Jak żyć? Rady św. Jana Pawła II - zdjęcie
29.01.21, 19:39fot. flickr.com

Jak żyć? Rady św. Jana Pawła II

18

Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki” – pisał św. Jan Paweł II.

Warto zaponzać się z badzo cennymi radami naszego wielkiego Rodaka i papieża św. Jana Pawła II.

Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca. Nie samym bowiem chlebem żyje człowiek (por. Mt 4,4)” (Częstochowa, 1979 r.).

Zadaniem chrześcijan niezmiennie od ponad 2000 lat jest bowiem „poznawać, kochać i naśladować” Chrystusa (Novo millennio ineunte, 29).

Aby człowiek bardziej »był«, a nie tylko więcej »miał«” (Paryż, 1980 r.)

Postawienie na Boga nie oznacza negacji świata. Człowiek ma realizować Boże polecenie, by „czynić sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,28) poprzez naukę i pracę.

Osoba ludzka, stworzona na obraz i podobieństwo Boga, nie może stać się niewolnikiem rzeczy, systemów ekonomicznych, cywilizacji technicznej, konsumizmu, łatwego sukcesu. Człowiek nie może stać się niewolnikiem swoich różnych skłonności i namiętności, niekiedy celowo podsycanych. Przed tym niebezpieczeństwem trzeba się bronić” (Poznań, 1997 r.).

Zwłaszcza dzisiaj warto przypomnieć radę Jana Pawła II, którą wypowiedział on u progu swojego pontyfikatu – o tym, by zachować właściwą hierarchię w życiu społecznym. Wyraża się ona w pierwszeństwie etyki nad techniką, osoby nad rzeczą i  ducha nad materią (Redemptor hominis, 16).

Chodzi o to – tłumaczył papież – by „człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej »był«, a nie tylko więcej »miał« – ażeby poprzez wszystko, co »ma«, co »posiada«, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem – to znaczy, żeby również umiał bardziej »być« nie tylko »z drugimi«, ale także i »dla drugich«” (Paryż, 1980 r.).

Daj się kształtować miłości” (Brat naszego Boga, 1950 r.)

Tylko czyste serce może w pełni kochać Boga! Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo! Tylko czyste serce może w pełni służyć drugim!” (Sandomierz, 1999 r.).

Dziś – wyjaśniał młodzieży – cywilizacja śmierci proponuje wam między innymi tak zwaną »wolną miłość«. Dochodzi w tym wypaczeniu miłości do profanacji jednej z najbardziej drogich i świętych wartości, bo rozwiązłość nie jest ani miłością, ani wolnością. […]

Nie lękajcie się żyć wbrew obiegowym opiniom i sprzecznym z Bożym prawem propozycjom. Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości!” (tamże).

Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd” (Tryptyk rzymski, 2002 r.)

Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”, a także te wypowiedziane wiele lat wcześniej w Polsce: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” (Częstochowa, 1983 r.; Westerplatte, 1987 r.).

Praca nad sobą to nic innego, jak samowychowanie, ono zaś „zmierza do tego właśnie, aby bardziej »być« człowiekiem, być chrześcijaninem, aby odkrywać i rozwijać w sobie talenty otrzymane od Stwórcy i realizować właściwe każdemu powołanie do świętości” (Poznań, 1997 r.).

Staram się być człowiekiem sumienia” (Częstochowa, 1983 r.)

Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata” (Koszalin, 1991 r.).

Tak św. Jan Paweł II wyjaśniał słowo „czuwam” z jasnogórskiego apelu:

To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszać, zepchnąć na dalszy plan. Nie. Nie! Ona jest wszędzie i zawsze pierwszoplanowa”.

To jest godzina misji!” (Orędzie do młodych z okazji XVII Światowego Dnia Młodzieży, 2001 r.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych” - powwiedział na Westerplatte w 1987 roku.

O zadaniu dla Kościoła na trzeciw tysiącleci przypomniał młodym na Lednicy w 2001 roku:

»Duc in altum!«. Dzisiaj te Chrystusowe słowa kieruję do każdego i każdej z Was: Wypłyń na głębię! Zawierz Chrystusowi, pokonaj słabość i zniechęcenie i na nowo wypłyń na głębię! Odkryj głębię własnego ducha. Wnikaj w głębię świata. Przyjmij słowo Chrystusa, zaufaj Mu i podejmij swą życiową misję. Ludzie nowego wieku oczekują Twojego świadectwa. Nie lękaj się! Wypłyń na głębię – jest przy Tobie Chrystus”.

