Kim Dzong Un zniszczy poligon atomowy. To ,,denuklearyzacja'' - zdjęcie
12.05.18, 17:15

Kim Dzong Un zniszczy poligon atomowy. To ,,denuklearyzacja''

Korea Północna realnie porzuca agresywną ścieżkę? Jak poinformował dziś Pjongjang, zlikwodowany zostanie poligon, na którym wojsko przeprowadzało dotąd testy nuklearne. Ma to inaugorować proces ,,denuklearyzacji''.

Na uroczystości, która odbędzie się w związku z tym wydarzeniem, zaproszeni zostali dziennikarze z USA, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Chin oraz Rosji. Koreańczycy zniszczą tunele, zamkną wejścia do nich i usuną punkty obserwacyjne. Zniszcztą też budynki, w których przeprowadzano badania.

Z kolei 12 czerwca w Singapurze prezydent Donald Trump spotka się z Kimem Dzong Unem celem rozmowy o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Już w piątek odbyła się w Waszyngtonie wspólna konferencja prasowa sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo oraz szefa MSZ Korei Południowej Kanga Kiunga Wha, gdzie podkreślono, że wobec procesów podjętych w Korei Północnej nie można mieć bezgranicznego zaufania i trzeba będzie je wnikliwie monitorować.

Pjongjang pracuje nad bronią nuklearną od wielu lat. Przeprowadza też regularnie testy atomowe - ostatni raz w roku 2017. Wówczas to właśnie reżim koreański ogłosił, że jest już w stanie zaatakować ładunkiem atomowym cele na całym terytorium Stanów Zjednoczonych. 

mod/pap, fronda.pl