19.06.20, 10:55TheDigitalArtist (Pixabay) / Wikipedia (CC 0) - edytowane

Czy wchodzimy w zapowiedziane przez Chestertona wieki ciemne?

„Każde miasto jest zbudowane na wulkanie” – ten cytat z Chestertona przytoczył znawca jego pisarstwa Dale Ahlquist w reakcji na serię protestów, jakie przetoczyły się przez Stany Zjednoczone i doprowadziły m.in. do dewastacji centrum Minneapolis. Założyciel Towarzystwa Chestertona oraz szkół Chestertonowskich w programie Van Maren Show zastanawiał się nad tym, czy jesteśmy właśnie świadkami początku wieków ciemnych zapowiedzianych przez wielkiego katolickiego apologetę.

Kontynuując wątek Ahlquist zauważył, że każde miasto jest potencjalnym centrum, gdzie istniejące napięcia mogą doprowadzić z różnych powodów do społecznej eksplozji. Jego zdaniem cywilizacja wymaga ciężkiej pracy, a jeśli tego wysiłku się zaprzestanie, wszystko szybko się rozpada.

G. K. Chesterton przewidział, że nadejdą nowe wieki ciemne – kruszenie się naszej cywilizacji. Powodem jest utrata trzech podstaw: moralnej, religijnej i kulturalnej – przypomina Ahlquist. Lekceważenie przeszłości, niewyciąganie lekcji z historii przyczyniają się do pogłębienia tego kryzysu. Obserwowanie realizacji tego, co zapowiedział Chesterton jest zdaniem badacza otrzeźwiające. O przyspieszenie tego procesu obwinia on system szkolnictwa państwowego. A tymczasem dla przywrócenia kultury i cywilizacji potrzebne jest nauczanie o prawdzie, dobru i pięknie, które państwowa edukacja zaniedbuje.

„System szkolnictwa publicznego znajduje się na stałej drodze ku autodestrukcji i widzimy owoce publicznej edukacji, kiedy oglądamy palenie naszych miast” – zauważa Ahlquist. Chesterton uważał, że publiczne szkolnictwo tylko podsyca moralny upadek. Dlatego zdaniem Ahlquista ważne jest prawidłowe kształcenie dzieci, by ocalić cywilizację. Jego zdaniem do tego potrzebne jest budowanie małych wspólnot wokół szkół, które uczą o prawdzie, pięknie i dobru.

„Myślę, że ludzie wszystkich wiar muszą zabrać swoje dzieci ze szkół publicznych, ponieważ niszczą one dusze ich dzieci (...), wbijają klin pomiędzy uczniem a rodzicem, ucząc je czegoś kompletnie innego od tego, czego usiłują ich nauczyć rodzice” – stwierdza Ahlquist.

Postępowcy dążą do postępu dla samego postępu, zapominając o przeszłości. A jak powiedział Chesterton: „Spoglądają w przyszłość z entuzjazmem, ponieważ boją się spojrzeć wstecz”.

Do pogłębiania procesu destrukcji przyczyniają się też media – twierdzi Ahlquist – które zamiast pobudzać do prawdziwej dyskusji, do jakiej zachęcał Chesterton, filtrują i cenzurują prawdę. Nikt w mediach głównego nurtu np. nie mówi o polityce Margeret Sanger i Planned Parenthood, której ofiarą pada miliony nienarodzonych dzieci z rodzin czarnoskórych mieszkańców Ameryki.

Dodatkowym destrukcyjnym czynnikiem jest upadek szacunku dla prawa i władzy. Sytuacja, w której otwarte są sklepy z alkoholem, ale kościoły zamknięte z powodu pandemii jeszcze ten upadek przyspiesza.

Zdaniem badacza to my, chrześcijanie, mamy wszystko to, co potrzebne do odbudowy cywilizacji. Mamy też wiarę, że Panem historii jest Bóg, a to przynosi pokój, nawet w tak dramatycznych okolicznościach.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

