Dziś 32. rocznica. Zabójstwo ks. Zycha było mordem założycielskim ,,okrągłego stołu'' - zdjęcie
30.01.21, 18:22

Dziś 32. rocznica. Zabójstwo ks. Zycha było mordem założycielskim ,,okrągłego stołu''

29

Ksiądz Sylwester Zych. Nienawidził zła pod każdą postacią: grzechu, komunizmu... Dlatego musiał zginąć.

W lipcu 1989 roku ksiądz Zych udał się do Braniewa, gdzie proboszczem katedry był jego dobry znajomy, ksiądz Tadeusz Brandys. 10 lipca, po spożytym wspólnie śniadaniu, księdza Sylwestra odwieziono na przystań we Fromborku. Tam widziano go po raz ostatni...

Gdy znaleziono i zidentyfikowano zwłoki księdza Zycha, sprawy w swoje ręce wziął Jerzy Urban, pełniący wówczas obowiązki prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji. Jeden telefon do TVP w Gdańsku wystarczył, by Witold Gołębiowski nakręcił usłużny reportaż o zapijającym się na śmierć duchownym. Było to kilka miesięcy po zakończeniu rozmów "okrągłego stołu".

Nowe światło na sprawę mogłaby rzucić lektura zawartości teczki księdza, jednak została ona zniszczona w grudniu 1989 roku. Historycy mają nikłą nadzieję, że być może w teczkach spraw i osób "pobocznych" zachowały się jakieś ślady inwigilacji księdza Zycha bądź przygotowań do jego zabójstwa. Niestety, nigdy nie przesłuchano mężczyzny, który towarzyszył rzekomo w klubie zamordowanemu duchownemu - a który mógł być w rzeczywistości figurantem bądź współuczestnikiem zabójstwa. Jest on dziś znanym dolnośląskim biznesmenem, który dorobił się na interesach w branży ochroniarskiej. Jego rola w zabójstwie i późniejszy charakter działalności gospodarczej wskazywałyby na powiązanie z SB - niestety, nazwiska tej osoby możemy się tylko domyślać, gdyż zostało ono utajnione.

Wszystko wskazuje więc na to, że nigdy nie poznamy dokładnego powodu, dla którego władza zdecydowała się zgładzić księdza Sylwestra Zycha. Dziennikarzom, którzy starali się wyjaśnić okoliczności jego śmierci, próbowano zgotować podobny los. "Nieznani sprawcy" podpalili mieszkanie Jerzego Jachowicza z "Gazety Wyborczej", który zajmował się sprawą księdza - w pożarze zginęła żona dziennikarza, Maria. Niewiele brakowało, by równie tragicznie skończył się napad na autora książki Tajemnica śmierci księdza Zycha - Zbigniewa Branacha - pobitego do nieprzytomności we Wrocławiu w lutym 1991 roku."

Sąd WOW skazuje Sylwestra Zycha na cztery lata pozbawienia wolności za rzekomą przynależność do organizacji zbrojnej, a Sąd Najwyższy podwyższa wyrok do sześciu lat (sic!). „Nigdy nie uważałam i nie uważam ks. Zycha za współodpowiedzialnego za śmierć mojego stryja i ojca chrzestnego” – pisze w liście otwartym bratanica milicjanta. Kiszczak, wbrew stanowi faktycznemu, pomawia kapłana o pomoc w zabójstwie milicjanta. Klawisze pokazują księdzu wywiad z ministrem w gazecie:

Widzisz, oni tego Karosa ci nie darują. Jak wyjdziesz, załatwią cię, chłopie, jak amen w pacierzu.

Wychodzi na wolność po czterech latach i siedmiu miesiącach.

W 1987 r. sporządza testament: „Czuję, że zbliża się mój dzień – czas spotkania z Panem, który uczynił mnie swoim kapłanem... Dziękuję wszystkim (…), a zwłaszcza tym, którzy podali mi rękę, gdy byłem w więzieniu. Do nikogo nie czuję nienawiści, dla wszystkich chcę być bratem i kapłanem. Solidarnym sercem jestem ze wszystkimi, którzy jeszcze walczą, którzy dążą do Polski wolnej i niepodległej...”

Kto zamordował księdza Zycha?

