Poseł Górski dla Fronda.pl: Tak dla ekstradycji Polańskiego. A co Wy o tym sądzicie? - zdjęcie
29.10.15, 20:37Roman Polański i Artur Górski

Poseł Górski dla Fronda.pl: Tak dla ekstradycji Polańskiego. A co Wy o tym sądzicie?

33

Czy bycie wybitnym artystą to wystarczający argument, by nie musieć odpowiadać za swoje czyny? A może wszyscy winni być równi wobec prawa? Z drugiej strony czy państwo nie powinno chronić swoich obywateli? Te pytania podnosi wracająca sprawa ekstradycji Romana Polańskiego. O wypowiedź poprosiliśmy Artura Górskiego.

Roman Polański to jeden z najsłynniejszych współczesnych reżyserów, a zarazem obdarzony niezwykle burzliwą biografią. Oprócz wchodzących w jej skład wielu tragicznych kart takich jak II wojna światowa, czy zamordowanie pierwszej żony artysty przez bandę Charlesa Mansona, w życiorysie Polańskiego wciąż widnieje trudna nierozwiązana sprawa kładąca się cieniem na jego wizerunku. Mowa tu o oskarżeniu o gwałt na nieletniej, które wystosowano wobec reżysera w 1978 roku, Polański wyjechał z USA przed ogłoszeniem wyroku, a tamtejszy wymiar sprawiedliwości od lat stara się o jego ekstradycję. Teraz może dopiąć swego, bowiem już jutro krakowski sąd wyda wyrok w tej sprawie.

Choć wyrok ten jeszcze nie będzie wiążący, znów podnosi on dyskusję nie tylko o samym Polańskim, ale też o ekstradycji w ogóle. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy posła Prawa i Sprawiedliwości Artura Górskiego. 

Sprawa Polańskiego oskarżonego dawno temu o gwałt w USA jest głośna i ciągnie się od lat. Nie będę pytać o ocenę jego czynu, ale postawię szersze pytanie - czy polskie państwo powinno zgadzać się na ekstradycję własnych obywateli? 

I dawno powinna być przeprowadzona. Za obrzydliwy i karygodny postępek Roman Polański powinien zostać sprawiedliwie potraktowany czyli skazany. A kara powinna być tym bardziej adekwatna i nieuchronna, że oskarżony długo unikał stawienia się przed wymiarem sprawiedliwości, korzystając z posiadanych zasobów, nimbu znanego reżysera i z opieki liberalnych, postępowych mediów, które starały się go usprawiedliwić, a nawet wybielić. To, że ktoś jest znany, ceniony za dorobek i bogaty, nie oznacza, że w świetle prawa może być inaczej traktowany, bardziej ulgowo, niż zwykły śmiertelnik. Sprawiedliwość domaga się równości, a nawet większej surowości wobec tych, którzy powinni innym dawać dobry przykład jako autorytety.
 
Może lepiej byłoby, gdybyśmy sądzili naszych obywateli u nas wg zasad rodzimego prawa? Tym samym, jak Pan uważa, jakie byłoby najwłaściwsze postępowanie sądu i ministerstwa sprawiedliwości w tym konkretnym przypadku?
 
Nasi sędziowie często wpisują się w nurt liberalnego orzecznictwa, a urok Polańskiego jest duży. Nie ulega mu amerykański wymiar sprawiedliwości i widać determinację tamtejszych prokuratorów do postawienia go przed sądem. Ponieważ Polański jest człowiekiem światowym, ma kilka obywatelstw, a prawo zostało złamane w USA, w tym konkretnym przypadku odszedłbym od zasady zawierzenia sprawy polskim sądom i poparłbym zgodę na ekstradycję reżysera do USA. Nie możemy nawet stworzyć pozorów, że chcemy go ochronić przed zasłużoną karą. Dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby Minister Sprawiedliwości zgodził się na wniosek amerykańskiej prokuratury.
 
Bardzo dziękuję za wypowiedź.
 