onanienburg2020.06.22 12:30
Angielska swołocz jak ruska onuca
enre2020.06.19 23:05
no cóż , ale dlaczego państwowa edukacja zaniedbuje nauczanie o prawdzie, dobru i pięknie? Bo została przejęta przez lewactwo ( zgodnie z postulatem Spinellego ), którego celem jest wychowanie niewolnika idealnego - uzależnionego od wszelkich żądz i jeszcze wołającego, że mu z tym dobrze. Jest to system perfidny, bo samoreplikujący się - ludzie bezwolni wybierają do władz potem takich samych jak oni niewolników. Dlatego rację ma Chesterton - nadchodzą , owszem, już są, wieki ciemne. My, Polacy jesteśmy ostatnią nadzieją świata.
Nie chcę Twojej modlitwy2020.06.19 20:04
Wieki ciemne zaczęły się wraz ze skrętem świata na prawo. Znowu.
komuniści zabili 140 milinów ludzi2020.06.19 22:33
SKRĘT W LEWO 140 MILINÓW ZABITYCH LUDZI, TO SZTUCZNIE WYWOŁYWANE GŁODY NARODÓW, MASOWE MORDY ETNICZNE, TO SŁYNNY ART. 598 Z KTÓREGO MOŻNA BYŁO SKAZAĆ WSZYSTKICH I ZA WSZYSTKO NAWET ZA MYŚLENIE, TO ZSYŁKI ETNICZNE, TO GUŁAG, KTÓRY BYŁ WZORCEM DLA NIEMIECKICH OBOZÓW ŚMIERCI ALE POCHŁONĄŁ STOKROĆ WIĘCEJ OFIAR. TO WRESZCIE ABSURDY EKONOMICZNE, GOSPODARCZE I INŻYNIERYJNE, ZAWRACANIE RZEK, BUDOWA JEZIOR NA PUSTYNI, TO NOWY EKONOMICZNY PORZĄDEK, WYMYSŁ TAK KRETYŃSKI ŻE MÓGŁ POWSTAĆ TYLKO PO PIJANEMU TO WRESZCIE EUGENICZNE I PSYCHOLOGICZNE EKSPERYMENTY STWORZENIA NOWEGO CZŁOWIEKA. WSZYSTKO TO KOMUNIZM, LEWACTWO, LEWICA, DZIŚ ZWANA LIBERALNĄ DEMOKRACJĄ
komuniści zabili 140 milinów ludzi2020.06.19 22:35
ERRATA - ARTYKUŁ 58
Szybka Randka sex2020.06.19 19:14
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.eu Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
aspiring educationalist2020.06.19 18:28
Powyższa przepowiednia to jeszcze nic. Już jutro na niebie ukaże się pierścień ognia! Aż dziwne, że Fronda jeszcze o tym nie trąbi.
oglądajcie Jurij Biezmienov na YouTube 2020.06.19 18:23
Jak mówił ex agent KGB, odpowiedzialny za przwrót ideologiczny na Zachodzie, Jurij Biezmienow, do dezintergracji państwa potrzeba około 20 lat - pełnego pokolenia. On to mówił ponad 40 lat temu. Więc nie wystarczy zmienić obecnego systemu i sposobu edukacji dzieci/młodzieży, należy uświadomić ich rodziców, a nawet dziadków. Choć (z polskiej perspektywy) patrząc na połykaczy kloaki TVN/GW lub niemieckiego Fakt czy też Newsweek, zdaje się to awykonalne. Z drugiej strony.... "Któż jak Bóg", to tylko w Jego rękach i naszej modlitwie. Ludzi jest łatwiej oszukać, niż im wytłumaczyć że zostali oszukani. Syndrom sztokholmski wiecznie żywy, ci którzy najbardziej zostali zrobieni w bambuko, są największymi obrońcami 3 RP. No oczywiście dochodzą tu główni beneficjenci afery FOZZ, i wielkich przekrętów... tzn. wielkich przekształceń własnościowych Liptona Sachsa pod nazwiskiem Balcerowicza, ale to przyczyna nie skutek
...2020.06.19 22:24
nie inaczej nie inaczej
Siwy Waldi2020.06.19 16:21
Jest Fronda? Jest piąteczek? Jest lolcontent! I niech pani się nie powstrzymuje przed stawianiem inicjałów pod takimi wklejkami. Odwagi! Novit enim Dominus qui sunt eius!
Zatroskany2020.06.19 17:12
Dużo mówi to, że masz zawsze zdjęcie kontaktu, Stachu.
nolime2020.06.19 15:25