Wiele wskazuje na to, że w zabójstwo księdza Sylwestra Zycha był zamieszany funkcjonariusz SB, który dziesięć lat temu został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ks. Zych, znany kapelan „Solidarności”, który w Skierniewicach odprawiał msze święte za ojczyznę, zginął 20 lat temu. Okoliczności jego śmierci - podobnie jak wielu innych zgonów z lat 80 - nie zostały do tej pory wyjaśnione - podaje „Polska the Times”.

Według dziennika, w zabójstwo księdza był prawdopodobnie zamieszany funkcjonariusz SB, który w latach 90. pracował w policji. W lipcu 1999 r. otrzymał on z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Brązowy Krzyż Zasługi. - Za szczególne zasługi w ratowaniu ludzkiego życia – napisano w uzasadnieniu. Dziś funkcjonariusz przebywa na emeryturze.

Na trop esbeka wpadł 5 lat temu zespół śledczy IPN, kierowany przez prokuratora Andrzeja Witkowskiego, któremu w 2002 r. powierzono śledztwo w sprawie funkcjonowania związku przestępczego w strukturach MSW w latach 1956-1989. Grupa, mając pozwolenie szefa resortu, zastraszała i zabijała ofiary pozorując wypadki. Śledztwo IPN w tej sprawie miało doprowadzić do skazania zwłaszcza morderców ks. Jerzego Popiełuszki oraz trzech kapłanów zamordowanych w roku 1989: Stefana Niedzielaka z Powązek, Stanisława Suchowolca i właśnie Sylwestra Zycha.

Mordercę zdradziły odciski palców. Należące do funkcjonariusza SB, zwalczającego w latach 80. opozycję i Kościół odciski znaleziono w mieszkaniu ks. Niedzielaka. W rozpoznaniu oficera śledczym pomógł świadek włamania. Tej samej nocy zamordowany został ks. Zych. Analiza śledczych IPN wykazała, że odciski oficera SB, który miał wtargnąć do ks. Niedzielaka, znajdowały się również na koszuli ks. Zycha.

Ofiarę odnaleziono 11 lipca 1989 r. na dworcu autobusowym w Krynicy Morskiej. Ks. Zych był ciężko ranny i pokrwawiony. Lekarzom pogotowia ratunkowego nie udało się uratować dotkliwie pobitego kapłana. W 1989 r. po śledztwie Prokuratury Wojewódzkiej w Elblągu uznano, że duchowny umarł z powodu wypicia nadmiernej ilości alkoholu. I umorzono śledztwo.

Jako pierwszy - bo już w 1990 r. - na fakt, że oficjalnej wersji wydarzeń przeczą pośmiertnezdjęcia kapłana, zachowane w aktach śledztwa, zwrócił uwagę w książce "Tajemnica śmierci księdza Zycha" Zbigniew Branach. Lekarz, który jako jeden z pierwszych oglądał zwłoki duchownego, zauważył rany zadane tępym przedmiotem lub wprawną dłonią karateki. Na rękach kapłana, tuż przy żyłach, odkrył małe ślady wkłuć igłą. Później, podczas sekcji zwłok, lekarz odkrył, że duchownego najpierw pobito do nieprzytomności, a następnie wstrzyknięto mu stężoną dawkę alkoholu.

Kapłan zginął trzy miesiące po zakończeniu obrad Okrągłego Stołu, w trakcie których doszło do porozumienia władzy z częścią opozycji. Reszta działaczy "Solidarności" kwestionowała legalność tych obrad i domagała się m.in. ujawnienia konfidentów SB i rozliczenia komunistów za popełnione przez nich zbrodnie. I tę właśnie frakcję popierał ks. Sylwester Zych.

- Zabójstwo księdza miało służyć zastraszeniu "Solidarności". Władza komunistyczna chciała udowodnić, że nadal rządzi i to ona będzie dyktować warunki, a każdy, kto jej się przeciwstawi, skończy tak, jak zamordowani księża - mówi cytowany przez „Polskę” prof. Jan Żaryn z IPN.

- Mimo upływu 20 lat od zamordowania ks. Zycha, nie zanosi się na to, by jego morderca i wspólnicy zostali ukarani, a nawet stanęli przed sądem - czytamy w dzienniku.