Rozmawiał MW

Komentarze (33):

anonim2015.10.29 20:51
Jeśli naprawa Polski ma się zacząć od ganiania za Polańskim to ja wysiadam. Polański to problem AMERYKAŃSKIEGO wymiaru sprawiedliwości. Polskie władze powinny szukać winnych zabójstwa komendanta Papały, bo brak winnych w tej sprawie pokazuje nieudolność naszego państwa. Podlizywanie się amerykanom zostawmy na później, najpierw trzeba działać dla POLAKÓW!
anonim2015.10.29 20:53
Dlaczego usuneliście mój komentarz? Ponawiam pytanie. Czy to ten sam Górski który chorując na białaczkę, twierdził że cierpi za miliony grzeszników?
anonim2015.10.29 20:56
przeprowadzić ekstradycje, to przestępca, międzynarodowe relacje są więcej warte niżeli ten marny reżyser który ma na dzieci chrapkę.
anonim2015.10.29 20:58
e-migrant który Ksiądz nie odpowiadała przed prawem, wy z czerskiej to najchętniej każdego Księdza byście na szafot wysłali, jesteście łajdakami z sierpem i młotem wypalonym na czole.
anonim2015.10.29 21:02
Lubiniak ty nie rozumiesz, Polanski jest pedofilem, szarga Polskiemu Narodowi reputację, odpad POlanski nie może być w nieskończoność na bok przemieszczany.
anonim2015.10.29 21:09
Młócenie słomy tam i nazad. Przecież trzeba zrozumieć, że artyści to nie tacy zwykli ludzie...O, kto ma kilka paszportów? Zwyczajny człowiek? To są słońca, od których bije takie promieniowanie, że jak jakieś nawet nieletnie dziewczę zapatrzy się w takie słoneczko to osiągnie dojrzałość wiekową i płciową nawet gdyby jej nie miało w tri migi.... I po co cały ten raban. Nie rozumiecie w ogóle nowoczesnego świata i wyjeżdżacie z jakąś tam demokracją i równością wobec prawa... ;-)
anonim2015.10.29 21:10
Niezależnie od tego, co sądzę o Polańskim, dziwię się, że poseł Górski chce wysyłać obywatela polskiego (chociaż, nie zapominajmy, żyda) do kraju, w którym skończyła się cywilizacja białego człowieka.
anonim2015.10.29 21:12
xporferus1 nie tylko moim zdaniem jesteś platformianym baranem! Czego sonda miałaby dotyczyć, ci zacni ludzie dobrowolnie poddali się osądowi, pedofil POlanski jest tchórzem.
anonim2015.10.29 21:23
campeador POstęp, nieletnia dziewczynka skusiła Polanskiego, reżyser nie wiedział że to nielegalne co robi, zapomnieć o całej sprawie, nie POdlizywać się USA, lepiej Ruskim POsłodzić.
anonim2015.10.29 21:25
za duzo napisaliscie na ten temat, teraz sie juz w Polsce nie zjawi. Taka akcje to sie przeprowadza dyplomatycznie, goscia zaprasza sie by odebral nagrode, wrecza sie ja mu i zaraz potem aresztuje, ale w tym przypadku spaliliscie ten kawal zanim zaczeliscie go opowiadac.
anonim2015.10.29 21:29
Jakby Polański miał dostać taki wyrok jak księża katoliccy, to myślę, że kary by nie unikał. Np. z najnowszych przypadków(spośród naprawdę wielu) to ksiądz z lubelskiego dostał 3 lata w zawieszeniu na 5 i 3000zł grzywny za molestowanie pięciu dziesięcioletnich dziewczynek(Polański ścigany jest za jedną 13-letnią, jeszcze podsuniętą przez jej własną matkę, która kłamała o jej wieku) Ach ta sprawiedliwość katolicka.
anonim2015.10.29 21:34
jakby co to jeszcze peło rządzi to oni go skazują ich wymair sprawiedliwości jest
anonim2015.10.29 21:51
a nie mamy już innych problemów?????????
anonim2015.10.29 21:57
