Jak słuchać Boga? o. Piotr Kropisz SJ - zdjęcie
16.07.21, 17:19Fot. screenshot - YouTube (Salve NET)

Jak słuchać Boga? o. Piotr Kropisz SJ

9

Wiele z tego, co się dzieje w relacjach ludźmi, będzie się przekładało na naszą relację z Bogiem. Wiele z rzeczy pomiędzy ludźmi jesteśmy w stanie przełożyć na relację z Bogiem, ponieważ cały czas jest to relacja z osobą. Jeśli chcę poznawać tą drugą osobę, jeśli chcę w tej relacji wzrastać, to będę coś mówił, coś odsłaniał o sobie, ale i będę słuchał i poznawał tą drugą osobę – mówi o. Piotr Kropisz SJ w SalveNET.

 

Mówię i słucham

W różnych sytuacjach może być jakaś nierównowaga w tym, ale w dobrych, partnerskich relacjach będzie jakaś równowaga, czyli mówię i słucham. Odsłaniam się i poznają drugą osobę, która pozwala mi się poznać. Tak jest też i z Panem Bogiem, choć jest też trudność komunikacji Pana Boga z nami, bo ona jest mniej oczywista niż to, że przyjdę i się wygadam.

To jest naturalne, że chcę przyjść i się wygadać. Przyjdę do Niego i powiem, co mnie niepokoi, za co jestem wdzięczny, o co chciałbym poprosić, albo z czym mi jest źle i za co przepraszam. To się będzie pojawiało na modlitwie. To będzie komunikacja ode mnie do Pana Boga. Warto, jeżeli chcemy świadomie iść do przodu, budować coraz głębszą relację z Panem Bogiem, w której nie tylko jest komunikacja w jedną stronę, ale zostawienie przestrzeni na słuchanie: a co Ty na to, Panie Jezu? A co Ty chcesz mi powiedzieć? O czym Ty, Panie Jezu, chciałbyś mi opowiedzieć dziś?

 

Jak usłyszeć Boga?

Nie ma jednej, prostej, jasnej odpowiedzi. Jedno będzie wspólne dla wszystkich, którzy Boga słuchają. Oni dają przestrzeń: chcę słuchać. Bóg może dotrzeć do nas przez to, co jest wspomnieniem, pragnieniem, myślą, uczuciem. Może dotrzeć przez słowa innej osoby, wiadomość ze świata, która dla mnie jest przypomnieniem o czymś istotnym czy ważnym. Ktoś posłucha piosenki i ten utwór obudzi w nim tęsknotę za ciszą i głębią, która mu umyka i wtedy zauważa, że się zagubił w swoim życiu. I to też może być sposób komunikowania się Boga ze mną, bylebym chciał to zauważyć. Czyli, chcę się wygadać, wypowiedzieć Panu Bogu co leży mi na sercu, to jest naturalne i nie warto tego zaniedbywać, ale chcę również słuchać. Pamiętajmy, że  tej dwójki, ja i Jezus, która się spotyka, to jedna osoba ma więcej do powiedzenia i to nie jestem ja.

Salve NET

Komentarze (9):

Jakub2021.07.17 18:44
A co z waszym buntem, trwającym nieprzerwanie od gen Arrupe poprzez jego następców aż do dzisiaj? Wstydu nie macie ani Bojaźni Bożej?
rebeliant2021.07.17 10:45
To proste jak drut... trzeba słuchać Kropisza i jego kumpli po "fachu".
Anonim2021.07.17 5:52
Gdy usłyszysz "Boga" udaj się do psychiatry!
O tym nie dowiesz się z Frondy2021.07.16 21:39
Ktoś groził Joannie Scheuring-Wielgus i księdzu Rafałowi Cudokowi. Z zamówionej przez posłankę ekspertyzy ma wynikać, że za groźbami stał kanclerz kurii opolskiej. Duchowny zaprzecza. "Nigdy nie prowadziłem rozmów, które są mi przypisywane, lecz zostały spreparowane po to, by zdyskredytować moją osobę, a pośrednio Biskupa Opolskiego i całą opolską kurię" - czytamy w oświadczeniu. W piątek w Sejmie została zorganizowana konferencja dotycząca gróźb, które kierowano wobec księdza Rafała Cudoka i posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Przypomnijmy sprawę ks. Cudoka, byłego proboszcza parafii w Chałupkach (woj. opolskie). W 2018 roku duchowny miał wyjechać do Włoch. Jak twierdzi, kuria zablokowała wyjazd, bo nie zgodził się na propozycje seksualne, kierowane rzekomo przez wysoko postawionych duchownych diecezji opolskiej. Po odmowie ks. Cudok miał być szykanowany, dostawał telefony i SMS-y z groźbami. Diecezja opolska utrzymuje, że powodem braku zgody na wyjazd do Włoch były zastrzeżenia parafian wobec ks. Cudoka. W sprawę zaangażowała się posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która już 18 marca tego roku informowała na konferencji, że ktoś grozi duchownemu. Wkrótce groźby miały padać również pod jej adresem. Posłanka zawiadomiła o tym prokuraturę, sprawa jest w toku.
cam2021.07.16 20:26
Bogu się nudziło w niebie, wezwał aniołów i mówi, że ciekaw jest, co on tam stworzył na tej Ziemii, żeby mu założyli kablówkę, to sobie obejrzy. Po instalacji włącza pierwszy kanał, patrzy, a tam robotnik ostro pracuje kilofem, spocony, zmęczony, brudny - Bóg się zainteresował i pyta: a to co niby? Aniołowie na to, że "powiedziałeś, będziesz pracował w pocie czoła". Bóg na to, że "no co wy? ja powiedziałem? eh no żartowałem przecież he he. Przełączył na inny kanał, a tam kobieta podczas porodu cierpi niemiłosiernie-Bóg znowu zdziwiony i pyta aniołów: a to? Przecież powiedziałeś: "w bólu będziesz rodziła". Oj tam w ogóle się na żartach nie znacie i przełączył na kolejny kanał, a tam spasieni uśmiechnięci faceci w czarnych sukniach, czapeczkach, piękne budynki, samochody, widok jak ta lala. Bóg zadowolony pyta: "o tak to mi się podoba, co to za jedni?". To są właśnie ci, którzy wiedzieli, że żartowałeś.
Skrzypek na dachu2021.07.17 7:07
Zabraklo w twoim nicku literki h .
Anonim2021.07.16 20:25
Obawiam się, że Bóg to nie jest nasz koleś.
bitcoinpoland.pl2021.07.16 20:18
Bitcoin Time jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta.Platforma Bitcoin Time posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście. Jeśli jesteś klientem platformy Bitcoin Time to zyskujesz dostęp do: - Stałej pomocy z naszej strony 24/7 - Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera - Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze - Renomowanej platformy Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas. Zacznij zarabiać --> http://bitcoinpoland.pl
Po 11 ...2021.07.16 17:26
Dowodem na nieistnienie Boga, jest istnienie PiS.