Franciszek w Iraku: najniebezpieczniejsza pielgrzymka pontyfikatu - zdjęcie
04.03.21, 14:48fot. vatican media

Franciszek w Iraku: najniebezpieczniejsza pielgrzymka pontyfikatu

11

Pokonanie w Iraku tzw. Państwa Islamskiego nie oznacza końca ery ekstremizmu. Będzie to najniebezpieczniejsza pielgrzymka obecnego pontyfikatu. „Terroryzmu nie da się wykorzenić w jednej chwili, trzeba na to lat, a pierwszym krokiem jest edukacja, która prowadzi do zmiany myślenia” – mówi Laura Quadarella Santefice, specjalistka ds. walki z terroryzmem.

Wskazuje ona, że Irakijczycy spragnieni są normalności, ale nad tym krajem wciąż ciąży ciemna chmura fundamentalizmu. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, że kwestia bezpieczeństwa nigdy wcześniej nie była tak ważna w czasie papieskiej podróży. Chodzi nie tylko o zagrożenie wobec samego Franciszka, ale przede wszystkim ludzi chcących wziąć udział w zaplanowanych z nim wydarzeniach. „Islamski ekstremizm nie powstał wraz z powołaniem tzw. Państwa Islamskiego, jego źródeł należy szukać w amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku” – podkreśla Santefice.

Iraccy żołnierze, sunnici i szyici, wspólnie walczyli jeszcze przeciwko Iranowi. Od amerykańskiej inwazji zaczyna się czas pogłębiania religijnych i etnicznych podziałów, co doprowadziło do powstania islamskich milicji, a potem ekstremistycznych ugrupowań dżihadystycznych – mówi papieskiej rozgłośni Laura Quadarella Santefice. – Niestety Irakijczycy nadal stawiają czoło zagrożeniu terrorystycznemu, w kraju działa wiele bojówek. Mimo to ludzie próbują na nowo zacząć wspólne życie, dążą do jedności, przezwyciężają religijne podziały i razem budują nową codzienność. Oczekiwania wobec pielgrzymki Papieża są ogromne ze wszystkich stron. Ludzie wierzą, że przyniesie pokój, zmianę i perspektywy na lepszą przyszłość. Wierzą w to wszyscy Irakijczycy, nie tylko chrześcijanie, którzy podnoszą się po latach prześladowań Państwa Islamskiego.“

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (11):

a2021.03.5 10:58
Trzeba zauważyć ,że Ojciec Święty Franciszek w tej podróży znajdzie się bardzo blisko Edenu.!!!!! Zaimponował by mi gdyby po Iraq poleciał do Iran!!! To by było coś !!!!!!
Waarnemer2021.03.4 20:50
Jaki terroryzm? Przecież muzułmanie po prostu realizują nakazy zawarte w Koranie - Mahomet wyraźnie powiedział że obowiązkiem muzułmanina jest zabijanie niewiernych najlepiej przez ścięcie głowy. Pojęcie "Islamski ekstremizm" jest mylące, bo mordowanie to po prostu prawdziwy Islam, samo jego sedno. Nie ma innego Islamu. Ci "pokojowi" muzułmanie to są ci którzy albo nie przeczytali Koranu, albo nie podążają za jego wskazówkami. Jak to ktoś kiedyś ładnie powiedział: "byłoby lepiej gdyby Franciszek był wierzący..."
matis89 - płacą ci, ty chuju nie katolik2021.03.4 18:16
abyś gnój po różnych forach rozrzucał. Pewnie miałeś ubecką emeryturę, a PIS ci odebrał. Super! - - - - Zaśmierdzą ci te gówna, jakie ci skośnookie brudasy płacą!
matis892021.03.4 17:39
Szatanista Bergoglio oficjalnie popiera szczepionki Antychrysta na bazie dzieci zamordowanych w aborcji. Tak samo jak Putin i Chiny oraz jak Niemcy, Francja, Izrael, Biden i szatanistyczny PIS (komunizm i UE) wspierają masoński projekt globalnego szczepienia Rządu Światowego NWO Antychrysta. To globalny projekt NWO, więc wszyscy zjednoczeni uczestniczą w szczepionkowym truciu ludzi i kreowaniu plandemi dla Antychrysta.
Gdzie jesteś Radziszewski-matis89?2021.03.4 18:16
Wylewasz kubły gnoju propagandy na szczepionki zachodnie i ONI SŁOWA KRYTYKI o Sputniku V? - - - TY PŁATNA SZMATO!
matis89 - płacą ci, ty chuju nie katolik2021.03.4 17:27
abyś gnój po różnych forach rozrzucał. Pewnie miałeś ubecką emeryturę, a PIS ci odebrał. Super! - - - - Zaśmierdzą ci te gówna, jakie ci skośnookie brudasy płacą!
taka uwaga2021.03.4 17:25
Myslalam, ze papiez, ktory ma byc glowa Kosciola chrzescijan, jezdzi na pielgrzymki aby spotykac sie przede wszystkim z chrzescijanami. Franciszek jak widac bardziej ceni muzulmanow z Iraku niz kraje chrzescijanskie.
matis892021.03.4 17:23
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik pcha się na Bliski Wschód bo tam za kadencji szatanisty Bidena ujawni się Antychryst ze swoim fałszywym pokojem za co massmedia, politycy, gwiazdeczki będą go wielbić.
Gdzie jesteś Radziszewski-matis89?2021.03.4 17:28
Wylewasz kubły gnoju propagandy na szczepionki zachodnie i ONI SŁOWA KRYTYKI o Sputniku V? - - - TY PŁATNA SZMATO!
ladychapel2021.03.4 15:41
Czy pamięta Fronda (portal poświęcony) polskiego księdza, który modlił się o szybkie odejście Franciszka do domu Pana?
Ciekawe kto to napisał, cyt.:2021.03.4 16:47
"Naszpapież Ratzinger von Hitlerjugend ... Sram na Jana Pawła 2 ...." ?