Niech prezydent przeprosi za "naród współsprawców" - zdjęcie
06.05.15, 06:30fot. YouTube

Niech prezydent przeprosi za "naród współsprawców"

3

Do Kancelarii Prezydenta trafiło pismo wzywające go do przeproszenia Polaków. Chodzi tu o użyte przezeń w kontekście Holokaustu określenie „naród współsprawców”, którym miałby być rzekomo naród polski. Pod pismem podpisali się między innymi Jan Olszewski, Wiesław Johann, prof. Włodzimierz Bernacki oraz Zofia Romaszewska.

List został odczytany na sejmowej konferencji przez europosła Ryszarda Czarneckiego, przedstawiciela sygnatariuszy. Oto jego treść:

Przypisanie Polakom sprawstwa z zagładzie jest tożsame z tym, co powiedział amerykański urzędnik wysokiego szczebla i co wywołało tak szerokie oburzenie w kraju. Opracowanie przyjęte przez IPN,  a także inne poważne prace na temat mordu w Jedwabnem w żadnym razie nie uzasadniają wypowiedzianej przez pana opinii. Zwracamy się więc z apelem, by odwołał pan te słowa i przeprosił wszystkich, które one dotknęły. To są słowa nie tylko nie prawdziwe, ale niegodne głowy państwa. O ile nam wiadomo jest pan jedynym prezydentem w dzisiejszym świecie, który pozwolił sobie obrazić własny na ród obarczając go winami niepopełnionymi, używając retoryki niszczącej jego wizerunek i poczucie własnej wartości.

Bronisław Komorowski w liście z okazji rocznicy mordu w Jedwabnem napisał w tym roku, że „naród ofiar musiał uznać tę niełatwą prawdę, że bywał także sprawcą”.

bjad/radiomaryja.pl

Komentarze (3):

anonim2015.05.6 7:27
Takie marionetki jak Kwas i Bul przecierają drogę oszczercom z innych państw, głównie z USA. Jak to nie byliście współsprawcami Holokaustu? Przecież wasz prezydent, a nawet dwóch prezydentów to jasno wyartykułowało! Ech, żeby to jeszcze byli NASI prezydenci...
anonim2015.05.6 13:30
Bardzo cenna inicjatywa. Zapewne większość wyborców Bredzisława Komoruskiego nie ma pojęcia jak maż żony wiadomego pochodzenia opluł Polaków. qazzaq Czy naprawdę myślisz, że błędy są w liście a nie w tekście "Frondy"? Jak już ktoś próbuje odwracać uwagę od meritum to niech przynajmniej pomyśli zanim coś napisze ...
anonim2015.05.12 7:14
qazzaq Nie przyjmuj przedruku listu na frondzie, jako listu oryginalnego. Fronda słynie z dość liberalnego traktowania zasad języka polskiego. A na marginesie muszę z bUlem stwierdzić, że obecny p.rezydent nie ma się czym chwalić. Także w kwestii znajomości zasad języka polskiego.