Jutro uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata  - zdjęcie
21.11.20, 15:32Fot. Andreas Wahra via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jutro uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

21

Jutrzejsza niedziela kończy rok liturgiczny. Na tydzień przed początkiem nowego roku i pierwszą niedzielą Adwentu, będziemy przeżywać uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Uroczystość wyjątkowo ważną, bo wskazującą nam, czym ostatecznie skończy się nie tylko rok liturgiczny, ale cały doczesny świat – królowaniem Chrystusa, która przyjdzie powtórnie, aby osądzić niebo i ziemię.

Kościół w swojej liturgii obchodzi uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata od 1925 roku. Jako uroczystość wieńczącą cały rok liturgiczny ustanowił ją papież Pius XI. W ten sposób liturgia Kościoła podkreśla, że to w Chrystusie i w Jego królowaniu wszystko znajduje swój początek i chwalebny koniec.

Czym jest to Królestwo i czym królowanie Chrystusa? Jezus wyjaśnił tę kwestię Piłatowi:

„«Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu»” (J 18, 36-37).

Najważniejszą różnicą pomiędzy królowaniem Chrystusa, a królowaniem ziemskich monarchów, jest sposób przyjęcia tego królestwa. Bo w przypadku Chrystusa jest to przyjęcie, a nie narzucenie. Chrystus nie zdobywa sobie poddanych mieczem i przemocą. To człowiek, będąc całkowicie wolnym, decyduje czy chce przyjąć to królowanie w swoim życiu. Król wychodzi z inicjatywą, ale to od człowieka zależy czy chce tę inicjatywę przyjąć i stać się poddanym.

„Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną” (Ap 3, 20).

Zainspirowany tym fragmentem z Apokalipsy św. Jana Holman Hunt namalował obraz „Światłość świata”. Przedstawia on Jezusa, który stoi u obrośniętych bluszczem i chwastami drzwi. Drzwi te mają reprezentować ludzkie życie. Jezus puka i czeka, aż drzwi zostaną dla Niego otwarte. Nie może jednak sam wejść do środka, ponieważ klamka jest jedynie po wewnętrznej stronie.

Jezus jest Królem, który się nie narzuca. Królem, którego królowanie człowiek sam musi przyjąć. Przyjmując je natomiast, przyjmuje całe Jego Królestwo, Królestwo światłości, pokoju i miłości.

Właśnie na tym polega chrześcijaństwo. Na przyjęciu w swoim życiu królowania Chrystusa. Na oddaniu, zawierzeniu swojego życia Chrystusowi. Na akcie woli, którym decyduję, że to nie ja chcę panować nad swoim życiem, ale chcę oddać panowanie Jezusowi.

Panowanie Chrystusa musi być jednak panowaniem absolutnym. Wielu chrześcijan, na co często zwracają uwagę kaznodzieje, traktuje Jezusa podobnie, jak swoją królową traktują Brytyjczycy. Obrazy Elżbiety II wiszą w brytyjskim parlamencie i innych ważnych miejscach. Królowa bierze udział w najważniejszych uroczystościach i jest przez swoich poddanych tytułowana. Jednak w rzeczywistości nie ma żadnej władzy.

Podobnie w naszym życiu często dzieje się z królowaniem Chrystusa. Nazywamy Go naszym Królem, w naszych domach w centralnym miejscu wisi krzyż i zapraszamy Jezusa na najważniejsze wydarzenia naszego życia. W rzeczywistości jednak na co dzień zapominamy o Jego panowaniu. Podejmujemy decyzje w swoim życiu sami, suwerennie, nie myśląc o tym, czego oczekuje od nas Król.

Uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata jest okazją do dwóch rzeczy. Po pierwsze do tego, aby uświadomić sobie, że nasze życie i istnienie całego świata dopełni się w królowaniu Chrystusa. Po drugie jest to okazja, aby kolejny raz w swoim życiu, świadomie, oddać panowanie Jezusowi.

