Kard. Joseph Zen krytykuje papieża Franciszka za milczenie - zdjęcie
08.07.20, 12:56Kard. Joseph Zen/YT/ Salt and Light Media

Kard. Joseph Zen krytykuje papieża Franciszka za milczenie

15

Kardynał Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu, opublikował na swoim blogu wpis, w którym zwraca uwagę na fakt, że papież Franciszek wciąż nie odpowiedział na jego dubia w sprawie wytycznych duszpasterskich, jakie rok temu Watykan skierował do kapłanów w Chinach. Watykańskie wytyczne podawały powody, dla których chińscy księża z podziemnego Kościoła powinni się oficjalnie zarejestrować. Tuż po ich opublikowaniu kard. Zen skrytykował dokument, uważając m.in., że jest on „całkowicie przeciwny kościelnej doktrynie, ponieważ zachęca ludzi do bycia częścią Kościoła schizmatyckiego”.

Stwierdziwszy, że od roku nie usłyszał od papieża Franciszka „ani słowa” i nie jest pewien, czy jego listy dochodzą do ojca świętego, kard. Zen wyraża nadzieję, że to, co napisał na blogu, w jakiś sposób do niego dotrze. Jednocześnie wysuwa oskarżenia pod adresem watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina. „Parolin sam jeden dopełnił teraz trylogię mordowania Kościoła w Chinach” – napisał emerytowany biskup Hongkongu.

Trzy części tej „trylogii mordowania Kościoła w Chinach” to według kard. Zena: 1) tajne porozumienie Watykanu z chińskimi komunistami z września 2018 r. w sprawie powołania biskupów katolickich w Chinach, 2) legitymizacja siedmiu ekskomunikowanych chińskich biskupów oraz 3) „Wytyczne duszpasterskie na temat cywilnej rejestracji duchowieństwa w Chinach” z 28 VI 2019 r.

Kard. Zen podkreśla, że niejasne są kryteria powołania biskupów w porozumieniu z rządem chińskim, gdyż tekst tego porozumienia z 2018 r. pozostaje tajny. Stąd kardynał wątpi w to, czy Watykan ma ostatnie słowo w aprobowaniu kandydatów. Za „bardziej niszczycielską” dla Kościoła uznał on jednak legitymizację siedmiu ekskomunikowanych biskupów, którzy zostali „wyświęceni” bezprawnie w tzw. Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich, które jest pod kontrolą komunistów. Mimo że nie wykazali oni skruchy i zmiany zachowania oraz „potwierdzili swą lojalność wobec ateistycznego rządu”, otrzymali jurysdykcję nad diecezjami. „To było dla nas zdumiewające: Powierza owce wilkom!” – napisał o decyzji papieża kard. Zen.

Z kolei wspomniane już wytyczne duszpasterskie opublikowane 28 VI zeszłego roku kard. Zen uznał za „najokrutniejszą rzecz”, jaka się wówczas wydarzyła. Stwierdził też, że był to śmiertelny „ostatni cios”, jaki kard. Parolin jako sekretarz stanu zadał Kościołowi w Chinach. Swoje zastrzeżenia i wątpliwości wyraził kard. Zen w wysłanych 1 lipca 2019 roku do papieża Franciszka dubiach. Chiński hierarcha nie otrzymał na nie do tej pory żadnej odpowiedzi od ojca świętego. Stwierdził też, że mógł się naocznie przekonać 3 lipca 2019 r. na kolacji z papieżem Franciszkiem, że kard. Parolin, który był również obecny, „manipuluje ojcem świętym”.

 

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (15):