Źródło: fronda.pl/http://blogmedia24.pl/

Komentarze (29):

Marek2021.01.31 18:15
Mowa jest o tym stole, w którym uczestniczyli Kaczyńscy?
Skrzypek na dachu2021.01.31 13:30
Brawo Ks Zych zyjesz wiecznie . Potrzebne rozliczenie stalinowskich zbrodni ktore PiS ukrywa .
matuzalem2021.01.31 13:25
Ten po prawej na foto, to zdążył przed okrągłym stołem nieść trumnę księdza Popiełuszki. Potem to już tylko obradował ze swoim przyjacielem, człowiekiem honoru, generałem Kiszczakiem.
opty2021.01.31 11:54
Siła Lewactwa opierało się na morderstwach, kłamstwie, manipulacji......Kolejność dowolna...
jle_ffm2021.01.31 11:07
A Frondel jak zwykle - tytuł artykułu oraz zdjęcie rodem z czasów propagandy PRL (widać że pisowskie media mają dużo wspólnego i czerpią z niej pełnymi garściami). I to spreparował portal mieniący się poświęconym, wstyd.
kiejkut2021.01.31 13:20
Czegoś nie zrozumialeś, zabrakło ci foty Urbana, przecież Michnik to jego kumpel, o co ci chodzi?
Maciej2021.01.31 10:05
Towarzysz Stanisław M. był urzędnikiem. Towarzysz Stanisław M. skończył średnią szkołę. Towarzysz Stanisław M. był - SEKRETARZEM PODSTAWOWEJ ORGANIZACJI PARTYJNEJ - P.Z.P. R. !!!!!!!!! Towarzysz Stanisław M. bierze emeryturze - CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH NETTO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO !!!!!!!!! Kto jest - BENEFICJENTEM ???????????
JERZY02021.01.31 9:36
Proszę odszukajcie tego gnoja które jeszcze dziś pluje naks.Zycha.
morazdradziecki2021.01.31 9:31
ciekawe, którego z kartofli zasłania michnik?
Anonim2021.01.31 9:14
Czemu nie piszcie prawdy , ze ks. Zych był pedofilem?
ZABOLAŁO CIĘ? /Znajomych poznałeś?2021.02.1 1:16
Perfidny łgarzu!..... Ks. Zych nie był pedofilem! PODAJ FAKTY!! WYSTARCZY LECHU, pseudo-"anonimie", ŻE TY NIM JESTEŚ OD WIELU LAT! POZA TYM WIEMY, ŻE.... JESTEŚ STARYM SB-KIEM.....! Wystarczy poczytać o tobie w IPN ! Masz tam swój NR rejestracyjny! Mogę go podać, jak "zapomniałeś !".... Poza tym sam się wcześnie tym chwaliłeś z detalami, sądząc że sobie nie zapiszemy tego!!!!?
opty2021.01.31 5:44
Kolejny system budowany na krwi i morderstwach. Czy uda się lewactwo zatrzymać?
Dan2021.01.30 23:01
Tajemnica tkwi w Magdalence i co się tam omawiało
Anonim2021.01.30 22:16
ten po prawej co to za ku..s?
slawek522021.01.31 0:34
ten co się mocno jąka i zacina
PEWNIE TEGO NIE WIESZ, ŻE2021.01.30 19:47
Właścicielem INDEPENDENT jest Alexander Lebedev, koleś Putina, obecny-były oficer KGB to jeden z tych oligarchów, którzy rzeszą prymitywną propagandę. Oczywiście sama "gazeta" nie przynosi dochodów, czy się miliarder, KGB Alexander Lebedev zupełnie nie przejmuje. A kto czyta "INDEPENDENT"? Towarzysz.
Styki2021.01.30 19:27
„ŚMIERĆ PANA STASZAKA” - Link do źródła poniższej informacji: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/forgotten-for-25-years-now-the-1-000-infant-bodies-found-after-alder-hey-can-be-laid-to-rest-50417.html — Czy ktoś pamięta morderstwo Alfie Evansa? Teraz zmarł Pan Staszek w Plymouth. Niewielu ludzi wie o udziale Homoseksualistow i LGBT. Mały Alfe zmarł kiedy TRÓJKA „sędziów” zadecydowała, że: „dla jego dobra i zdrowia” należy go odłączyć od aparatury podtrzymującej życie… — Dwóch z tej kliki sędziowskiej byli