"Na płaszczyźnie politycznej ostatnio się zaiskrzyło" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w artykule "Co Polacy myślą o Niemcach". "Konserwatywny rząd w Warszawie zarzucił Angeli Merkel, że w kryzysie imigracyjnym przypiera Polskę do muru żądając od niej przyjęcia do kraju Syryjczyków, Afgańczyków i Irakijczyków. Z Berlina tymczasem padł zarzut, że Polska zachowuje się niesolidarnie. Poza tym stwierdzono, że wyłączając z obiegu TK polski rząd lekceważy podstawowe wartości europejskie" - pisze dalej FAZ.

Artykuł omawia prezentowany dziś w Warszawie Barometr Polska-Niemcy 2016 przygotowany przez Instytut Spra Publicznych, Fundację Konrada Adenauera i Fundację Bertelsmanna.

FAZ przekonuje, że w czasie ostatniego 25-lecia Niemcy przestali postrzegać w ponurych kategoriach polską gospodarkę. Z kolei Polacy nie czują już do Niemców urazy za zbrodnie z okresu II wojny światowej, do tego stopnia, że postrzegają ich wręcz jako "ulubionego partnera", nawet przed Amerykanami.

Według FAZ wszystko się jednak zmienia. "Podczas, gdy Polacy z trudnością nabrali do Niemiec nowego zaufania, Niemcy się teraz odwracają" - czytamy w artykule.

O ile w 2015 roku 70 proc. oceniało stosunki z Polską jako dobre lub bardzo dobre, to dziś to samo twierdzi tylko 43 proc. ankietowanych. Inaczej z Polakami - obecnie 67 proc. uważa nasze relacje za dobre lub bardzo dobre, co jest wzrostem o 1 proc. względem roku ubiegłego.

kad/dw.de