29.04.16, 09:05Fot. Wikipedia

Dziś 71 rocznica wyzwolenia obozu w Dachau

Dziś przypada rocznica wyzwolenia pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego. 

71 lat temu, 29 kwietnia 1945 roku amerykańskie wojska wyzwoliły obóz w Dachau. Żołnierze uwolnili około 67 tysięcy więźniów. Był to pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny. Został założony w marcu 1933 roku, dwa miesiące po dojściu Adolfa Hitlera do władzy. Miał służyć jako wzór dla kolejnych obozów oraz jako „szkoła przemocy”.

Obóz w Dachau nazywany "obozem odosobnienia", stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Przebywało tu przeszło 2794 duchownych, w tym 1777 kapłanów z Polski. Więźniowie byli zmuszani do wyniszczającej pracy na torfowiskach i w piaskarniach. Przeprowadzano na nich zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne.

Według dokumentów, przez Dachau przeszło ponad 206 tysięcy więźniów, z których zmarło ponad 31 tysięcy. Jedną trzecią stanowili Polacy. Według innych szacunków, liczba więźniów sięgnęła 250 tysięcy, a zginęło 148 tysięcy.

29 kwietnia jest obchodzony Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku. Upamiętnia kapłanów męczenników, więźniów obozów koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej oraz prześladowanych w okresie PRL.

W 1984 roku teren dawnego hitlerowskiego obozu zagłady w Dachau został wpisany przez UNESCO na listę obiektów szczególnie chronionych. W 1997 roku kaliskie sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II.

emde/IAR