Estonia szykuje się do obrony  - zdjęcie
07.10.14, 17:53flaga Estonii (fot. Wikipedia)

Estonia szykuje się do obrony

5

Od kilku tygodni trwają ćwiczenia kolejnych oddziałów.

W formacjach ochotniczych, czyli Estońskiej Lidze Obronnej, służy obecnie ok. 17 tys. osób. Regularna armia Estonii to niecałe 4 tys. żołnierzy – podaje portal kresy.pl. Wyposażenie armii estońskiej składa się z 150 transporterów opancerzonych, kilkuset moździerzy i dział, kilkunastu śmigłowców transportowych, trzech lekkich niszczycieli i jednej fregaty. - Chcę bronić mojego kraju. Im więcej ludzi będzie umiało trzymać broń, tym większe szanse, że odeprzemy Rosjan – mówi w rozmowie z amerykańskim „Wall Street Journal”, 18-letni student Kewin Ungro, który niedawno wstąpił do Ligi.
 
W piątek, 3 października, na łotewski poligon w położonej 200 km od rosyjskiej granicy miejscowości Adaži, zostało przetransportowanych pięć czołgów Abrams oraz 12 transporterów Bradley. Tego samego dnia do estońskiej miejscowości Tapa w pobliżu Tallina, dostarczono koleją osiem transporterów Bradley i osiem kołowych transporterów Stryker. Natomiast w sobotę, 4 października, na litewski poligon w Gaižiūnai przybyło osiem transporterów Bradley i osiem transporterów Stryker. Na trzymiesięczną służbę wraz ze sprzętem przybyli do Estonii żołnierze amerykańskiej 1. Brygady Grupy Bojowej z 1. Dywizji Kawalerii Pancernej, jednej z największych w USA. Ich rolą będzie zastąpienie stacjonujących od końca kwietnia w Polsce oraz trzech krajach bałtyckich 600 żołnierzy 173. Brygady Powietrznodesantowej.

ed/Niezalezna, Kresy24.pl

Komentarze (5):

anonim2014.10.7 18:22
jeśli Rosjanie zaatakują Estonię to następni będziemy my Polska
anonim2014.10.7 18:30
Atakują już od jakiegoś czasu i to bardzo skutecznie...umysły autorów Frondy.
anonim2014.10.7 18:59
Jeszcze nie tak dawno ,na przykład w czasie trwania tzw.: "Majdanu" gdyby ktoś pisał o tym ,że Ukraińcy szkolą ochotnicze formacje obrony terytorialnej w rejonach graniczących z Rosją osoby o takim stopniu odrealnienia jak taka "kasia_feministka" lub "Ury" publikowali by komentarze takie jak teraz gdy mówi się o zagrożeniu dalszą ekspansją Putina.
anonim2014.10.7 20:47
@Ury Rzeczywiście, mocno przesadziłam.
anonim2014.10.8 7:53
@Apolegetyczny uru, kasia feminista i mam nadzieje że ja również mogę zaliczać się do grona rozsądnych nie zmanipulowanych ludzi. Pewnie nie rozumiesz ale forum to wymiana poglądów a nie miejsce do obrażania bo ktoś ma inne poglądy. Masz jaja to mów bezpośrednio ryzykując że dostaniesz w pysk za takie słowa (idioci, prostytutki). Ty jednak obrażasz bezkarnie, bo to forum, nikt cię nie zna a to już tchórzostwo. Miej szacunek dla siebie, nie reaguj jak dzieciak w piaskownicy.