Andrzej Duda podpisał dziś ustawę, która zaostrza kary dotyczące przestępstw wobec dzieci i nieletnich.

Jak mówił prezydent Duda przed podpisaniem nowelizacji ustaw zaostrzających odpowiedzialność sprawców przestępstw wobec dzieci i osób nieporadnych ze względu na zdrowie lub wiek:

„Bardzo się cieszę, przede wszystkim z tego, że za moment będę mógł podpisać tę ważną ustawę o zmianie Kodeksu karnego, ustawę o o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz Kodeksu postępowania karnego. Cieszę się dlatego, że z mojego punktu widzenia jest to nie tylko ustawa ważna, ale nie jest to też ustawa zwykła, bo to specyficzny projekt, który jest moją inicjatywą ustawodawczą, czyli prezydenta, ale przygotowaną wspólnie, co z całą mocą chciałbym podkreślić, z Rzecznikiem Praw Dziecka i jego współpracownikami, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i jego współpracownikami, Rzecznikiem Finansowym oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta. Pracowaliśmy wspólnie nad tymi przepisami, pracowało także Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej, czyli tzw. Dudapomoc w Kancelarii Prezydenta – młodzi prawnicy, którzy ze mną jako prezydentem współpracują na co dzień, zajmując się zwykłymi, ludzkimi sprawami”.

Jak dodał:

„Te zmiany przepisów, które dzisiaj jako ustawa zostaną podpisane, zmierzają do zwiększenia prawno-karnej ochrony osób małoletnich, zwłaszcza poniżej 15 roku życia i osób nieporadnych życiowo. Zmierzają wiec do zwiększenia prawno-karnej ochrony najsłabszych, tych, które najłatwiej skrzywdzić i tych, które skrzywdzone, mają najtrudniej w poszukiwaniu pomocy, oparcia. Te przepisy zmierzają ku temu, aby ich sytuację prawną i procesową wzmocnią, ale – co najważniejsze – stanowią efekt wspólnej pracy, także w pewnym sensie zsumowanych doświadczeń, przedstawicieli państwa rzeczników, samych rzeczników, prawników w Kancelarii Prezydenta, a także moich. Doświadczeń z różnych sytuacji, z którymi zetknęliśmy się w życiu”.

Jak podkreślił prezydent:

"Ta ustawa, przygotowana we współpracy prezydenta z wspomnianymi instytucjami, została praktycznie jednomyślnie przez obie izby parlamentu".

emde/300polityka.pl