Co oznacza prezydentura Bidena? D. Szczęsny-Kostanecki komentuje wybory w USA  - zdjęcie
08.11.20, 15:00Fot. screenshot - YouTube

Co oznacza prezydentura Bidena? D. Szczęsny-Kostanecki komentuje wybory w USA

56

- „Według ostatnich doniesień (piszę te słowa w nocy z 7 na 8 listopada), wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrał kandydat Demokratów Joseph Robinette Biden. Co to oznacza dla Polski? Co to oznacza dla naszej części świata?” – pisze na łamach jagiellonia.org. Dominik Szczęsny-Kostanecki.

Oczywiście wszystko może się jeszcze zmienić. Skarga wyborcza Donalda Trumpa, przy poparciu większości Sądu Najwyższego jest w stanie doprowadzić do powtórnego przeliczenia głosów w niektórych stanach. Z pewnymi, choć blaknącymi widokami na odwrócenie ogólnych wyników. To jednak scenariusz już w tym momencie mocno nieprawdopodobny. Przyjmijmy zatem, że zwycięzcą prezydenckiej elekcji roku 2020 został Joe Biden. Jakie wnioski, jakie prognozy cisną się na usta w związku z tym faktem?

Po pierwsze można się spodziewać innego rozkładu sił obecnej administracji pomiędzy polityką wewnętrzną i zagraniczną. O ile dotychczasowy prezydent skupiał swoją energię wokół ekonomicznego ożywienia kraju, a sprawy zagraniczne uczynił funkcją nie tyle polityki wewnętrznej (co w zasadzie naturalne), ile wręcz amerykańskiej ekonomiki, o tyle obecny lokator Białego Domu, powinien wrócić do aktywnej obecności na całym świecie. Nie powinniśmy już słyszeć szantaży w rodzaju: „chcecie do NATO? Płaćcie! Chcecie więcej czołgów? Wyskakiwać z kasy!”

Polska zapłaciła Ameryce w czasach Trumpa bardzo dużo pieniędzy. Dużo też otrzymaliśmy, to fakt. Ale kiedy w kluczowym momencie – myślę tiu o 75. rocznicy powstania warszawskiego, amerykański Donek przestraszył się rosyjskich pogróżek, wysłał na obchody swojego płaskiego jak naleśnik zastępcę – Mike’a Pence’a.

Możemy się zżymać, że Joe Biden nie ma sprecyzowanych poglądów w sprawie aborcji, że lubi imigrantów z dziwnych krajów. Ale przynajmniej w coś wierzy. Jako człowiek wychowany w paradygmacie zimnowojennym (i tamże pozostający) zdaje sobie sprawę, że Rosja jest zagrożeniem dla wolnego świata. I chociaż nie przewiduję, by ten ledwo dyszący straszy człowiek mógł zdziałać to, do czego wzywa, jego deklaracja „wykończę tego dyktatora Putina” (cytat z pamięci, niedokładny), pełni tu odpowiednio ważną rolę.

Oczywiście Biden będzie nas kąsał z powodu rozjeżdżania się porządku konstytucyjnego z porządkiem rzeczywistym, ale być może taki bezpiecznik (na zasadzie kontrapunktu) pomoże nam przemyśleć te sprawy na nowo, sine ira et studio.

Co do Trumpa, będziemy wdzięczni za jego mistrzowskie (pod względem retorycznym, jak i intelektualnym) przemówienie w Warszawie w roku 2017. Doceniamy wszystkie gesty, które wobec nas wykonał, nawet jeśli były one zakorzenione w doraźnych interesach. W Joe Bidenie widzimy przywódcę – może nie nazbyt charyzmatycznego – dzięki któremu polityka zagraniczna USA wróci na swe dawne tory. To znaczy, że przywództwo wolnemu światu, przede wszystkim za pomocą NATO, przestanie być kwestią targów, ale powróci jako naczelna idea, która miała, ma i – wszystko na to wskazuje – będzie miała rację bytu.

