Dramat 6. latka na Białorusi. Premier: To barbarzyństwo - zdjęcie
19.09.20, 11:58

Dramat 6. latka na Białorusi. Premier: To barbarzyństwo

6

Białoruskie media poinformowały o tragicznym losie 6. letniego syna białoruskich aktywistów, który ze względu na zaangażowanie swoich rodziców w demokratyczne przemiany, został im odebrany i umieszczony w domu dziecka. Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który apeluje o natychmiastowe wydanie chłopca rodzicom.

Białoruskie władze odebrały rodzicom Alenie Łazarczyk i Siarhejowi Mackojcia 6. letniego syna. Arciom został umieszczony w domu dziecka po tym, jak 17 września matka nie odebrała go ze szkoły. Tego dnia Alena Łazarczyk została pod pretekstem sprawdzenia dokumentów zatrzymana przez milicję. Odebrano jej telefon i do późnego wieczora przetrzymywano na komisariacie. To spowodowało, że nie mogła odebrać syna ze szkoły ani nikogo powiadomić o swoim zatrzymaniu. Kiedy do godz. 18 Arciom nie został odebrany, szkoła wezwała służby socjalne i chłopiec został odwieziony do państwowej placówki grze przebywa do dziś.

Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki, który kategorycznie wzywa białoruskie władze do wydania chłopca rodzicom:

- „Jestem zszokowany i zbulwersowany wiadomością, że białoruski rząd ponownie wykorzystuje dzieci jako zakładników politycznych” – napisał premier na Twitterze.

- „To barbarzyństwo musi się skończyć” – podkreślił.

- „Wzywam białoruskie władze do wydania 6-letniego Artema jego rodzicom, Elenie Lazarchik i Siergiejowi Matskoytowi, białoruskim działaczom demokratycznym!” – apeluje szef polskiego rządu.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (6):

Jarosław Karłowaty2020.09.26 11:52
może koszerny redaktor dyżurny judesejskiej Frondy nauczy się pisać w języku polskim, wiem , że to obrzydliwe pisać po polsku ale jak chcecie dalej siać żydojankeską propagandę to trzeba jednak poprawnie po "polskiemu"
Z tym, że "6. latka" po polsku2020.09.25 7:52
piszemy inaczej.
Blad2020.09.19 17:49
Panie Premierze, -to jest ichPanstwo i oni decyduja o wszystkim. U nas tez zabierano rodzicom dzieci z powodu biedy. Zabierany od matki/biednej/ chlopiec popelnil samobojstwo.
mr polak2020.09.19 17:03
zostaw panie morawiecki,, białoruski system wartości w spokoju, na nanwie porwanego chłopca nie wypowiadaj pan wojny innemu państwu
fff2020.09.19 13:11
Morawiecki to wy jesteście totalitarne ku..wy
JanP2020.09.19 12:28
Już jest u rodziców. Sensacja z doopy wzięta. U nas postąpiono by tak samo, gdyby malucha nikt nie odebrał np. z przedszkola.