Ks. Jan Sikorski dla Fronda.pl: Pobicie pielgrzyma? Efekt lewackiej propagandy - zdjęcie
24.07.14, 19:43fot. lusi/sxc.hu

Ks. Jan Sikorski dla Fronda.pl: Pobicie pielgrzyma? Efekt lewackiej propagandy

19

Portal Fronda.pl: Sytuacja pierwsza: 21-letni uczestnik pielgrzymki do Sanktuarium w Sianowie walczy o życie w gdańskim szpitalu, po brutalnym pobiciu przez czterech bandytów. Zdarzenie miało postać pobicia – nie bójki, gdzie występują dwie równorzędnie atakujące się strony – podkreślił prokurator. Sytuacja druga: zewnętrzna kaplica jednego z kościołów na warszawskim Ursynowie zostaje spalona i zdewastowana. Wszystko dzieje się w niewielkim odstępie czasu. To już prześladowanie chrześcijan?

Ks. Jan Sikorski: Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Trudno, żeby ta cała lewacka propaganda, z którą mamy do czynienia przechodziła bez echa. Nie oglądam regularnie telewizji, nie słucham często radia, ale za każdym razem, kiedy coś włączę, to mam takiego pecha, że trafiam na audycję, która drwi z Kościoła, zawiera antykatolickie elementy albo kabarety, wcale nieśmieszne, których twórcy szydzą z katolików. To przemawia szczególnie do ludzi młodych, którzy bywają bezkrytyczni. Tworzy się fałszywy obraz Kościoła, którego odbiorcy takich treści znają wyłącznie z medialnych przekazów. Młodych czasem ręka świerzbi, próbują się skonfrontować ze światem, a jak nie mają żadnej płaszczyzny dla rozładowania energii i emocji, to swoją agresję, nieraz podsyconą używkami, odruchowo kierują przeciwko drugiemu człowiekowi. Zapewne tak było w Sianowie, bo jak wynika z ustaleń prokuratora, sprawa była zaplanowana. Kościół powinien wzbudzać zupełnie inne odczucia, wiadomo czym jest dla ludzi, rodzin, Polski, naszej historii. Powinno to wzbudzać szacunek, ale jeśli ten szacunek się odbiera i poniewiera Kościół, to nie dziwi fakt, że takie sytuacji się zdarzają.

Jeśli do tej pory można było mówić o prześladowaniu katolików, to raczej działo się to na poziomie werbalnym. Nieprzychylne, a czasem kłamliwe komentarze na temat Kościoła, księży, katolików w radiu, prasie, telewizji... Jednak wspomniane sytuacje z Sianowa czy Ursynowa pokazują, że to prześladowanie zaczyna się dziać na poziomie fizycznym. To jest eskalacja tej słownej propagandy?

Na początku zawsze jest słowo, wszystko od niego się zaczyna. Jeżeli złe słowo drąży świadomość, to później może dochodzić do takich bolesnych zdarzeń, rękoczynów. Mówią o tym zresztą historie różnych rewolucji. Rewolucja francuska też była planowana wcześniej, przygotowywana z wykorzystaniem antykościelnej propagandy. Tak było i w Meksyku, i w Hiszpanii. Historia zna takie sytuację. Zresztą, spójrzmy do Ewangelii – Pan Jezus i Jego nauczanie również wywoływało agresję. Antykościelna propaganda to jedno, a drugie – szerzące się zło, królestwo szatana jest i działa gdzieś wśród nas i daje o sobie znać, także w taki krwawy sposób.

Na koniec zapytam, jaka powinna być postawa chrześcijanina wobec takich zdarzeń? Pismo Święte naucza o nadstawianiu drugiego policzka, ale to chyba nie oznacza, że mamy pozostać całkiem bierni?

Oczywiście, że nie można pozostawać biernym. Każdy z nas ma prawo, a nawet obowiązek, bronić życia. Mamy kochać bliźnich, ale zaczynając od siebie, troski o swoje życie i zdrowie. Trzeba dbać o to, aby atmosfera wokół nas zmieniała się na lepsze i walczyć ze zjawiskiem zła, nie z człowiekiem. Drugi człowiek jest naszym bratem i trzeba mieć dla niego miłosierdzie. Jednak zło, jako zjawisko, trzeba niewątpliwie tępić wszelkimi środkami, także administracyjnymi, policyjnymi. Trzeba o tym przede wszystkim mówić, nie możemy milczeć.

