Jak oświetlenie kościoła pomaga nam w modlitwie? - zdjęcie
10.12.20, 14:36Zdjęcie ilustracyjne/Reklamodawca

Jak oświetlenie kościoła pomaga nam w modlitwie?

12

Sami budujemy swoją relację z Bogiem, jednak istnieją pewne elementy, które mogą nam w tym pomóc. Zarówno wystrój kościoła, jak i jego oświetlenie buduje wizerunek świątyni i mają wpływ na nasze zaangażowanie w modlitwę. Sprawdź jak oświetlenie kościoła, może nam w niej pomóc.

Oświetlenie kościoła a modlitwa

Czwartego dnia Bóg stworzył jasność i oddzielił ją od ciemności. Jasność w Biblii jest synonimem dobra, odzwierciedla samego Boga. Religijne obrazy często ukazują Jezusa emanującego jasnym światłem, które jest nośnikiem boskiej miłości. Dlatego światła nie może zabraknąć również w świątyni. Kościół stanowi najczęściej dużą przestrzeń, którą niełatwo jest oświetlić, a w świątyni każdy detal ma religijny wyraz. Dlatego szkoda przeoczyć zdobienia, obrazy, sztukaterie czy figury, by nie pozbawić się przypadkiem cennego przesłania.

Będąc w kościele, warto zwrócić uwagę, że częścią najjaśniejszą jest ołtarz, bo to właśnie tam, w tabernakulum znajduje się ciało Chrystusa. Ksiądz głoszący Słowo Boże rozsyła światło na wiernych uczestniczących w nabożeństwie. Modlitwie sprzyja jednak półmrok, a dochodzące do wiernych oświetlenie jest jak łaska Boża docierająca do ław. Do oświetlenia kościoła dedykowana jest barwa biała ciepła. Pomaga się ona zrelaksować, uspokaja, ułatwia zebranie myśli i sprawia, że czujemy się w pełni skupieni na rozmowie z Bogiem.

Jakie lampy do kościoła?

Tak jak w każdym pomieszczeniu, najważniejsze jest oświetlenie główne. Najczęściej są to żyrandole, ponieważ to eleganckie lampy, które nadają pomieszczeniu szlachetności. Szczególnie polecane są żyrandole Ideal Lux, ponieważ odznaczają się dostojnym charakterem i elegancją godną świątyni. Przykładem może być żyrandol Ideal Lux Cortina, który swoim stylem nawiązuje do starodawnego oświetlenia, a złoty kolor jest znakiem rozpoznawczym królów, a kościół to w końcu przedsionek Królestwa Bożego. Kościół dobrze nadąża za współczesnym światem jednocześnie nieporzucając własnych doktryn. Tak samo nadążać musi styl i oświetlenie kościoła, więc uwspółcześniona wersja lampy sufitowej z upodobnionymi do świec źródłami światła jest najlepszym wyborem.

Żyrandol Ideal Lux Cortina

Oświetlenie jest więc naszym sprzymierzeńcem w modlitwie. Pamiętajmy jednak, że żaden przedmiot materialny nie wpłynie na naszą relację z Bogiem tak jak nasza wiara i zaangażowanie.

Komentarze (12):

Kriso2020.12.11 13:42
Zgadzam się. W robieniu "atmosfery" liturgii światło odgrywa istotną rolę. Na szczęście pod tym względem w naszych kościołach jest nieźle. O ile można się czepiać katastrofalnej współcześnie, kiczowatej architektury sakralnej o tyle z oświetleniem wnętrz nasz Kościół radzi sobie wzorcowo.
arch2020.12.14 9:23
Architektura jest kiczowata bo Inwestorzy mają bardzo kiczowaty gust. "Wiedzą lepiej, płacą i wymagają". Jaki inwestor taka inwestycja.
violencja2020.12.10 22:58
Denny tekst, spytajcie ludzi o modlitwę w obozach koncentracyjnych , zesłanych na Syberię, ludziach w depresji , w żałobie i innych....o żarówkach piszecie?????
violencja2020.12.10 22:59
Tak , wiem reklama żyrandoli.Reklama.
Anonim2020.12.10 20:39
Mnie światło zachwyca . Nie lubię , tzn. nie lubiłam mrocznych , nieoświetlonych świątyń . A zwłaszcza gdy jest nieozdobiony paskudnymi figurami czy ozdobieniami a tylko forma architektoniczna i światło . Widziałam taką świątynię gdzieś we Włoszech czy w Hiszpanii . Jeszcze nie wykończoną , przepiękną . No , pomijam tę protestancką w skale w Helsinkach . Lubiłam też małe drewniane świątynie a w nich blask świec . Zwłaszcza jedna mi się podobała . Prawosławna .
polskie firmy2020.12.10 19:41
Ale paskudna reklama. Gdzie POLSKIE firmy?
błyskawica2020.12.10 19:40
Dlatego światła nie może zabraknąć również w świątyni. A jednak błyskawica - symbol elektryków - to zło w czystej postaci.
dz2020.12.11 13:39
a co elektrycy mają wspólnego z ss-manami ?
elektryk2020.12.10 19:39
"Czwartego dnia Bóg stworzył jasność i oddzielił ją od ciemności." a potem przyszedł ELEKTRYK i musiał poprawiać.
pp2020.12.10 19:38
Czemu nie wspieracie polskich firm tylko reklamujecie włoską drożyznę?
ladychapel2020.12.10 18:53
Oświetlenie+odpowiedni układ cieni = objawienia maryjne
Sssssss2020.12.10 15:04
Jak jest półmrok, lepiej się śpi i nie słyszy pierd...a .