14.04.19, 14:00

Ks. Henryk Zieliński: Palma i krzyż

Niedziela Palmowa to dzień zaskakujących kontrastów i zwrotów akcji w liturgii. Zaczynamy od celebrowania triumfalnego marszu za Chrystusem, który jako Syn Dawida - Książę Pokoju wjeżdża do Jerozolimy. Wymachujemy gałązkami nieśmiałej jeszcze zieleni, jeśli taka pojawi się w marcu, śpiewamy Hosanna...

A kilka minut później ogarnia nas klimat powagi i smutku. Czytany lub śpiewany z podziałem na role opis Męki Pańskiej ukazuje nam Króla wyszydzonego i skazanego na śmierć. Słuchając długiego w tym dniu fragmentu Ewangelii, zastanawiamy się może, co jeszcze w naszych dłoniach robią kolorowe palmy, jakby nie przystające do atmosfery chwili.

W starożytności z palmą łączono bogatą symbolikę, wykorzystującą również fakt, że drzewo palmowe utrzymywało zielone liście niezależnie od pory roku, nawet w czasie długotrwałej suszy. Był nawet okres w sztuce sakralnej, gdy Chrystusa przedstawiano jako ukrzyżowanego na palmie, symbolizującej zarazem drzewo życia. Dla nas jednak o wiele ważniejsza jest wymowa przedstawień inspirowanych bezpośrednio Apokalipsą św. Jana. Na starożytnych mozaikach zachowanych w Rzymie czy w Rawennie widzimy męczenników, którzy w Królestwie Bożym otaczają tron Boga i Baranka - a w rękach mają palmy. Czasem między kolejnymi postaciami umieszczono drzewa palmowe. Palma jest tam atrybutem męczeństwa, wierności i ostatecznego zwycięstwa. W symbolu palmy chwała i świadectwo wierności aż do krwi są nierozdzielne.

Gdzie są zatem nasze palmy, gdy słuchamy opisu zdrady, poniżenia i ukrzyżowania Chrystusa? O wierności Jemu nie świadczy przecież wymachiwanie palemką, kiedy wszyscy witają Go entuzjastycznie. Heroizmem jest trwać przy Nim, gdy On w naszym świecie zostaje opuszczony i zgnębiony. Nie wstydzić się trzymania swej palmy - znaku uznania w swym życiu Chrystusa za Króla nawet wtedy, gdy On ponosi doczesną klęskę. Trzymać palmę podniesioną wysoko również wtedy, gdy za wierność Chrystusowi trzeba zapłacić cenę cierpienia - nie tylko fizycznego - a nawet śmierci. Męczennicy są tymi, którzy nawet w obliczu krzyża nie zeszli ze swoją wiarą do podziemi.

Żałuję, że w naszych kościołach nie przyjął się zwyczaj słuchania opisu Męki Pańskiej z palmą wzniesioną wysoko niczym sztandar. Czyżby to znaczyło, że chrześcijanie naszych czasów nie są bardziej stali w wierze od ludzi opisanych w Ewangelii, którzy szukali Go, gdy karmił chlebem do sytości i śpiewali na Jego cześć w nadziei, że będzie rozdawał stanowiska w odnowionym Królestwie Izraela, a niedługo potem wołali: "Na krzyż z Nim"?

Ks. Henryk Zieliński/Niedziela.pl 

 

