Episkopat prezentuje raport na temat pedofilii w Kościele - zdjęcie
28.06.21, 10:21

Episkopat prezentuje raport na temat pedofilii w Kościele

131

Dane dotyczące przypadków pedofilii w Kościele i wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne zostały udostępnione przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Z danych wynika, że od 1 lipca 2018 roku do końca 2020 roku do diecezji i zakonów męskich wpłynęło 368 zgłoszeń dotyczących molestowania. 300 przypadków miało miejsce w diecezjach, a 68 w zakonach.

38 ze zgłoszeń zostało uznane za niewiarygodne i odrzucone, 186 zgłoszeń jest nadal badanych, a 144 zgłoszenia uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.

Najstarszy przypadek pochodzi z 1958, a najnowszy z 2020 roku. Połowa zgłoszeń została dokonana osobiście przez pokrzywdzonych.

Dane to rezultat "kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce" - poinformowano w trakcie publikacji raportu.

- Są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób skrzywdzonych - powiedział prymas abp Polak. Wskazał, że dane "nie wyrażają w pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się duchowni".

Abp Polak podkreślił, że w kwestii ujawniania i ścigania przestępstw seksualnych popełnionych przez księży "wiele do udoskonalenia", niemiej "system reagowania na krzywdę małoletnich działa realnie". Dodał także, Kościół katolicki wciąż jest jedyną instytucją w Polsce, która buduje taki system.

Zdaniem o. Adama Żaka, koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, dokonana kwerenda ujawniła skalę problemu w Polsce.

- Ta kwerenda uświadamia nam konieczność odpowiedzi na zgłoszone przypadki wykorzystania przy jednoczesnej potrzebie zintensyfikowania prac nad prewencją - powiedział o. Żak.

- Mamy falę ujawnień. Zgłoszenia trafiały do diecezji i zgromadzeń zakonnych z różnym natężeniem w czasie, jednak w badanym okresie nie było miesiąca, w którym do jurysdykcji kościelnej w Polsce nie wpłynęłoby żadne zawiadomienie - poinformował.

jkg/dorzeczy

Komentarze (131):

pytajnik2021.06.29 5:05
Dlaczego nie przypomina się najbardziej w tej sytuacji aktualnego nauczania: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ) ? Czy ktoś tu próbuje sabotować episkopat?
katolik2021.06.28 21:17
to śmieszne, żałosne jak ksiądz, dorosły człowiek może mieć tak zrąbaną psychę. To znaczy, ze powinien być zbadany przez psychiatrę i pójsć w odstawkę od kapłaństwa, bo to nie jest normwane, a biskup, który na pewno słyszy o różnych przypadkach jeszcze bardziej nienormalny
Anonim2021.06.29 0:46
Każdego roku Prokurator kieruje do Sądu średnio 1505 przypadków, średnio 29 na tydzień. Jak widzisz, jest to całkiem częste. Ciekawe, dlaczego w massmediach słychać w zasadzie WYŁĄCZNIE o tym nikłym procencie sprawców, których można zaliczyć do Ludzi Kościoła? To mniej niż 1 na 200. Inni (najczęściej ateiści lub świeccy) są jak widać CHRONIENI a ich wybryki zamiatane pod dywan. Lewaku, dlaczego Lewaki ochraniają PEDOFILI?
ZERRO2021.06.28 20:37
W polskim Kościele nie ma przypadków pedofilii. To wlewackie insynuacje.
Anonim2021.06.29 0:43
95% to żadna tam pedofilia, tylko przestępstwo art 200 KK. Pedofilia w sensie medycznym to dobieranie się do niedojrzałych dzieci, czyli tak do max 10 lat. To tylko kilka % wszystkich skazanych z art 200 KK.
Bystry.2021.06.28 19:55
Najwyższy czas aby Polski Episkopat zajął się Intronizacją w Polsce.Pan Jezus tak mówił do Rozalii Celakówny.Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu.Jeżeli się podporządkuje pod prawo Boże pod prawo Jego Miłości.Inaczej mije dziecko nie ostoi się.Nie trzeba Zaniedbywać sprawy przyspieszenia chwili Intronizacji w Polsce.ks.dr.Adam Skwarczyński.
katolik2021.06.28 21:18
Episkopat jest przeciwny jak wiemy Intronizacji
AAAtomek2021.06.28 16:11
Cela✝️
Anonim2021.06.28 15:50
Połowa to chłopaki? No to policzmy... 368 przypadków, 20,8% niewiarygodnych, zostaje 290. 145 chłopaków na 5% homo spośród 45.000 to wychodzi 145/2250. Dla normalsów wychodzi 145/42750. Łącznie wychodzi na to, że ksiądz pederasta narąbał DZIEWIĘTNAŚCIE razy więcej niż hetroyk. Nonono... na pewno jakieś przygłupy zaczną nawijać, że to XD bez XD znaczenia Buachachacha!!!! Pederaści wyrabiają 19 x norme osz ale Urwał!!!