Modlitwa przyjęcia Chrystusa jako Pana i Zbawiciela

Panie Jezu Chryste, dziękuję Ci za to, że mnie kochasz i że przyszedłeś od Ojca na świat, aby umrzeć za mnie i zbawić mnie. Dotychczas sam kierowałem swoim życiem i grzeszyłem wobec Ciebie. Wiem, że Ty możesz mnie uwolnić z wszelkich moich błędów i uleczyć moje słabości i choroby.

Otwieram Ci zatem drzwi mojego serca i przyjmuję Cię w moje życie jako Pana i Zbawiciela. Zawładnij moim życiem i kieruj nim. Chcę żyć odtąd spełniając Twoją wolę. Spraw, abym zawsze był takim, jakim Ty chcesz mnie mieć. Amen

kak/Fronda.pl

Komentarze (21):

Puk, puk!2020.11.22 7:46
- Kto tam? - To ja, Jezus, wpuść mnie! - Po co? - Abym mógł cię ochronić! - Przed czym? - Przed tym, co ci zrobię, jak mnie nie wpuścisz!
JEZU UFAM TOBIE2020.11.21 18:54
ktoś to uczniów wysyła na tortury, kto się chwali w objawieniach o swojej wszechmocy, i że włada aniołami od wszystkiego - Pogody, pór roku, obrotów gwiazd neutronowych itd. Jest tak miłosierny i tak cię kocha że za twoją obojętność jest gotów nie przeszkadzać twojej żonie kiedy będzie iść w ramiona kochanka.
CHRZEŚCIJAŃSTWO NIE JEST SKORUMPOWANE.2020.11.21 18:30
Ważniejsze jest cierpienie Jezusa niż kogokolwiek?
MT(‿ˠ‿)2020.11.21 18:00
Wy tu gadu gadu a Polska jest najszybciej laicyzującym się krajem na świecie!
No2020.11.21 18:29
i my się z tego cieszymy.
NIE GADAJ GŁUPOT!2020.11.21 20:50
Polska nie jest takim Krajem....! Tak ci się tylko przyśniło, pewnie po prochach....! Są Kraje, gdzie już prawie nie ma co laicyzować! Jak choćby ...Francja, Belgia, czy Holandia ! W Holandii np. jest już tylko 5 % wierzących!!!!!! A pozostałe 95 % to już ateiści... ! To jest przykre!
Doucz się patafianie2020.11.22 9:10
W Holandii nigdy nie było wielu katolików. Holendrzy to mądry naród - stopujący twardo po ziemi, rzeczowy i pragmatyczny.
Darek2020.11.22 17:24
Jedyna zasługa PiS, ale i tak było warto. Wreszcie się wyzwolimy spod watykańskiej okupacji, bez Kaczyńskiego ten proces trwałby jeszcze stulecie.
O słodki Jezu2020.11.21 17:55
na kruchym cieście!
Kiki2020.11.21 17:53
Komunizm gwarantowal nam zywnosc na kartki. Potem na tzw. "kreche" dla ludzi, ktorym braklo pieniedzy od pensji do pensji. Ktorej niejednokrotnie braklo, po splacie "krechy". Teraz wymaga sie zapisow na msze i inne nabozenstwa i praktyki religijne. Czyzby i oby to nie byl poczatek drogi do sadow, gdzie wierni zostana zaskarzeni o korzystanie z praktyk religijnych na "kreche". "O Chryste Krolu wladco swiata" bedzie w tym roku cynizmem z ust chrzescijan. "I o to chodzi!" - podpowiadaja duchy. Osmieszyc opium - to dawno znana sowjetisze chemobudowa. Ciekawi mnie od poczatku pandemii, ze o dziwo w sklepach, gdzie gromadza sie najwieksze zbiorowiska ludzi, nie prowadzi sie zapisow kupujacych. Moze warto i tam przeprowadzic zbiorke danych osobowych. Chociaz ... Sa inne metody. Np. skasowanie nie tego produktu, wielokrotne skasowanie jednej rzeczy, itd. Tym sposobem uzyskuje sie dane klienta. Podobnie z internetem. Zachety juzerow i "zdalne sterowanie" czynia wszystko mozliwym.
