Kard. Raymond Burke sugeruje ekskomunikę dla Joe Bidena - zdjęcie
31.03.21, 13:15Screenshot Youtub - EWTN / Fot. Gage Skidmore via Flickr, CC BY-SA 2.0

Kard. Raymond Burke sugeruje ekskomunikę dla Joe Bidena

55

Kardynał Raymond Burke powiedział, że katolikom, którzy „uparcie i publicznie” kwestionują naukę Kościoła katolickiego, sprzeciwiając się prawdom wiary, należy nie tylko nie udzielać Komunii Świętej, ale także zaciągają oni na siebie ekskomunikę, gdyż stoją w obliczu „przestępstwa apostazji”. Ekskomunika jest w takim przypadkiem „karą kanoniczną”. Wynika z tego, że Joe Biden, który popiera zarówno aborcję, jak i tzw. „małżeństwa homoseksualne”, może zaciągnąć na siebie ekskomunikę.

Amerykański duchowny powiedział w wywiadzie dla Catholic Action for Faith and Family: „Taka osoba, która twierdzi, że jest katolikiem, a jednak promuje w tak otwarty, zatwardziały i agresywny sposób przestępstwo takie, jak wywołanie poronienia, znajduje się w stanie przynajmniej apostazji”. Kardynał dodał: „Innymi słowy, zrobienie tego to oddalanie się od Chrystusa i oddalanie się od wiary katolickiej. A zatem drugim działaniem, które należy rozważyć, jest kara kanoniczna, sankcja za przestępstwo apostazji, którym byłaby ekskomunika”.

Odpowiedź kard. Burke padła na pytanie Thomasa McKenny, prowadzącego z nim wywiad, o to, jaki może być „kolejny krok” w odpowiedzi na postawę Bidena, który głosi, że jest praktykującym katolikiem, a jednocześnie podpisuje dekrety prezydenckie, które bezpośrednio szerzą aborcję. Biden m.in. obiecał uczynić aborcję dostępną dla każdego i „skodyfikować” wyrok w sprawie „Roe kontra Wade” z roku 1973, który zalegalizował zabijanie nienarodzonych. O tym, że nie były to czcze słowa, świadczą kolejne działania obecnego prezydenta USA takie, jak m.in. uchylenie prawa blokujące finansowanie z funduszy federalnych organizacji wspierających aborcję.

Kard. Burke wyjaśnił, że w przypadku takiego polityka jak Biden powinno się zastosować działania dwustopniowe. Najpierw polityk powinien być ostrzeżony, że z powodu „upartego i publicznego” kwestionowania prawd wiary oraz „rzeczywistego działania przeciwko prawdom wiary, czyli prawdom moralnym, nie może przyjmować Komunii Świętej”. A jeśli mimo ostrzeżenia taki polityk dalej przystąpi do Komunii Świętej, należy mu jej odmówić.

Hierarcha przypomniał nauczanie św. Pawła z XI rozdziału 1 Listu do Koryntian o niegodnym przyjmowaniu Komunii i spożywaniu w ten sposób „wyroku”. Odmowy Eucharystii zatem nie należy traktować jako kary, ale troskę o dobro takiej osoby, a także uniknięcie publicznego zgorszenia. A zatem nie tylko ich osobiste zbawienie wchodzi w grę.

Drugim krokiem, który można podjąć w tej sytuacji, gdy polityk wciąż przeczy nauce Kościoła, jest ekskomunika. Jak zauważył kard. Burke postawa takich osób publicznych „jest nie tylko grzechem przeciwko wierze (...), ale nawet przeciwko rozumowi”. Bowiem nawet osoby niewierzące potrafią zauważyć: „Jak może Kościół, który uczy, że wywołanie poronienia jest z natury rzeczy złe, (...) udzielać Najświętszego Sakramentu (...) publicznemu promotorowi tego zła?”.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (55):

