista2019.12.1 12:18
O.Pelanowskiemu, herezjom jakie głosił i zgorszeniu jakie wywołał już dziękujemy.
Słucham Pelanowskiego!2019.12.1 15:44
Mam magisterium z teologii, wypunktuj te herezje O.Pelanowskiego dokonam prywatnego studium. Może przyznam ci rację ale muszę mieć jakąś bazę!
Katolik Tradycjonalista2019.12.1 16:27
Wystarczy, że posłuchasz jego kazań na temat papieża Franciszka oficjalnie wskazanego przez Boga i wybranego przez Konklawe Kościoła Katolickiego. Także zapoznaj się z jego niekatolicką, co więcej nawet nie chrześcijańską wypowiedzią na temat imigrantów z krajów objętych wojną.
ktoś tam2019.12.1 16:53
Bergoglio "oficjalnie wskazany przez Boga"? He, he, he... Jeśli już to przez masonerię kościelną a dopuszczony przez Boga zgodnie z proroctwem: "niszczyciela wam poślę" (kara za odstępstwo w Kościele - Kościół to nie tylko Polska) A św. Franciszek z Asyżu 800 lat temu przepowiedział, że na Urząd Piotrowy zostanie "niekanonicznie wybrany człowiek" i to proroctwo świetnie pasuje do Bergoglio. Treść proroctwa można sobie wyguglać. Co to znaczy "niekanonicznie"? Ano wbrew obowiązującym procedurom (ich złamanie, nieprzestrzeganie, naruszenie) co oznacza, że Bergoglio jest uzurpatorem i nie jest papieżem. Papieżem jest Benedykt XVI. W Kościele nie ma instytucji dwóch papieży czy trzech tylko zawsze jeden. Już za samo uporczywe głoszenie herezji należałoby Bergoglio powiedzieć: anathema sit. Ale kto chce się narazić... Lepiej przecież mieć święty spokój, lecz nic z tego. Dziś oczywiście odstępców nic złego nie spotyka, ale kara za odstępstwo przyjdzie na wszystkich wiarołomnych. Będą zbierać owoce swoich uczynków tym bardziej, że wiedzą, iż w Kościele dokonuje się zwiedzenie. Ta kara jest nieunikniona. Duchowni bowiem nie tylko popadają sami w błąd ale wiodą ludzi na zatracenie mówiąc, że to co głosi Bergoglio to prawda Boża. Tak samo jak Ty to robisz. Ale skoro bronisz Bergoglio to z Ciebie taki "Katolik Tradycjonalista" jak z "koziej d... trąba".
Katolik2019.12.2 13:51
F1 został wybrany przy i dzięki udziałowi Ducha Świętego. Nie ma innej opcji.
ktoś tam2019.12.2 16:10
W tym sensie, że Bóg dopuścił przekręt - to tak. Ale bez błogosławieństwa Boga a raczej jako kara na wiarołomnych ludzi co było przepowiedziane. Pomijając herezje, które głosi Bergoglio i to głosi uporczywie (chociażby Komunia Święta dla rozwodników co jest teraz obowiązującą nauką Kościoła... a raczej "kościoła", bergogliańskiej wydmuszki... i jest to zapisane w dokumentach watykańskich jako nauczanie zwyczajne, albo heretycka "Amoris Laetitia", na którą powołują się wszyscy wprowadzający ową Komunię Świętą dla rozwodników) to sama procedura wyboru została naruszona poczynając od nieważnej abdykacji Benedykta XVI, przez niespełnienie formalnych warunków kandydata aż do naruszenia procedur w trakcie samego, fałszywego zresztą, konklawe. Można to udowodnić bez problemu. Każdy z tych elementów wystarcza do uznania wyboru Bergoglio za nieważny jak w przypadku stwierdzenia o nieważności zawarcia sakramentu małżeństwa. Herezje głoszone przez Bergoglio są tylko tego potwierdzeniem czego najlepszą zapowiedzią było słynne powitalne "błondziorno" na rozpoczęcie "pontyfikatu". "Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus." (1Kor 12:3; BT) Teraz zaś mamy Pachamamę. Po 6 latach "pontyfikatu" totalnej destrukcji. A co dalej... zobaczymy, bo jak mówi klasyk: "to jest nasze, przez nas wykonane i nie jest to nasze ostatnie słowo" (z filmu "Miś" S. Barei).