No i się potwierdza2020.11.21 17:43
światem rządzą Żydzi.
Anonim2020.11.21 17:38
Rex regnat, sed non gubernat?
xyz1232020.11.21 17:24
"Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata" władcę czasoprzestrzeni jeszcze dorzućcie hehhehhhehhehehhehehhe :D
MT (‿ˠ‿)2020.11.21 17:21
Czy Jezus Chrystus chce być królem plujących w twarz bliźniego polskich katolików?
trads2020.11.21 16:37
Święto Chrystusa Króla jest w ostatnią niedzielę października. Moderniści po SV II przenieśli je i wypaczyli jego sens.
kasikas2020.11.21 16:09
Dziękuję Bogu za łaskę ZBAWIENIA daną nam przez NIEGO SAMEGO W PANU JEZUSIE,,,kiedy to zrozumiemy?...że gdyby nie MOC odkupienia Boga Samego nikt by nie miał tego szczęścia w postaci życia wiecznego? a co myśmy zrobili?? to my ludzie ukrzyżowaliśmy GO i dalej krzyżujemy złym słowem,,,grzechem,,,A ON wciąż czeka na każdego człowieka...gdyby nie Zmartwychwstał nie miałoby to wszystko sensu ,,,byłoby smutne,,,a tak przez Twoje Zmartwychwstanie Panie dajesz nam nadzieję, wiarę i obietnicę, że w Tobie i z Tobą też zmartwychwstaniemy...Dziękuję ,,,bardzo dziękuję
Realista2020.11.21 15:49
On nie jest żadnym królem tylko starożytnym kryminalista, który zdechł na krzyżu za swoje przestępstwa.
killpedryll2020.11.21 16:38
A ty jesteś sflaczałym śmierdzącym choojem, który służy tylko do lania.
xyz1232020.11.21 17:25
nie zmienia to w żaden sposób faktu, iż Żyd Jezus Chrystus w świetle rzymskiego prawa był komuchem i zadymiarzem i za to został ukarany.
BLUŹNIERCO!...1232020.11.21 21:33
No i co :xyz123??" vel .... LECHU K....???! Lepiej ci, jak się najadłeś jadem nienawiści...?? W ILU JESZCZE NICKACH BĘDZIESZ NA PANA JEZUSA BLUŹNIŁ!..!??? Widać, że masz, pomimo wszystko, bardzo wielkie wyrzuty sumienia ! Nie możesz sobie z tym dać rady! Próbujesz zakrzyczeć prawdę o Bogu....! Ale ci się to nie udaje! ..... Dobrze o tym wiesz! Przecież nie raz tu pisałeś, że jesteś wielkim ...sku.....m! Możesz zawrócić, ale nie dajesz rady....! ....POGRĄŻASZ SIĘ DO KOŃCA w tym swoim szambie!
Jagoda2020.11.21 21:01
Ty bezczelny żydowski "realisto"-Kellerze, ....." dumny geju..." , nie wiesz co piszesz!? BĘDZIESZ TEGO BARDZO ŻAŁOWAŁ...PAN JEZUS ZOSTAŁ PRZEZ WAS UKRZYŻOWANY, A TY BEZCZELNIE BLUŹNISZ! ! TY JUŻ NIE JESTEŚ CZŁOWIEKIEM, TYLKO ZA ŻYCIA JESTEŚ W DIABELSKICH ŁAPACH !... ZOBACZYSZ JAK BĘDZIESZ WYŁ W PIEKIELNYM OGNIU! ....ZOBACZYSZ JAK CI TEN Z OGONEM PODZIĘKUJE, WRZUCAJĄC W NAGORSZĄ OTCHŁAŃ! ...NIE WIEDZIAŁEŚ, ŻE ON ZWODZI WAS I JEST..... MISTRZEM KŁAMSTWA....? A TY MU DURNIU DALEJ WIERZ.....! OJ, BĘDZIESZ TEGO ŻAŁOWAŁ!!! Aj, waj...! Będzie wtedy za późno!