Jak wygląda dziś dialog chrześcijańsko-żydowski? - zdjęcie
15.01.21, 18:51Fot. screenshot - YouTube (Archidiecezja Warszawska)/ Wikipedia

Jak wygląda dziś dialog chrześcijańsko-żydowski?

42

W najbliższą niedzielę w Kościele katolickim w Polsce obchodzić będziemy 24. Dzień Judaizmu. Tego dnia Kościół chce przyglądać się relacjom, jakie łączą go ze wspólnotą żydowską, ale również przyglądać się samemu sobie w perspektywie wiary swoich „starszych braci”. O tym, jak wygląda dziś dialog pomiędzy chrześcijaństwem a judaizmem i pomiędzy polskimi katolikami a Żydami, w rozmowie z KAI, mówił bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego.

- „Dialog katolicko – judaistyczny jest bardzo ważny, gdyż wciąż musimy się wzajemnie poznawać. Z niewiedzy i ignorancji wynika wiele nieporozumień i uprzedzeń” – podkreśla duchowny.

Biskup pomocniczy warszawski przypomina, że przez wieki praktycznie nie istniał dialog pomiędzy Kościołem katolickim a wyznawcami Judaizmu. Zapoczątkował go Sobór Watykański II ogłaszając deklarację „Nostra aetate”. Po Soborze w Polsce dialog ten jednak wciąż był utrudniony przez trwający komunizm.

- „Dodatkowo II Wojna Światowa, Holokaust i zagłada społeczności żydowskiej, a także powojenne fale migracyjne Żydów – to wszystko stworzyło pewną świadomość nieobecności Żydów w Polsce. Tymczasem społeczność żydowska jest obecna, wprawdzie relatywnie dużo mniej liczebna w porównaniu z przeszłością, ale nadal obecna i zrzeszona w Związku Gmin Żydowskich oraz wielu organizacjach żydowskich, działających w naszym kraju” – mówi bp Markowski.

Obecnie, kiedy możemy realizować dialog z judaizmem, hierarcha zwraca uwagę na konieczność poznawania nie tylko tradycji i historii Żydów, ale również tego, w jaki sposób dziś oni żyją i wierzą.

Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu są słowa „Życie i śmierć” oraz fragment z Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15). Dzień ten, jak podkreśla bp Markowski, ma zostać poświęcony wspólnej refleksji nad globalnym kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

- „Jak przeżywać te wydarzenia, jak odkrywać ich sens? W jaki sposób mogą one prowadzić nas do wewnętrznej odnowy, do nawrócenia, do odkrywania prawdy o człowieku albo najważniejszej prawdy – prawdy o Bogu? – ta wspólna refleksja z perspektywy chrześcijańskiej i judaistycznej może się przyczynić do wzajemnego ubogacenia” – mówi hierarcha.

W Polsce dialog katolików z Żydami, zauważa biskup, wyraża się przede wszystkim we wspólnej pielęgnacji historii obecności Żydów w Polsce i dbaniu o wspólne dziedzictwo. Wpisuje się w to m.in. obchodzenie rocznicy wyzwolenia Auschwitz – Birkenau. Odbywają się również wspólne wydarzenia natury intelektualnej i duchowej.

W tym roku gospodarzem Dnia Judaizmu jest diecezja warszawsko-praska. Ze względu na pandemię koronawirusa, uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach można będzie za pośrednictwem portalu informacyjnego Salvenet.

