Chodorkowski: FSB to w Rosji drugi rząd - zdjęcie
13.06.20, 12:47Fot. ФСБ России, via: Wikipedia

Chodorkowski: FSB to w Rosji drugi rząd

4

Ośrodek Dossier opracował raport o roli Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Rosji. Związany z ośrodkiem Jukos Michaił Chodorkowski stwierdził, że FSB jest w Rosji, ze względu na swoją rolę w życiu społecznym i gospodarczym, niejako drugim rządem.

Dokument zatytułowano „Federacja Łubiańska”, nawiązując do siedziby FSB w Moskwie, która znajduje się przy Placu Łubiańskim. Wysuwa on twierdzenie, że FSB „jest gabinetem cieni”, przez który odbywa się w Rosji zarządzanie systemem władzy:

-„Obok swoich właściwych obowiązków pracownicy służby zajmują się rozwiązywaniem kwestii ściśle politycznych i gospodarczych w interesach Władimira Putina, jego otoczenia i administracji prezydenta” – czytamy w raporcie.

Autorzy stwierdzają też, że w FSB swoje „przedstawicielstwo” ma każda ważna grupa finansowo-przemysłowa. Na mocy reformy z lat 90. Służby otrzymały rozszerzone możliwości wpływu na procesy gospodarcze i finansowe kraju. Istotną rolę w kształtowaniu roli FSB autorzy projektu przypisują samemu Władimirowi Putinowi. Wprowadził on do niej swoich dawnych współpracowników z Petersburga.

FSB ma w Rosji m.in. możliwość włączania się do śledztwa w każdej sprawie karnej, niezależnie czy jest ono prowadzone przez policję, Komitet Śledczy czy przez sąd. FSB, jak czytamy w raporcie, ma dążyć do „odbudowania statusu supersłużby specjalnej, czuwającej nie tylko nad całym społeczeństwem i aparatem państwowym, ale i nad innymi resortami siłowymi”.

Jukos Michaił Chodorkowski oświadczył w Radiu Swoboda, że „FSB można dzisiaj nazwać w pewnym sensie drugim rządem Rosji. Jej obecność w najprzeróżniejszych sferach życia społecznego i gospodarczego kraju daleko wykracza poza jej kompetencje konstytucyjne”.

Jego zdaniem prezydent Władimir Putin nie ma kontroli nad tą Służbą, mimo, że sam uważa, iż taką kontrolę ma:

-„Tym niemniej, wszystkie informacje otrzymuje on z rąk FSB i te decyzje, które podejmuje, są oparte na podstawie tych informacji” – stwierdza.

-„Wyhodowaliśmy w naszym kraju Frankensteina, którego władze polityczne faktycznie dziś nie mogą kontrolować” – dodaje.

kak/forsal.pl

Komentarze (4):

FSB to w Rosji drugi rząd2020.06.13 21:08
WATYKAN TO W POLSCE PIERWSZY RZĄD!
Taka prawda2020.06.13 18:28
Ale odkrycie tak jak w usa 2 rząd to koszerny izrael!
Szybka Randka sex2020.06.13 15:57
Szukam miłego i kulturalnego faceta na miłe spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, -- -- -- -- -- --- --- -- -- -- Moje kontakt do mnie telefon tu - www.lexlale.eu Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Olej2020.06.13 13:06
A pierwszy rząd ? Jak się dobrze przyjrzysz o świcie gdy Plac Czerwony jest jeszcze pusty, na kopułach Kremla i wielkim zielonym cycu zjazdów, siedzą całe gremia I rządu. Obradują z widocznym i błyskami czarnych cylindrów i połyskliwej sierści na gębach. Każdy jeden ma swojego podopiecznego towarzysza, któremu w ucho doradza. Czasami bywa ich bardzo dużo, wtedy się gramolą na mauzoleum Ilicza, mocą energetyczną Ilicz wtedy wstaje i zaczyna przemawiać łażąc po kremlowskim murze. Niektórzy z poranno nocnych zaginionych w akcji przy szklanie samogonu, przecierają ślipia ze zdumienia i się łupią we łby chcąc się ocucić, mamrotają ki czort j....t..... mać co się ze mną dzieje ? Po chwili Ilicz znika aby się pojawić na Spasskiej Wierzy usiłując cofać wskazówki zegara. Tak w ogóle coś dziwnego się zawsze dzieje w okolicach Kremla, spotkać można osobliwych gości, jakby nie z tego świata, czasem poruszających się tyłem z zawrotną szybkością kroków. Nieraz w oknach Łubianki widać błyski światła, postać Dzierżyńskiego i donośny wrzask dobiegający ulic. Ziemia zadrży, przechodnie przystają i każdy zaczyna wiać na różne strony byle prędzej się oddalić z tego miejsca.