Maria Błaszczyk2021.06.28 16:18
Eeee... Po pierwsze, w przypadku pedofila płeć będzie bez znaczenia, a akurat księża mają większy dostęp do chłopców. Po drugie, nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że wśród księży jest 5% gejów. Szacunki są różne, ale zawsze ta liczba procentów jest dwucyfrowa, więc w przypadku tych, którzy gwałcą nieletnich, bo im tak wygodniej, a inee z powodu pedofilii, więcej będzie gejów niż w populacji ogólnej. A po trzecie - sam sobie zobacz, jak ta instytucja reaguje na gwałcenie dziewczynek. Rzuć okiem na ten slajd: mowa tam jest o "dziewczynach" poniżej 15 roku życia - w tym samym czasie z drugiej strony nie ma mowy o "chłopakach" tylko o "chłopcach". Czyli, jak ks. Behrend gwałcił 12-latkę, to jego kolega, proboszcz Jarosław, nas w prasowym wywiadzie pouczał, że "„Nie przesadzajmy, że to było znowu takie dziecko”. To jak myślicie, jak taki gnój jeden z drugim potraktuje rodziców, gdy przyjdą mu zgłosić mu, że jego podwładny zgwałcił ich córeczkę? Czy przypadkiem nie może być tak, że skargi w sprawie dziewczynek będą częściej bagatelizowane?
Anonim2021.06.29 0:57
To są brednie. W przypadku tzw pedofila z art 200 KK płeć ma dokładnie takie samo znaczenie jak w przypadku każdego innego człowieka. Bujdy że nie ma znaczenia zostały wymyślone dla ochraniania Ludzi LGBT. A przecież nawet małolat wie, że to zachowanie instynktowne, biologiczne "młodsze jest lepsze". A jak każde zachowanie, pewien procent przypadków wypada na skraju skali i nazywam się to pedofilią. A to nic innego jak przegięta preferencja "lecę na 20-stki", kroczek dalej jest "lecę na 18-stki", jeszcze kroczek "lecę na 15-stki", kolejny kroczek "lecę na 12-stki" (co jest już surowo karane), kolejny kroczek "lecę na 9-latki" i tak do końca. To jest spektrum zachowań, szczególnie częste wśród LGBT ponieważ Oni zaczynają od różnicy 5-15 lat, a hetero od 0-5. Odpowiednikiem faceta lat 30-ści szukającego 20-latek jest gej szukający 15-latków, przy czym jak wiadomo, kobiety dorastają szybciej. 15-letni chłopak nie dorównuje 15-latce.
Maria Blaszczyk/a2021.06.29 18:43
Art. 200 tak się ma do pedofilii, jak art. 278 do kleptomanii. Tzn. są to dwie rzeczywistości, istniejące równolegle. No a co do preferencji, to chyba masz problemy z elementarną logiką. Idąc Twoim tokiem rozumowania, dojdziemy do wniosku, że nie tylko wolą młodszych, ale także niepełnosprawnych i ze środowisk wrażliwych. Otóż nie. Z tego samego powodu, dla którego frustrat skatuje dziecko, a nie sąsiada, zbok wybierze również dziecko. Bo dzieci są mniejsze, łatwiej je zastraszyć i zmanipulować. A jak jeszcze wybierze się dziecko upośledzone albo nie mające wsparcia w nikim - to sukces niemalże gwarantowany. Zgwałcenie to nie jest rodzaj seksu - w seksie rzeczywiście ma znaczenie, kto na kogo leci. Ale zgwałcenie to jest rodzaj przemocy - a tu znaczenie ma dostępność, brak możliwości obrony przez ofiarę i zminimalizowanie ryzyka, że dowie się o tym ktoś, kto mógłby zareagować. No a rozumowanie, że skoro dziewczynki są szybciej dojrzałe niż chłopcy, to można je gwałcić - serio, nie łapię, z czego to wynika. Wciąż 9-latka będzie mniej dojrzała od 15-latka, a nadal on będzie w ujęciu episkopatu chłopcem, a ona dziewczyną.
Anonim2021.06.29 1:05
Skargi w sprawie dziewczynek mogą być bagatelizowane, ponieważ każdy wie, że 15-latka ma poziom rozwoju - psychiczny i fizyczny - jak chłopak 17 lat. Chłopak 15 lat ma za przeproszenie rozum rozwielitki. Przez 99,99% Ludzkości 15-latka była traktowana jako w zasadzie dorosła, a granica prawną było lat 12. Mężczyzna zaś w PRL uzyskiwał pełnie praw dopiero na 21 urodziny. Kobieta wcześniej. No ale w porównaniu do obecnego skretyniałego ustroju, PRL to oaza rozsądku, umiarkowania i poszanowania Praw.