Rozm. MaR

 

Komentarze (19):

anonim2014.07.24 19:58
pewnie palikota matka
anonim2014.07.24 20:11
Różnica pomiędzy portalami Fronda.pl, a Gosc.pl??? Fronda.pl : "Oto młody człowiek w drodze pielgrzymkowej do Sanktuarium w Sianowie zostaje brutalnie pobity przez "nienznaych sprawców". Jest ich czterech, mają drewniane pałki. Widzą pielgrzyma i rzucają się na niego z nienawiścią. Cel? Na pewno nie rabunek, bo pielgrzym nic nie ma, zostaje tylko jedno: uśmiercić katolika." ---------------------------------------------------------------- Gosc.pl : "Jaka była przyczyna brutalnego ataku? - Prawdopodobnie w miejscowym sklepie doszło do scysji między grupą pielgrzymów, a mieszkańcami Staniszewa. Pielgrzymi wrócili do szkoły, a miejscowi skrzyknęli się, wyposażyli w kije i postanowili załatwić sprawę używając przemocy - wyjaśnia R. Signerski."
anonim2014.07.24 20:23
@Nowakowska Wedle Pani opinii powinni zapewne "uświadamiać" uczniów, iż ludzie, szczególnie młodzi, niekiedy bardzo łatwo mogą się między sobą poróżnić, popsztykać, a konflikty te przybrać na sile... Aha... Nie powinni także zapominać o tym, żeby uprzedzić uczniów przed nadinterpretacyjnymi skłonnościami pewnego polskiego portalu internetowego.
anonim2014.07.24 20:23
:(
anonim2014.07.24 20:27
I właśnie dlatego różnej maści "artyści" powinni zostać skazani. Najlepiej karami finansowymi i cielesnymi, bo inaczej znów ateiści zaczną mordować, jak 70 lat temu.
anonim2014.07.24 20:31
Jak to jest Frondo? Często potępiacie wróżbiarstwo, a mimo to: 1) W Smoleńsku był zamach, wiedzieliście o tym zanim zaczęło się jakiekolwiek śledztwo 2) Nad Donieckiem samolot zestrzelili Rosjanie, wiedzieliście o tym praktycznie zanim szczątki samolotu doleciały do ziemi 3) Młodego człowieka pobito dlatego że był pielgrzymującym katolikiem, wiecie o tym zanim jeszcze kogokolwiek przesłuchano w sprawie Jak to więc jest? Skąd wy czerpiecie taką pewność? Nie chowacie w redakcji jakiejś kryształowej kuli?
anonim2014.07.24 21:10
Nowakowska, jesteś starą, dawno nie dymaną zdzirą i stąd twoja intelektualna ekspresja na tym forum.
anonim2014.07.24 21:36
Frondyzm na całego, przekręcanie prawdy byle tylko pasowała do początkowego założenia.
anonim2014.07.24 21:59
Moja "traumatic gun" zawsze ze mną;) Traumatic gun=Pistolet na gumowe kule.
anonim2014.07.25 14:33
myślę, że maczały w tym palce także feministki i organizacje ekologiczne, które jak wiadomo kipią z nienawiści do katolików i nawołują do przemocy wobec nich
anonim2014.07.25 15:30
@Mniemanologia I ćwiczący jogę.
anonim2014.07.25 16:07
https://www.youtube.com/watch?v=FVdxFkqdykg stara a tak aktualna piosenka
anonim2014.07.25 17:04
Katolicy się pobili. O to, którzy bardziej miłują.
anonim2014.07.25 22:21
Przeczytalem wnikliwie wszystkie komentarze, i musze MUSZE panstwa uswiadomic. Ze wszystkich zebranych tu faktow wynika ze to bylo trzech demonicznych joginow. I prosze sie ze mna nie sprzeczac. Wiem co pisze .:)
anonim2014.07.26 12:17
Gender Diabeł i Bóg wykluczenie! wykluczenie! wykluczenie! cyfro siłę nam daj i mocą swoją rządź szyszynką mózgową masturbacja! masturbacja! masturbacja! cyfro siłę nam daj i mocą swoją gwałć ją gwałć scientio! potężna a za i wżdy policzysz mrówki na Ziemi?
anonim2014.07.28 5:59
Jak zwykle Fronda to samo - czy pobito katolika, czy zdewastowano kaplicę, oczywiście musi to być efekt wszechobecnych ataków na Kościół, ateistów, kabaretu, przedstawicieli LGBTQ, feministek, lewicy, jogi, sztuk walki, muzyków metalowych i punkowych, a pewnie i masoni, i iluminaci w tym palce maczali... No i oczywiście jest to oznaka wielkiego ucisku i prześladowania, zaprawdę powiadam wam, trudno redaktorom z hersztem Terlikowskim na czele zrozumieć, że aktu bandyctwa bądź chuligaństwa dopuścić się można bez żadnej ideologii, powodu religijnego czy działania szatana... Chciałbym podziękować Sylabiuszowi - dobrze, że pokazujesz informacje z innych źródeł, może frondowy "beton komentatorski" zamiast wrzeszczeć zacznie sprawdzać źródła inne, niż tenże oto portal. Zwłaszcza, że Fronda coraz bardziej traci jako portal rzetelny, a staje się coraz większym katobrukowcem.
anonim2014.07.28 6:00
Pardon, mała literówka - Sylabariuszowi. Przepraszam szczerze :)
anonim2014.07.28 8:54
Czy zabicie studenta to efekt prawackiej propagandy? http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15250969,Policja_zlapala_sprawcow_smiertelnego_pobicia_studenta_.html
anonim2014.07.29 8:19
Właśnie, czemu Fronda o powyższym wypadku nic nie mówi?