Dominik Szczęsny-Kostanecki

Jagiellonia.org

Komentarze (56):

Anonim2020.11.8 21:36
Lewaki atakują Trumpa synkiem i Melanią, oj chyba wesoło nie jest!
man.of.Stagira2020.11.8 18:10
"Oczywiście Biden będzie nas kąsał z powodu rozjeżdżania się porządku konstytucyjnego z porządkiem rzeczywistym, ale być może taki bezpiecznik (na zasadzie kontrapunktu) pomoże nam przemyśleć te sprawy na nowo, sine ira et studio." Oczywiście Pan Szczęsny-Kostanecki ma na myśli rozjechanie się rzeczywistości wyborczej i medialnej w Stanach Zjednoczonych z Konstytucją USA. Nie wiadomo bowiem, czy to jest Rosja czy ...Białoruś -NIE USA!
man.of.Stagira2020.11.8 17:22
"Okazuje się, że Zbigniew Brzeziński, formułując w latach 60-tych swoją teorię konwergencji, wszystko przewidział, chociaż wszystkich skutków upodabniania się Stanów Zjednoczonych do Związku Sowieckiego już nie dożył." Stanisław Michalkiewicz
co oznacza2020.11.8 17:08
Niestety będzie nie zbyt fajnie za pół roku wszyscy obowiązkowe szczepioneczki co pół roku bo już mówili , że nie ma trwałej odporności na covid. Tak więc co pól roku obowiązkowa trucizna prosto w żyły.Biden już zapowiedział , że walka z wirusem obok spraw klimatycznych będzie jego priorytetem powołał się przy tym na naukowców ale wiadomo , że chodzi tu o interesy firm farmaceutycznych i wielką finansierę, która sponsoruje w dużej mierze prace naukowe.Oczywiście ktoś powie, ze Prezydent Trump też mówił o sczepionkach. Tak ale On nie mówił o przymusie szczepień tylko o tym , że jak ktoś bedzie chciał to bedzie miał taką możliwość.Część jego wyborców tego od niego oczekiwała więc musiał o tym coś powiedzieć. To jednak nie było priorytem jego polityki tylko takim tematem drugorzędnym. Priorytetem jego polityki był rozwój gospodarczy i ochrona miejsc pracy w Ameryce. Dla tamtego te priorytety sie nie liczą dla niego priorytetami są sprawy klimatyczne miedzy innymi likwidacja wydobycia gazu łupkowego no i oczywiście covid pod dyktando firm farmaceutycznych. Jak ktoś nie będzie się chciał zaszczepić to nie dostanie pensji i straci możliwości zarobkowania a jakby próbował zarabiać samemu to tego nie zrobi bez obowiązkowej szczepioneczki bo będzie obrót bezgotówkowy a więc wszelka działalność gospodarcza będzie pod pełną kontrolą.Nawet nie będzie miał od kogo pożyć pieniędzy żeby przeżyć bo każda taka pożyczka będzie się musiała odbyć w systemie bezgotówkowym a więc pod ścisłą kontrolą Wielkiego Brata.Takie są plany globalistów a Biden będzie ściśle realizował ich interesy i wytyczne.Wobec układu Biden-Merkel- Macron mniejsze Kraje nie będą miały wiele do powiedzenia zarówno w polityce międzynarodowej jak i nawet w sprawach wewnętrznych np kwesti zakupu sczepionek czy przymusu szczepień.Wszystko będzie narzucane odgórnie przez Unie i Amerykę pod rządami Bidena. Tu będzie pełna realizacja propozycji swiatowej finansiery i wielkich korporacji.On na pewno sie tu nie wychyli. Oczywiście ciągnął za sobą tą komunistkę Kamalę żeby zapewnić sobie poparcie częsci biedniejszych Amerykanów głównie afroamerykanów, którzy żyja w gettach. Tak więc NWO nadciągnie w pełni.
A gdzie w USA ty mieszkasz?2020.11.8 17:11