Anonim2021.06.29 1:09
Generalnie chłopaki mają większy dostęp do chłopaków. Jest to szczególnie widoczna na boisku, stadionie, a jak leje się alkohol to już w ogóle, dziewczyna w takim miejscu to rarytas. No, ale jakoś w najmniejszym stopniu nie wywołuje ta dostępność zachowań homoseksualnych. Czyli dostępność nie ma znaczenia. Znaczenie ma tzw "orientacja", oaz naturalny instynkt "młode jest lepsze", który czasem się wyradza w formy zakazane prawem.
Maria Błaszczyk2021.06.29 18:48
Eeee... Wciąż mylisz seks z przemocą. Generalnie żaden psychol nie wybiera sobie na ofiarę kogoś równego statusem, siłą fizyczną itd. Dlatego księza wybierają Kasię z domu, gdzie alkohol leje się strumieniami, a krew spływa po ścianach. Synów organisty, gdzie rodzice walczą o przetrwanie próbując zarobić na wielodzietną rodzinę i opiekując się śmiertelnie, obłożnie chorym dzieckiem. Wychowanków domu dziecka. Z dziewczynek przygotowywanych do komunii nie przypadkiem ofiarami stają się te z niepełnosprawnością intelektualną.
Foster2021.06.28 15:48
Te czerwone czapeczki ciepła pewnie nie dają ?
AAAtomek2021.06.28 16:10
Może jest tam kieszonka na prezerwatywy?
Suweren2021.06.28 14:27
Trzeb działać nim polskie dzieci staną się przedmiotem [sic] katolicko-narodowej indoktrynacji: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/obywatelskie-wotum-nieufnosci-czarnek
Cela+2021.06.28 14:04
Do pierdla czarnych!!!!
Anonim2021.06.28 14:00
/stp/ Już w raju szatan posłużył się prawdą o niedobrej mniejszości, by ją uogólniając ją na pozostałą większość dokonać planowanej destrukcji. "przebiegły wąż zapytał [Ewy]: Czy rzeczywiście Bóg powiedział, byście nie jedli owoców ze WSZYSTKICH drzew tego ogrodu?"Rodz 3,1. Na szczęście Ewa zrozumiała cel tej insynuacji i uogólnienia.... Czy nie podobnie jest z tymi oskarżeniami i uogólniania w temacie pedofilii małego procentu? Szatan pyta: Czy rzeczywiści oni wszyscy tacy?
Anonim2021.06.28 14:17
Ale Bóg i tak ich ukarał - nieposłuszeństwo, to nieposłuszeństwo. A jak to było z tym kamieniem młyńskim za deprawacje braci najmniejszych?
...2021.06.28 18:38
- proste utopić albo spalić....jednak Komorowski w Polsce zawiesił karę śmierci...nawet w czasie wojny...
Anonim2021.06.28 13:43
Od dość dawna mam przekonanie, że szatan, kiedy chce dobro zniszczyć, to posługuje się złą prawdą o mniejszości, by ją uogólnić i zniszczyć większość!
XYZ2021.06.28 13:38
Jeszcze do niedawna wszyscy co mówili na ten temat to byli wrogami kościoła,a teraz sami biskupi zaczynają się kajać przed wiernymi.Zapewne wiedzą ile jeszcze brudów pod biskupimi dywanami.
antoni.s2021.06.28 13:41
To żadne kajanie się, taką przyjęli strategię i linię obrony.
Anonim2021.06.29 1:12
Skoro lewaki atakują - prowadząc jawnie kłamliwa propagandę chronienia 99,55% pedofili - to trzeba się bronić. Lewaku, odpowiedz, ale szczerze - dlaczego chronicie, zamiatacie pod dywan 99,55% przypadków pedofilii? To 29 na tydzień, ale wy, lewaki, celowo to przemilczacie. Dlaczego chronicie pedofili?
Anonim2021.06.28 13:25
/stp/ Zastanawiam się, czy takie publikacje czemukolwiek pomogą? trzeba wreszcie wiedzieć, jak mnie uczono na studiach, iż cztery procent ludzi miewa schorzenia psychoseksualne, raczej wrodzone. Są to akty prawie zawsze ukryte, w rodzie i poza nimi, wiadome tylko dla dwóch osób sprawcy i skrzywdzonego, lub nadto skarżone, a publikowanie ich uderza w CAŁĄ!!! społeczność. CZY TO JEST SPRAWIEDLIWE?
Anonim2021.06.28 14:21
Może nie pisz o sprawiedliwości Boskiej. Jedna Ewa zgrzeszyła - Bóg ukarał apriori wszystkie przyszłe pokolenia ludzkie. Sodoma i Gomora - zgładził wszystkich łącznie z dziećmi. Wielki potop? A to wg Ciebie jest sprawiedliwe?
antoni.s2021.06.28 13:16
Alleluja!!, teraz czas na raport biura politycznego pis na temat łamania praworządności za rządów kaczyńskiego, a w kolejce czeka jeszcze raport mafii watowskiej na temat nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.
