Dariusz Kwiecień: Biblia i LGBT. O absurdalnej ,,egzegezie’’ red. Wielowieyskiej  - zdjęcie
22.08.20, 21:25Fot. screenshot - YouTube (Onet Rano)

Dariusz Kwiecień: Biblia i LGBT. O absurdalnej ,,egzegezie’’ red. Wielowieyskiej

24

Dominika Wielowieyska, dziennikarka Gazety Wyborczej, jako postępowa katoliczka popełniła artykuł, w którym apeluje o nawrócenie do biskupów i wiernych w sprawie tęczy. Bo ta, w jej ocenie, nie kłóci się z wiarą. Pani redaktor słusznie na początku twierdzi, że w Biblii jest wiele sprzeczności czy niemądrych stwierdzeń i katolicy sami uznawali wiele razy, że nie należy wszystkiego brać dosłownie. Później jednak w związku z tym stawia tezę, że Kościół powinien uznać związki homoseksualne, bo jakie rzeczywiste zło miałoby tkwić w tym, że dwóch mężczyzn lub dwie kobiety kochają się, uprawiają seks i tworzą związek. A na koniec dodaje, że adopcja dzieci przez takie pary też byłaby OK, bo na pewno dla dzieci lepszy jest pełen miłości dom niż dom dziecka. I orientacja seksualna nie ma tu znaczenia. I pani Redaktor pointuje, że Jezus, gdyby obecnie żył, nauczałby zapewne tak, jak ona sama myśli w tej sprawie.  

Trzeba powiedzieć, że pani Dominika ma odwagę, a może nawet tupet, aby wbrew nauczaniu Kościoła interpretować, co powiedziałby Pan Jezus o dzisiejszych czasach. Faktem jest, że Kościół też interpretuje nauczanie Jezusa w związku z nowymi okolicznościami w historii, niemniej pewne rzeczy są w nim niezmienne (ani jedna kropka, ani jedna jota nie zmieni się w Prawie...).  Po prostu przyjmuje pewną fundamentalną ciągłość Objawienia, które otrzymał od Boga Izrael na przestrzeni swoich dziejów, a które Jezus przyszedł wypełnić, a nie je zmienić.

Jezus bronił człowieka, ale grzech potępiał. I tak wygląda Jego nauczanie odnośnie kwestii homoseksualizmu. Jezus, jako Syn Izraela, wpisywał się w historię tego ludu, który jako jedyny w historii starożytnej radykalnie odrzucił homoseksualizm jako grzeszny, a przez wieki uwznioślił monogamiczne małżeństwo między kobietą a mężczyzną, czyniąc je nawet, ba!,  znakiem trwałej miłości Boga do ludzkości. Dlatego Jezus bronił jawnogrzesznicy przed kamieniowaniem (podobnie broniłby homoseksualisty), ale mówił jej potem, aby już więcej nie grzeszyła. Twierdził też, że na początku Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, aby stali się małżeństwem i nie zalecał rozwodów, choć faryzeusze byli tym mocno zawiedzeni, bo poprawił Mojżesza. Ponadto w miastach gdzie Go nie słuchano, Jezus prorokował, że będzie im gorzej w dzień sądu niż Sodomie (wiadomo co i za co ją spotkało).

Jezus raczej stawiał wymagania, niż obniżał poprzeczkę, i nie przytakiwał widzi mi się i popędom swoich słuchaczy, bo twierdził, iż  wąska jest ścieżka, która prowadzi do życia i niewielu jest takich, którzy ją znajdują, szeroka zaś jest droga, która prowadzi do zatracenia. Dlatego interpretując dzisiaj nauczania Jezusa, i rozważając co by powiedział o naszych czasach, warto zachować trochę pokory. Na pewno Jezus znał i zna problemy tych, którzy zmagają się ze swoją tożsamością seksualną i do nich kieruje słowa, aby wzięli swój krzyż na każdy dzień. Do nich też można odnieść Jego słowa, że bywają tacy bezżenni, którzy dla Królestwa Niebieskiego uczynili się takimi, mimo, że urodzenie czy ludzie mogli się przyczynić do zaburzenia ich orientacji. Ukierunkowanie uczuć i chęć uprawiania seksu to jednak za mało, żeby Jezus zrobił tu wyjątek. Podobnie jak i w wielu innych casusach. Tak można by przecież usprawiedliwić odejście męża i ojca do kochanki, kazirodztwa, związki swingerskie,  czy choćby wielożeństwo obecne przecież wśród muzułmanów.

