Film o Katyniu zakazany w Rosji - zdjęcie
29.11.15, 09:55Fot. Filmweb

Film o Katyniu zakazany w Rosji

9

Czy to w sumie może kogokolwiek dziwić? W dwóch rosyjskich miastach zakazano projekcji filmu Andrzeja Wajdy o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w okresie II wojny światowej.

"Katynia" nie można wyświetlać w dwóch miastach - w Petersburgu oraz Tiumieniu. Oficjalnym powodem zakazu jest fakt, że wg policji organizatorzy pokazów nie posiadali stosownych certyfikatów i uprawnień.

Kilka dnia temu do stworzyszenia "Memoriał" w Petersburgu przyszedł przedstawiciel prokuratury w asyście kilku policjantów i zażądał, by zaprzestać wyświetlania filmu Wajdy. 

Wg świadków tego wydarzenia rewizja została dokonana niezwykle brutalnie i z użyciem siły. Funkcjonariusze siłą wdzierali się do niektórych pomieszczeń, a pytani o podstawę prawną ich działań zasłaniali się rozporządzeniem rosyjskiego Ministerstwa Kultury, wg którego trzeba posiadać pozwolenie na wyświetlanie "Katynia".

Ostatecznie "Memoriał" zaprzestał projekcji. Podobnie jak organizatorzy Dni Kultury Polskiej w Tiumieniu, którzy również dowiedzieli się, że nie posiadają odpowiedniego certyfikatu i puszczają film bezprawnie. Wg organizatorów Dni Kultury Polskiej program wydarzenia był wcześniej uzgadniany z Ministerstwem Kultury, a pokazu zakazano w ostatniej chwili.

daug/kresy24.pl

Komentarze (9):

anonim2015.11.29 10:48
prawda rosjanom kluje w oczy prawda pobudza do reflekcji pobudza sumienie a nawet zaboli dalej chca brnoc w propagandzie biedne spoleczenstwo !!!!!!!!
anonim2015.11.29 11:46
Rosja to osobliwy kraj, który - w przeciwieństwie do innych - od z górą stu lat sam siebie okupuje.
anonim2015.11.29 12:51
Na kinoplex.pl obejrzałam wstrząsający dokument o Litwinience. Człowiek pracowal w rosyjskich służbach bezpieczeństwa, ale gdy przyszło do zabijania niewinnych ludzi, nie chciał tego robić i chciał innych zmusić do tego samego, do podjęcia wyboru. Putin wg autora filmu na podstawie wywiadu z Litwinienką jest kryminalistą który należał do mafii narkotykowej i tak wypłynął na sam szczyt władzy, więc nie sądzę, że za jego życia się coś zmieni w sprawie Katynia. Wg mojej babci, jej mąż, a mój dziadzio zginął w Katyniu. Niestety nie ma śladu w żadnych dokumentach, na żadnej liście katyńskiej nie ma jego nazwiska.
anonim2015.11.29 18:32
A ch... Aleksandrowa w Polsce koncertuje w najlepsze... wymowne...
anonim2015.11.29 18:33
I kacapek głupoltalaar obnażony z prostackim kłamstwem, które napisał.
anonim2015.11.29 18:43
Rosja nigdy nie odrobi strat po wymordowaniu własnej inteligencji i klasy średniej. Jak można być tak durnym by zabić własny naród, historię, tożsamość do zera? Teraz Rosja jest już tylko nieudolną, kiczowatą rekonstrukcją.
anonim2015.11.29 18:48
Współczuję Rosji. Ona się już nie podniesie duchowo, nie stworzy narodu, bo co to za naród bez prawdziwej historii? Podobnie jest z Niemcami. Oto obserwujemy smutny koniec dwóch wielkich narodów. Takie są konsekwencje grzechów, zarówno indywidualne jak społeczne. Chyba żeby się nawrócili na wiarę katolicką, ale prędzej zginą.
anonim2015.11.29 22:11
A durna z_kojotem swoje... No to zpaytajmy jej: jotem a ty gdy to pisałaś byłaś w budynku czy w majtkach?
anonim2015.12.1 22:37
Dziwne. Komuś tam się zapomniało że Andrzej "człowiek z wazeliny" Wajda to ich własny funkcjonariusz.