Anonim2021.06.28 12:38
Proszę dopisać do tego dzieci w cyrkach i na ulicach.
Jan2021.06.28 12:36
Podano też ze 50% ofiar to chłopcy a 50% to dziewczynki. Sypie się wasza homofobiczna narracja.... ( nawet Terlikowski o tym pisze)
Anonim2021.06.29 1:13
Pół na pół oznacza tylko tyle, że przeciętny sprawca homoseksualny nagwałcił DZIEWIĘTNAŚCIE razy tyle co heteroseksualny. Trudno to nazwać "sypaniem się narracji".
o co im tam chodzi w tym Watykanie ??? 🤔2021.06.28 12:28
Może wyślijmy im z 20 ministrantów, na bogato, to się odczepią 🙄
Japa2021.06.28 12:23
A ja mam PTAKA w ROBACZEK sraka i w ROBACZEK kaka . .................................... I teraz ROBACZEK obliże mego PTAKA z wlasnego KAKA. ............... Bo ROBACZEK lubi własne kaka a nawet POLSKICH PANÓW kaka.........................
katolik in statu nascendi2021.06.28 12:20
Rozwiązać Kościół rzymski w RP.
robaczek2021.06.28 12:17
dla przypomnienia: NA KOLANA PRZED PLEBANEM ...... owieczki ;]
Anonim2021.06.28 12:25
.... i do ust!
Elektor2021.06.28 12:01
Wspólny mianownik obyczajowy (bo na gruncie ekonomicznym wiadomo - gospodarka planowana, nacjonalizacja) bratnich PiS i Lewicy to właśnie księża zboczki. Pisowcy myślą tak - ojej zboczeniec! fuj! Ale zaraz zaraz...przeca to ksiądz dobrodziej!!! Więc może być. Lewaki z kolei patrzą...o zgrozo kleruch!!! Ale zaraz zaraz....przeca to zboczek, pedał! Nasz człowiek! No i stąd mocny sojusz pisowsko-lewicowy.
Anonim2021.06.28 12:11
W sumie to śmieszne nawet, choć tak jak wielu, zdajesz się nie odróżniać homoseksualizmu od pedofilii.
Elektor2021.06.28 12:17
Oczywiście to są innego typu zboczenia, choć pedofile to przewaznie homosie.
Anonim2021.06.28 12:41
Tak się głupio składa, że trzech ksiezy pedofili, których znam bądź znałem (po jednym na każdą parafię, w której mieszkałem😁) to heteroseksualni pedofile. Chociaz teraz to już nie wiem, dwu z nich siedzi, więc mogło im się odmienić.😁😁😁
Anonim2021.06.28 15:52
Nie wiem kogo znałeś, ale POŁOWA zaliczonych to CHŁOPACZKI. Wychodzi na to że xiundz pederasta rypie 19x intensywniej.
jula2021.06.28 11:58
Tyle krzywdy, po ludzku nie do przebaczenia. Kary Boże! Chce się zawołać.
Anonim2021.06.28 11:44
Choroba Dziwisza się szerzy, nikt nic nie widział, nikt nie pamięta.
Piotr2021.06.28 11:56
Od Kardynała Dziwisza sie odczep bo Kardynał jest bardzo dobrym człowiekiem !!!. Znam go osobiście. Dla mnie jest osobą nieskazitelną, świętą !
Nie Piotr2021.06.28 12:12
Jeden z filozofów powiedział: "Przebywanie z mędrcem, nie czyni Ci mędrcem" Tak samo przebywanie z wątpliwym świętym
robaczek2021.06.28 12:16
NO JAK KTOS LUBI OTOCZENIE PEDOFILII......
Anonim2021.06.28 12:24
W nieskazitelny i swięty sposób "zapomniał" o tych wszystkich doniesieniach o księżach pedofilach.... Hak mu w smak, parszywemu dziadowi.
Brema2021.06.28 18:09
Żal mi cię...
Po 11...2021.06.28 11:41
Przestępstwa seksualne są specyficzne. Bardzo często ofiara się wstydzi, boi się reakcji otoczenia, reakcji obecnego partnera, czasem sama się obwinia. Prawie zawsze wypiera sprawę i stara się zapomnieć. Dlatego te śmieszne liczby, to tylko czubeczek góry katolickiego zbydlęcenia. Czubeniuniek.
szok w paski2021.06.28 11:46
Lewacy nie popierają już homoseksualistów? Co się stało?
Po 11....2021.06.28 11:53
Homoseksualizm ma się tak do pedofilii jak heteroseksualizm do ... Mariusza Sowińskiego ze Stefankowic.
szok w paski2021.06.28 11:59
Filmy Sekielskich pokazały, że większość przypadków to homoseksualiści.