 

mp/milujciesie.pl

Komentarze (18):

LOLEK RADZIŁ2021.01.30 18:34
A KLECHY I TAK RUCHAŁY DZIECIAKI W DUPSKO
PL2021.01.30 13:29
Jan Paweł II może bowiem zostać pozbawiony tytułu “świętego”. Pojawił się pierwszy wniosek o dekanonizację byłego papieża. “Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię racji Kościoła oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji kobiety, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania teologii ciała, którą głosił on podczas swych środowych katechez” – czytamy w dzienniku “Le Monde”. To nie koniec. Amerykańskie media zastanawiają się, czy sam proces kanonizacyjny Jana Pawła II został przeprowadzony we właściwy sposób. O sprawie pisze “New York Times”. Jan Paweł II został świętym zbyt szybko. Gdyby Kościół poczekał z rozpoczęciem procesu kanonizacyjnego papieża co najmniej 5 lat, a nie kilka dni, prawdopodobnie w ogóle by się on nie rozpoczął – powiedziała gazecie szefowa ośrodka amerykańskiego katolicyzmu na Uniwersytecie Notre Dame Kathleen Cummings.
KlaunJanPapaBisToZnanyKleroteoretykDoradczy2021.01.30 5:32
Klero-klaun z cyrkowymi rekwizytami: metrowa czapa, rura z metaloplastyką i odblaskowa narzuta. Wiejskie bezguście, odpustowy sznyt, polska zabawa w pambuka i bozię.
Ela2021.01.30 13:29
Przynajmniej byłby dobrze widoczny na drodze po zmroku.
jak polował2021.01.30 18:29
na dzieciaki
hate piss2021.01.30 3:51
szkoda ze ten meteor naprawde mu nie p.....................al
fcuk piss2021.01.30 3:48
rady pajaca ktory nigdy nie mial rodziny nigdy nie kochal innej osoby oprocz wyimaginowanego jakiegos bozka nigdy nie doswiadczyl ojcostwa troski i obawy o najblizszych niech swoje rady sobie w dude schowa amen
Ela2021.01.30 0:27
Chyba, jak RZYĆ. Bo oni zawsze tam ludziom zaglądają.
Bożena2021.01.29 21:30
Wielki Święty Janie Pawle II bardzo Cię proszę abyś był naszym przewodnikiem do Pana Boga Trójjedynego i Jego Matki Maryi upraszaj łaskę Jedności i Pokoju, Zgody w Polsce naszej i Twojej umiłowanej Ojczyzny , upraszaj szczególnie przemianę Serc młodzieży , dzieci i wszystkich Polaków. Strzeż nas od wszelkiego zła. Chroń każde poczęte dziecko i osoby starsze chore. Dziękuję Ci za Twoją Służbę dla całego świata i za Twój Wielki Święty i Piękny Pontyfikat. Totus Tuus Maryjo. Matko Boża Bądź , Pamiętaj i Czuwaj nad Polską ze wszystkimi Świętymi a nade wszystko ze Świętym Wielkim Janem Pawłem II. Amen.
fcuk pis2021.01.30 3:51
co to jest trojedyny ? przeciez to bez sensu
trojedan2021.01.30 18:31
to taki katolicki bożek z Podlasia
AAAtomek2021.01.29 21:08
Prawie 60 lat bycia księdzem i JP2 nic nie widział - nic nie słyszał - nic nie wiedział o pedofili w kościele?
jle_ffm2021.01.29 20:34
Gdybyśmy faktycznie żyli tym co głosił a nie tylko go cytowali to nasz wspólny świat byłby naprawdę lepszy.
ryszard2021.01.29 20:25
Święty Człowiek o matematycznie ścisłym umyśle. Bardziej ścisły był tylko Nasz Pan Jezus Chrystus.
Kaja52021.01.29 19:54
wiadomosci.onet.pl/krakow/sprawa-roberta-wojtowicza-nowe-ustalenia-czy-to-ksieza-zabili-mlodego-studenta/386xeng
Anonim2021.01.29 19:43
Biorąc pod uwagę wszystkie niewygodne fakty dotyczące Jana Pawła 2 stwierdzam, ze ten człowiek mógł mieć więcej tajemnic, o których ludzie jeszcze nie wiedza. Chodzi mi tu oczywiście o złe uczynki, których mógł dopuszczać się Jan Paweł 2. Skoro tuszował pedofilie w kościele, mógł równocześnie dopuszczać się czynów niegodnych wobec dzieci. Nie ma na to dowodów, ale ja wierze, ze mógł tak postępować.
Po 11 ....2021.01.29 19:43
"Zadaniem każdej kobiety jest bycie twórcą nowego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki, ale nie cierpiące, umierające monstrum” – pisał św. Jan Paweł II.
"mierające monstrum”2021.01.29 19:48
Nie wyszło w twoim przypadku! Karma is a bitch!