Furtian Wacław2020.07.9 8:47
PENTALOG - indywidualna deklaracja niepodległości. Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, dnia 21 stycznia 2002 roku po narodzeniu Jezusa z Nazaretu ( zwanego Chrystusem ), członkowie Szkoły Filozoficznej Wyznawców Wiary w Inteligencję Człowieka "Sekta - im. Giordano Bruno" zakończyli formułowanie pięciu Prawd Wiary: I. Świadomość jest bytem suwerennym. II. Unicestwienie świadomości jest morderstwem, niezależnie od tego, w jaki sposób i z czego zbudowany jest twór ( istota ) będący jej nośnikiem. III. Jeżeli istota żywa jest nośnikiem świadomości, życie to, jako gwarant ciągłości istnienia tejże świadomości, podlega szczególnej ochronie. Świadomość jest wyłącznym właścicielem noszącego ją życia, oraz posiada niezbywalne i wyłączne prawo decydowania we wszystkich jego sprawach. IV. Życie nie będące nośnikiem świadomości ( aktualnie lub w przyszłości ), posiada przeliczalną wartość rynkową i jest dobrem ( majątkiem ), które może zostać zakupione lub zawłaszczone przez jakąś świadomość. Świadomość nie posiada wartości handlowej, a jej zbywanie, zakup, oraz wszelkie ingerencje mające na celu ograniczenie ( aktualnie lub w przyszłości ) ogarnianego przez nią obszaru, są ciężkimi przestępstwami. V. Fakt posiadania świadomości upoważnia do tworzenia hierarchii wartości, dokonywania ocen i rozstrzygnięć w każdej sprawie. Jedynym miernikiem trafności działań istoty świadomej, jest brak lub akceptacja poczucia krzywdy w świadomościach innych istot ( które własną świadomość posiadają ). Krzywdy dokonuje się wyłącznie na świadomości. Istota ( twór ) nie posiadająca świadomości, nie może zostać skrzywdzona. Z dniem zakończenia formułowania powyższych Prawd, Ludzkość wkroczyła w nową erę, zwaną przez członków Sekty ERĄ NOWOŻYTNĄ. Okres poprzedzający, liczony od upadku Cesarstwa Zachodnio Rzymskiego, został podzielony na dolne, środkowe i górne średniowiecze. W chwili obecnej, średniowieczne dylematy moralne takie jak : kara śmierci, eutanazja, aborcja, prostytucja, rasizm, klonowanie, eksperymenty genetyczne oraz tworzenie sztucznych inteligencji ( itd. itp.) - zostały zaliczone do sfery przesądów i zabobonów. Buhahahahahaha!
Modlitwa pilnie potrzebna2020.07.9 5:17
Boże weż w swą opiekę nasz kościół święty.
katolicka kretynizacja polski2020.07.8 16:52
franciszek to lewak
violencja2020.07.8 16:14
Oby się Kościół oczyścił!
r2020.07.8 15:17
bergolio służy rządowi ChRL tak samo jak polscy i nie tylko biskupi służą tym którzy ich szantażują i lepiej płacą (nie tylko katoliccy); religie im większe liczebnie tym bardziej są potrzebne do rządzenia od wieków; dlatego módlmy się sami w kosciolach mniejszych i prawdziwych bez urzednikow
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.8 14:46
kurvva kurvvie łeb nie urwie! stąd klechy robią to co robią czyli kryją swoje dopy!
blumkwist2020.07.8 14:18
Czy Fronda może w końcu zrobić coś z tą niknącą literką "w", czy też może lansujecie się na najbardziej nieprofesjonalny portal w sieci?
matis892020.07.8 13:22
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik jest w sojuszu z Chinami, Rosją, Niemcami i Francją. W USA Bergoglio jest wrogiem Trumpa, a wspiera Obamę i Clinonową, tak u nas Bergoglio wspiera sercem PO i Wiosnę, a nienawidzi PISu. Tak ja w UE BErgoglio wspiera rugowanie katolicyzmu, aborcję w krajach i LZPKNBT tak też wspiera inwazję Chin i Rosji na celowo osłabianą i demoralizowaną Europę.
Walter Radziszewski Reytan(ow) rabin2020.07.8 14:13
"W USA Bergoglio jest wrogiem Trumpa, a wspiera Obamę i Clinonową," - 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 !
Anonim2020.07.8 13:09
Papież Franciszek zaś pozwala sobą manipulować, bo ci ludzie Boga się nie boją. Nie zazdroszczę im odpowiedzialności, jaką ściągają na swoje głowy!
"Papież Franciszek zaś pozwala sobą manipulować"2020.07.8 13:20
Skąd ty to wiesz, hmm...? Are you, so called, insider?
Natalja Siwiec2020.07.8 13:08
Kardynale! Więcej pokory! Pouczanie swojego szefa w obcym języku nie jest mile widziane.
Cham Niezblatowany2020.07.8 13:18
Jestem starym hooyem żydowskim, należę do B'nai B'rith - Loża Izrael i nienawidzę polaczków-katoli. Jak każdy szanujacy się gudłaj uratowany przez katoli.
Ale to już było2020.07.8 13:32
Tylko, że szefem jest ktoś inny, lepszy od nas wszystkich.
Natalja Siwiec2020.07.8 14:04
Ale pochodzi z zupełnie innej bajki