Pani Dominika prezentuję teologię postępową, która widzi w Panu Jezusie dobrotliwego psychoterapeutę, przytakującego naszym niewłaściwym wyborom moralnym, a nie dawcę ostatecznej Prawdy, który w imieniu kochającego Ojca mówi: to czyń, a będziesz żył. Oczywiście, człowiek jest wolny i może mieć postawę młodszego syna względem Boga,  który mówi: daj mi co moje i spadaj.  Biorę moją inteligencję, zmysłowość, istnienie i robię z nimi co mi się podoba, a ty mi pobłogosław na mój wybór. Nie zapominajmy jednak, że Pan Jezus jawiący się w Ewangeliach jako miłosierny jest w Apokalipsie przedstawiony jako Sędzia, który będzie sądził fałszywych proroków, jak również tych, których Stary Testament nazywał psami czy wróżbitów, rozpustników, zabójców, bałwochwalców i każdego kto kocha kłamstwo i nim żyje.

Popieranie obecnie publicznie tęczowej idei już dzisiaj prowadzi w Stanach i na Zachodzie do lawinowego wzrostu zaburzeń tożsamości seksualnej wśród dzieci i młodzieży i ich dramatów z tym związanych. A Biblia przecież niezmienne broni życia dzieci, Ewangelia zaś ostro ostrzega przed gorszeniem maluczkich. Czy pani redaktor Wielowiejska o tym nie wie? Czy jest tak naiwna, że nie łączy faktów?  Czy jednak świadomie i bez względu na konsekwencje popiera postęp, który uderza w naszą cywilizację z takim wysiłkiem uformowaną? A co do tego, że w Grecji tęcza nikomu nie przeszkadzała, to po pierwsze nie prawda (vide Plutarch), a po drugie, tak jak pisał Chesterton, pogaństwo było największą rzeczą na świecie zanim przyszło chrześcijaństwo, które było jeszcze większe. Wszystko po nim jest już tylko mniejsze.

Dariusz Kwiecień

Komentarze (24):

