Buńczuczna odpowiedź ambasady Rosji na oświadczenie premiera: 'Tak, Rosjanie to naród ludzi wolnych' - zdjęcie
31.12.19, 08:30Zdj. Adam Guz, KPRM, Flickr, CC0, edytowane; Kremlin.ru, CC BY SA 4.0, edytowane

Buńczuczna odpowiedź ambasady Rosji na oświadczenie premiera: 'Tak, Rosjanie to naród ludzi wolnych'

21

"Naród rosyjski to naród ludzi wolnych", dlatego nie pogodzi się z "oczernianiem pamięci przodków"- tak brzmi odpowiedź rosyjskiej ambasady w Warszawie na niedzielne oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego. 

Przypomnijmy, że szef polskiego rządu w niedzielę zareagował na antypolskie kłamstwa prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. Mateusz Morawiecki wydał oficjalne oświadczenie, które zostało przetłumaczone na język angielski, a także rosyjski. 

"Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej"-czytamy w oświadczeniu premiera RP. Morawiecki podkreśla przy tym, że to naród rosyjski był największą ofiarą Stalina, dlatego też zasługuje, aby poznać w końcu prawdę na temat swojej przeszłości. 

"Głęboko wierzę w to, że naród rosyjski jest narodem ludzi wolnych – i że odrzuca stalinizm, nawet gdy władza prezydenta Putina stara się go zrehabilitować. Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę"-podkreślił premier, kończąc oświadczenie. 

Rosyjska agencja TASS opublikowała w poniedziałek wieczorem odpowiedź rosyjskiej ambasady w Warszawie. Według państwowej rosyjskiej agencji informacyjnej, pismo ambasady jest zarazem odpowiedzią na stanowisko Polski w kwestii wydarzeń historycznych z XX wieku.

 „Pan premier ma absolutną rację- naród rosyjski jest narodem ludzi wolnych”-czytamy na samym początku oświadczenia. 

"Dlatego Rosja nigdy nie pogodzi się z bezczeszczeniem pamięci jej przodków i próbami narzucenia jej fałszywych wersji historii"-podkreśla ambasada Federacji Rosyjskiej. Agencja TASS ocenia, że oświadczenie szefa polskiego rządu to "nic nowego", a ponadto „nie ma tam mowy o tym, czego dotyczyły wypowiedzi prezydenta Rosji. Jak czytamy dalej, ambasada podkreśla, że Mateusz Morawiecki nie wspomniał w swoim oświadczeniu o „polityce obłaskawiania Niemiec hitlerowskich, którą aż do 1939 r. prowadziły państwa zachodnie i Polska wraz z nimi”, „zerwaniu – przy aktywnym udziale Polski – wysiłków ZSRR na rzecz zorganizowania zbiorowego bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia faszystowskiego” i „ haniebnej zmowie monachijskiej, po której Polska wraz z Niemcami zajęła ziemie czechosłowackie”. Rosyjscy dyplomaci piszą również  „nastrojach antysemickich we władzach przedwojennej Polski”. Według rosyjskiej ambasady, dopiero Armia Czerwona stawiła prawdziwy opór "niemieckiej machinie wojennej" i to ZSRR zarówno Polska, jak i inne kraje europejskie zawdzięczają dzisiaj „swoją wolną egzystencję”. 

yenn/Fronda.pl

Komentarze (21):