kefas2021.04.1 10:46
a swoim zboczonym konfratrom w biskupstwie jakoś nie "zaciąga" ekskomuniki, hipokryta !
prawy2021.04.1 9:06
ten neobolszewista juz dawno POwinien byc wypisany z KOSCIOLA to szkodnik walczacy o prawa szatana,ma "niezla"zastepczynie na uslugach masonow !!!!
Ela2021.04.1 0:48
Myśle, że Szaman Qanon (słynny człeko żubr) wpadł mu w oko. Fakt sama przyznaje, że jest on bardzo sexy, choć faszysta i foliarz. Ale muszę przyznać, że mimo wszystko tego Burka trochę rozumiem.
Jakub2021.03.31 21:38
Popieram tą wypowiedź Kard. Raymonda Burke.
jerzy2021.03.31 19:31
Nareszcie odważny Kardynał nazwał rzecz po imieniu. Ciekawe, kiedy w Polsce biskupi wypowiedzą się tak przejrzyście. A byłoby kilku lub nawet kilkunastu posłów i polityków, którym grozi ekskomunika, jeśli się nie nawrócą.
KoryHahn2021.03.31 19:01
Polecam też ta www.I.suck.dicks.com
KoryHahn2021.03.31 17:17
Dziś znalazłem nowe media społecznościowE, wydaje mi się, że to Nleporozumienie niż facebook i twitter, Sprawdź t0…. www.Fteeli.com
Minona 😀2021.03.31 17:02
Bo on katolik jest. Tylko bezobjawowy.
Józek Bidet2021.03.31 16:32
Czyli dictum Lampartowej: "Wy......j" jest w tym wypadku w pełni adekwatne.
Ja2021.03.31 16:28
A ekskomunika nie obejmuje takiego np. Głodzia? Czy ukrywanie pedofilii nie przeszkadza dostojnikom Kościoła katolickiego? Niedługo biskupi nie będą mieli kogo napominać, bo wierni chcą być słuchani przez swoich Pasterzy, a nie tylko być napominani i straszeni karami. Takie podejście doprowadziło kiedyś do reformacji religijnej. Czy znowu tego chcecie? Ja jednak wolałbym, aby ten Kościół był wzorem do naśladowania, a niestety tak nie jest.
A gdzie i kiedy2021.03.31 16:48
pasterze słuchali beku swoich owieczek? Owce są do strzyżenia i dojenia, a nie do słuchania.
Na warsztat mu skoczcie2021.03.31 16:27
świętojebliwi protektorzy pedofilów.
Jacek2021.03.31 15:50
W sumie ma facet szczeście ! Ja mam ekskomunikę ze względu na swoje postępowanie i wręcz nienawiść do KrK ale nie daną z takim hukiem. Wogole jest nieformalna czego żałuję, tak oprawiłbym ją sobie w ramkę i powieśił w holu ;-)
bogdanus2021.03.31 15:54
Po tych przejściach KK będzie może mniejszy ale za to silniejszy, twoja sprawa.
www2021.03.31 15:56
Bardzo jesteś żałosny w swojej głupocie, mam nadzieję, że kiedyś to zrozumiesz. Obyś zrozumiał! Ale niestety tak bywa, że głupiec lubi chełpić się swoją głupotą, a nie wie, jak jest śmieszny.
bogdanus2021.03.31 15:30
Ekskomunika w tej sytuacji to najlepsze wyście dający przykład że w KK niema świętych krów i wobec prawa bożego wszyscy są równi. Jest to też piękny przykład teologii, wskazujący zagubionym ludziom jak należy postępować. Nikt nie będzie mógł się powoływać na Bidena że jest w KK ale nie zgadza się z nauką Jezusa.
Anonim2021.03.31 15:43
Ostatni w kościele niech światło zgasi.
bogdanus2021.03.31 15:50
W historii nie jeden chciał zgasić światło w KK i przegrali. Formy niszczenia KK się zmieniają a KK będzie trwał, ba obowiązek głoszenia prawdziwej Ewangelii.
www2021.03.31 15:53
Aleś ty głupi anonimie! Kościół katolicki żyje i ma się dobrze, ma coraz więcej wyznawców, tylko niestety nie w Europie i w Ameryce. Ludzie i teraz oddają życie za Chrystusa i to oni tworzą Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa oraz ci, którzy głoszą Ewangelię, a nie gorszyciele i odstępcy tacy jak biden. Umrzesz ty, anonimie, twoje dzieci, wnuki i prawnuki, jeśli je masz, a Kościół trwać będzie.
bogdanus2021.03.31 15:56
popieram
Apateista2021.04.1 8:17
Oddawanie życia za postać fikcyjną, to jest dopiero głupota :-).
Klapaucjusz2021.03.31 15:21
Małżeństwa homoseksualne mają poparcie 69% amerykańskich katolików i ta liczba rośnie z roku na rok. Za utrzymaniem legalności aborcji (Roe vs Wade) jest 68% amerykańskich katolików. Można się spodziewać, że po wyklęciu Bidena średnia wieku uczestników mszy skoczy w górę o jakieś 30 lat i do kościoła będą chodzić tylko emeryci (za wyjątkiem Bidena) tak długo jak kulasami mogą jeszcze przebierać, czyli niedługo.