Anonim2021.06.28 12:06
Pedofil to pedofil, dla niego ważne jest aby wykorzystać dziecko. A teraz wytęż umysł i pomyśl, która płeć jest liczniej reprezentowana przez ministrantów albo kandydatów na kleryków.
Anonim2021.06.29 1:15
Nieprawda. To są brednie. Pedofilia to nic innego jak naturalny zdeformowany instynkt Młode Jest Lepsze.
Po 11 ...2021.06.28 12:07
Tak, bo do seminariów przyjmuje się w zasadzie tylko homoseksualistów. Rządzi lawendowa mafia. Dlatego przestępstwa w KK są popełniane głownie przez gayów. Po prostu innych tam nie ma. To tak jakby sugerować, że bycie kobietą oznacza bycie aborterką, bo TYLKO kobiety robią sobie skrobanki. A więc jest silna korelacja, ale nie ma związku przyczynowo-skutkowego. Ponjał?
Anonim2021.06.29 1:23
Jest silny związek przyczynowo skutkowy, ponieważ homoseksualiści wielokrotnie częściej popełniają przestępstwo art 200 kk. Oni tacy po prostu są, łatwo wchodzą w tryb pedofila, sory, pederasty. Wszystkie badania to potwierdzają. No chyba że ktoś zapłacił, żeby nie potwierdziły. Wiadomo, mecenas płaci mecenas wymaga.
Karol - człowiek, który smaży się w piekle2021.06.29 7:06
Jesteś tak głupi, że powinieneś pobierać z tego powodu rentę inwalidzką.
Anonim2021.06.29 10:47
Wypieraj, wypieraj...
Aleks2021.06.28 11:54
Mylisz homoseksualistów z pedofilami.
Anonim2021.06.29 1:25
Dlaczego kłamiesz? Pedofilia to nie jest orientacja, tylko cecha. Każda orientacja może mieć cechę pedofila, ale u Ludzi LGBT jest to szczególnie częste. Nawet do 40x częstsze od hetero.
Janusz Pavulon2021.06.28 11:48
Do tego oczywiście wsparcie najbliższych w postaci: "co ludzie powiedzą?", oraz "jak tak możesz mówić o księdzu dobrodzieju?".
Oficiall JPII pedophille Psyho Hooligans 😍2021.06.28 11:39
Franciszku, zostaw nas w spokoju! 😜
PILNE! SZOK!! CELA+ DLA KK W RP!!!!2021.06.28 11:39
Archidiecezja Lubelska poinformowała, że "Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dot. zaniedbań bpa Kiernikowskiego ws. nadużyć seksualnych wobec osoby małoletniej, gdy kierował diecezją siedlecką". Papież przyjął jego rezygnację z posługi biskupa legnickiego.
InstytutZakłamaniaKleruchówŁżeJakKurwizja2021.06.28 11:37
Horda 55.000 (pięćdziesiąt pięć tysięcy!) kleruchów w Polsce opiera swoje bezczelnie pasożytnicze żerowanie w luksusie na kłamstwach, oszustwach, wyłudzeniach i malwersacjach. Prędzej uwierzę w krasnoludki, niż w dane z "instytutu" kleruchów katolickich.
Albert2021.06.28 11:35
Streszczenie treści raportu: 𝐖𝐈𝐍𝐂𝐘𝐉 𝐊𝐔𝐑𝐖𝐀!!!
Nemo iudex in causa sua2021.06.28 11:32
Po 11 ...2021.06.28 11:38
Ale nie jest! W KK, jak przyłapią pedofila w sutannie, to nie on się sam sądzi, tylko inny ksiądz z innej parafii też przyłapany na pedofilii. To zapewnia bezstronność i to, że sędzia zna się na przedmiocie oskarżenia. Zwykle tacy duchowni sądzą się wzajemnie, a potem idą na piwo i panienki. Napisałem panienki? nooo czasem na chłopców.
Anonim2021.06.28 11:43
Ale wtedy to LGBT jest winne, a pasterze i kościół niewinni jak lelija przeczysta...😁😁😁 Bezczelne małe gnojki wiodą pasterzy na pokuszenie i masz!
Anonim2021.06.29 10:49
Oczywiście że Sekta LGBT (zwana również Lawendową Mafią) jest winna. Wszędzie i zawsze tworzą sitwę, siuchtę, mafię, "nepotyzm" do n-tej potęgi. Dlatego nie należy tolerować pederastów.
Kłamiecie2021.06.28 11:24
Dziwisz nic nie pamięta. Przecież jest prawie święty, bo tyle lat przebywał ze świętym.
Anonim2021.06.28 11:17
Może niech też złodzieje publikują dane nt. kradzieży, a mordercy nt. bezpieczeństwa. Będą tak samo wiarygodne.
