"GW": Braun nie głosi faszyzmu, ale i tak głosi faszyzm - zdjęcie
14.05.15, 14:39fot. Wikipedia

"GW": Braun nie głosi faszyzmu, ale i tak głosi faszyzm

18

Grzegorz Braun domagał się na drodze sądowej przeprosin od „Gazety Wyborczej”, która w jednym ze swoich artykułów imputowała mu poglądy faszystowskie. Dodatkowo „GW” przypisała Braunowi słowa, których w ogóle nie wypowiedział. Sąd przyznał reżyserowi rację i orzekł, że „GW” musi przeprosić. Gazeta początkowo przeprosić w ogóle nie chciała. W końcu umieściła nakazaną przez sąd sentencję z przeprosinami, ale… obok napisała, że nie zgadza się z orzeczeniem sądu i nadal twierdzi, że Braun głosi poglądy faszystowskie.

„Orzeczenie sądu wykonujemy dlatego, że szanujemy wymiar sprawiedliwości naszego demokratycznego państwa. Oświadczamy jednak, że całkowicie nie zgadzamy się z treścią i wymową społeczną tego wyroku” –tłumaczyła redakcja.

„Podtrzymujemy, że Grzegorz Braun głosi poglądy faszystowskie, których nieodłącznymi elementami są antysemityzm i wzywanie do przemocy. Twierdzimy, że Braun uprawia żydożerczą propagandę, szczególnie horrendalną w kraju, który tak straszliwie od hitlerowskiego faszyzmu ucierpiał i na którego ziemiach niemieccy naziści wymordowali miliony Żydów” – pisała dalej „GW”.

Redaktorzy z Czerskiej twierdzą następnie, że „sąd okrył się hańbą”. Jak tłumaczy „Wyborcza” faszyzm Brauna? Przywołuje opinie „ekspertów”. Według prof. dr. hab. Włodzimierza Borodzieja Braun jest faszystą dlatego między innymi, że faszyzm był ruchem antymasońskim.

Z kolei dr Piotr Osęka uważa, że jeżeli Braun odrzuca demokrację, to najwyraźniej popiera system wodzowski, a więc jeden z „kluczowych elementów faszystowskiej doktryny”. Reżyser wprawdzie podkreśla, że mówi o tradycyjnej monarchii i sprzeciwia się świeckiemu autorytaryzmowi, ale dr Osęka o tym milczy. Uważa też, że skoro Braun nawołuje do powszechnego uczenia się strzelania z broni palnej, to mamy tu pokrewieństwo z „propagowanym przez ruchy faszystowskie kultem przemocy, oręża i militarnej edukacji”.

kad/pch24.pl

Komentarze (18):