Leon Napoleon2019.12.31 20:47
Ruska wolność... w kajdanach, na łańcuchu, przy czterdziestostopniowym mrozie na Syberii, wygłodzona, opanowana terrorem. No, ale definicja wolności jest szerokim pojęciem... Herling Grudziński z rozrzewnieniem opisywał uroki rosyjskiej wolności, a może gościnności??
Urszula2019.12.31 12:10
"Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie wyda na razie oświadczenia ws. skandalicznych wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który obarczył Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej i udział w rozbiorze Czechosłowacji. Nie zrobi tego także szef Rady Europejskiej Charles Michel - podaje RMF FM." Powód? Słaba pozycja Polski w Unii. Gdyby to była Francja, Niemcy, czy Włochy to co innego. Polska w tym towarzystwie się nie liczy. Nie jest ważnym krajem w Unii.
BieS2019.12.31 14:51
Ulka, rób to na czym się znasz. Do garów.
Beno2019.12.31 11:14
To niestety fakt. Polska uzależniona od Brukseli i USA. Niestety.
Nowy Rok2019.12.31 11:09
Putin Putin Putin. Wszędzie Putin. Sylwester jest. Bawmy się. Kolejny Rok. Przeżyjmy Go odpowiedzialnie i ku Chwale Ojczyzny! Pozdrawiam
Luzifer®2019.12.31 9:20
Mamy modelowy przykład reakcji ludu pisowskiego na skutki polityki swoich panów. Panowie ci zrobili wszystko, by Polskę wyizolować w Europie, poobrażać największe państwa UE, przyjąć wobec USA pozycje bitej żony, która wszystko zniesie i jeszcze będzie dziękować za kopniaki. Putin to modelowo wykorzystał i wali w Polskę jak w kaczy kuper bo wie że może i że dzięki temu zyska być może wśród nacjonalistycznych Rosjan trochę tak potrzebnego mu teraz poklasku (bo na poprawę gospodarczą liczyć nie może). Oczywiście nikt nas nie broni, bo i po co narażać swoje kontrakty w Rosji? Dla głupich Polaków umierać za Elbląg? Prawicowe media z dumą donoszą co powiedział w obronie Polski ambasador (obecny lub były) tego czy innego kraju. Ale tym bardziej słychać dlatego milczenie prezydentów, premierów, kanclerzy. A Suweren? Rozumie tylko że Ruskie złe, a nie to gdzie nas Kaczyński doprowadził. Otwiera to ponurą wizję momentu gdy gospodarka pieprznie. Czy wtedy też Kaczyński będzie dobry a wszyscy inni źli?
Marek212019.12.31 9:27
Nieładnie cytować i nie podawać źródła.... Ale witam kolegę z Bolandy.
Luzifer®2019.12.31 9:30
Najpiekniejszy cytat jakim mozna podsumowac ten chocholi taniec. Luzifer - przeprasza, cytat prywatny, ale jak pieknie ujete to wszystko
BieS2019.12.31 14:49
Mieliśmy już setki takich przepowiadaczy pochodzących wprost od lucyfera, dlatego i ta nas nie rusza. Nie gospodarka pieprznie lecz twoje urojone przemyślenia. Wiemy skąd jesteś i rozumiemy dlaczego szczekasz.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.31 9:16
Duda już podjął decyzje co ma powiedzieć Putinowi czy Kaczyński jeszcze mu nie dał wskazówek???
Katol2019.12.31 9:22
pisz na ruskim forum kacapska małpo
ada2019.12.31 9:41
Ujadasz jak Putinek po botoksie. Zapłacił ci?
Andrzej2019.12.31 9:11
Skończcie już o Putinie, może jakiś artykuł o podwyżkach cen prądu, których wg pisu miało nie być?
ect2019.12.31 9:15
Jedź do Rosji, będzie taniej.
Andrzej2019.12.31 9:31
Jak widać historia z tragicznym stanem służby zdrowia dzięki pisowskiemu "niech jadą" niczego was nie nauczyła. Oczywiście, wyjedźmy i niech w Polsce zostaną tylko biedni i słabo wykształceni wyborcy pis, dzięki czemu Polska do końca świata będzie biedną, tanią siłą roboczą dla Niemców czy innych Szwedów.
Marek212019.12.31 9:33
Zostaną bierni, mierni ale WIERNI! I to wystarczy. Nieważne czy Polska jest biedna czy bogata, ważne by była katolicka - jak to kiedyś powiedziała klasyczka.
Urszula2019.12.31 12:00
Raczej klasyk to powiedział.
Marek212019.12.31 9:15
Albo o wyrzuceniu z funkcji dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej?
skuter2019.12.31 9:05
Ambasada odpisuje że naród Rosyjski To naród ludzi wolnych A kiedy oni byli wolni Za Cara byli pod butem Za Lenina i Stalina byli pod butem I teraz są pod butem Bo Putin już dawno pozamykał wolne telewizje Są tylko państwowe gdzie jest prawdziwy słuszny przekaz do narodu Rosja nienawidzi słowa wolność bo u nich wszystko musi być pod kontrolą
kalis2019.12.31 10:21
jeszcze przed carem wiekami byli pod butem tatarów
qwerty2019.12.31 8:46
po owocach ich poznacie , bo wszędzie dobrze gdzie nie ma ruskich kacapów..