Czy polska gospodarka jest wciąż ,,niemiecką kolonią''? - zdjęcie
18.09.19, 10:35

Czy polska gospodarka jest wciąż ,,niemiecką kolonią''?

6

"Polsce i Węgrom udało się zmniejszyć zależność gospodarczą od Niemiec. Inne kraje regionu powinny pójść w ich ślady" - przekonuje na łamach "Bloomberga" Leonid Bershidsky.

Według autora wkrótce dowiemy się, czy nowe państwa unijne są tylko koloniami gospodarczymi Berlina. Odpowiedź na pytanie o tę kwestię gospodarczej zależności przyniesie recesja w Niemczech. Jeżeli nie podtopi gospodarki państw Europy Środkowo-Wschodniej, będzie to oznaczać, że nie są one bynajmniej "w posiadaniu zagranicy", jak to się często uważa i mówi.

"Wydaje się, że jak dotąd [...] rządom w Polsce i na Węgrzech udało się zmniejszyć zależność gospodarczą od Niemiec, a tym samym zmniejszyć potencjalnie negatywne skutki recesji nad Renem. Inne państwa regionu powinny pójść w ślady Polski i Węgier" - twierdzi Bershidsky.

Według Bershidsky'ego jak dotąd Rumunia i Czechy odczuły spowolnienie niemieckiej gospodarki, ale Polska, Węgry i Słowacja - póki co nie.

Ma to bardzo złożone przyczyny, twierdzi. Polska i Węgry zmniejszały na przykład swoją zależność eksportową od Niemiec bardziej niż inne kraj. Polska ponadto, pisze autor, wytwarza już więcej niż kiedyś finalnych produktów niż tylko półproduktów.

bsw/forsal.pl

Komentarze (6):

Ziutek2019.09.18 19:06
Bardzo sensowny artykuł.
Polak2019.09.18 12:31
Nie, PiS usłużnie zmienia Polskę w prowincję rosyjską - po to przecież został założony.
JUZ NIE BEDZIE JAK BYLO2019.09.18 14:01
ty taki polak icek jak ja zydek
JS2019.09.18 12:05
To co kupił zachód za grosze nie odda tego tak łatwo ! Jeszcze ziemi, w tym rolniczej im brakuje. Jesteśmy samowystarczalni w niewielu dziedzinach. Nasze państwo jest niestety nadal jeszcze teoretyczne, szkieletowe. My zarządzamy nim a zachód wyciąga zyski i wciąż pożera nowe kawałki kraju, młodzież. Wkrótce USA będą drenować naszą siłę roboczą. Jak roszczenia byłego narodu wybranego ruszą pełną parą to co zostanie z naszego Polskiego Orła ? Króluj nam Chryste Pozdr.
Dumi2019.09.18 10:53
W kwestii militarnej, np. zwiększyliśmy zależność z Rheinmetal poprzez zakup używanych Leopardów. Wydaje się raczej, że jest to korzystne dla Polski. Piszę raczej bo gdybyśmy nie kupili używanych Leopardów dziś musielibyśmy kupować zupełnie nowe czołgi i kto wie jaka technologię byśmy zyskali. W mojej ocenie Koreńska oferta byłaby bardzo łakomym kąskiem dla nas tym bardziej, że Koreańczycy nie skąpią offsetu. Z drugiej jednak strony obawiam się, że przy obecnej polityce PiSu czytaj TYLKO AMERYKANIE, prawdopodbnie kupilibyśmy Abramsy z marnym offsetem a technologia jaką byśmy uzyskali ograniczyłaby się do malowania czołgu... Reasumując: choć nie trawię PO ten zakup uważam za pozytywne rozwiązanie.
Reytan2019.09.18 12:52
Leopardy byly zawsze pod scisla kontrola niemieckich inzynierow na miejscu,Niemcy moga je zastopowac w KAZDEJ chwili.