Kard. Grocholewski na Jasnej Górze: Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli - zdjęcie
08.07.18, 12:35screenshot Youtube - Radio Maryja

Kard. Grocholewski na Jasnej Górze: Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli

Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli. Używać wolności jedynie w celu realizacji dobra i autentycznej miłości – mówił kard. Zenon Grocholewski w homilii podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył w niedzielę 8 lipca Mszy św. na jasnogórskim szczycie. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki są słowa: „Polska miłością wskrzeszona”.

Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli […] używać wolności jedynie w celu realizacji dobra i autentycznej miłości […] Matko naszego narodu, módl się za nami. Berłem Twojego królowania jest Twoje macierzyńskie serce. Za to Ci dziękujemy!” – mówił w homilii kard. Grocholewski. Podkreślał, że tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność narodu.

Przypominał też słowa św. Jana Pawła II o wolności. „Sanktuarium jasnogórskie stało się domem Matki i takim powinno pozostać na zawsze. Św. Jan Paweł II mówił, że tutaj bije serce Kościoła i serce Ojczyzny” – podkreślał kard. Zenon Grocholewski. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o tym, że Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem narodu, że tutaj bije serce Kościoła i serce Ojczyzny. Podkreślał też, że prawdziwa wolność człowieka kształtuje się w sercu, a uczy jej jasnogórskie sanktuarium.

Mówił, że zniewolenie pozbawia człowieka panowania nad sobą, uniemożliwia mu budowanie dobra, przyczynia się do powiększenia zła w świecie. „Oddanie się Matce Bożej w niewolę jest zawsze aktem wolności” – powiedział.

Podczas centralnej Mszy św. odprawianej w niedzielę, 8 lipca na jasnogórskim szczycie obecni byli również: bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki; bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki; bp Tadeusz Bronakowski z Łomży; bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna; bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski z Kalisza; bp Stanisław Stefanek z Łomży; bp Paweł Socha z Zielonej Góry; bp Edward Frankowski z Sandomierza i bp Ryszard Karpiński z Lublina.

dam/episkopat.pl