Ks. Piotr Śliżewski: Mamy problem z brzydkimi kościołami  - zdjęcie
25.09.20, 19:04Fot. screenshot - YouTube (ewangelizuj_pl)

Ks. Piotr Śliżewski: Mamy problem z brzydkimi kościołami

13

„Rzeczy Boże wymagają dobrze zorganizowanej przestrzeni. To, jak ustawiamy różne rzeczy, świadczy o nas. Dlatego to nie jest byle jakim drobiazgiem, my w ten sposób możemy siebie wyrazić. Problem jest wtedy, kiedy księża wizjonerzy psują kościoły” – ks. Piotr Śliżewski o tym, jakie znaczenie ma piękno świątyni.

Komentarze (13):

Katecheta2020.09.26 8:43
Dodałbym jeszcze że najczęściej w tych nowych kościołach Tabernakulum jest gdzieś z boku, a fotel celebransa w centrum i pulpity do czytania na każdym kroku. Czemu to służy?
bina2020.09.25 22:40
kto te wszystkie kościoły będzie utrzymywał? dlaczego zamykają kościoły na Zachodzie? bo księża to lenie i nie chcą pomagać w ich utrzymaniu!!!!
WANDA2020.09.26 7:01
chyba nie ty
Katecheta2020.09.26 8:45
Kościoły świątynie utrzymuje Kościół.
Jan2020.09.25 21:55
Jest kilka, co najmniej cztery (według mnie, starego zgreda) problemy. 1. Płoną kościoły w Polsce, min. z tego powodu, że są "brzydkie", bo mają freski sprzed 100 lat, ciemne, zabytkowe wnętrza - ich odbudowa mogłaby pociągnąć za sobą zmianę zabytkowego wystroju na "nowoczesny". 2. Płoną kościoły, bo tanio wykonuje się prace we wnętrzach - zwiększenie jasności oświetlenia nie idzie w parze ze zmianą instalacji elektrycznej, która "uciągnęłaby" zwiększony pobór mocy ani zamiany oświetlenia na ledowe co zoptymalizowałoby pobór mocy. 3. Płoną kościoły, bo niewłaściwie wyszkolonych spawaczy się zatrudnia do wykonania potrzebnych prac. 4. Odnawianie wnętrza kościoła wykonuje się tak, że wygląda potem koszmarnie - katedra, w której zaproszony na uroczystość rocznicową jeden z polskich kardynałów zdegustowany wyraził bardzo delikatnie swoją opinię o renowacji, mówiąc o katedrze w Chartres jako przykładzie.
Jan2020.09.25 22:02
Dodam jeszcze, że projektuje się współczesne budowle kościelne nie uwzględniając prawidłowej wentylacji. Kto takie projekty zatwierdza? W moim mieście jest wiele takich nowych kościołów z koszmarnym, wręcz niewentylowaniem. Chyba wszystkie zbudowane po II wojnie światowej.
Tfu2020.09.25 22:12
Nie chodzić.Ewentualnie podpalić.
Olej2020.09.25 19:50
W istocie problem dotyczy czasów upadku kultury jako takiej. Czas tandety powoduje, że ofiarą destrukcji jest wszystko. Dlatego barbarzyńcy starają się podważyć istotę harmonii i piękna. Artystów nie ma, to co jest epatuje ciemnością i śmiercią, z których wyłazi przemysłowy kicz, produkowany na masową skalę, na chwilę po której jest wyrzucany na ogromne wysypiska śmieci. To samo dzieje się z architekturą kościołów współczesnych, które są tak dosłowne jak jeleń na rykowisku w księżycową noc. Problem dotyczy zresztą nie tylko architektury sakralnej ale i sztuki. Gdy się patrzy na stare cerkwie, romańskie, gotyckie kościoły, nam stare ikony, człowiek doznaje dotknięcia sacrum, niejako zmuszony jest do skupienia i podziwu piękna, do zastanowienia, do myśli. Projektowaniem kościołów, komponowaniem muzyki, grą organową w kościołach zajmują się ludzie nie ci co powinni. Gdy się posłucha J.S. Bacha, Haydna, Mozarta, i zestawi z repertuarem granym w czasie współczesnej mszy. Tylko westchnienie. Gdy Popatrzeć na katedry Antonio Gaudiego a potem przenieść wzrok na jakąś za przeproszeniem ,,cycatą'' bazylikę w jej obfitości formy, człowiek w swoich myślach podpada pod grzech, bo czyż godzi się nam krytykować ?Kościoły powinni projektować najlepsi architekci, artyści tak jak w dobie renesansu, lub wcześniejszych epokach. I wcale nie musiały by być tak ,,urocze'' jak są, mogły by być wspaniałe niezwykłością i prostotą formy, doskonałością artystyczną wykonania. Tego niestety nie ma. Przykre to ale tak jest.
matis89 - Radziszewski2020.09.25 19:32
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 !
drKulesz2020.09.25 22:14
Leki,Panie Radziszewski!
matis89 -Radziszewski2020.09.25 19:31
𝐃𝐀𝐑𝐎𝐆𝐈𝐉 𝐍𝐀𝐒𝐙 𝐋𝐈𝐃𝐄𝐑 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍 - 𝐌𝐘 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐄 𝐊𝐀𝐓𝐎𝐋𝐈𝐊𝐈, 𝐖𝐀𝐋𝐂𝐙𝐘𝐌𝐘 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐈𝐒𝐙𝐂𝐙 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍 𝐙 𝐊𝐀𝐓𝐎𝐋𝐀𝐌𝐈 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐙𝐔 𝐙𝐀 𝐖𝐀𝐒𝐙𝐄 𝐊𝐎𝐏𝐈𝐄𝐉𝐊𝐈 - 𝐉𝐀𝐊 𝐃𝐔𝐌𝐍𝐈 𝐊𝐎𝐌𝐒𝐎𝐌𝐎𝐋𝐂𝐘
matis892020.09.25 19:23
Kościoły są coraz częściej budowane na wzór architektury masońskiej. Stąd są takie nijakie, bezpłóciowe, brzydkie. Zaczynają upodabniać się do świątyń masońskich i satanistycznych światyń na rzecz Religii Światowej w których mogą modlić się wyznawcy różnych religii pod jednym dachem, szyldem antychrysta. Ale masońska przebudowa dzieje się też w środku. Za niedługo tebernakulum to będzie chowane po kątach, już jest spychane na bok, aż zniknie całkiem z kościołów.
PapaFranio2020.09.25 22:15
A po co nam Jezus Chrystus i tabernakulum , skoro mamy paczamame?