i są czynnymi aktywistami LGBT i Homoseksualistami…!!! Anthony Hayden oraz Nicholas Francis, który był wcześniej znany z podobnego morderstwa na dziecku Charli Gard…!!! Szpital Alder Hey Children’s NHS w którym zamordowano Alfie jest uwikłany w nielegalny handel dziecięcymi organami…! — Bandytą rozbierającym dzieci na „części” był Holender Dr. Pathologist Dick van Velzen również homoseksualista…! Polak, Pan Sławek, który zmarł w Plymouth został skazany na śmierć z wycieńczenia właśnie przez homoseksualistę Anthony Hayden „rozbiorem na części” na które czekają z niecierpliwością „biorcy”… A tym ma się zająć Derriford Hospital w Plymouth w którym Pan Staszek zmarł…
loop2021.01.30 19:01
... bo dalej rządzą komuniści jak w deep state w Stanach. Dlaczego do dzisiaj śledztwo w sprawie zamordowania ks. Jerzego jest zawieszone? ... bo wstrząsnęłoby polską sceną polityczną. Więcej nie trzeba... mądremu dość. Panie Najjaśniejszy i Wszechmocny, uwolnij nas od naszych grzechów i obojętnosci, wlej w nas Ducha Twojego, by odrodziło się oblicze tej ziemi... Amen
katolik2021.01.30 18:44
Dla ludzi to nierozwiązana sprawa Księdza. Nawet ci co milczą w sprawie myślą, ze nikt nie wie. Bóg wie i wie co z tym zrobić.
to już Polin2021.01.30 18:43
przecież podła pisowska zmiana aby rozwiązać problem SB obniżyła im emerytury i to głupiemu polskiemu gojowi powinno wystarczyło, żydowski PIS nie ściga zbrodniarzy z SB bo to w większości byli żydzi , PIS swoich żydów NIGDY nie będzie ścigał, żydzi kupili głupiego polskiego goja jego własnymi pieniędzmi co tylko potwierdziło, że polski goj jest głupi
Pet2021.01.30 18:38
Może Frondelek zobrazowałby ten "artykuł" zdjęciem Kaczorów z obrad Okrągłego Stołu? Żenujące są te wasze prawackie manipulacje. A jak można zdjąć odciski palców z koszuli? Foliowa była, szklana, a może skórzana??
magoo2021.01.30 18:47
może odcisk palca był odciśnięty na krwi, która wsiąknęła w tkaninę? typowe gimnazjalne podejście do tematu,
Pet2021.01.30 20:53
Właśnie, tylko w kategorii "może". Natomiast w kategorii "gimnazjalnej", to zalecam spojrzeć na swój wpis. Chodzi o najprostsze zasady pisowni.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.30 18:31
od dawna mówiło się że zych był pedofilem i pewnie jakiś rodzic wymierzył mu sprawiedliwość za krzywdę swojego dziecka!
pytia2021.01.30 18:44
w mojej wsi od dawna się mówi żeś cymbał
Feministyczne Bydło niePolskie2021.01.30 21:42
od dawna mówiło się że tego ksiedza twój tatuś zamordował,bo taki rozkaz dostał od kiszczaka,Ta prawda boli dziś Ubeków uwaga ten co ma nick ^katolicka kretynizacja polski^ to jest syn SBeka,wnuk Ubeka. taka rodzina soviecko patologiczna.
PRZYZNAJ SIĘ CO ROBIŁEŚ...!2021.02.1 1:31
"Kretynizacjo"!!! .....OD DAWNA LECHU KELLERZE TO TY JESTEŚ PEDAŁEM! PRZECIEŻ WIEMY, ŻE SIEDZIAŁEŚ ZA TO, ....A W DODATKU BYŁEŚ W SB! ... POWIEDZ NAM, CZY TO PRAWDA, CO PISZE W SIECI, ŻE CIĘ ....SIOSTRA WYRZUCIŁA Z DOMU ZA BRZYDKĄ"ZABAWĘ" Z JEJ DZIEĆMI?? .... JAKIM TRZEBA BYĆ ZBOKIEM, ŻEBY TAK ROBIĆ ??ODPISZ!
Tylko jak to teraz2021.01.30 18:29
połączyć z Trzaskowskim? No jak?
Grr2021.01.30 21:05
Księdza Zycha z Trzaskowskim? No faktycznie nie da się - bo ksiądz nie popierał zboczeń i zabójstw nienarodzonych.