Nie ma słowa równie skompromitowanego, jak "postęp". Ciemny cep, Edek z "Tanga" tłumaczył: Postęp? No to do przodu. A tył? -Też do przodu. Ale wtedy tył będzie z przodu -To zleży jak sie spojrzy. Jeśli od tyłu do przodu, to i tył i przód będą do przodu. Wszyscy uszczęśliwiacze ludzkości im bardziej łgali, tym bardziej mętna była (jest!) ich mowa. A drugim słowem- cepem, jest sławetna "tolerancja". Kiedy widzę marsze wołających o "tolerancję"- mam wymioty.
Ateisto, czytaj Chestertona2020.06.19 15:23
a będziesz mniej radykalny, bardziej ludzki, ateisto!
Siwy Waldi2020.06.19 16:24
Spójrz w lustro staruszku. I na swoje wypociny.
Yo.. pauper, 2020.06.19 17:26
jakieś filmiki dla staruszka na łykend?
Heidi Heido Hajdasz2020.06.19 17:34
Ze mnie taki pauper jak z ciebie bourgee.
Glaudiusman2020.06.19 14:48
Tak, nadszedł czas ciemnoty i ciemności. Dotyczy to szczególnie dużych miast, gdzie jak w tyglu mieszają się rasy, kultury i religie. Do tego dochodzi anonimowość i efekt spuszczenia z łańcucha, i można szaleć aż do upadku i nieprzytomności cielesnej i duchowej. A zniewolenie moralne prowadzi aż do śmierci. A rządzą tam jeszcze z reguły lewacy i masoni. A więc kompletne dno.
ryszard2020.06.19 14:46
Pierwszym przykazaniem (pierwsze słowa skierowane przez Boga do człowieka) było przykazanie zajęcia się ziemią którą Pan Bóg nam podarował. Koniec ubiegłego wieku i początek obecnego, wytworzył ponadnarodową kastę faszystowskiej finansjery, opanowanej niespotykanym dotąd w takiej skali amokiem chciwości. To oni kreują bandycką politykę banków i złodziejski światowy system energetyczny. To oni pędzili świat w masową produkcję bubli jednorazowego użytku. Wymuszony przez nich system ekonomiczny, nie tylko bezlitośnie drenuje ludzkość całego świata, ale degraduje środowisko w stopniu w którym bardziej nadaje się ono do uśmiercania niż do życia. Poprawa jakości produktów pozwoliła by ograniczenie jej ilości co najmniej o 2/3 . Oznaczało by to zmniejszenie o ilości śmieci i emisji dwutlenku węgla co najmniej o 60 %, ale do ich kasy trafiałoby parę groszy mniej (nakłady na jakość). Ludzie to oczywiście widzą, więc aby, w walce o przeżycie, nie skoczyli im do gardeł są odpowiedni manipulowani i "obrabiani". Najpierw była ośmieszająca samodzielnie myślących kpina z spiskowej teorii dziejów. Potem uderzenie w oświatę (również w Polsce). Następnie LGTB, Teraz pandemia, która nie tylko odbiera życie nieproduktywnym ale uszkadza poziom inteligencji najmłodszych. DLACZEGO POZWALAMY ABY NAS WSZYSTKICH PROWADZONO NA ŻEŚ JAK STADO BEZROZUMNYCH BARANÓW?
Reytan2020.06.19 21:00
Jestes wymozdzonym wrogiem Polski z rosyjskiej partii Konfederacja.
ryszard2020.06.19 23:11
Do Reytana Jak brak argumentów, to lecą epitety. W tym przypadku jak wszystko wskazuje, to płatne epitety.
StanPio2020.06.20 6:57
Dla wielu to, co piszesz jest oczywiste. Czy jest jakaś droga wyjścia z tej matni bez Boskiej Interwencji, jeżeli 90% społeczeństwa jest niedouczone i zmanipulowane? A 99% prosi Boga o pomoc, ale według sposobu i celu ich własnego życzenia, najczęściej błędnego!
ryszard2020.06.20 21:10
Jest tzw. "trzecia droga" zaproponowana przez JPII, niestety reszta hierarchii, była wtedy zainteresowana status quo.
anonim2020.06.20 21:35
Co to jest "na żeś" bo ja nie rozumiem!Chodziłeś do szkoły to powinieneswiedzieć, że pisze sie "na Rzeź"!!!
ryszard2020.06.20 22:03
Fakt. Gratulacje żeś się zorientował.
ala wilk2020.06.19 13:59
Kiedy ta cywilizacja Chestertona była w rozkwicie? W 1914? W 1939? A może w XIX wieku gdy angielscy kolonizatorzy okradali i zabijali miliony ludzi?