A jakim lokalu wyborczym głosowałeś?
co oznacza2020.11.8 21:21
Lokal przyzwoity, Long Horn. Tylko tequila bez wyboru.
Maria Błaszczyk2020.11.8 17:03
Tak próbuję doliczyć się w tej sytuacji sojuszników rządu PiS - został chyba pan premier Orban, ale on jest sojusznikiem, jak mu to jest na rękę, prezydent Łukaszenka - któremu Białorusinki dzielnie podpalają stołek pod tyłkiem. Robią co prawda co tylko Putin chce, ale sojusznik z niego jak z tego skorpiona, co poprosił o przewiezienie przez rzekę... Całe szczęście, że suweren... A nie, wróć...
Przeceniasz panno Mario2020.11.8 17:07
możliwości Białorusinek i kobiet generalnie. A kolacja gotowa?
Maria Błaszczyk2020.11.8 18:37
A to się jeszcze zobaczy, na razie cała Polska siedzi z popcornem i patrzy na miotanie się PiSowców, co to już naprawdę są w... no, czarnym zadku... Pan prezes deweloper próbuje wywołać wojnę, ale ci jego faszole to są takie tchórze, że musi ich ochraniać policja. Przed kobietami. W międzyczasie mu się większość sejmowa gdzieś zapodziała, więc odwołał Sejm. Pandemia wymknęłasię spod kontroli, próbują o to oskarżyć kobiety, choć wystarczy wziąć dane sprzed początku protestów, by się przekonać, że one nic nie zmieniły. Normalnie, pożar w domu publicznym. I nie jestem panną, przykro mi Cię rozczarować.
Ano to jeszcze zobaczymy ...!2020.11.8 19:31
powiedział plutonowy MO do Przemyka!
Maria Błaszczyk2020.11.8 20:14
No a Maleństwo do Mamy Kangurzycy powiedziało "Ty to zawsze zobaczasz i zobaczasz...". Ale cóż zrobić, nikt z nas nie wie, jak to się dalej potoczy, a historia mówi, że jak baby się uprą, to się uprą. Wiesz, jak mityczny strajk Lizystraty, ale też inspirowane nim skuteczne wymuszenie przez kobiety zakończenia wojen karteli w Kolumbii czy wojny domowej w Liberii, ale też inną metodą przeprowadzony Kvennafrídagurinn w Islandii...
Szybki Lopez2020.11.8 21:22
Maryśka jak ciem złapie to będziesz kwiczeć! Z orgazmu, ma siem rozumieć.
"I nie jestem panną, przykro mi Cię rozczarować."2020.11.8 19:50
Kobieta nieruchana od kilku dekad staje się wtórną dziewicą i panną.
Maria Błaszczyk2020.11.8 19:57
No cóż, wciąż nie pasuję... Poszukaj gdzieś indziej, może jakiś portal randkowy? Teraz, w czasie epidemii, rzeczywiście trochę trudno, ale ja się na tym nie znam...
matis892020.11.8 16:43
Co wygrana Bidena przez oszustwo oznacza dla PISu i opozycji ??? Bo oczywiście to co gadają tu lewackie PISIORY to bzdury. PIS jak robił laskę Amerykanom za Trumpa tak dalej będzie to robił za Bidena, co już jest zapowiedziane. PIS już jest najbardziej lewacką partią u nas, za Bidena po prostu zlewaczą się jeszcze bardziej. A totalna opozycja po prostu mówi do PISu, przesuń się bracie teraz my z Tobą będziemy robić laskę Amerykanom. Tym samym totalna się pojednała tutaj ze swoim bratem PISem i do PISu dołączyła.
Obywatelu dumnej Białorusi!2020.11.8 16:52
W Polsce obywatela nie ma, ale i tak się dziwię, że prezydent Łukaszenka toleruje Świadów Jehowy u siebie. A ty obywatelu Białorusi to chyba jesteście na jego liście płac. Bo ten twój język brzmi nie bardzo po polsku. I nie domagaj się ode mnie bym pisał po jakims angielskim.
Najwięcej do powiedzenia n.t. USA2020.11.8 16:34