Jeżeli są dowody na seks z nieletnią, to ja myślicie jest winny czy nie. Jest to test na prawość sumienia. Odpowiedzcie sobie sami: jeżeli kierujesz się prawością, to powiesz jest winny, jeżeli kierujesz się sympatią to będziesz szukał usprawiedliwienia wbrew dowodom.
anonim2015.10.29 22:03
Alucard ach ta antyklerykalna obłuda, matka kłamała, biedny Romuś skrzywdzony przez nieletnią dziewczynkę.
anonim2015.10.29 22:05
@Heela Twój wpis odbieram jako tekst o zabarwieniu rasistowskim. ""Niezależnie od tego, co sądzę o Polańskim, dziwię się, że poseł Górski chce wysyłać obywatela polskiego (chociaż, nie zapominajmy, żyda) do kraju, w którym skończyła się cywilizacja białego człowieka"".
anonim2015.10.29 22:44
Gdyby to był Polak, a jeszcze katolik, to sprawa by została już dawno zakończona. Natomiast Polański jest Żydem; Żydowi nie może w tych czasach spaść włos z głowy, a przyszły rząd PiS jest ekspozyturą interesów "amerykańskich" na terenie Polski. Skoro zaś Amerykanie nie chcą mieć dylematu: wpuścić do USA i wsadzić Żyda-pedofila do tiurmy u siebie i narazić się potężnemu lobby Mośków - wolą go przetrzymywać na "neutralnej" ziemi polskiej ad Kalendas graecas.
anonim2015.10.29 23:31
@Majestic Wersję tą potwierdza sama Samantha Geimer, dlaczego miałbym więc w nią nie wierzyć? Dodatkowo wspomniana Samantha Geimer wielokrotnie składała wniosek o umorzenie postępowania w tej sprawie i powtarza, że mu przebaczyła i nie obarcza go winą za to co się stało. Dodatkowo odkryto, że śledztwo było niewłaściwie prowadzone na niekorzyść Polańskiego, ponieważ sędzia Laurence J. Rittenband chciał rozgłosu. Jednak nie masz problemu z wyrokiem w zawieszeniu dla księdza, który molestował 5 10-letnich dziewczynek zupełnie świadomie, natomiast domagasz się osadzenia człowieka któremu zdarzył się jeden incydent, którego nie był w pełni świadomy i dodatkowo któremu wybaczono już dawno. Nie słyszałeś o czymś takim jak adekwatność kary do czynów?
anonim2015.10.29 23:42
Alucard Polanski to ten skrzywdzony pedofil, dziewczynka na siebie winę wzięła, oczywiście i sędzia był stronniczy, biednego reżysera zbytnio przyciskał. Jakiego księdza, kto ową informację zamieścił, na antyklerykalnych stronach prześcigają się w posądzaniu księzy na podstawie sfabrykowanych materiałów. Jeśli rzeczywiście ksiądz by zawinił to wyrok by otrzymał współmierny do postępku, szczególnie teraz gdy na fali jest skazywanie Księży bez jednoznacznych dowodów. Księdza Gila zamknęli bez dowodów, abp. Wesołowskiego również wasze oszczerstwa wykończyły, popełniacie zbrodnie. Chronicie rzeczywistego pedofila Polanskiego który jest wpływowy i na ofierze wymusił zeznania.
anonim2015.10.29 23:44
Darth Maul W POmpkę to POcałujesz POlanskiego jak razem z nim za kratami wylądujesz, patałachu z platformy.
anonim2015.10.29 23:46
Darth Maul POpieści jeszcze nie jednego nieletniego wasz POlnaski POdofil, ale czego wy dla swoich degeneratów nie uczynicie, nawet dziecko o winę obarczycie, byle tylko Romuś na wolności sie POruszał.
anonim2015.10.30 0:24
Można oddać żyda, po co nam on?
anonim2015.10.30 0:50
Darth Maul to o jedno za dużo, 40 lat nie jest elementem działającym na korzyść pedofila polanskiego. Podczas tych niespełna 40 lat mógł cały szereg nieletnich POkrzywdzić, to wpływowa osoba, ma za sobą tabuny które są wstanie za niego dać się POkroić. Należysz do tej grupy POpierającej pedofile o ile ktoś z bliskiego ci otoczenie dokonała tego przestępstwa.
