Papież Franciszek ogłosił, że podjął decyzję w sprawie celibatu. Na poziomie Kościoła powszechnego celibat zostanie zachowany. Ojciec Święty uważa jednak, że w poszczególnych lokalnych przypadkach są możliwe inne rozwiązania.

Papież mówił na temat celibatu podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu powrotnego z Panamy do Rzymu. O kwestię bezżenności księży został zapytany przez dziennikarkę Caroline Pigozzi.

Powiedział bardzo zdecydowanie, że nie nie zlikwiduje w Kościele powszechnym celibatu, bo nie ma ochoty stawać przed Bogiem, podjąwszy taką decyzję.

,,Przychodzą mi na myśl słowa św. Pawła VI: Wolę oddać życie, niż zmienić prawo o celibacie. [...] Osobiście myślę, że celibat to dar dla Kościoła. Nie zgadzam się na wprowadzenie opcjonalnego celibatu. Nie. Taka możliwość mogłaby istnieć tylko w bardzo odległych miejscach, myślę tu o wyspach Pacyfiku... [...] Moja decyzja brzmi: opcjonalny celibat przed diakonatem, nie''.

Dopytywany o region Amazonii papież przyznał, że ,,takie miejsca'' też wchodzą w grę.

Franciszek odwołał się następnie do książki bp. Fritza Lobingera dotyczącej kapłaństwa. BP Lobinger wyróżnia trzy władze kapłaństwa: regendi (rządzenia), docendi (nauczania), sanctificandi (uświęcania). Według Lobingera żonaci mężczyźni mogliby otrzymywać władzę sanctificandi, by nieść konieczną posługę sakramentalną w odległych miejscach. Franciszek nie przesądził, czy to teza słuszna, czy nie. Powiedział tylko, że kwestia wyświęcania żonatych pozostaje do pewnego stopnia otwarta.

,,Uważam, że ten problem powinien być w pewnym sensie otwarty, tam, gdzie jest problem duszpasterski, gdzie jest brak kapłanów. Nie mówię, jak trzeba to robić, bo nie przemyślałem ani nie przemodliłem tego wystarczająco. Muszą się tym zająć teolodzy'' - stwierdził tylko.

Jest zatem jasne, że papież Franciszek nie wprowadzi w całym Kościele dowolności w celibacie. Jest jednak możliwe, że zmiany nadejdą, ale będą dotyczyć tylko niektórych regionów czy krajów. Czy tylko najodleglejszych, jak wyspy Pacyfiku i Amazonia? Także na Zachodzie jest wielki kryzys powołań - i w takich państwach jak Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Holandia czy Luksemburg wielu uważa, że także u nich powinno dopuścić się liberalizację zasady celibatu. 

hk