KEP dziękuje sędziom za ich decyzję - zdjęcie
23.10.20, 08:16Fot. screenshot - YouTube (Maskacjusz TV)

KEP dziękuje sędziom za ich decyzję

19

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wydał po wczorajszym orzeczeniu TK specjalne oświadczenie, w którym dziękuje sędziom za uznanie wartości i godności życia poczętego wyrażone w decyzji, która pozwoli tę godność w szerszym zakresie otoczyć ochroną.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z polską konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej, która pozwalała na przeprowadzenie aborcji w przypadku podejrzenia poważnej wady bądź choroby u dziecka.

- „Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo” – napisał po ogłoszeniu decyzji przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Hierarcha nawiązał do słów wspominanego wczoraj w liturgii Kościoła św. Jana Pawła II, który nauczał, że „stosunek do najsłabszych jest miarą demokracji i dobroci społeczeństwa”. Podkreślił, że nie wolno odmawiać nikomu prawa do życia, zwłaszcza z powodu choroby.

Zaapelował przy tym o otoczenie szczególną troską przez państwo, społeczeństwo i Kościół dzieci, do których decyzja TK bezpośrednio się odnosi, oraz ich rodziny.

Pełna treść oświadczenia:

Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

 

Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej.

Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo.

Stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa. Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób.

Ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa, pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła.

+ Stanisław Gądecki

  Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Poznań, dnia 22 października 2020 roku,

w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II

 

kak/episkopat.pl

Komentarze (19):

Foster2020.10.24 14:10
Wysadzili tym wyrokiem Polskę w powietrze. W okresie epidemii tak kontrowersyjny wyrok - zazdroszczę głupoty. Doprowadzi to do śmierci na SARS Cov-2 wielu niewinnych ludzi. Nie ma za co dziękować.
Ja, Szatan2020.10.23 17:46
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, marionetek Sorosa, które w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu”, JPIII i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
NN2020.10.23 15:59
Ale ten gość jest odrażający. Życie zleciało mu na pierdołach i teraz się mści. Żadnego wstydu ani honoru nie ma, bełkocze coś o Bogu, wydaje się mu że jest nadczłowiekiem. Napisy na dworcowych kiblach miały kiedyś wyższy poziom niż to co mówi ten człowieczyna. Życie chce kobietom urządzać po katolicku, stary pierdziel. Trzeba być wypranym z wyższych uczuć żeby zmuszać kobiety do takiego cierpienia, to podchodzi pod tortury. On się widocznie żywi ludzką krzywdą jak wampir krwią.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 17:09
Degeneracja komunistow dorownuje ich inteligencji. A wlasciwe miejsce dla kobiet ona zawsze widziala w kobiecych lagrach na Syberii.
Ja, Kobieta2020.10.23 10:33
To godność jest już chroniona a kto teraz ochroni kobiety?
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 17:07
Kobiety czy LUDZIE nienarodzeni,takze plci zenskiej ???
normalny2020.10.23 10:25
skur.....wy...syny....!!!
Anonim2020.10.23 12:09
Normalny człowiek nie przeklina.
Realista2020.10.23 10:16
Brawo. Duży krok w stronę laicyzacji Polski. Kościół w polskim, narodowo - rydzykowo - pisowskim wydaniu, będzie interesujący tylko dla katolskich fundamentalistów. Wszyscy normalni ludzie coraz szybciej będą się odcinali od tego bagna. Będzie dalszy spadek liczby duchownych, zamykanie kościołów. To oczywiście i tak jest nieuchronne, ale absurdalne jest to, że Pis przyspiesza ten proces takimi działaniami jak wczorajszy pasztet kucharki Kaczyńskiego.
Beno2020.10.23 11:13
Aleś głupi. A kiedy Kościół zezwolił na aborcję? A więc co to ma wspólnego z polskim kościołem, z Rydzykiem, z innymi? Widać, że nie masz pojęcia o kościele i jego nauce.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 17:12
Grunt pod stopami komuchow sie usuwa,wiec skomla i klamia jeszcze dodatkowo. Bedzie jeszcze wiecej Polakow,ktorzy beda z nimi walczyc,tak jak ten murzynski Polak,kaleka.
Olga Matná2020.10.24 16:26
„ Bedzie jeszcze wiecej Polakow,ktorzy beda z nimi walczyc” Czyli nie chodzi Ci o „ochronę życia”, tylko o produkcję „mięsa armatniego”, któremu 30 lat po upadku „komuny” każesz walczyć z komunistami żyjącymi w twej wyobraźni?
Anonim2020.10.23 9:04
Zastępy kleszych darmozjadów będą teraz mogły spać spokojnie. Kobiety upodlone, koń zwalony, Jahwe-Jezus-Gołąbek udobruchany. Dobranoc.
Beno2020.10.23 11:15
A czemu upodlone i czym?
katolicka deratyzacja Polski2020.10.23 17:14
Skad biora sie tacy podli wrogowie Polski ? Kto ich tak wychowal ?
A jak tam kaszelek u arcybiszkopta?2020.10.23 8:35
j.w.
AAAtomek2020.10.23 8:29
2020.10.23 9:02 Wyrok TK nic nie zmieni, granice są otwarte. Jeżeli kobieta jest przymuszona sytuacją wyjedzie i wykona zabieg poza granicami kraju. Jedno jest pewne, prawica złamała wieloletni konsensus. Po zmianie władzy, przepisy zostaną zliberalizowane. To był wasz wybór.
Anonim2020.10.23 12:08
To po co tyle krzyku, jak nic sie nie zmieniło .
AAAtomek2020.10.23 8:28
Gądecki - "Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo”. Panie Gądecki, to można zabijać ludzi na wojnie czy nie można?