Kongres USA o Nord Stream 2. Rosjanie nie składają broni - zdjęcie
01.08.20, 13:00fot. yt/flickr.com

Kongres USA o Nord Stream 2. Rosjanie nie składają broni

7

Warsaw Institute


Stany Zjednoczone zaostrzają stanowisko w sprawie Nord Stream 2. W Kongresie do projektu budżetu obronnego wpisano dodatkowe zapisy rozszerzające listę potencjalnych podmiotów mogących być zaangażowanymi w projekt. Mike Pompeo ostrzega też europejskich partnerów Gazpromu, którzy wnieśli środki finansowe w projekt przed wejściem w życie pierwszych sankcji amerykańskich, że również powinny liczyć się z restrykcjami. Kreml mówi, że zaczeka na ostateczną wersję sankcji, zaś Niemcy próbują lobbować w Waszyngtonie. Tymczasem dzięki zgodzie Danii z początkiem września Rosjanie będą mogli przystąpić do budowy ostatniego odcinka Nord Stream 2.

 

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła 20 lipca projekt ustawy o wydatkach obronnych na nowy rok budżetowy. W ustawie znalazła się także rekomendacja w sprawie zaostrzenia sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2. 23 lipca Senat USA przyjął swoją wersję ustawy o obronie narodowej, która przewiduje budżet Pentagonu w 2021 roku na poziomie 740 mld dolarów. Senatorzy także zgodzili się na wprowadzenie sankcji przeciwko zagranicznym podmiotom fizycznym i prawnym sprzyjającym sprzedaży, wynajmowi lub dostarczeniu statków w celu ułożenia rur na dnie morskim, pomocy w modernizacji tych statków, w ich ubezpieczeniu lub reasekuracji. Sankcje mają też zresztą dotknąć nie tylko Nord Stream 2, ale też Turk Stream.

Prezydenci Władimir Putin i Donald Trump, podczas rozmowy telefonicznej 24 lipca nie omawiali kwestii sankcji wobec gazociągu Nord Stram 2 – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaznaczył, że Rosja uważa te sankcje za nie do przyjęcia. Pieskow powiedział, że Moskwa czeka teraz na ostateczne brzmienie odpowiednich zapisów procedowanych w Kongresie. Pieskow podkreślił, że sankcje wobec Nord Stream 2 wywołują zaniepokojenie Rosji i jej partnerów. – Zarówno my, jak i nasi partnerzy uważamy te sankcje za nie do przyjęcia. Uważamy, że są one sprzeczne z przepisami międzynarodowymi – oświadczył przedstawiciel Kremla. Kilka dni wcześniej szef komisji ds. energii w Bundestagu Klaus Ernst (Die Linke) wystosował do amerykańskich kongresmenów otwarty list, wzywający do porzucenia planów dołączenia dodatkowych sankcji przeciwko Nord Stream 2 do ustawy budżetowej Pentagonu.

Tymczasem Departament Stanu zapowiedział zniesienie zapisów chroniących przed obecnymi sankcjami firmy, które zainwestowały w projekt jeszcze przed wprowadzeniem restrykcji – chodzi o pięciu europejskich partnerów Gazpromu, które wyłożyły ok. połowy kosztów wartej 11 mld dol. Inwestycji. Mimo tych kłopotów sukcesem Rosjan była wydana 6 lipca przez duńskiego regulatora DEA zgoda na wykorzystanie rosyjskich statków w pracach nad Nord Stream 2. Mający kłaść ostatni odcinek gazociągu statek Akademik Czerski, barka Fortuna i wspomagające je mniejsze jednostki Ostap Szeremeta i Iwan Sidorenko, będą mogły przystąpić do prac w duńskich wodach dopiero we wrześniu. W lipcu i sierpniu prace uniemożliwiają obostrzenia środowiskowe (trwa właśnie tarło dorsza). Część statków należy bezpośrednio do Gazprom Floty, inne są też kontrolowane przez rosyjskie podmioty – Rosjanie musieli po nie sięgnąć, gdy pod groźbą amerykańskich sankcji z układania rurociągu wycofała się zachodnia spółka Allseas.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (7):

hrabia Potocki2020.08.2 18:40
Dziwie sie Frondzie ze pozwala na wulgarne komentarze smiecia z Rosji ,, katolicka kretynizacja Polski,, facet jest nad wyraz chamski, prostacki i wulgarny jezyk tego bydlaka powoduje ze coraz mniej moich znajomych wchodzi na ten portal, a moze Fronda specjalnie faworyzuje tego smiecia i padalca, a rozkaz przychodzi z Rosji, oj Frondo pop[raw sie bo zle skonczysz
Komuna2020.08.1 13:45
lgbt ma to gdzieś
Nie będzie otwieranych szampanów!2020.08.1 13:22
Każdy opóźniony m-c, każdy opóźniony dzien to utrata nie tylko miliardów, ale i KLIENTÓW. Nawet jak NS II będzie ukończony, Kreml już teraz utracił na niego monopol.Kongres USA a szczególnie Demokraci są wyjątkowo wrogo nastawieni na Putina. To dzięki Demokratom wszystkie są wszystkie sankcje, to Demokraci zmusili Trump'a do wyrzucenia "dyplomatów", to Demokraci są autorami sankcji na North Stream. D. Trump wykonuje to co Kongres mu nakazuje. Wybor J. Biden'a będzie dla Putina tragedią, nie będzie otwieranych szampanów!
NieUrban2020.08.1 13:14
Biden sprzeda Polskę i USA Chinom, Rosji i Niemcom. Potem będzie spał.
da da towariszcz durak2020.08.1 13:22
da da
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.1 13:07
Rosjanie muszą poczekać jeszcze parę tygodni aż pomarańczowy wiewiór dostanie kopa na PiSdę i straci stanowisko, będzie nowy prezydent który będzie miał gdzieś sankcje trampka!
POMATOL W PiSdzie zakleszczony2020.08.1 13:37
POmiocie SOWIECKOubeckiej kurvvy z PiSda jak puzon i kulawego stroza pomatola ...znow sie onanizujesz na frondzie ...TECZOWY ALFONSIE