02.07.20, 14:20Fot. Vitaly V Kuzmin via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

GRU płaciło za zabijanie Amerykanów? Rosyjska gra z talibami

Warsaw Institute

Doniesienia prasowe o tym, że rosyjski wywiad wojskowy miał płacić nagrody bojownikom powiązanym z Talibanem za zabijanie żołnierzy USA i koalicji nie są zaskakujące. Należy pamiętać bowiem, że głównym celem Moskwy jest wyparcie Zachodu z Afganistanu. W tym celu już od kilku lat Rosjanie wspierają talibów.

Z publikacji „New York Times” i „Washington Post” wynika, że informacje o nagrodach finansowych za zabijanie Amerykanów pochodzą częściowo z przesłuchań schwytanych afgańskich rebeliantów i przestępców. Nie wiadomo w jaki sposób wybierano cele i jak przekazywano pieniądze. Nie jest też jasne, czy rosyjscy agenci znajdowali się bezpośrednio w Afganistanie, czy spotykali się z przedstawicielami talibów w innych krajach. Nie wiadomo, czy oferowane przez GRU nagrody mają związek ze śmiercią któregokolwiek z 20 żołnierzy amerykańskich poległych w Afganistanie w 2019 r. Rosja odrzuca oskarżenia, zaprzecza też rzecznik talibów. Po stronie amerykańskiej rzecznicy Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Pentagonu i CIA odmówili komentarza. Natomiast Biały Dom zaprzeczył twierdzeniu „NYT”, że Donald Trump został poinformowany o takich ustaleniach wywiadu już w marcu, ale nic do tej pory z tym nie zrobił. Wyraźnie już widać, że cała ta sprawa jest wykorzystywana w wewnętrznej wyborczej walce w USA. Przeciwnicy Trumpa atakują, że wspomniana sprawa potwierdza prorosyjskie nastawienie prezydenta. Poważny zarzut wobec Rosji pojawił się w czasie, gdy USA dążą do przyspieszenia procesu pokojowego w Afganistanie. Podpisano porozumienie z talibami, na mocy którego w przyszłym roku wojska USA opuszczą Afganistan. Rosja już zapowiedziała, że chce blisko współpracować z talibami, gdy ci zaczną rządzić lub współrządzić Afganistanem. Moskwa już od kilku lat prowadzi rozmowy z Talibanem. Już dawno temu pojawiły się zarzuty –także ze strony USA – że Rosja dostarcza broń rebeliantom. Delegacje talibów zapraszano do Moskwy w ostatnich latach nie raz (listopad 2018, luty 2019, wrzesień 2019) mimo że zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego, od 2003 roku zakazana jest w Rosji działalność Talibanu, jako organizacji terrorystycznej. Należy pamiętać, że Rosja i Zachód nie mają wspólnych celów w Afganistanie. Dla Moskwy, zwłaszcza siłowików, ten kraj to jeden z frontów globalnej rywalizacji z USA. Szczególnie szefowie rosyjskich służb specjalnych lubią podkreślać, że Afganistan to tak naprawdę przyczółek, z którego Amerykanie chcą prowadzić ekspansję w stronę Azji Centralnej.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Jacy "bojownicy"?! To przecież bandyci, mordercy.2020.07.3 8:28
Azotox
@ShittySecuritySpecialist2020.07.2 17:32
https://www.google.com/search?q="I'm the clueless one"
Seks kamerki2020.07.2 17:29
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
Dominiq2020.07.2 16:06
Czyli ogólnie są kwita - bo przypominam że Talibów uzbrajało USA za czasów ZSRR, to oni wyhodowali ludzi pokroju Ben Ladena który potem im się zerwał ze smyczy.
Klapaucjusz2020.07.2 15:35
Trump dzwonił w tej sprawie do Putina. Putin zaklinał się słowem komsomolca, że to nieprawda i Trump mu uwierzył, bo przecież komsomolec nigdy nie kłamie w przeciwieństwie do CIA, DIA, NSA i reszty agencji wywiadowczych USA.
Klapaucjusz2020.07.2 16:05
Dodam jedynie, że robiłem za tłomacza na Kremlu. Lecę zaraz, szabes jutro, a ja nie mam kaszanki.
Głosujcie na obrońcę pedofili2020.07.2 15:17
Na rynku w Stargardzie starły się grupy zwolenników i przeciwników obecnego prezydenta. Pod adresem Andrzeja Dudy rozlegały się okrzyki: Marionetka! Marionetka! Były też plakaty: "Duda ułaskawił pedofila" (to nawiązanie do informacji, że spośród 90 aktów łaski zastosowanych przez Andrzeja Dudę jeden z ostatnich dotyczy pedofila skazanego za zgwałcenie dziecka i znęcanie się nad rodziną). Kontrmanifestacja na wiecu popieranego przez PiS kandydata na prezydenta była bardzo liczna. Młodzi ludzie przyszli z tęczowymi flagami. Przeciwnicy mieli też plakaty z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Niektórzy zwolennicy PiS zareagowali gwizdami, wyzwiskami i agresją. Starsza pani zaatakowała drzewcem od biało-czerwonej flagi młodych ludzi - zwolenników Trzaskowskiego. - Wyp... z Polski - krzyczał do przeciwników Dudy starszy pan w czapce z napisem "Germany". Dostało się też dziennikarzom innych niż publiczne mediów. Nerwowa sytuacja na Rynku Staromiejskim nieco się uspokoiła, kiedy między zwaśnione grupy wkroczyła policja. Do starcia zwolenników i przeciwników Andrzeja Dudy doszło jeszcze, zanim rozpoczęło się przemówienie kandydata na prezydenta.
Anonim2020.07.2 15:39
A Ty w ogóle wiesz dlaczego było to ułaskawienie? Było ono na wniosek samych ofiar, oprawca odbył w całości karę i dotyczyło jedynie zniesienia zakazu kontaktów.
Czy "think tank Warsaw Institute"2020.07.2 14:29
....rozwiązał już zagadkę nieprzekazania WP kodów serwisowych do F-16?
Czy "shit tank Szczecin"2020.07.2 15:12
zapytał Norwegów Japs, Holendrów, itp. czy mają filmiki i kody do F -35, a np. Izrael kody do F-16. https://f35.com/news/detail/the-f-35-will-give-poland-a-more-advanced-air-force-than-some-major-nato-al
What's your point dick?!2020.07.2 15:19
You don't speak a fuckin' word of English, just like that shit-handler.
your only correct English2020.07.2 15:30
is when you copy mine
I'm the clueless psycho on the hook2020.07.2 15:36
https://www.englishclub.com/writing/capital-letters.htm
"I'm the clueless..." Wrong!2020.07.2 16:13
I'm clueless etc.
Stick it on your forehead2020.07.2 17:38
https://www.google.com/search?q="I'm the clueless one"
shove it up your ass2020.07.2 19:28
Notice "one"! English composition - basics!
stick it to your forhead - firmly2020.07.4 13:19
http://angielski.edu.pl/zagadnienia-gramatyczne/gramatyka-angielska/zagadnienia-gramatyczne/one-w-znaczeniu-ten