Czy na nowosądecki cmentarz wrócą sowieckie symbole? - zdjęcie
01.03.19, 07:45

Czy na nowosądecki cmentarz wrócą sowieckie symbole?

3

Z pomnika w kwaterze żołnierzy sowieckich na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu skradziono metalowy sierp i młot oraz wymalowano na nim białą farbą napis „precz z komuną” i znak Polski Walczącej - poinformował „Dziennik Polski”.

„Straty związane z dewastacją wstępnie oszacowano na pięć tysięcy złotych. Uszkodzenie wojskowego monumentu zostało zgłoszone sądeckiej policji, która prowadzi postępowanie w sprawie dewastacji pomnika poświęconego pamięci czerwonoarmistów. Na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana spoczywa 736 żołnierzy, którzy polegli w walce i zmarli od ran odniesionych w czasie walk toczących się na Sądecczyźnie w styczniu 1945 r. Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu podkreśla, że za uszkodzenie pomnika oraz kradzież jego elementów grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat” - czytamy w gazecie.

Jak poinformowała „Dziennik Polski” Monika Zagórowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza, z pomnika zostanie usunięta biała farba. Sprawą odtworzenia symboli sowieckich zajmuje się natomiast wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który przed podjęciem decyzji skonsultuje się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. W liście do profesora Piotra Glińskiego wyraził wątpliwość co do przywracania na pomniku sowieckich symboli.

„Nie ma przeszkód prawnych do odtworzenia skradzionych elementów, jednak symbol ten jest powszechnie kojarzony z ustrojem komunistycznym. Na cmentarzach wojennych, na których spoczywają żołnierze radzieccy, umieszczano na pomnikach i nagrobkach pięcioramienną gwiazdę koloru czerwonego, złotego lub srebrnego. Przywrócenie więc na pomniku symbolu skrzyżowanego sierpa i młota może zostać oprotestowane przez społeczność lokalną i stać się powodem kolejnych dewastacji: - napisał Ćwik.

Wojewoda nie wyklucza, że odtworzenia dotychczasowej symboliki pomnika może zażądać Federacja Rosyjska i dlatego prosi ministra o zajęcie stanowiska.

Jerzy Bukowski

Komentarze (3):

Jan Radziszewski2019.03.1 11:37
KatoZbokomObciąćSierpem - oto nick pełen miłości do Boga i bliźnich swoich uświadom sobie rodzynku diabła, że X prałat Jankowski Bezpośrednio po swojej męczeńskiej śmierci - bo zamordowany przez żydów z SB i GRU jest w NIEBIE a ciebie na 100 % czeka piekło jeżeli się nie nawrócisz Ponadto mądry inaczej uświadom sobie że Pan powiedział że X Jankowski nie zgorszył nikogo ani chłopca ani dziewczynki . Co wierzysz żydowskim Bolszewikom z GW i radia RMF i TVN czy nie było podobnie po II wojnie światowej jedne żydy z SB i NKWD patriotów Polskich mordowały lub skazywały jak Np. Stefan brat Adasia Michnika z GW a potem cześć i honor odbierały w żydowskich Bolszewickich gadzinówkach antypolskich . Co może diabelska tj żydowska opcja medialna tak przewróciła tobie w głowie że wierzysz tym Satanistom żydowskim /J 19,15; 8,44) bardziej niż Panu Bogu i pamiętaj ; Obietnice diabła są nic warte tym bardziej że radości wiecznych nie przyniosą bo on jest w PIEKLE i do piekła zabiera swoich zniewolonych tj. duraków, idiotów
Azazel2019.03.1 13:05
Już po obchodzie w Tworkach, Jasio dorwał się do komputera. Dzięki wypisywanym przez niego kiepska polszczyzną idiotyzmom rośnie liczba osób, którym spadają katolicko-narodowe klapki z oczu. Pisz Jasiu, pisz!
KatoZbokomObciąćSierpem2019.03.1 8:14
Oczywiście przywracanie na cokół należy się tylko gdańskiemu pedofilowi w sutannie, który nadstawiał głowę w walce o zyski z handlu winem ze swoją podobizną na etykiecie oraz z wielkim poświęceniem i ofiarnością przyjmował na własną pierś zaszczyty, tytuły, medale i ordery.