Anonim2021.06.28 11:36
Dziwisz sam jest relikwią trzeciego stopnia, bo pocierał się o papieża 😁😁😁
Wstyd Frondo2021.06.28 11:13
Warto aby wasi czytelnicy przeczytali przeprosiny Abpa Polaka, których naturalnie nie zamieściliście: "Prymas nawiązał też do słów przewodniczącego KEP. Abp Stanisław Gądecki podczas aktu odnowienia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa przepraszał "za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związany z tym grzech zaniedbania ich przełożonych". - Chciałbym dzisiaj, w nawiązaniu do tych słów, jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele jeszcze raz prosząc o przebaczenie - powiedział abp Polak. Hierarcha powiedział też, że "odczuwa wielki wstyd, ogromny ból i współczucie", słuchając historii osób skrzywdzonych w Kościele. Dziękował też tym osobom za to, że odważyli się opowiedzieć o tym, co przeszli. - Dla wielu jest to powrót do bolącej rany zadanej często wiele dekad temu. Ale bardzo im za to dziękujemy, że w ten sposób pomagają w prawdziwym oczyszczeniu Kościoła - zaznaczył
To przecież2021.06.28 11:26
przyznanie się do winy i do tego, że święty wiedział o tym i to akceptował.
Peter2021.06.28 11:12
No a teraz się dowiemy za chwilę, że ci gwałciciele to nie księża byli, tylko za księży poprzebierani LGBTowcy.
qwerty2021.06.28 11:17
Masz rację - podobni jak ci komunistyczni agenci w strukturach kościoła. Lewicy zawsze chodziło i chodzi o zniszczenie Chrześcijaństwa.
Anonim2021.06.28 11:20
znasz znaczenie słowa "ironia"...
Anonim2021.06.28 12:04
Zgadza się. Gulbinowicz, Janiak, Napierała, Makulski, Paetz, Regmunt itd. to esbeki są:)
Anonim2021.06.29 1:45
Z LGBT przesada. Lesbijki nie bywają księżmi. W katolicyzmie oczywiście.
qq2021.06.28 11:07
Ciekawe kiedy raport lewicy o zatoce sztuki?
Anonim2021.06.28 11:10
"U was murzynów bijo"... Witamy kolejnego miłośnika i obrońcę pedofilów, witamy.
qq2021.06.28 11:13
Niekt nie broni pedofilli i innych lewackich zachowań, bo co to ma wspólnego z wiarą Katolicką?
Anonim2021.06.28 11:16
Z wiarą może i niewiele, ale za to z kościołem... to jego immanentna cecha.
Piotr2021.06.28 11:02
Kiedy KK przyzna się jak oszukał katolików? Wmawiają im kłamstwa o tym że: "Żyjesz tylko raz! Masz jedno życie". Prawda jest jednak inna. Reinkarnacja istnieje.,
qwerty2021.06.28 11:08
Uczciwie było by powiedzieć, że WIERZYSZ w reinkarnację - podobnie jak Hindusi z najniższych kast.
Piotr2021.06.28 11:12
Jest bardzo wiele dowodów na istnienie reinkarnacji. Chyba nie zdajesz sobie z tego sprawy.... Masz tutaj filmik z takim dowodem. Obejrzyj https://www.youtube.com/watch?v=Caqd5VNMq-A
qwerty2021.06.28 11:14
Jeżeli są dowody, to powinno o nich pisać w podręcznikach fizyki.
Piotr2021.06.28 11:21
A czy nauka dysponuje instrumentami które są w stanie wyłapać energię duchową która powszechnie jest znana pod nazwą "dusza"? Nie, nie jest w stanie. A dlaczego? Ponieważ energia duchowa jest niematerialna. Nie da się jej dotknąć i zmierzyć.
Anonim2021.06.28 11:25
Czy nie bardziej prawdopodobne jest, że jej po prostu nie ma? Wtedy z pewnością nie dałoby sie tego ani dotknąć ani zmierzyć... :D
sm2021.06.28 11:24
za dużo gier!!!!
hehe2021.06.28 11:01
i co teraz czerwone łebki ? wasze czerwone żołędzie w rozporkach rzadzą w KK,jesus nie może się was nachwalić
robaczek2021.06.28 11:00
NA KOLANA PRZED PLEBANEM owieczki ;] ;];];]..................................... tak dla przypomnienia tylko ;]
wrona2021.06.28 11:06
Biedaku - co oni ci .................... zrobili!
Piotr2021.06.28 10:57
Kiedy KK przyzna się jak oszukał katolików? Wmawiają im kłamstwa o tym że: "Żyjesz tylko raz! Masz jedno życie". Prawda jest jednak inna. Reinkarnacja istnieje.