Artur2021.03.31 15:26
Przecież masz wytłumaczone,l że popieranie małżeństw homoseksualnych i aborcji jest pośrednim wyrażeniem apostazji. Katolik to ktoś kto nie może popierać homoseksualizmu i zabijania, kradzieży i cudzołóstwa. Co innego jeśli grzech się przydarzy ale co innego gdy się go głosi, wyznaje i działa świadomie w celu jego realizacji.
bogdanus2021.03.31 15:41
Złodzieje cudzołożnicy, pijacy, mężczyźni współżyjący ze sobą nie wejdą do królestwa niebieskiego (niedbały cytat z PS) Jeżeli są katolicy którzy wspierają takie czyny lub się nimi nie przeciwstawiają błądzą i wspierają grzech z którym powinni walczyć. Nie oczekuję że się z tym zgodzisz, bo niema takiej możliwości byś załapał, na to potrzeba modlitwy, czasu i czystego serca.
B.2021.03.31 15:46
Pomylił ci się, klapaucjuszu, Kościół Katolicki z internetem, gdzie najbardziej liczy się ilość klików. Nie można niszczyć nauki Chrystusa ani tradycji Kościoła z nadzieją na to, że w kościołach będą tłumy. Kościół powinien przekonywać ludzi, a nie ulegać ich przekonaniom, bo to nikogo nie zbawi, wprost przeciwnie. To bardzo smutne, że tłumy ludzi szeroką i wygodną autostradą pędza prosto w czeluści piekielne. Trzeba ich przekonywać i za nich się modlić, ale nie zbaczać ze swojej wąskiej i kamienistej ścieżki, bo taka jest właśnie droga, którą idzie się za Chrystusem. Chrystus powiedział: „Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują.” (Mat. 7:13-14)
Apateista2021.04.1 8:26
W tym kontekście, kościół i internet to prawie to samo, z tym, ze w internecie ludzie płacą kliknięciami, a w kościele tupaniem w posadzki. Jak zabraknie wiernych, kościół sam się rozsypie. Religia, którego jedynym argumentem jest kij, nie ma szans na przetrwanie. Właśnie nadchodzi czas, gdy ból staje się większy niż strach.
Jan2021.03.31 15:21
a kto zwraca jeszcze uwagę na opinię największego betonu wśród kardynałów? Przecież ten człowiek zatrzymał się mentalnie w wiekach średnich.
Artur2021.03.31 15:28
innego katolicyzmu nie ma. Jeśli ktoś głosi postępowe, grzeszne idee to nie stanowi części katolicyzmu. Oczywiści droga do Kościoła jest dla niego cały czas otwarta ale on nie buduje swoim postępowaniem Kościoła tylko go niszczy. A kardynał Burke jest dobrym pasterzem bo o tym wszystkim ostrzega i dba o Kościół.
leszczyna2021.03.31 17:41
A sam Jezus był w wiekach starożytnych, jeszcze starszych niż wieki średnie.
Agnieszka2021.03.31 15:11
W ekskomunice to on już jest przez to co popiera, głosi i już zrobił, przyczyniając się do śmierci dzieci a Kościół może ją najwyżej publicznie potwierdzić, by się nawrócił i zgorszenia nie było większego - i powinien to zrobić niezwłocznie przy pierwszej jego proaborcyjnej decyzji a nawet wcześniej. Problem jest jeszcze gorszy w tych sprawach, bo teraz należy się zastanowić, co z duchowym zerwaniem łączności z Kościołem (czyli z ekskomuniką właśnie) u papieża Franciszka, który podobno bardzo tego "Binladena" popierał czyli wziął na siebie poparcie dla tego typu jego działań i jest za nie również odpowiedzialny czyli przyczynił się do zabijania nienarodzonych dzieci w USA
Po11... To my fellow jews motherfuckers!2021.03.31 14:58
Happy Passover kikes! - - - - Not infected with the Covid yet? Be patient: All good things come to those who wait.
RODO2021.03.31 14:57
Jeden z nielicznych kardynałów trzymających się Ewangelii
Anonim2021.03.31 14:41
Ręce precz od prezydenta Bidena! To pierwszy od Kennedyego katolicki prezydent USA! Lepiej zajmijcie się rozwodnikiem Trumpem!
Agnieszka2021.03.31 15:12
Ten apostata nie jest żadnym katolikiem!!!! Dawno ciąży na nim ekskomunika, będąca konsekwencją jego działań i powinna być dawno już ogłoszona, by nie siać zgorszenia wśród ludzi
Anonim2021.03.31 15:26
Nie jestem Amerykaninem nie znam szczegółów wiadomo jednak że jest katolikiem i żonę ma od wielu lat tę samą! A nie rozwodnik jak Trump! Dziwkarz.