Słucham Pelanowskiego!2019.12.1 17:51
Problem w tym, że wszystkiego tego słuchałem i w pełni się z Ojcem Augustynem zgadzam. Ale ja tu jestem bez znaczenia. Niestety coraz więcej osób w tym biskupów i kardynałów również pokazuję herezje a nawet grzech Bergoglio. Jest grupa która trzyma z nim i coraz większa przeciwko. Ktoś musi mieć rację. Więc to nie jeden Pelanowski dostrzegł absurd osoby Franciszka. Wojna więc rozpoczęła się na dobre. Niech zwycięży prawda!
Marco2019.12.1 23:37
Jaki z ciebie Katolik Tradycjonalista skoro wierzysz w Pachamamę podobnie do pana Bergolio.
Anna2019.12.1 22:22
Pachammaie rowniez mowimy dosc.Precz z kosciolow .O.Pelanowski na pol foku wczesniej pisal ,ze bedziemy zmuszeni ja uznac za sile i moc boska.Ona i rozne szamanki to nie herezje ,Lutet tk nie herezje.Badzmy posluszni papiezowi .Ja tam juz kupuje Pachamame.I spowiadam sie z grzechow ekologicznych.
obserwator2019.12.1 12:16
Do ks, Wachowiaka- przeciez Matka Boza sprzeciwila się Herodowi - kiedy uciekla z Panem Jezuzem do Betlejem przed nieludzkim prawem. Nie była posluszna swojemu przelozonemu Herodowi. Wiec ksiadz bardzo blądzi, kiedy mowi cyt. "Wielcy byli nawet bardzo krzywdzeni przez przełożonych ... i zawsze byli im posłuszni"
ktoś tam2019.12.1 16:36
Duchowni muszą wybrać: - albo posłuszeństwo Chrystusowi (prawdzie) - albo posłuszeństwo heretykowi, odstępcy, apostacie, Fałszywemu Prorokowi Bergoglio i jego herezji. Trzeciej możliwości nie ma a jedynym papieżem jest Benedykt XVI usunięty w wyniku spisku co można udowodnić. I formalność: nie podpisuję się swoimi personaliami bo kiedy się podpisywałem to tłuki podszyły się pode mnie i pisały rzeczy przeciwne do moich, których w żaden sposób nie mogłem autoryzować. Zatem napisałem, że swojego podpisu nie używam. Dlatego jest pod takim nickiem.
ZZZZZZ2019.12.1 16:41
Ręce opadają jak czyta się takie coś. Ludzie czy wy w ogóle rozróżniacie fakty?
JS2019.12.1 12:14
Episkopat myślał, że wszystko złe co dzieje się w Kościele hierarchicznym da się ukryć, nie wyjdzie na jaw i będą zadowoleni ze swojej pracy. To także oni ponoszą odpowiedzialność za takie rzeczy. Wiedzieli a nic z tym nie robili. Pozdr.
pytanie2019.12.1 12:07
Twitterowy celebrycki ksiądz Wachowiak, apologeta Franciszka, oczywiście musi sugerować - ze ks Pelanowski idzie zlą (tak dokładnie pisze) zlą drogą. A skad u niego pewność, ze np. paulini, jezuici dominikanie czy Bergolio idą wlasciwą droga? ? Poza tym, ks. Wachowiak pisze tak - 'Wielcy byli nawet bardzo krzywdzeni przez przełożonych ... i zawsze byli im posłuszni.' Czyzby? Czy to znaczy, ze ludzie, których przelozonymi byli Neron, Stalin albo Hitler maja im być zawsze posłuszni?
Michał Pasierb 2019.12.1 13:51
Granicą posłuszeństwa jest grzech.Prawo BOŻE nad jakimkolwiek prawem ludzkim.
ktoś tam2019.12.1 16:11
Granicą posłuszeństwa jest prawda. Zdrada prawdy jest zdradą Boga. Reszta to plewy.
ktoś tam2019.12.1 16:12
Ps. (@Michał Pasierb) Oczywiście zgadzam się z tym co napisałeś.