Anonim2021.06.28 10:54
A teraz bando pedałów, wiadra z pomyjami należą do was
Anonim2021.06.28 10:58
Po co pomyje? Kościół sam się zaorał. Laicyzacja społeczeństwa postępuje, to już nie czasy ciemnych chłopów, którzy chodzą jak na sznurku, bo ich pleban straszy piekłem.
Anonim2021.06.28 11:03
właśnie,coraz lepsze i dziwniejsze zespoły w sopot spiewajom i grajom ,wszedzie wdje.. cudaki
Anonim2021.06.28 11:03
Niedługo już. Myślisz, że komuniści "laicyzują was" ot tak sobie? Że cwelą was Prawami LGBT bo polubili gejów i lesby? Buachachacha!!!!
Francja2021.06.28 11:13
Cała cywilizowana Europa już zlaicyzowana (przez komunistów?) i stało jej się coś?
Anonim2021.06.28 11:18
No jak to, przecież Szwecja już dawno upadła, w Niemczech panuje prawo Szariatu, a we Francji jest ustawowy obowiązek udostępniania dzieci gejom pedofilom, NIE WIEDZIAŁEŚ??? (xD)
Francja2021.06.28 11:23
No tak :) A czytałem gdzieś niedawno, że w Hiszpanii tylko 10% ślubów jest w kościele. To chyba jakieś konspiracyjne one być muszą... Ale ile kasy idzie nie tam gdzie trzeba, jaka strata...
Anonim2021.06.29 1:20
Szwecja upadnie gdy dzisiejsze lewaki będą chciały emerytur. To chwilkę trwa, taki upadek nie dokonuje, nie ujawnia się w rok, tylko w lat 30. No, ale to jak z rakiem. Masz go, nosisz w sonie i odliczasz lata do zgonu. naprawić się nie da, pozostaje czekać na to co nieuchronne.
Anonim2021.06.29 1:17
To się stało, że cała Europa zaliczyła katastrofę demograficzną i gospodarczą - tyle że jeszcze jedzie na Kredycie nadętym do 200% PKB przynajmniej. Ale to już ostatnie pokolenie, następnego po prostu NIE MA.
katolicka deratyzacja Polski2021.06.28 10:54
Soros za miliardy produkuje tysiace poszkodowanych,bo do zniszczenia zostala juz tylko Polska.
Anonim2021.06.28 10:56
Witamy kolejnego obrońcę pedofilii. Jak tam, pomodliłeś się już o spokój dla księży molestujących dzieci?
kefas2021.06.28 10:49
nie można im wierzyć nie są wiarygodni.
Trudno uwierzyć2021.06.28 10:46
że święty Lolek o niczym nie wiedział. Każdy święty ma swe wykręty - jakie to prawdziwe!
pelikan2021.06.28 11:14
Święty Lolek był takim świętym, jak ja pelikanem...
Anonim2021.06.28 10:44
Cytuję "a 144 zgłoszenia uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary." Dlaczego nie do prokuratury? Gdzie jesteś perfidny "anonimku" ze swoimi teoriami na temat lewactwa? To nie jest kościół - to jest patologia!
Anonim2021.06.28 10:48
Zaraz jakiś inny śmieć przyjdzie z teoriami, że państwo nie ma prawa się wtrącać w sprawy kościoła. Już takich widziałem.
Darek2021.06.28 10:53
Gdzie widziałeś takich ludzi chyba na forum internetowym bo nie w realu, hahahaha......
Anonim2021.06.28 10:55
Na fanpejdżu pch24.pl na facebooku chociażby. Cześć z nich to oczywiście trolle, ale część to prawdziwi ludzie, podpisani z imienia i nazwiska.
Darek2021.06.28 11:53
Ale w realu! a nie fikcyjne zdjęcia i podpisy (ja sam dziś mogę takich ludzi stworzyć na fb czy fanpejdżu tak w 6 godz może uda się 10osób)
leszczyna2021.06.28 10:41
Skoro o. Żak mówi o intensyfikacji prac nad prewencją, to szkoda, że nie przedstawił oszacowania przyczyn, z jakich duchowni dopuszczają się nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Natomiast o nadużyciach wobec pełnoletnich, jak w przypadku abp Paetza albo u dominikanów, nie ma mowy wcale.
pytajnik2021.06.28 10:45
Czy nie ma to związku ze stanem wykonania nauczania: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ) ?
Anonim2021.06.28 11:19
Jakież to żenujące, gdy w kwestiach medycznych ktoś usiłuje dowieść, że wie lepiej niż profesorowie medycyny...
Anonim2021.06.29 10:51
Profesorowie medycyny zmieniają zdanie na przeciwne średnio do 10 lat.
plum2021.06.28 10:41
Idol hierarchów w Polsce jest wybitnym zwolennikiem rozwodów (tzw. Komunia Św. dla rozwodników), Pachamamy, jednej światowej religii, sodomii co już praktycznie ma miejsce. Jest też zwolennikiem aborcji ale jak na razie to trwają do tego przymiarki by dopiero wprowadzić do bergogliańskiego "kościoła".