anonim2015.10.30 1:03
Moim zdaniem - odmowa ekstradycji narazi Polskę na nieprzyjemności ze strony amerykańskiej. Teraz to powinniśmy dbać raczej o dobre relacje z USA, chcą Polańskiego, to im go posłać - niech go uczciwie osądzą.
anonim2015.10.30 1:26
"Czy bycie księdzem to wystarczający argument, by nie musieć odpowiadać za swoje czyny? A może wszyscy winni być równi wobec prawa?" ....Co ma ksiądz do pedofila amerykańskiego?.....
anonim2015.10.30 3:58
My im Polańskiego, oni nam Mazura i wymiana jak się patrzy. Ale tak nie zrobią.
anonim2015.10.30 6:13
To ja tak zupełnie z innej strony - a jak jest w prawie? Bo do całkiem niedawna, nasza konstytucja kategorycznie zakazywała ekstradycji polskich obywateli gdziekolwiek, z jakiegokolwiek powodu - ten zapis został zmieniony dopiero po tym jak, z pogwałceniem konstytucji, doszło do ekstradycji Polaka który zamordował jakiegoś Belga próbując go obrabować. Wówczas oczywiście nikt nie zwracał uwagi na pogwałcenie konstytucji, bo przecież - morderstwo to rzecz obrzydliwa, więc jak bronić mordercy? Ale praworządność jest ważna. Jeśli można złamać prawo wobec mordercy, to można je też złamać wobec zwykłego człowieka. Dlatego również i w tym przypadku, należy trzymać się litery prawa - choćby nawet i Polański miał pozostać wolny. W pierwszej kolejności więc, należałoby ustalić - czy polskie prawo dopuszczało do ekstradycji w roku 1978, gdy Polański dopuścił się gwałtu? Jeżeli nie dopuszczało, to należy się zastanowić - pomimo iż teraz pozwalamy na ekstradycję, czy nie będzie to przypadek naruszenia zasady "lex retro non agit"?
anonim2015.10.30 6:37
Biorąc pod uwagę to że ofiara sama nie ma do niego żalu i zawarli jakąś ugodę i było zadośćuczynienie,a postępowanie sędziego Rittenbanda w tamtym czasie daleko odbiegało od rzetelności a także to że minęło 37 lat,to oczywiste jest że nie chodzi o sprawiedliwość względem skrzywdzonej,bo ona już tego nie chce.To raczej zemsta,rozumiem amerykanskich prokuratorów,bo takie mają przepisy,które muszą wykonywać,ale my mozemy na to spojrzeć nie tylko ścisle biurokratycznie ale też przez pryzmat ofiary bo to o jej krzywdę chodzi,a także uwzględniając cały kontekst tamtego zdarzenia.Poza tym trzeba też wziąć pod uwagę to że każdy kraj niechętnie wydaje swoich obywateli,a w analogicznej sytuacji kiedy to my byśmy chcieli ekstradycji obywatela USA za takie przestępstwo...to moglibyśmy sobie tylko pomarzyć
anonim2015.10.30 7:07
Zmieniłem zdanie na temat Jego ekstradycji. Na mocy polskiego prawa Jego występek został przedawniony, w związku z tym, sąd nie powinien wydawać zgody na ekstradycję.
anonim2015.10.30 7:17
Temat zastępczy a tamta sprawa nie była jednoznaczna. Czyn Polańskiego zdecydowanie naganny, ale zachowanie matki dziwne. Wysyłała córkę w podejrzane miejsca, a potem była (udawała?) zdziwiona. Ponadto w Polsce po 25 latach jest przedawnienie. Zbigniew Ziobro podnosząc temat licytuje stanowisko ministerialne. PiS bedzie miał jeszcze z nim kłopoty.
anonim2015.10.30 7:21
Jestem absolutnie i bezapelacyjnie za ekstradycją...Stefana Szechtera.
anonim2015.10.30 7:32
@Majestic Chwyciłeś Ty moją ironię...?
anonim2015.10.30 12:48
Wyglada mi na takiego ktory lubi robic laske amerykanom.