B.2021.03.31 16:08
Katolicyzm nie polega na tym, że ma się jedną żonę, anonimie. Trump ogłosił 22 stycznia jako Narodowy Dzień Świętości Życia, powiedział przy tym, że "Każde ludzkie życie jest darem dla świata", odmówił finansowania aborcji, uczestniczył w marszach dla życia itd. Biden natomiast popiera i finansuje aborcję, twierdząc przy tym, że jest katolikiem. A naprawdę jest mordercą i kłamcą, a nie katolikiem.
Anonim2021.03.31 17:59
Trump to protestant i rozwodnik! Biden to katolik i od zawsze z jedną żoną!
Agnieszka2021.03.31 16:09
NIE JEST KATOLIKIEM, bo zwalcza naukę Jezusa głoszoną przez Kościół katolicki w najbardziej zasadniczej kwestii - dotyczącej życia ludzkiego, Gorsza jest sytuacja tego, kto od prawdy odstępuje jak Biden od tego, kto jej nie poznał jak Trump
nolens2021.03.31 14:41
obudzili się wszystkie zboki lubie jak mendy się wkurzają i piszą te swoje wypociny
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.31 14:34
Ten Burek myśli, że jest kimś? I że ma znaczenie? I że ktoś go słuch? I że Bidenowi powieka drgnie?😂
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.31 14:44
Jedynie dodam, gówno wiem o USA. Ale bardzo bym chciał być Amerykanem. Tacy oni odżywieni, seksy.
A księża2021.03.31 14:32
homo i pedofile i co mają kochanki to godnie przyjmują komunię. Jakoś nikt ich nie ekskomunikował.
Aldona2021.03.31 14:28
Kardynał Burke musi sobie zdawać sprawę ,że Jezus przekazał nam obowiązek miłowania się . Każdy to rozumie na swój sposób i nie widzę żadnego uchybienia w miłwaniu ludzi przez Joe Bidena. LGBT też ludzie zaburzone osobowości to też ludzie miłujmy się.
robaczek 2.02021.03.31 14:21
GANG PEDOFILI I OBRONCÓW PEDOFILI bedzie uczyl moralnosci ;] NO PIEKNY TEN PRAWICOWY SWIAT!!!!!!!!! ;] oj ludzi ludzi ludzie.........
Mały i zakompleksiony żydek.2021.03.31 14:12
Self-loathing kike Lesio Keller-Krawczyk marzył, aby zostać częścią amerykańskiego żydostwa, ale te WASP-u z INS-u powiedzieli mu: FUCK OFF, YOU FILTHY KIKE! - - - I do dzisiaj mały, już nieźle wysuszony self-loathing kike, Lesio Keller-Krawczyk ma głęboki uraz psychiczny. Nawet mu nie pomaga udawanie, że jest w USA, w Kanadzie, .... Bo dobrze wie, że to MONUMENTAL HORSESHIT! . . . Został mu uraz i marzenia o szerokim świecie.
A2021.03.31 14:35
Powinieneś skonsultować z lekarzem te czerwone tabletki. Na wszelki wypadek je odstaw.
Anonim2021.03.31 14:03
Czarny Burek niech odprawia swoje czary-mary, w Ameryce KK ma już i bez tego opinię pedofilnej, zakłamanej bandy...
znowu burek straszy czarami2021.03.31 13:56
i innymi kato-bzdetami. Już się Biden przejął i klęka klechom do miecza
matis892021.03.31 13:49
Biden to przykład jak lewakoateiści pchają się dziś do Kościoła na siłę i nazywają go swoim. Oni chcą całkowicie przejąć Kościół. Przykład Biden i Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik. Do tego obaj wybrani na bazie lewackoateistycznego oszustwa masonerii.
Gówno wiesz o USA!2021.03.31 13:53
Gówno wiesz o prez. Biden! - - - - Kościół Rzymsko-Katolicki to NIE jest twój Kościół, brudasie bialoruski.
A2021.03.31 14:36
Powiedz po co komu ten kościół? Piramida problemów i brudu.
Mały i zakompleksiony żydek.2021.03.31 13:49
Self-loathing kike Lesio Keller-Krawczyk marzył, aby zostać częścią amerykańskiego żydostwa, ale te WASP-u z INS-u powiedzieli mu: FUCK OFF, YOU FILTHY KIKE! - - - I do dzisiaj mały, już nieźle wysuszony self-loathing kike, Lesio Keller-Krawczyk ma głęboki uraz psychiczny. Nawet mu nie pomaga udawanie, że jest w USA, w Kanadzie, .... Bo dobrze wie, że to MONUMENTAL HORSESHIT! . . . Został mu uraz i marzenia o szerokim świecie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.31 13:43
debilu w czerwonej czapce! ekskomunikować to sobie możesz swoich parchatych koleżków typu głódź lub janiak którzy kryli pedofilów w koloratkach!
Anonim2021.03.31 13:32
Burek, znaj swoje miejsce! Za krótki jesteś!
trzaska2021.03.31 13:53
Pożyjemy zobaczymy - Któż jak Bóg.