Naukowcy Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu opracowali przełomowy test pozwalający odróżnić koronawirusa od grypy. Gotowy produkt pojawi się na runku już na początku przyszłego roku.

Jak podkreślają naukowcy, wypracowany przez nich test w prosty, szybki i wiarygodny sposób pozwala na odróżnienie, czy poddany mu pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 czy wirusem grypy. To pierwszy tego typu test wypracowany w Polsce. Będzie miał ogromne znaczenie w diagnozowaniu koronawirusa w okresie nałożenia się na siebie trzeciej fali pandemii z sezonem grypowym, które może powodować obciążenie służby zdrowia.

- „Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej” – podkreślają pracownicy poznańskiego Instytutu.

Wynik badania nowym testem uzyskuje się po godzinie, jest on wiarygodny i możliwy do wykonania na tej samej aparaturze, na której wykonuje się testy wykrywające jedynie koronawirusa.

- „Poza wartością diagnostyczną w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, test MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu” – podkreślono w komunikacie Instytutu Chemii Bioorganicznej.

kak/PAP, tvp.info.pl