 

kak/KAI

Komentarze (42):

Konrad Józef Turzyński2021.01.17 0:29
Dialog? A komu to potrzebne? I czy w ogóle możliwe? W dziele zaliczanym do "literatury około-talmudycznej", a zwanym "Toledot Jeszu" (= "rodowód Jezusa") znajdują się tak ohydne i bluźniercze słowa o Jezusie i o Jego Matce, że nie godzi się ich powtarzać, choćby tylko cytując. (Widziałem je pół wieku temu w książce ks. Wernera Kellera "A jednak Pismo Święte ma rację".) Natomiast "Apokalipsa" w rozdz. 2 i ponownie w rozdz. 3 powiada o synagodze szatana. Obojętnie, co się wybrało: "Apokalipsę" czy "Toledot Jeszu", nie sposób prowadzić dialog, można tylko udawać!
ceramik2021.01.16 18:49
Przepraszam Panie, ale jutro do kościoła nie idę. 'Jak rozchodziły się drogi Kościoła i Synagogi''? Jak mogą być wspólne drogi dzieci Bożych i plemienia wybranego przez Złego? Jan 8,43-45 Światłość wobec ciemności 8 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. 45 A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. Jahwe rozkazuje, aby żydzi podbijali sąsiednie ludy w krwawych wojnach zabijając mieszkańców i zajmując ich terytorium.
Anonim2021.01.16 18:46
Bp Markowski czy w czasie swojej posługi kapłańskiej nawróciłeś choć jednego na wiarę katolicką czy tylko dialogiem ekumenicznym podważasz wiarę katolicką poprzez zacieranie różnic. Mam nadzieję ,że wierzysz ,iż zostaniesz rozliczony z talentów które dostałeś jako biskup .
Mirek2021.01.16 14:20
Jestem katolikiem ale nie będę nigdy zdrajcom Żydom właził w tyłek . Żydzi to byli w większości zdrajcy Polski . To judaszowe plemię z którym nie chcę mieć nic wspólnego .
kaka2021.01.16 14:59
Tak ale pozostala czesc spoleczenstwa nie ma tak jasno sprecyzowanych pogladow. Wystarczy zobaczyc kogo wybieramy na liderow-a wszczegolnosci KTORY PREZYDENT NIE BYL ZYDOFILEM? to do kogo mamy miec zal?
Mała162021.01.16 13:31
Episkopat coraz bardziej oddala się od zwykłych wiernych. Uważają że KK to ich Księstwo. A my to bezrozumni niewolnicy.
kaka2021.01.16 13:40
Z tego wynika ze gardza nami i nie przejmuja sie swoja zatrata wiary.Podobnie bylo z faryzeuszami co mozna wyczytac w ewangeli...........a ten tlum ktory niezna prawa jest przeklety--
verizanus2021.01.16 13:12
Dialog chrześcijaństwa z judaizmem jest opisany w Dziejach Apostolskich na przykładzie św. Szczepana. Każdy kto na trzeźwo i przytomnie uczestniczy we Mszy św. 26 grudnia wie jak to wygląda ;)
kaka2021.01.16 13:17
raczej tak.
kaka2021.01.16 12:48
aby cokolwiek powiedziec o djalogu np chrzescijansko -zydowskim trzeba odpowiedziec na kilka pytan: 1-jaki jest cel tego djalogu 2-kto dobiera i wedlug jakiego kryterjum ludzi (nie rozwiazana sprawa wspopracy z ub-oraz innymi orga nap masoneria) 3-wjaki sposob mozna dobrac ludzi obiektywnych-jesli wiadomo ze zydzi rozmawiaja o czyms jesli maja agenta po drugiej stronie i zagwarantowany wygrana swojego celu 4-Jaka jest wola Boza -czy wogole taki djalog ma sens czy lepiej skupic sie na nawracanie zydow 5-Jak wogole jest mozliwe zgodne stanowisko jesli podstway kultury i tradycji sa sprzeczne np. 1-chrzescijanskie prawo rycerskie-jesli wrog zaatakuje miasto a-staja do walki mezczyzni b-ponich staja do walki kobiety c--staja do walki starcy d-zabieraja dzieci 2-zydowskie prawo KIDUSZCHA CHAIM--jesli wrog zatakuje zydow-a-oddaja dzieci aby ratowac doroslych b-oddaja starcow c-oddaja kobiety d-mezczyzni probuja walczyc.