Mają "eksperci" którzy nie znają języka angielskiego, nigdy nie byli w USA i już nie będą nie mówiąc o takich drobiazgach jak pobyt stały w USA, obywatelstwo, praca, podatki ...A dla przypomnienia, wybory w USA NIE odbyły się pod hasłem "prawa macicy" w Polsce.
Napisz to raz jeszcze2020.11.8 16:41
tym razem używając British English.
MaxFiend2020.11.8 16:19
Co oznacza prezydentura Bidena? Definitywny i nieuchronny koniec PiS.
A jak on to zrobi?2020.11.8 16:24
No wyjaśnij!
Wyjaśnię gdy tylko zażyjesz przepisane2020.11.8 16:36
na dzisiaj lekarstwa.
Że co prosze?2020.11.8 16:39
????
A2020.11.8 16:13
kaczor szykuj sie jestes nastepny
Hania2020.11.8 16:55
grozisz? masz rozgrzanego sędziego i pewien jesteś, że nie odpowiesz za to przestępstwo
man.of.Stagira2020.11.8 16:06
Wyjmij Różaniec! Alleluja i Do Przodu JOE! TERAZ Polska!
Polacy dopilnują, by nowa amerykańska2020.11.8 15:53
administracja była szczegółowo i na bieżąco informowana o rażących przejawach naruszeń praw człowieka w autorytarnie rządzonym kraju, leżącym na zachód od Białorusi.
"Polacy dopilnują, by nowa amerykańska"2020.11.8 16:26
Może choć jedno nazwisko, co?
Patriota Polski2020.11.8 15:45
Prezydentura Bidena oznacza problem dla PiSu a każda porażka PiSu jest małym zwycięstwem dla naszego narodu.
man.of.Stagira2020.11.8 16:16
Waszego 'narodu'..
jle_ffm2020.11.8 15:41
Trump- bye, bye
matis892020.11.8 15:36
Prawicowy populizm zmierza do Szczęśliwego Końca...
JonB2020.11.8 15:26
Oznacza koniec Ameryki. Tak po prostu.
Anonim2020.11.8 15:29
Masoni utworzyli USA i oni je zniszczą. Zresztą to jawnie już dawno zapowiedzieli. Bo Masoneria jako słudzy szatana na Ziemi muszą wszystko zniszczyć, nawet to co zbudowali.
Anonim2020.11.8 15:25
Ten starzec nawet nie wie czy sie danego dnia załatwiał. Ameryka oszalała
katolicka deratyzacja Polski2020.11.8 15:33
To tak jak Kaczyński który ostatnio też zapomniał i zlał się w spodnie!
Oho! Frondelek mięknie!2020.11.8 15:25
Zamieszcza teksty o "prezydenturze Bidena", powoli godząc się ze straszną prawdą.
Val2020.11.8 15:20
Co oznacza? NWO idzie dalej według planu
Anonim2020.11.8 15:26
Rotschild trzyma rękę na pulsie. Widocznie postanowił, że Trump nie wygra więc tak policza głosy aby nie wygrał.
Waarnemer2020.11.8 20:11
Prezydentura Trumpa była przerwaniem ja krótki czas agendy NWO. Teraz plany wracają na swe tory, niestety...
matis892020.11.8 15:19
Czas Bidena to także oddanie Europy Chinom i Rosji co wspierają Niemcy i Francja.
katolicka deratyzacja Polski.2020.11.8 15:22
Jestes ,jak widac,idiota genetycznym,po rodzicach.
Anonim2020.11.8 15:35
Twoje posty zdradzają, żeś ruską onucą - mówię do "katolickiej de... Polski"
katolicka deratyzacja Polski2020.11.8 15:17
Niestety przemowienie w Warszawie to byl tylko pijar,napisany przez znanych nam Polakow ze Stanow (Chodakiewicz),i nie mial dlatego ZADNYCH konsekwencji praktycznych. Najwazniejszym problemem,jest to,ze Amerykanie nie inwestuja w Miedzymorze,bo szacuje sie,ze gdyby uznali Polske za interes strategiczny NAPRAWDE,musieliby zainwestowac w Miedzymorze okolo 100 miliardow dolarow. Trump tego NIE zrobil,i Nie wiadomo jeszcze ,moze zrobi to Biden. Gdyby tak sie stalo,to okazaloby sie ,ze Biden jest lepszy dla Polski i dla swiata niz Trump. Licza sie bowiem TYLKO fakty i interesy a NIE ideologie i pijar,na co sa najbardziej czuli wrazliwi i emocjonalni Polacy.
