"Wśród wielu informacji o wizycie papieża pojawiły się także opinie o rzekomej odpowiedzialności Polski za Holokaust. Musimy cierpliwie przekonywać świat, że nie byliśmy sprawcą, ale ofiarą II wojny światowej" - pisze na łamach tygodniak "Do Rzeczy" ks. prof. Andrzej Kobyliński w artykule pt. "Auschwitz i prawda o Polsce".

Ks. Kobyliński wychodzi od zrelacjonowania materiału wyemitowanego 29. lipca, w dniu przyjazdu papieża do Polski, przez włoską telewizję Mediaset. Prowadzący wydanie wiadomości TG4 Alessandro Cecchi Paone - świetnie wykształcony i doskonale znany odbiorcom dziennikarz. Cecchi Paone, pisze ks. Kobyliński, przypomniał, że w Auschwitz "zamordowano ok. miliona ludzi, głównie Żydów, ale także Cyganów, homoseksualistów, komunistów i Rosjan".

Następnie dziennikarz stwierdził, że "Polacy ponoszą wielką odpowiedzialność, także przed nazimem, gdy chodzi o masakrę Żydów". Co więcej Włoch przypominając o wizycie Benedykta XVI w Auschwitz-Birkenau ani słowem nie wspomniał o niemieckich zbrodniach. "Ile podobnych strasznych informacji o Polsce można było ostatnio usłyszeć w krajach Europy, Azji i Afryki?" - pyta ks. Kobyliński.

Kapłan zwraca następnie uwagę na głośną sprawę opiniotówrczego portalu informacyjnego "Il Sismografo", który napisał o "polskich obozach koncentracyjnych", a później stanowoczo odmówił publikacji sprostowania, twierdząc po prostu, że wyrażenie to oddaje lokację geograficzną.

Według księdza Kobylińskiego walka z tym problemem będzie niesamowicie trudna. "Niestety, taka jest po prostu wiedza historyczna na całym świecie o naszej najnowszej historii [...]. Taka jest świadomość globalna - Polska była nie tyle ofiarą zbrodni II wojny światowej, ile ich sprawcą" - pisze duchowny, apelując zarazem, by tego ogromnego problemu nie redukować do wyrażenia "polskie obozy".

"Należy dzisiaj przyjąć z pokorą, że niesprawiedliwy obraz Polski dominuje w świecie od 70 lat. Nie wolno się obrażać na rzeczywistość, należy podejmować wszystkie możliwe działania, które w perspektywie wielu dziesięcioleci mogą przynieść zmianę w tej materii" - stwierdza kapłan, konstatując na koniec, że przywrócenie naszej ojczyźnie dobrego imienia ma kolosalne wprost znaczenie dla naszej sytuacji międzynarodowej.

 

Ks. dr hab. Andrzej Kobyliński – filozof i teolog, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Obecnie pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor i redaktor wielu książek i artykułów

ol/"Do Rzeczy", Fronda.pl