Dulkiewicz przekroczyła uprawnienia? Radni składają zawiadomienie  - zdjęcie
02.12.20, 17:45Fot. screenshot - YouTube (Onet Rano)

Dulkiewicz przekroczyła uprawnienia? Radni składają zawiadomienie

10

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli dziś zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Chodzi o wykorzystanie majątku gminy do działalności politycznej.

W ostatni weekend władze Gdańska postanowiły zamanifestować swój sprzeciw wobec groźby polskiego weta oraz „więzi miasta i Polski z Unią Europejską”. W tym celu w wieczory 27., 28. i 29. listopada specjalny rzutnik wyświetlał na gmachu Rady Miasta niebieskie tło z umieszczonymi pośrodku żółtymi gwiazdami. Na niebiesko podświetlono też fontannę Neptuna na Długim Targu, napis GDAŃSK nad Motławą, zwodzoną kładkę na Ołowiankę, ozdobę świąteczną przy fontannie Czterech Kwartałów, postoczniowy dźwig oraz wiadukt Nowa Wałowa.

Wczoraj natomiast Gdańsk włączył się w akcję protestacyjną samorządowców, w ramach której w niektórych polskich miastach, w geście protestu wobec działań rządu w zakresie polityki zagranicznej, wyłączono oświetlenie.

Teraz reagują radni PiS, którzy zarzucają prezydent Gdańska, że wykorzystuje ona majątek gminy do swojej politycznej działalności.

- „Funkcjonariusz publiczny, jakim jest również prezydent miasta, jest zobowiązany do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a nie udzielać się w protestach politycznych wykorzystując do tego majątek publiczny, jakim jest oświetlenie” – mówił na konferencji prasowej radny Kazimierz Koralewski.

- „Uważamy, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz włączając się w akcję protestacyjną samorządowców nadużyła swoich uprawnień i stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. Nie ma żadnych podstaw do tego, by prezydent Dulkiewicz groziła całkowitym włączeniem oświetlenia, tak jak to robi w mediach społecznościowych” – dodał radny Przemysław Majewski.

Radny Waldemar Jaroszewicz podkreślił, że majątek miasta jest wspólnym dobrem mieszkańców i nie może być traktowany przez jedno z ugrupowań jako „prywatny folwark”.

Radny Andrzej Skiba przekazał PAP, że zwrócono się do prokuratury, aby ta zbadała, czy działania prezydent Gdańska nie są działaniami niezgodnymi z prawem.

Do zarzutów odniosła się sama prezydent.

- „Zobaczymy, jak prokuratura postąpi z tym zawiadomieniem, wtedy będziemy mogli rozmawiać o szczegółach. Niemal każdego tygodnia składam zawiadomienia do prokuratury i różne są ich losy” – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

kak/PAP

Komentarze (10):

Anonim2020.12.3 0:46
W polskim porządku prawnym władze samorządowe nie maja prawa prowadzenia polityki międzynarodowej, ani wypowiadania się w tematach obronności, traktatów międzynarodowych, sojuszy czy wypowiadania wojny. Mają działać w granicach prawa i w zakresie do którego są zobowiązane, i nic ponadto. W normalnym, PRAWORZĄDNYM państwie każdy burmistrz, sołtys lub wójt który zająłby oficjalne stanowisko w ww. sprawach, powinien zostać natychmiast pozbawiony urzędu i aresztowany. Polityka międzynarodowa to wyłączna domena sejmu, rządu i prezydenta państwa.
pp2020.12.3 11:15
W każdym normalnym (a nie pisiorskim) kraju Rząd narzucając samorządowi kolejne obowiązki (kosztowne) zastanawia się czy samorząd to udźwignie. Zwiększa subwencje i zapewnia pomoc. A naszego Jar_Kacza tak kuper boli że samorządami nie włada że potrafi tylko narzucać, obarczać i ciemiężyć. Wymyślili sobie reformę edukacyjną - niech sobie samorządy radzą. Podnoszą opłaty za prąd - niech sobie samorządy radzą. Kolejne pandemiczne obostrzenia - niech sobie samorządy radzą. Jeśli tego nie widzisz to wracaj do szkoły bo osiem lat obowiązkowej podstawówki poszło na marne. Trudno się dziwić że samorządy mają dość.
Anonim2020.12.3 11:59
Jeśli uważasz, że faktyczne braki w dofinansowaniu obowiązków samorządów dają im, samorządom, prawo do prowadzenia własnej polityki zagranicznej, to albo musisz wrócić do szkół, albo jesteś po prostu zdrajcą.
Ervin2020.12.2 22:36
Mam nadzieję, ze któregoś dnia tę szmatę trafi seryjny samobójca.
pp2020.12.3 11:15
Jakie piękne katolickie i pełne miłości do bliźniego życzenie.
man.of.Stagira2020.12.2 21:50
„Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy kulturowi, mniejszość narodowa, która tłumiła większość, jako właściciele niewolników i niewolnic seksualnych w tzw. 'związkach partnerskich' czy mordercy niewygodnych katolików bądź podpalacze świątyń w imię LGBT+UB” Olga Tokarczuk Laureatka Nagrody im A.Nobla. tego NIE napisała. A powinna! . Tyle
Hania2020.12.2 18:00
Dulkiewicz, Lempart, Suchanow ale się unieszczęśliwiają, przecież te panie powinny zajmować się domem: gotować, prać, sprzątać, jak większość Polek
pp2020.12.3 11:17
Tak Haniu. Baby do garów. Wracaj tam gdzie twoje miejsce. Kto ci pozwolił internet włączyć?? Ale sprawy prawdziwych kobiet zostaw w spokoju. Za głupia jesteś.
Lex2020.12.2 17:59
PiSdzielcą już całkiem odbiło.:)))
olek2020.12.2 19:29
W........aj na TVN lewacki pomiocie