Anonim2020.11.8 15:16
Pamiętajmy, że ta czy inna obediencja masońska ma i tak jednego szefa - Lucyfera. Masoni rytu francuskiego z siedzibą w Moskwie mordować na chama bez owijania w bawełnę, a ci z rytu szkockiego wolą powoli i białych rękawiczkach, udając dobrych. No więc teraz będą nas po prostu mordować na chama i tyle. Ludzie nie rozumieją, że ucisk władzy i Masonerii wynika z tego, że my zwykli ludzie nie kochamy Pana Jezusa tylko wybieramy władze demonów nad nami, które umożliwiają nam grzeszyć. A jak ściągamy na ten świat demony to one nam robią piekło na ziemi, bo tylko to potrafią. Dopóki tego nie pojmiemy, będziemy dręczeni na własne życzenie. Módlmy się o Mądrość, módlmy się o Miłosierdzie!
katolicka deratyzacja Polski2020.11.8 15:18
Jestes IDIOTA. Centrala rytu francuuskiego miesci sie w Paryzu,ty kretynie.
Anonim2020.11.8 15:24
Stanisław Krajski twierdzi, że w Moskwie. Wierze bardziej jemu niż Tobie jednak, z całym szacunkiem kolego ;) No chyba, że jesteś specjalistą w temacie, to poproszę o nazwisko i stopień naukowy.
[email protected]2020.11.8 15:59
Tak, w Paryżu, ale sznurki są w Moskwie. Sami się chwalili, że dostali kasę z Moskwy.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.8 15:14
Świat ogłasza i gratuluje zwycięstwa Bidena, PADofil : ‚ja poczekam na oficjalne wyniki’. Niemcy proponują pomoc w walce z covid, w świetle dramatycznej sytuacji jaką mamy w Polsce, PADalec bredzi: ‚spoko, damy radę’. Tak wygląda polityka zagraniczna pRezydenta Polski!
matis892020.11.8 15:17
Islamistycznym Niemcom araby gwałcą Niemki, a plandemia ma się dobrze, mają swoje problemy.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.8 15:32
Katolickim Polakom, księża gwałcą dzieci!
matis892020.11.8 15:44
Prócz tego że w Islamskich Niemczech araby gwałcą niemcom Niemki to odbywa się tam też legalizacja pedofili. U Niemców wielu pedofilów grasuje, a branża porno jest chyba najlepiej rozbudowana na świecie.
matis892020.11.8 15:12
Prezydentura masona Bidena to ujawnienie się na Bliskim Wschodzie antychrysta z jego fałszywym pokojem za co będą go wielbić wszystkie massmedia na świecie, rządy państw, politycy, gwiazdeczki i oczywiście jego Fałszywy Prorok Bergoglio.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.8 15:21
Masonem jest ZAROWNO Biden,jak i Trump. To jest w Stanach NORMA,i byly tam tylko dwa wyjatki,Kennedy i Nixon.
matis892020.11.8 15:40
Trump nie jest masonem, jest przez masonerię znienawidzony i zwalczany co dobitnie widać w masońskich massmediach. Masoneria chciała za wszelką cenę go obalić. Trump jest przeciwnikiem masońskiej aborcji i wystąpił przeciwko masońskiej islamizacji. Także potępił politykę Niemiec która jest czysto masońska i jest przeciwnikiem Rosji i Chin które masoneria wspiera przeciwko Europie.
Styki2020.11.8 15:06
To bedzie powtorka z Obamy minus.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.8 15:23
Nie bedzie,swiat jest KOMPLETNIE inny. Sluchaj i czytaj Bartosiaka.