kaka2021.01.16 13:24
i jeszcze dopowiedzenie -jaki jest stosunek doprawdy chrzescijanie maja poszanowanie dla prawdy i uznaja ja taka jaka ona jest.Zydow nie interesuja prawda a tylko HAGADA czyli zmyslona historia z elementami prawdy.
Wojtek2021.01.16 12:20
Kościołowi ten ekumenizm, dialog, dni judaizmu oraz dni islamu tak są potrzebne jak dziura w głowie. KEP od dawna ma heretyckie pomysły, a nie ma wiary. Może za trudno jest ewangelizować, no to mamy dni innowierców. Oni nie są naszymi braćmi w wierze i to przesądza wszystko, te dni są chorobą Kościoła.
m2021.01.16 12:17
Myślę, że rzecz jest warta zastanowienia, bo komunizm, obliczony na zniszczenie cywilizacji łacińskiej, której istotnym elementem jest chrześcijaństwo, zieje do Kościoła nienawiścią może nawet jeszcze większą, a w każdym razie – nieporównanie dawniejszą, niż wobec Donalda Trumpa. Czy w takiej sytuacji podlizywanie się Żydom i pełzająca judaizacja Kościoła katolickiego jest postępowaniem roztropnym? Stanisław Michalkiewicz
m2021.01.16 12:16
Nawiasem mówiąc, czy podczas zbliżającego się nieubłaganie kolejnego „Dnia Judaizmu” w Polsce nie można by – obok kwestii życia i śmierci – spróbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w awangardzie rewolucji komunistycznej, zarówno tej, co wybuchła w 1917 roku w Rosji, jak i tej, która obecnie przewala się przez Amerykę Północną i Europę, niezmiennie pozostaje żydokomuna? Stanisław Michalkiewicz
Antoni2021.01.16 11:51
Dialog polega na tym, że oni mogą pluć na nas, a nam nie wolno pluć na nich
Lech2021.01.16 8:48
Są podstawowe rozbieżności pomiędzy wyznaniami. Jeśli jest problem to natury organizacyjnej. Do tego nie potrzeba dni judaizmu. Jest niemądre postępowanie episkopatu.
Marek2021.01.16 1:52
Dialog - to posoborowy bełkot. Chrześcijanin ma iść i nawracać wszystkie narody świata chrzcząc je w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. A nie dialogować. Takie jest przykazanie naszego Pana.
Anonim2021.01.16 0:59
Inkwizycja, 6 w polsce, to byl dialog, jaki lubicie? teraz jestescie pod opieka anszych zolniezy.
Anonim2021.01.16 1:00
168 w polsce i radocha mas polskich, bo syjonisci zostawili stanowiska, Jedwabne, bo domy i wyposazenie zostawili. diaog ala p0olonaise?
czekista2021.01.16 10:28
Ty to jestes zydem. Przeczytaj co napisales i jak napisales. Bledow wiecej niz insektow na zydowskiej glowie.
obserwator katolik2021.01.15 23:34
CEEKAWE DLACZEGO TERLIKOWSKA FRONDA (coraz bardziej przypominajaca lewacki \de(m)on.pl NIE ZAPYTALA O TALMUD? i walke Talmudu z chrzescijanstwem????
aga2021.01.15 21:38
Dialogu nigdy nie będzie, ze strony żydowskiej możliwy jest tylko monolog.
violencja2021.01.15 21:59
Aga, już nie piszę , napisałaś za mnie , myślę tak samo:)
taka uwaga2021.01.15 23:41
violencja - ty jestes manipulantka- dzis mowisz jestem katolikiem a za 5 minut powiesz Polska to nacjonalisci...Juz sie na tobie poznalem... Nie produkuj sie tak bardzo bo jestes przewidywalna do bolu.... Konfederantko i Korwinistko... Violencja to tez imie od violence - przemoc - czyzbys popierala marksistwska rewolucje????