szybki lopez2020.06.19 14:37
Ala, lubisz w dup-ala?
Siwy Waldi2020.06.19 16:23
I pamiętaj: gdy lewaccy bezbożnicy będą chcieli sądzić się z tobą o suknię - ty oddaj im także swój płaszcz!
Andy Semicki Rabin2020.06.19 15:08
A Paniusia o średniowieczu słyszała, aaa? Słyszała... To Paniusia niech troszku pomysli.
anonim2020.06.19 15:48
A już myślałem, że chodzi o Inkwizycję, wyprawy krzyżowe... Co się stało, że "kolonizatorzy angielscy" a nie przebrzydłe katole?
ala wilk2020.06.19 19:26
Chesterton był Anglikiem.
JS2020.06.19 13:30
Wystarczy poczytać objawienia Matki Bożej z La Salette aby upewnić się, że żyjemy w czasach kiedy zacznie się walić wszystko to co udało się zbudować w ciągu kilkunastu wieków cywilizacji chrześcijańskiej w Europie ! To jest u drzwi ! Niewielu to wszystko przeżyje ! Pozdrawiam
prosty2020.06.19 13:03
"Średniowiecze" dla Europy przepowiadał sto lat temu rosyjski filozof Nikołaj Bierdiajew, "Nowe średniowiecze" po polsku w wersji cyfrowej z 1936 roku na http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra/docmetadata?id=28905 Kilkakrotnie wznawiane w ostatnich latach. Co ciekawe, obaj (Chesterton i Bierdiajew) z ateizmu/komunizmu doszli do wiary chrześcijańskiej.
Reytan2020.06.19 20:57
Zaden z nich nie byl NIGDY komunista,ani ateista. Jestes bardzo niemadry.
prosty2020.06.20 13:06
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niko%C5%82aj_Bierdiajew https://pl.wikipedia.org/wiki/Gilbert_Keith_Chesterton
blumkwist2020.06.19 12:14
Czy wchodzimy w zapowiedziane przez Chestertona wieki ciemne? Pyta Fronda, nie zauważając, że tkwimy w nich co najmniej od czasu rewolucji bolszewickiej...
Precz z POPiSem!2020.06.19 12:14
Masowe mordy pod przykrywka koronawirusa w USA. Młodzież uniwersytecka przywódcami bandyckiej rewolty w USA - deja' vu z Petersburga i Moskwy'17, Paryża i Rzymu .'68 https://www.youtube.com/watch?v=L8Eekhkph3c
Reytan2020.06.19 20:55
Konfederacja to Krypto-Komuna I lewicowi anarchisci niszczacy panstwo polskie,i dazacy do wzmocnienia rosyjskiego.
Konfa to ruska agentura wpływu 2020.06.20 10:48
Precz z PO,PSL, N, SLD i KonfedeRosją
anonim2020.06.19 11:44
Trockizm i pochodne to nie postęp, to regres, wprost niewyobrażalny!
Precz z POPiSem!2020.06.19 11:30
Krzysztof Bosak - jedyna wolnościowa i personalistyczna alternatywa przeciwko marksistowskim utopiom czyli nowoczesnej ciemnocie: https://www.youtube.com/watch?v=fvd1atfnLj0
Azotox2020.06.19 12:15
Chłopiec skończył wreszcie jakąś szkołę i zdobył jakiś zawód?
anonim2020.06.19 15:46
Z Wikipedii: "W latach 2001–2004 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Odbył kurs dziennikarski w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W latach 2004–2008 studiował zaocznie ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował również zaocznie filozofię na prywatnej uczelni. Żadnych z wymienionych studiów nie ukończył." Jest na utrzymaniu oligarchy radzieckiego via brat, to na co mu szkoła, zawód? Zna się na wszystkim czyli na niczym.
Reytan2020.06.19 20:53
Bosak to Krypto-Komuna I marksista radziecki,zawsze AntyNarodowiec I wrog Panstwa Polskiego,jak kazdy rosyjski endek. Narodowcy przeciw Narodowi Polskiemu,i Wolnosciowcy przeciwko Wolnosci POLSKIEJ,bo WOLNOSCIA w Polsce bylo ZAWSZE PANSTWO,i to silne panstwo,i za to polskie panstwo walczyli I gineli zawsze Polacy,od wiekow,a Endecy byli zawsze przeciwko Niepodleglosci.
