Wybrane motywy z wypowiedzi ks. rektora:

Diabeł istnieje i jest bardzo inteligentnym duchem wypaczonym przez jego grzech pychy, z powodu której zbuntował się przeciwko Bogu i teraz szkodzi człowiekowi. On nie jest metaforyczną istotą, czymś w rodzaju symbolu zła. Brak dobra i prawdy, stanowi strukturę jego istoty.

Sam brałem udział w kilku egzorcyzmach, jak i w kursach teologiczno-duszpasterskich, które organizujemy dla kapłanów w naszym Ateneum. Jednak moje zainteresowanie egzorcyzmami jest bardziej teologiczne niż duszpasterskie.

Egzorcyzm jest to sakramentalium, święty znak, posiadający skutki duchowe, przez wstawiennictwo Kościoła. Sprawowany jest przez biskupa lub kapłana upoważnionego nad osobą, która jest opętana przez diabła. Tekst rytuału został opublikowany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2001 roku.

Obrzęd rozpoczyna znak krzyża i czytanie Słowa Bożego, następnie ma miejsce szereg modlitw, które obejmują także i takie, w których egzorcysta nakazuje diabłu, w imię Chrystusa, aby opuścił osobę. Jest to jest uroczysty obrzęd, kapłan używa podczas niego stuły. Obejmuje także litanię do Wszystkich Świętych, pokropienie wodą świętą, wyznanie wiary, nałożenie rąk, wyrzeczenie się szatana, odmawianie modlitwy Pańskiej, błogosławieństwo krzyżem.

Obrzęd przewiduje także pokropienie wodą święconą osoby egzorcyzmowanej, pozostałych osób obecnych, a także miejsca, w którym to wszystko się odbywa. Woda święcona przypomina chrzest, w którym wierni otrzymali godność dziecka Bożego, zostali przyjęci do Kościoła, otrzymali łaskę Bożą i dary Ducha Świętego, wyznali wiarę i wyrzekli się szatana.

Ważne jest, aby kapłan, przed przeprowadzeniem egzorcyzmu, miał moralną pewność, że rytuał jest konieczny, a mianowicie, że nie jest to choroba psychiczna: paranoja, schizofrenia, histeria, itp. Poprzez modlitwę i po poradzeniu się ludzi rozważnych i świętych, kapłan musi być przekonany, że jest to prawdziwy przypadek opętania.

Pełen tekst wywiadu z 27 maj 2013 http://www.zenit.org/en/articles/the-practice-of-exorcism-in-the-church-today

Treść tego wywiadu niewiele wnosi nowego do szeroko ostatnio omawianej sprawy egzorcyzmów. Zarówno stawiane pytania jak i odpowiedzi są jakby rutynowe dla wywiadów z egzorcystami. Niemiej ciekawe jest obserwowanie jak coraz ważniejsze osoby śmiało wypowiadają się na temat egzorcyzmów. O. Pedro Barrajon, rektor Papieskiego Ateneum Regina Apostolorum w Rzymie jest bardzo poważną osobą, jak również agencja ZENIT nie należy do mediów, które ryzykują skrajne poglądy. Zatem obserwujemy jak z miesiąca na miesiąc temat egzorcyzmów, coraz poważniej jest traktowany i znajduje się obecnie na czele szeroko poruszanych tematów teologicznych.

MP/zenit.org