sylwe2021.01.15 21:09
a w synagogach , czy jest podobnie, oni organizują tam podobne obchody ?
czekista2021.01.16 10:30
Oni niczego tam nie organizuja, Oni tam sie onanizuja!
Anonim2021.01.15 20:55
Dialog będzie wtedy gdy tak samo będą penalizowane działania antykatolickie jak antysemickie.
helena2021.01.15 20:54
Wierzę w Trójcę Św. , Matkę Bożą , Jezusa Chrystusa --mojego Zbawcę I Pana, ....a Żydzi nie wierzą w żadną z tych Osób . W czym oni mogą mnie ubogacić ? po co z nimi dyskutować w Kościele Katolickim i mówić o tym podczas Mszy Św .,która jest ofiarą Chrystusa .? Msza św. powinna być wypełniona modlitwą i adorowaniem Chrystusa a nie gadaniem o Żydach ....i wspólnym przeżywaniem pandemii... Może niech niektórzy nasi Biskupi przeniosą się do synagog , i nie denerwują ludzi .
Beata Anna Maria2021.01.15 20:53
Rabin przyszedł z nie zasłoniętą brodą i więcej nie musiał nic mówić bo w księdze Mi3.7-8 brodę zasłaniają tylko ci co są zawstydzeni i są wieszczkami ,a rabin jest pełen...? i brody nie zasłania i znacząco ją pogłaskał. Nic szczególnego nie powiedział poza tym, że jest zadowolony z tego, że coraz więcej ludzi jest w kręgu kręcących się wokół judaizmu, co wynikało z wypowiedzi bp i niestety nie pochwalił się ilu żydów interesuje się chrześcijaństwem.
Dialog z żydem to jak dialog żyda2021.01.15 20:26
z tą ich Ścianą do Napierrdalania Łbem. A Araby z góry na nich szczają.
Po 11 ...2021.01.15 19:49
A kiedy dzień dialogu z lewicą na Frendzlu? Albo nie, nie potrzeba. Ja tu codziennie dialoguję z komuchami.
Swój ze swoim.2021.01.15 20:31
"Ja tu codziennie dialoguję z komuchami."
Glaudiusman2021.01.15 19:44
Nie powinno być dnia judaizmu, ani tym bardziej Islamu. Bo to są wrogowie naszej wiary. I koniec. Można ich tylko nawracać, ale nie prowadzić dialogu jak z równymi, bo to duży błąd.
...2021.01.15 19:37
Módlmy się o nawrócenie Żydów...wszystkich,,,,od razu,,,,na katolicyzm... ...niech przyjdą ochrzcimy i zkatechizujemy...taki powinien być dzień judaizmu w Kościele - inna opcja nie wchodzi wżycie....chcecie mieć dzień judaizmu??? nie ma sprawy...zrobimy...
Szołman2021.01.15 19:37
Ks. prof. Chrostowski ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w takim "dialogu". Jego wniosek: nie ma ten dialog najmniejszego sensu.
rebeliant2021.01.15 19:33
Może tak, że ludzie powinni przejść na judaizm i dołączyć do braci "starszych w wierze" ?
Anonim2021.01.15 19:33
A kiedy Dzień Ofiar pedofilów w sutannach?
Skrzypek na dachu2021.01.15 19:29
Pan Jezus to Zbawiciel i najprawdziwszym Mesjaszem naszym dlatego Polska i Izrael powinni teraz zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku .
Katolik2021.01.15 19:23
Biskup Markowski to ten sam, który przepraszał za Jedwabne? Spadaj biskupie. Idź pokutować za szkalowanie Polaków!
Polak2021.01.15 19:20
"Dialog" chrześcijańsko-żydowski wygląda prawie tak skandalicznie jak "dialog" polsko-żydowski.
Skrzypek na dachu2021.01.15 19:40
Trzeba posadzic wielki las a kazde drzewo to na upamietanie Polaka uratowanego przez Zyda . Moze nalepiej to w przestrzeni wirtualnej .
inoCenty2021.01.15 19:19
A kiedy "dzien Katolicki" w Synagodze zydowskiej ?????