Brawo Polska! Poznańscy naukowcy opracowali test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę - zdjęcie
21.12.20, 09:57Fot. via: Pixabay

Brawo Polska! Poznańscy naukowcy opracowali test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę

13

Naukowcy Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu opracowali przełomowy test pozwalający odróżnić koronawirusa od grypy. Gotowy produkt pojawi się na runku już na początku przyszłego roku.

Jak podkreślają naukowcy, wypracowany przez nich test w prosty, szybki i wiarygodny sposób pozwala na odróżnienie, czy poddany mu pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 czy wirusem grypy. To pierwszy tego typu test wypracowany w Polsce. Będzie miał ogromne znaczenie w diagnozowaniu koronawirusa w okresie nałożenia się na siebie trzeciej fali pandemii z sezonem grypowym, które może powodować obciążenie służby zdrowia.

- „Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej” – podkreślają pracownicy poznańskiego Instytutu.

Wynik badania nowym testem uzyskuje się po godzinie, jest on wiarygodny i możliwy do wykonania na tej samej aparaturze, na której wykonuje się testy wykrywające jedynie koronawirusa.

- „Poza wartością diagnostyczną w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, test MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu” – podkreślono w komunikacie Instytutu Chemii Bioorganicznej.

kak/PAP, tvp.info.pl

Komentarze (13):

gumowa kaczka2020.12.21 17:28
a co z polskim lekiem z osocza ? też nazywał się "Brawo Polska!" i pisaliście o nim z 3 msc temu
Nikt2020.12.21 16:54
Tego nie będzie chciał, bo Covid-19 MA BYĆ!!!! I PODEJRZANE SZCZEPIONKI.
grimm2020.12.21 15:43
Jak słyszę że coś wykonuje zgodnie z zaleceniem WHO to zapala mi się czerwona lampka i nie mam zaufania ani do produktu ani do firmy.
Gog podgórski2020.12.21 15:16
Musicie iść przeciw swoim przełożonym a oni przeciw swoim i tak do góry. Tylko na ziemi jest życie, bycie duchem elektronowym z twarzą to zawsze niedola. Nie ma sensu badać kosmosu i tracić pieniądze. Układ słoneczny jest sam w sobie statkiem kosmicznym ciągnącym się jak wąż do czarnej dziury, ziemia jest mostkiem, Bunkier Jezusa kokpitem. Statkiem można sterować, w praktyce oznacza to zmianę nieba, jego kolorów, oglądanie galaktyk, przyśpieszanie wędrówki słońca - jak w Fatimie ,zmianę długości pór dnia, PRZYBLIŻANIE KSIĘŻYCA, wpływanie na wędrówki kontynentów, na grawitację, na wygląd czyli rodzaj roślin, zwierząt itd
Taro2020.12.21 10:45
Tylko po co ten test? Przez te testy zniewalaja spoleczenstwa,oglupiaja je,ograniczaja wolnosc,nic wiecej. Dobry lekarz potrafi rozroznic zwykle przeziebienie od grypy,czy grypy ktora bedzie sie ciezej przechodzic. Przez te testy ludzie beda siebie omijac wielkim lukiem i nie nabiora prawdziwej odpornosci.
Anonim2020.12.21 10:50
specjaliści, w przeciwieństwie do gadziej szarlatanerii kowidowej, już od dawna na YT mówią, jak jest? celem gadów jest "wielki reset" uzyskamy kowidem?
Anonim2020.12.21 10:44
a do tej pory gady oszukiwali ludzi? drobnostka, grypa czy wirus?
Amantadyna, test różnicujący covid i grypę2020.12.21 10:36
Zaraz się okaże, że cała misterna układanka posypie się jak domino...
Anonim2020.12.21 10:47
Amantadyna jest lekiem generycznym służącym od lat między innymi do leczenia niektórych przypadków grypy. Żadna nowość? Zbadany. Dopiusczony. Skuteczny.
mucha idi2020.12.21 10:26
Polscy rybacy wyłowili rekina. Niestety nie mogli zapisać długości jego ciała ponieważ mierząc od ogona do głowy wychodziło im 7 metrów, natomiast od głowy do ogona - 6. Swój problem postanowili powierzyć naukowcom z Instytutu Ichtiologii PAN i po dopłynięciu do portu rekin został przekazany do instytutu badawczego. Po wielu próbach naukowcy wystosowali pismo do kapitana kutra. "Rzeczywiście mierząc rekina od ogona do głowy ma on 7 metrów, a od głowy do ogona -6. Nie ustalono przyczyny, natomiast nauka zna podobny przypadek. Mianowicie mierząc od poniedziałku do piątku wychodzi 5 dni tygodnia, a od piątku do poniedziałku jest ich 4".
Palindrom2020.12.21 15:21
jak poniedziałek i piątek liczy się do ogólnej sumy 2x, to tak wychodzi
Michał Jan2020.12.21 10:18
MinZdraw powinien błyskawicznie wprowadzić reglamentację, bo jeszcze się okaże, że "zachorowań" na covida jest na zieloną strefę w całej Polsce.
JANOSIK2020.12.21 10:09
A gdzie beda produkowane w Niemczech czy USA bo napewno nie w Polsce.Pozdro