W obecnych czasach każdego dnia miliony klientów dokonuje niezliczonych ilości transakcji za pośrednictwem kart płatniczych. Coraz częściej płatności dokonywane za pośrednictwem kart zastępują płatności gotówkowe zarówno w biznesie jak i codziennym życiu. Coraz większa liczba dokonywanych płatności bezgotówkowych spowodowała że terminale samoobsługowe można spotkać w coraz to większej ilości miejsc.

Co to jest terminal samoobsługowy?

Terminal samoobsługowy to urządzenie które służy do samodzielnego bezgotówkowego regulowania płatności za wybrany towar bądź usługę. Terminale te są wykorzystywane tam gdzie klient może obsłużyć się sam bez udziału pracownika.

Jak działa terminal płatniczy?

Terminale płatnicze samoobsługowe to urządzenia składające się z ekranu dotykowego oraz klawiatury. Ekran dotykowy umożliwia aktywne przeprowadzenie procesu transakcji płatniczej, poprzez wybieranie odpowiednich opcji.

Klawiatura pozwala na wprowadzenie danych w polach które są wyświetlane na ekranie urządzenia.

PIN PAD to urządzenie które odpowiada za realizacje rozliczenia płatności. Posiada czytnik zbliżeniowy, chip, pasków magnetycznych a także klawiaturę z przyciskami numerycznymi oraz przyciskami zatwierdzenia bądź anulowania operacji. Płatności dokonuje się po umieszczeniu karty w czytniku bądź dokonania płatności zbliżeniowo. Umożliwia także wprowadzenie kodu PIN.

Dzięki drukarce, która jest umieszczona w środku klient otrzymuje potwierdzenie dokonania zapłaty za towar lub usługę, a konto klienta zostaje obciążone wyłącznie kwota transakcji. Wpłacający nie ponosi jakichkolwiek kosztów tej operacji.

Gdzie można spotkać terminale samoobsługowe?

1. Stacja paliw - terminal samoobsługowy sprawia, że kierowcy sprawnie i szybko mogą zapłacić za zakupione paliw.

2. Myjnie samochodowe - zastępują one automaty na monety. Dzięki terminalom klient może zapłacić za skorzystanie z myjni bez podchodzenia do kasy czy szukania monet w portfelu.

3. Przystanki autobusowe lub parkingi samochodowe - za pomocą tych terminali można łatwo i szybko zapłacić za bilet lub bilet parkingowy.

4. Hotele - terminale samoobsługowe można spotkać także w kioskach hotelowych. Dzięki temu urządzeniu klient może szybko uregulować rachunek bez konieczności oczekiwania na pracownika recepcji.

5. Urząd Miasta, Sąd – terminale samoobsługowe coraz częściej można spotkać w jednostkach administracji publicznej. Za ich pomocą można szybko dokonać opłaty urzędowej bez konieczności stania w kolejkach kasy urzędu.

6. Urządzenia do sprzedaży produktów – ustawiane są one w różnych miejscach, np. na dworcach czy w mniejszych punktach sprzedaży paliw. Pozwalają w szybki sposób na zakup drobnych przekąsek.

Korzystanie z samoobsługowych terminali płatniczych stało się obecnie bardzo popularne. W dzisiejszych zabieganych czasach klient nie musi czekać aż zostanie obsłużony przez sprzedawcę, może szybko i sprawnie sam uregulować rachunek. Urządzenia te to idealny sposób na pozbycie się kolejek. Z kolei przedsiębiorca może tym sposobem zminimalizować koszty prowadzenia swojej działalności, nie musi zatrudniać dodatkowego pracownika a środki uzyskane z transakcji trafiają bezpośrednio na konto firmy co jest ogromnym ułatwieniem dla prowadzenia biznesu. Warto przeczytać również: Terminale samoobsługow – w jakich obszarach biznesu sprawdzają się najlepiej?