anonim2015.05.14 14:50
No proszę, okazuje się, że można skrytykować niezawisły sąd. Oczywiście z właściwej pozycji :)
anonim2015.05.14 14:51
Faszyści do zesraela !!!
anonim2015.05.14 14:53
Ale nie wiem? Bronicie go czy podpisujecie sie pod GW? Bo pierwsze bedzie zrozumiale patrzać na wasze teksty o GB, drugie bedzie żałosne
anonim2015.05.14 14:53
Ale nie wiem? Bronicie go czy podpisujecie sie pod GW? Bo pierwsze bedzie zrozumiale patrzać na wasze teksty o GB, drugie bedzie żałosne
anonim2015.05.14 15:16
barbiter niech się zainteresuje Hartmanami, Środami, Szczukami i innymi palikmiotami, a pytania zadaje Krytyce Politycznej A co do G. Brauna, to parafrazując jak to mówił Wiking ze Starej Baśni do szpicla Popiela... "nie twój barbiter sprawa..."
anonim2015.05.14 15:21
Nie mam pojęcia po co to piszecie bo biorąc pod uwagę produkcje różnych Grzesików i Terlikowskich powinniście dać tytuł GW równie kłamliwa i konsekwetna jak Fronda. Niezależne od faktów media nigdy nie pozwolą sobie wmówić, że białe jest białe a czarne jest czarne.
anonim2015.05.14 15:25
Dla GóWna z czerskiej wszystko jest faszyzmem co patriotyczne, katolickie, piękne...
anonim2015.05.14 15:59
Definicja wyssana z brudnego palucha. Btw - bardzo wygodna definicja - bo czyż nie jest faszyzmem praktykowanie PRZEMOCY w 3rp, na przykład przemocy FISKALNEJ? Albo chamski Kulturkampf prowadzony przez tzw Gejów?
anonim2015.05.14 16:11
Komuniści też zabijali Polaków z AK, bo byli "faszystami". Putin zabrał Ukrainie Krym i Donbas, bo walczył z faszystami. Michnik z GW udaje oburzenie, jak mu się mówi że jest komunistą.
anonim2015.05.14 16:29
@Katniss Everdeen George Orwell pisał :Słowo „faszyzm” – będące w powszechnym użytku – pozbawione jest niemal zupełnie znaczenia. Słyszałem, jak „faszyzmem” nazwano: rolników, sklepikarzy, Kredyt Społeczny, kary cielesne w szkołach, polowanie na lisa, walki byków, Komitet 1922, Komitet 1941, Kiplinga, Gandhiego, Czang-Kai-Szeka, homoseksualizm, audycje radiowe Priestleya, schroniska młodzieżowe, astrologię, kobiety, psy – i nie pamiętam co jeszcze[...] Dołączasz po prostu do grona osób używających słów ,których znaczenia nie znają do nazywania nimi zjawisk i osób ,których nie rozumieją.
anonim2015.05.14 17:45
No to przynajmniej mamy deklarację, że KisisPierden nie podyskutuje samo ze sobą, ale leków brać nie chce...co widać po wpisach.
anonim2015.05.14 18:35
durne lemingi! monarchista do faszysty ma się jak pięść do nosa. Braun nigdy nie pochwalał ideologii faszystowskiej i nie nawoływał do wrogości wobec Żydów.
anonim2015.05.14 18:43
Braun jest w porządku.My Polacy, nie chcemy "rządów" żydów - na terytorium POLSKI!!
anonim2015.05.14 20:37
Nihil novi. Powojenni przodkowie michnikowszczyzny Żołnierzy Wyklętych, bohaterów wyzywali od faszystów, więc to taki typowy dla nich, atawistyczny odruch obronny wobec zagrożenia ich błogiego dolce vita. - Mamo, a Jasio mnie przezywa i mówi, że jestem głupia! - Jasiu, przeproś Małgosię! - Przepraszam, że jesteś głupia Mniej więcej tak wyglądają przeprosiny GW. G.Braun powinien domagać się kolejnych przeprosin, aż do skutku.
anonim2015.05.14 20:46
Braun zwraca uwagę na próbę wysępienia przez Żydów ogromnych pieniędzy od Polaków, a towarzysze z tego piśmidła puszczają swoją wytartą śpiewkę o antysemityzmie, w dodatku żydożerczym, horrendalnym, właściwie zrównując w ocenie moralnej Brauna z niemieckimi hitlerowcami. Ale najlepsze, bo jeszcze chyba nigdy nie wykorzystywane, było dowodzenie, że G.Braun jest faszystą, bo nie lubi masonów:-)
anonim2015.05.14 20:49
poz tym - taką metodą ZAWSZE można opluć cokolwiek od faszyzmu, bo faszyzm był umiarkowaną wersją rewolucji, nie niszczył wszystkiego - i paszcze oszustów intelektualnych będą wyzywać od faszyzmu za to właśnie, co w faszyzmie jako-tako ocalało - wbrew logice rewolucji. Podpowiem - w faszyzmie wsadzano do paki za bandytyzm i złodziejstwo. W pełnej komunie bandyci - jako "element socjalnie bliski" - są bezkarni lub uprzywilejowani gdy jednak trafią do gułagu. Tak więc Kodeks Karny karzący za kradzież jest faszystowski.
anonim2015.05.14 23:30
Nawet Bóg nigdy nie wspominał obdemokracji.Jedynie zezeolił w Starym Testamencie hebrajczykom mieć króla. Bo król mógł trzymać w zgodzie z prawem Nożym państwo, a jak nie to były kary. Dziś mamy demokrację, w której przyjmuje sie różne ustawy.... Często szatańskie. Demokracja wprowadza w świecie nieład i samowolkę. I co.... Są kary.. Wojny, trzęsienia ziemi, kataklizmy głód i oogłoski o wojnach. To demokracja zezwala na mordowanie nienarodzonych dzieci, gdyby rządził król katolik w życiu by nie pozwolił na to zło. Ludzie świat upadł. Słyszymy pogłoski o wojnach i mamy świadomość, że nasze odkupienie jest bliskie.
anonim2015.05.15 11:07
KisisPierden każdego komu nie dorasta uważa za swojego oficera prowadzącego - jak widać mnie też za swojego uznało... Bua, ha, ha, ha ha, ha, ha...he, he