Tadek2019.12.1 20:31
Nie zrozumiałeś o czym było w artykule. Nie chodzi o wszystkich, którzy byli przełożonymi, w tym wymienione przez Ciebie osoby pokroju Hitlera, czy Stalina. Chodzi o ludzi kościoła na przestrzeni dziejów. Takimi posłusznymi swoim przełożonym byli o. Pio, o. Dolindo, ks. Bosko i wielu innych. Gdy mieli zakaz sprawowania sakramentów, głoszenia - z pokorą podporządkowywali się temu.
Sutener z Krakowa Marian B.2019.12.1 12:00
My tego Paetza już dawno prześwietliliśmy. !!!! On wcale tak dużo tych Kleryków, nie zgwałcił, 100, góra 102 i to wszystko. !!!!
Henryk2019.12.1 11:54
Dla katolików na pocieszenie - https://www.cda.pl/video/4215700e1
red2019.12.1 11:52
A co z przełożonymi, którzy się mylili i skazywali człowieka na cierpienie w imię posłuszeństwa Bogu. Jakie oni ponoszą konsekwencje? Bóg ich rozliczy. Tak, ale czy na ziemi nie powinno być nazwane po imieniu ich złe postępowanie. Ku przestrodze i opamiętaniu innych przełożonych.
ktoś tam2019.12.1 16:16
Cała rzesza duchownych na czele z ich "papieżem" Bergoglio wiedzie ludzi na zatracenie, wciskając im kit o "ortodoksji" Bergoglio. Boja się o swój tyłek. Bł. Katarzyna Emmerich napisze o naszych czasach, że "wielu duchownych będzie ekskomunikowanych i nawet nie będę o tym wiedzieli". A jest tak bo wybierają herezję i Bergoglio jako tego swojego "papieża" a nie wierność prawdzie. Rozdzielili Chrystusa i prawdę.
anonim2019.12.1 11:49
Przebieraniec kaja się za grzechy swojego zmarłego psubrata a gdy zboczeniec żył to go bronił! także bujaj się obłudny szamanie! Zostawcie Polskę i polaków w spokoju! I zabierajcie pazerne i zbrukane łapska od kasy podatników i dzieci!
Grzegorz z Domaradza2019.12.1 12:47
Ty skundlony trolu. Wracaj skądżeś przyszedł. Jestem katolikiem i chcę żeby moje podatki szły na zbożne cele.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.1 12:54
na razie katolski ćwoku idą na wypasione plebanie i auta biskupów oraz pałac pijaka Głódzia...
v2019.12.1 13:00
morda kajdaniarzu!
Andrzej2019.12.1 14:07
Szkoda gadać z tym pop... Karlssonem,juhem głupim i Żydem.Nie chodzi do kościoła,gówno wie na ten temat,ale najwięcej mordę drze i wpierdala się nieproszony,tam,gdzie nie trzeba i ośmiesza się,bo nie ma wiedzy teologicznej.
Daniel!2019.12.1 20:01
Karlssonie! ....Kellerze ! Odpocząłeś już? Lawa nienawiści cieknie od ciebie! Nie wytrzymałeś dalej bez swojego szamba !? Odpowiadam twoim słowem! Grosza, "ĆWOKU-PEDALSKI" na nich nie dajesz! to co cię obchodzą nasze prywatne pieniądze!? Chcemy, to dajemy, nikt nie zmusza! A ty samotny ciągle siedzisz w bagnie i plujesz ! Nie brudź nim nas ! Jedzie od ciebie na odległość i tego twego bagna ! My nie jesteśmy samotni, mamy rodzinę, dzieci, nie tak jak ty ! Nas bagnem nie zalejesz, jak siebie !
Mercedes Bęc2019.12.1 20:26
Dlaczego występujesz pod zmienionym nazwiskiem? Ty nie jesteś żaden Karlsson tylko Skurvensson...
Mercedes Bęc2019.12.1 20:24
Bjorn, mendo, nie jesteś Polakiem, więc się bujaj. Zakończ już dyżur na Frondzie i sp...aj
Palindrom2019.12.3 4:47
Twierdzisz, że homoseksualista to zboczeniec? Ciekawa opinia aktywisty LGBT.