obserwator niezależny2020.08.23 11:55
Kobieta po prostu chce zaistnieć
R2020.08.23 11:53
Tęga blond łepetyna
Jahu🐟2020.08.23 11:23
No jasne, Krzyża mamy nie bronić, ale za jakąś pachamame wyrzuconą do rzeki to przepraszać już trzeba. JPII mówił brońcie Krzyża i tak należy czynić.
Szybka Randka2020.08.23 10:16
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Anonim2020.08.23 9:44
Jak czytałem ten tekst to myślałem , że napisało go 15 letnie dziecko , a jak zobaczyłem że to tekst P. wielowiejskiej to Osłupiałem . Nie ma i nie będzie postępowego katolicyzmu. Katolicyzm jest tylko JEZUSOWY. A siane zamętu w głowach ludzi jest GRZECHEM.
Wiesław2020.08.23 9:37
To jest porażka kiedy laik bierze się za naukowe wyjaśnianie Biblii.
leszczyna2020.08.24 10:46
Co naukowego pokazała p. Wielowiejska? Ja same głupoty w jej twierdzeniach widzę, żadnej nauki.
Fronda nie jest portalem katolickim2020.08.23 6:59
Papież Franciszek prosi wiernych o "zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu". Pod wpisem w języku polskim rozgorzała burzliwa dyskusja skoncentrowana wokół interpretacji tych słów. Apel został opublikowany w różnych językach, nie tylko po polsku, na oficjalnych profilach papieża Franciszka na Twitterze. "Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu. #LudzkieBraterstwo" - napisał papież.
Jahu🐟2020.08.23 11:26
No jasne, Krzyża mamy nie bronić, ale za jakąś pachamame wyrzuconą do rzeki to przepraszać już trzeba. JPII mówił brońcie Krzyża i tak należy czynić.
leszczyna2020.08.24 10:50
I bardzo dobrze: niech LGBt-owcy odczepią się od świętych wizerunków znieważając je swoimi symbolami, a religia zniknie z pola nienawiści, a raczej obrzydzenia, jakie budzi grzech homoseksualizmu.
prawda naga jak na paradach2020.08.23 1:28
Nie ma ANI JEDNEGO dowodu że homoseksualizm nie jest chorobą. Uczucia, miłość? Odpowiadam - większość z nas kocha zwierzęta ale prawie nikt z nimi nie kopuluje. Jest za to szereg dowodów że ............ 1Homo to dezorientacja i choroba psychiczna tak jak ch.fizyczna jest impotencja i bezpłodność oraz tak samo jak ch.psychiczna są nałogi 2transwestyci z rozdwojeniem jaźni to ich bracia,podobnie jak transseksualiści którzy leczą się u psychiatry lub chirurga z pomocą hormonów 3)do 46% było molestowanych(wiki) 4choroba to opinia prześladowanej części lekarzy 5byli są i będą chętni do leczenia się także w Holandii 6częsty jest późny wiek rozwoju choroby 7nagminne są paranoidalne gadki o niepewności orientacji 8pasywni są niepodważalnym dowodem na różnorodność choroby 9często występują inne zaburzenia umysłowe 10nierzadkie są erekcje na płeć przeciwną przy niemocy w kontakcie bezpośrednim 11jest ogromna nadreprezentacja w środowiskach artystów,więźniów,duchownych z wybujałą wyobraźnią 12nadproporcjonalnie wielka liczba hiva i pedofilii 13fobia-paniczny strach utrudn normalne funkcjon,homofobia NIE ISTNIEJE ............................................. Choćbyście stanęli na głowie to osoby homo nadal będą się użalać jak na zachodzie. Zamiast leczyć własne zaburzenia, m.in. fobie to wmawiają je osobom zdrowym. Sam mam lęk wysokości ale wg klasyfikacji nie załapuje się na akrofobie bo to ekstrema zaburzeń. Homofobia to najwyżej lęk przed wyleczeniem z homoseksualizmu. Fobia – zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Stopień lęku jest różny, a pojęcie fobii jest zarezerwowane dla skrajnych przypadków spektrum. Co do analogii mowy potocznej fobii przypomnę że nikt nie nazywa drugiego idiotą robiąc zarzuty co do nadzoru szkół specjalnych, kaleką np za powolną budowę udogodnień dla osób niepełnosprawnych czy też żydem przy ostrym targowaniu się z kontrahentami izraelskimi............. Pojęcie choroby psychicznej nie musi wykluczać się z pojęciem grzechu, przykład kleptomania lub uzależnienia (nieumiarkowanie).
Psychwiatra specjalny2020.08.23 0:59
Jadę do niej na sygnale!!!
Zygfryd2020.08.23 0:27
Ale diabełek ma używanie i tak przegra tak samo jak przegrał 2000 lat widocznie żniwa coraz bliżej i niech tak sie stanie przyjdz Panie Jezu.
JPIII2020.08.22 23:36
Wielowiejska zapomniała przypomnieć idiotom katolom, że ich bożyszcze zw. bogiem to jest stary pedophil, który gwałcił 14-letnie dziecko zwane maryną i wyprodukował pedała zw. chrystuskiem. Ten bydlak pier....dolił się na pustyni z 12 kolesiami zw. apostołami.
Katon Starszy2020.08.23 16:22
Co z tobą w szkole cię bili ,czy tatuś molestował .Po co prezentujesz swój prymitywizm i chamstwo .Twoje kalectwo umysłowe zachowaj dla siebiegamoniu
taTA2020.08.23 18:34
Łapy stracisz , nosem będziesz pisać. To pewne i nieodwołalne. Będziesz ryczał wniebogłosy ale już za póżno.
Michał Jan2020.08.22 23:15
Wielka intelektualistka jeszcze do Kazania na Górze nie doszła. Utknęła na Prorokach Mniejszych?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.22 22:36
Katechizm Kościoła Katolickiego mówi jasno jak katolicy powinni się odnosić do osób homoseksualnych! KKK 2358: Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.
Michał Jan2020.08.22 23:11
Bardzo słuszne i tego należy się trzymać. Co oznacza, że należy ich szanować i nie dyskryminować, ale także, żeby nie dawać specjalnych przywilejów.
Alicja2020.08.22 21:57
Następna biedna istota pogubiona. Aż słów brakuje, żeby komentować to co pisze. I tak by nie zrozumiała. Jeśli chce Pani zrozumieć co do nas wszystkich i także do Pani mówił i mówi Pan Jezus Chrystus, proszę się modlić, proszę się spowiadać w Kościele Katolickim i prosić Pana Jezusa o światło zrozumienia, o wiarę i o ratunek. To może potrwać wiele lat, ale proszę się nie zrażać. Lepiej późno poznać prawdę niż nigdy i proszę nie wypisywać takich bzdetów.
Paweł2020.08.23 9:17
Alicjo. Właśnie Ciebie proszę, aby nie wypisywać takich bzdetów.
Polak2020.08.22 21:42
W Polsce setki tysięcy dzieci wychowują związki jednopłciowe. Mama i babcia. Skutki są tragiczne i m.in wskazuje się na duża ilość homoseksualistów z takich domów, ale... Tego tematu nie tykamy
katolik2020.08.22 21:37
Wielowiejska podejmując się w sposób nieuprawniony fałszywej, szatańskiej egzegezy już jest skończona, właśnie z własnej pychy i na potrzebę szatana dokonała profanacji Pisma sw
katolik2020.08.22 21:34
szatan przez tę nią przemawia, profanuje Pismo sw, ciekawe jak długo będzie wypowiadać takie słowa ze swoich ust