Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało to dzień, w którym wyruszamy w procesjach eucharystycznych, aby pokazać naszą wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa przeżywanie tego dnia będzie jednak wyglądało inaczej niż zwykle. Niektóre diecezje podały już wytyczne w kwestii organizowania procesji.

W większości biskupi zalecają organizację jedynie krótkich procesji wokół kościołów. Zachęcają też do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

-„Choć jest to ważna manifestacja wiary, to jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że sam jej bohater - Jezus Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie może pozostać trochę w cieniu orkiestr, sztandarów, wstążek, sypania kwiatów. Może zatem Opatrzność Boża chce, abyśmy przeżyli w tym roku ten dzień w ciszy swoich świątyń; abyśmy na chwilę odwiedzili Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, czy zastanowili się nad postawą naszych serc - na ile są gotowe na spotkanie z Bogiem w komunii świętej” – mówi ks. dr Bartosz Szoplik z archidiecezji warszawskiej.

Z organizowania ulicznych procesji Bożego Ciała na terenie archidiecezji poznańskiej zrezygnował abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że możliwa jest procesja wokół świątyni, jednak zgodnie z zaleceniami władz, nie może w niej uczestniczyć więcej niż 150 osób. Dlatego też zachęca, aby w parafiach takich krótkich procesji odbyło się kilka. Podobnie zadecydował ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Z tym, że w procesji wokół kościoła ma uczestniczyć jedynie Służba Liturgiczna, a wierni mają pozostać w kościele.

Inaczej sprawa wygląda w archidiecezji krakowskiej. Abp Marek Jędraszewski w swoim komunikacie zachęca duszpasterzy do zorganizowania normalnych procesji:

-„Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi z 29 maja br. zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku będzie obchodzona w dniu 11 czerwca 2020 roku” – czytamy.

Jednocześnie metropolita krakowski przypomina o obowiązku zachowania odległości minimum dwóch metrów między wiernymi oraz zasłanianiu nosa i ust.

kak/PAP