enre2020.06.19 22:56
won za Bug, sowiecka onuco !
jula2020.06.19 11:06
Ciemnota była synonimem niepiśmiennych, to kolejne odwrócone pojęcie.
Zbychu2020.06.19 11:13
A czym, jak nie szczególną formą ciemnoty nazwać pewne zjawiska współczesne? Żeby w pokemony grali czterdziestolatkowie obu płci? Żeby za pomocą smartfonów sterować grupami ludzi pozornie inteligentnych?
jula2020.06.19 11:23
W punkt.
Nie chcę Twojej modlitwy2020.06.19 20:08
Jak ktoś uważa że z patyka można zrobić tylko wędkę, a młotek służy to tłuczenia sąsiada po głowie za to że nie poszedł w niedzielę do kościółka, to i nie potrafi pojąć jak różne narzędzia mogą służyć czterdziestolatkom obu płci do różnych rzeczy. Potrafisz korzystać z młotka tylko w jeden sposób? – ok. Ale po chuk się emocjonujesz jak inni wykorzystują kreatywnie to samo narzędzie? Żyłka Ci pęknie od tego wysiłku intelektualnego.
Zbychu2020.06.19 21:04
Kiedy wchodziłem w świat informatyki, to ty "NIe chcę..." byłoś już na świecie? W 1990 r. byłoś już na świecie?. Jak kreatywnym zastosowaniem można nazwać zabawę w niektóre gry. Chociaż każda inteligentna (!) gra czegoś tam uczy! A jestem światopoglądowo tolerancyjny wobec tolerancyjnych, a ignoruję nietolerancyjnych. A parę problemów sprzętowo-informatycznych udało mi się rozwiązać dzięki właśnie modlitwie.
MONIKA C.2020.06.21 1:55
Zbychu, no i Chwała ci za tę modlitwę! Tak trzymaj! Jak to mówią:" BEZ BOGA, NI DO PROGA"!
Reytan2020.06.19 20:46
Zbychu I Jula to znane komuchy.
MK2020.06.19 11:29
sama znajomość alfabetu i cyferek nie chroni przed ciemnotą. Trend całkowitej nieznajomości świata, historii, ziezdolność kojarzenia najprostszych faktów, rozumienia dłuższych wypowiedzi jest tak rozpowszechniony (i właściwie uznany za "fajny"), nie mówiąc już o samodzielnym myśleniu na jakiś temat (poważenijszty niż czy jest już 10 sezon serialu, albo nowy smak McFlara w Maku). Ciemnota, nie porównywalnie większa i boleśniejsza niż u niepiśmiennych - bo tutaj mają możliwości ale im się nie chce. Wydaje się że bycie głąbem jest cool. A o poważnych rzeczach myślą tylko frajerzy. Dzięki alfabetowi mogą przeczytac memy, zrozumieć reklamy sprofilowane dla półkretynów, i ewentualnie cenę na promocji. ale nic więcej.
Ale to już było2020.06.19 12:52
Poproszę o definicję słowa "ciemnota". Jaki jest do tego pojęcia antonim? Autorka nie miała chyba na myśli koloru skóry?
Piotr2020.06.20 6:42
Jasnogród. To wymyślił Wielki Mistrz Loży Stanisław Kostka Potocki - Jaśnieoświecony Minister Wyznań i Oświecenia Publicznego w rządzie Adama Jerzego Czartoryskiego (syna Repnina i Izabelli Czartoryskiej z Flemingów, a przypisanego "capowi", jak go nazywano, Adamowi Kazimierzowi Czartoryskiemu). itd. itp
man.of.Stagira2020.06.19 13:26
Ciemnota bywa, że ma za źródło 'Iluminację' pochodzącą z gnozy. Gnoza 'oświeconych' to współczesna nam postać ciemnoty. Interesujące, że sami gnostycy, jeszcze niedawno, mówili tutaj o ideologicznej alienacji - fałszywej świadomości człowieka o samym sobie. Ten fenomen wystąpił tak u Marksa jak u Lukacsa i wielu ortodoksyjnych marksistów. Ale i nie leninistów -marksistów -patrz np. Heidegger z pierwszego okresu w jego poszukiwaniu autentycznego solus ego ipsum.