Komentarze

marianl2019.04.15 17:29
Jest Wielki Tydzień.Proszę wszystkich katolików o powstrzymanie się od odpowiedzi na obraźliwe komentarze.Proponuję modlitwę w ciszy i skupieniu.
Poganin2019.04.15 12:02
A dlaczego w niedzielę palmową katolicy nie używają liści prawdziwej palmy? Może dlatego że one w naszym klimacie nie rosną, i są dla nas obce tak samo jak ta cała wiara. Ciekawe że zamiast tego używają "palm" z kwiatów które są symbolem odradzającej się przyrody na wiosnę a co za tym idzie kultu natury.
Grazyna2019.04.15 8:48
A ja co roku w Niedz. Palmową się irytuję. Ma to być dzień radości, a w kościołach czytana ewangelia o śmierci Chrystusa. Na śmierć przyjdzie czas za parę dni i wtedy będziemy się smucić.
andrzejhahn32019.04.14 16:48
dlaczego frondowskie nieuki nie napiszecie ze wielkanoc jest to swieto poganskie
To byli chrześcijanie-katole jak w mordę strzelił2019.04.14 15:46
bez przebaczenia dla katolstwa
Zbyszek2019.04.14 15:37
„…Piłat rzekł do nich: Czyż króla waszego mam ukrzyżować? Odpowiedzieli arcykapłani: Poza Cezarem nie mamy króla” (J 19. 15). Wielu ludzi myśli tak samo tzn. nie chcą mieć innego króla poza tzw. "władzą świecką", która daje im złudzenie posiadania wolności, pozbawiając pragnienia do jej osiągnięcia w Bogu. Pan Jezus wjeżdża ciągle do miast, w których mieszkańcy wyrzekają się Jego obecności pośród nich - tak też jest często i w Polsce. Czy chcą pozostać w tym stanie na wieki ?
To nie byli żadni chrześcijanie !!!2019.04.14 15:27
.
eeej Dummy geeej2019.04.14 15:26
A to zwyrodniali zboczeńcy ! Żeby na stare lata orientację seksualną zmieniać!!! I jeszcze biedne dziecko z domu wyrzucać!!! Ohyda !!!!!!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.14 15:14
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matką katolkę i jej konkubenta jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katolickiej propagandzie! Zbiórka dla Mikołaja już 9816zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
WitamyWŚwiecieAbsurduKoalicjiAntyEuropejskiej!!!2019.04.14 15:06
.
andrzejhahn32019.04.14 15:05
oto poganizm katolickich sekciarzy
HomoseksualniPedofileBędąChronićDzieci2019.04.14 15:05
.
SeksualniDewianci FarbująSięNaPedagogów2019.04.14 15:03
.
FolksdojczeFarbująSięNaPatriotów2019.04.14 15:02
.
anonim2019.04.14 15:02
,,Zgadzam się całkowicie z ks. H. Zielińskim. Nie dlatego, że uważam homoseksualistów za gorszych, ale dlatego, że obok osób, które rzeczywiście chcieli uczciwie spełniać obowiązki kapłańskie, jest jeszcze homoseksualne lobby, które stara się wprowadzić do kościoła V kolumnę (co widać w dzisiejszych czasach, a czego pokłosiem jest film KLER), aby niszczyć kościół od wewnątrz i z zewnątrz poprzez paszkwile i różne działania. Dlatego Kościół aby dbać sam o jednoznaczność w swoim przesłaniu i działać jak powiedział Jezus. Niech tak znaczy tak a nie znaczy nie. Dlatego, do stanu kapłańskiego powinni być przyjmowani mężczyźni zdolni do stanu małżeńskiego. I nie wolno tego traktować jako dyskryminacje kogokolwiek, ponieważ Kościół nie ma być demokracją. Bóg nie jest demokratą jak niektórzy chcieliby wierzyć. Bóg jest autokratą. Każdy z nas, musi znać miejsce w szeregu. Nawet jego boski syn Jezus, składa mu ofiarę z siebie, aby uwielbić Ojca. I to jest przesłanie dla nas."
TotalitarniPostkomuniściFarbująSięNaDemokrató2019.04.14 14:59
.
staare komuchy i foksdojcze2019.04.14 14:55
Lemingi , gamonie ,bezmózgi!!!! Słuchajcie co mmówi do was Koalicja Anty Europejska ustami komucha Czarzastego !! Macie nie pytać o program tylko ruki pa szwam i biegiem głosować!!! Słyszeli debile????
To ja2019.04.14 14:32
Wniebowziecie matki Jezusa Marii też przecież bajka wyssana z palca w bibli ani słowa
Wiech2019.04.14 14:52
Masz "racje" jehowy. Chcialbys possac moj palec? Nie, nie, nie ten "palec" tylko palec u nogi
man woman albo gender2019.04.14 16:51
Myślisz, że tylko "jehowi" odrzucają katolickie dogmaty wiary, nie mające oparcia w Biblii?
Wiech2019.04.14 17:03
Chcialys, chcialabys, chcesz possac moj palec? Tak, ten u nogi.
Christ2019.04.14 14:16
Palmowa niedziela to kolejny pogański zwyczaj który pokazuje że katolicyzm to nie jest prawdziwe chrześcijaństwo, już Chrystus wam powiedział, znosicie wiarę przez waszą tradycje
man.of.Stagira2019.04.14 14:11
"Żałuję, że w naszych kościołach nie przyjął się zwyczaj słuchania opisu Męki Pańskiej z palmą wzniesioną wysoko niczym sztandar. Czyżby to znaczyło, że chrześcijanie naszych czasów nie są bardziej stali w wierze od ludzi opisanych w Ewangelii, którzy szukali Go, gdy karmił chlebem do sytości i śpiewali na Jego cześć w nadziei, że będzie rozdawał stanowiska w odnowionym Królestwie Izraela, a niedługo potem wołali: "Na krzyż z Nim"?" - Ks. Henryk Zieliński/Niedziela.pl .
pi\304\205tka+2019.04.14 14:09
Katole niewiedzą że papież pochwalał rozbiory Polski a swoich chłopów pańszczyźnianych - czarni kazali chłostać jako niewolników ... Czarne katabasy zawsze tłumiły rozwój medycyny, astronomii, biologii i innych nauk, a najwspanialszych naukowców i filozofów katabasy paliły na stosach ... Kościół Kato-licki to spadkobierca polityczny, majątkowy i moralny biskupów: Sierakowskiego, Kossakowskiego, Massalskiego, Poniatowskiego i innych czarnych zdrajców, trwa jedynie poprzez wielowiekowe kłamstwa i obłudę.
anonim2019.04.14 14:55
Jak bezmyślnym trzeba być żeby w XXI wieku powtarzać te marksistowskie brednie na temat chrześcijaństwa ? Takie banialuki były sensacją w XIX wieku wśród żydowskiego proletariatu i żydowskich odszczepieńców , ale dzisiaj?
andrzejhahn32019.04.14 15:08
jakim ciemnym i zacofanym trzeba byc aby bronic zbrodniczego kosciola katolickiego .....przypominam ze wy katole modlicie sie do zyda ,zyda zrobiliscie krolem Polski a zydowke krolowa.................i kto tutaj ma zryty beret katolicki sekciarzu poganski