Anonim2021.06.28 10:41
Komentarze o murarzach i nauczycielach, pisane przez obrońców pedofilów za 3...2...1...
robaczek2021.06.28 10:38
NA KOLANA PRZED PLEBANEM!!!!!! ;] ....................................... durne owieczki ;] :] ;] .................. fajna ta wasza sekta ;]
plum2021.06.28 10:43
To może porozmawiajmy o Twojej sekcie. Co tam w talmudzie jest napisane o 3 letnich dziewczynkach...
robaczek2021.06.28 10:47
;] ...........;] ............ ;] każda religia jest dla durnych prostaczków ;] ............;] islam też ;] .............................. no jakoś sobie musicie wytlumaczyc niezrozumiale ;]......................................... A JAK SIE MA TYLKO PODSTAWOWE WYKSZTALCENIE.................. to sporo tych niezrozumialych rzeczy w swiece macie ;] ............................ stad idelany material do manipulacji jestescie ;] ........................
Darek2021.06.28 10:57
Gratuluję Ci wszech wiedzy na każdy temat. Jakie ty masz wykształcenie? sądząc po wypowiedzi to tylko 8 klas (w 10lat). Ktoś z wyższym wykształceniem posługuje się jakimiś argumentami a nie jak ty tylko inwektywy i jakieś pismo obrazkowe...
plum2021.06.28 10:37
Jakiś niedorobiony geniuś chciał info o tych większych problemach "zaszczepionych" niż nie"zaszczepionych no to proszę bardzo: ... ... https://www.lifesitenews.com/news/death-rate-from-variant-covid-virus-six-times-higher-for-vaccinated-than-unvaccinated-uk-health-data-show
plum2021.06.28 10:37
tłumaczenie polskie: "Wskaźnik zgonów z powodu wariantu wirusa COVID sześciokrotnie wyższy w przypadku szczepionych niż nieszczepionych, jak pokazują dane dotyczące zdrowia w Wielkiej Brytanii" ... ... https://translate.google.com/translate?hl=&sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.lifesitenews.com%2Fnews%2Fdeath-rate-from-variant-covid-virus-six-times-higher-for-vaccinated-than-unvaccinated-uk-health-data-show&sandbox=1
plum2021.06.28 10:38
Używam od czasu do czasu określenie w stosunku do „szczepionek”: trucizna. Ale to jest błąd. To nie jest trucizna. Jedna dawka, nawet dwie i jeden przeżyje a inny nie. Ale po tym spokój. Tu tak nie jest. To jest podawana instrukcja produkowania trucizny (białka kolca są toksyczne i dodatkowo jeszcze modyfikowane – np. dr Stephanie Seneff). Organizm „zaszczepionego” staje się jedną wielką fabryką toksyn zatruwających ciało do momentu wyłączenia fabryki czyli śmierci „zaszczepionego”. Tempo jej produkowania, ilość wyprodukowanych toksyn w jednostce czasu zależy od stężenia informacji wprowadzanej do organizmu, od indywidualnych, osobniczych właściwości organizmu. A organizm już tę toksynę zaczyna produkować sam. U jednych jest to proces szybszy u innych wolniejszy, ale nieustanny. Dlatego efekty „zaszczepienia” będzie u różnych osób widać w różnym czasie. Jedni od razu zostaną „wyprowadzeni nogami do przodu” po strzale a u innych będzie trwało to nieco dłużej.
Anonim2021.06.28 10:40
Dobra, ale po co to tutaj wstawiasz trollu?
plum2021.06.28 10:43
Żebyś mógł się nawybzdyczać. Może być?
plum2021.06.28 10:45
Ps. Duchowieństwo, zwłaszcza hierarchiczne wielkim zwolennikiem "szczepionek" jest. Jak ich idol, Bergoglio, który sprawę "szczepień" podniósł niemalże do rangi prawdy wiary.
Darek2021.06.28 10:46
Dane trzeba umieć czytać. Nie są wcale zaskakujące. Wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych maleje szansa na to że zachoruje ktoś niezaszczepiony. Ponadto skoro szczepionka znacznie ogranicza ryzyko zakażenia nie mówiąc już o zachorowaniu to ci zaszczepieni którzy mimo szczepienia zachorują muszą mieć na prawdę słaby układ odpornościowy i być ogólnie schorowani, czyli są w grupie podwyższonego ryzyka. Zestawienie miałby sens gdyby w jednym regionie wszyscy byli zaszczepieni, w drugim nie i ci zaszczepieni umierali by częściej a tak nie jest. Jak będzie 100% zaszczepionych to współczynniki będą jeszcze ciekawsze, bo się okaże że nikt kto się nie szczepił nie zmarł, a wszystkie trupy to po szczepieniu.