11.04.13, 06:53Biskup Józef Zawitkowski(Fot. /www.diecezja.lowicz.pl)

Bp Zawitkowski o ofiarach katastrofy smoleńskiej: To myśmy ich zabili!

Msza święta w warszawskiej bazylice była religijnym punktem wczorajszych obchodów trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W Eucharystii udział wzielim.in. politycy PiS: Joachim Brudziński, Andrzej Duda i Beata Gosiewska. Znana aktorka Katarzyna Łaniewska odczytała fragment Dziejów Apostolskich.

Najbardziej emocjonalnym momentem mszy była niewątpliwie homilia biskupa Józefa Zawitkowskiego, który powiedział m.in: "przejście przez Krakowskie Przedmieście jest pytaniem, kto winien jest śmierci prezydenta. Mgła, wąwóz, piloci, brzoza? Myśmy ich zabili. Zabiliśmy ich słowami, kłamstwem, chamstwem, słowami, szyderstwem. Zaklejaliście sobie usta krzyżem i tak fałszywie płakaliście".

Biskup mówił również, że dla osób, które zginęły w Smoleńsku "skończyły się rządy, kadencje i orientacje". - Nie ma dyskusji o aborcji, lesbijkach, gejach. Dla nich spełniła się nadzieja. Zaczęło się niebo, a piekło zaczęło się tu. Zostało nam jeszcze trochę Polski. Zostało niewiele. Wysprzedaliście wszystko. Polska wymiera.

Homilia biskupa przerywana był oklaskami wiernych, na co biskup zareagował słowami: "Ponieważ byliście tacy piękni-refleksyjni, nie klaszczcie, na koniec dam wam czas na sesję oklaskową".

Duchowny w swojej homilii kilkakrotnie nawiązywał do słów Siostry Faustyny Kowalskiej, Adama Mickiewicza, Jana Lechonia oraz innych poetów. - Każdego z was przytulam do serca. Zwłaszcza tych, którzy płaczą - mówił przejęty biskup Zawitkowski.

sm/Onet.pl

 

Komentarze

anonim2013.04.11 7:19
No właśnie... szczególnie na Krakowskim Przedmieściu fałszywie płakano... z nienawiści wobec wszystkich i używano krzyża instrumentalnie.
anonim2013.04.11 8:14
@Marek22 - coś ty taki nadpobudliwy - uwiera cię cos?
anonim2013.04.11 8:39
Tymczasem spore zadowolenie nastało jak TVP puściła film Anatomia Upadku.TVP poddała się presji społecznej twierdzą liczni. A ja patrzyłem tylko ile reklam puszczono przy okazji.
anonim2013.04.11 8:50
@Marek Zadowolony to bym był jak TVP by sprywatyzowano.
anonim2013.04.11 8:57
: "Ponieważ byliście tacy piękni-refleksyjni, nie klaszczcie, na koniec dam wam czas na sesję oklaskową". Co to ma być,arcybiskup celebryta? Założy sobie fanpage? Żałosne.
anonim2013.04.11 9:00
Na mszy Sakiewicz prosił o modlitwę za Margaret Thatcher. Może Fronda zaproponuje budowę pomnika w Polsce dla niej.Ma Regan więc jej też się należy.
anonim2013.04.11 9:11
@Marek Wałęsa był wodzem ruchu związkowego.Ciekawe co by powiedział przy odsłonięciu pomnika w towarzystwie Sakiewicza,Terlikowskiego,Kaczyńskiego i ambasadora GB.
anonim2013.04.11 9:25
@Marek Teraz zastanawiam się czy PO nie wpadnie na ten pomysł.Kto pierwszy ten lepszy.Zaraz puszczam maila do znajomych redaktorów i polityków. Do Korwina też.
anonim2013.04.11 9:41
Wysłuchałem homilii ks. biskupa i ze smutkiem stwierdzam, że nie ma w nim żadnego sensu. Kazanie ułożone fragmentami z wierszy naszych wieszczów, przeplecione pojedynczymi zdaniami siostry Faustyny to niestety jeden wielki bełkot, który przynosi więcej szkody niż pożytku. Gdzie w tym wszystkim jest głoszenie Ewangelii? Gdzie poszukiwanie prawdy? Fides quaerens intellectum, wiara poszukuje zrozumienia. Nie godzi się w homiletyce odwoływać się tylko do emocji, jak to zrobił ks. biskup. Pompowanie samymi emocjami wiernych wyjdzie nam wszystkim na szkodę. Nie można też obwiniać się, czy też wiernych o zabójstwo prezydenta. Bo śmierć naszych polityków w smoleńsku ma swoje konkretne przyczyny. Reasumując: mniej pseudo metafizycznego bełkotu, więcej Słowa Bożego.
anonim2013.04.11 10:00
@Albertus, @Marek22 Po prostu aby wysłuchać takiego wspaniałego humanisty jakim jest ks. bp. Józef Zawitkowski też trzeba mieć serce humanisty i wiedzieć, czym są wartości naszej cywilizacji płynące od starożytnych Rzymian i Greków oraz wiary chrześcijańskiej. Niestety relatywiści i przesiąknięci marksizmem ateiści nigdy nie zrozumieją romantyzmu, humanizmu i pojęcia estetyki i piękna. Dla was poezja wieszczów i profetów jest tylko zlepkiem wyrazów, ale dla prawdziwych Polaków są to słowa proroka. Wczorajsze kazanie bp. Zawitkowskiego mogę śmiało porównać do kazań królewskich ks. Piotra Skargi. A bełkot to najwyżej jest partyjny, u waszych towarzyszy z Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej!
anonim2013.04.11 10:17
Niech biskup mówi za siebie! Ja tam nie robiłem tego o czym mówi ...
anonim2013.04.11 10:33
Skoro już ktoś się przyznał do winy, to czy można go zamknąć i zakończyć w końcu tę szopkę smoleńską?
anonim2013.04.11 10:38
@Boemund Ostatnim wierszem swojego wpisu dałeś właśnie świadectwo napompowania emocjami. Jestem humanistą ale bycie nim nie zwalnia mnie z używania rozumu. Kocham poezję Mickiewicza, Słowackiego, Norwida ale ten fakt nie upoważnia mnie do dowolnej ich interpretacji, do ustawiania ich bez logicznego uporządkowania. Nawet humanista musi użyć logiki i związku wynikania. A tej logiki w kazaniu ks. biskupa po prosu brakuje.
anonim2013.04.11 11:06
Homilia powinna być głównie poświęcona analizie czytań. Inne wątki moga być, ale w nawiązaniu lub jedynie jako uzupełnienie. Tymczasem, z informacji i wyrywków podanych na Frondzie wynika, że rację ma Albertus. Zero ewangelii, za to emocje, zlepek cytatów, bez ładu i składu. Poza tym, co to za oskarżenie (chodzi o "zabiliśmy ich" i "zaklejaliście sobie usta") i do kogo skierowane? Co do klaskania - myślałem, że wreszcie jakiś duchowny zakaże W OGÓLE klaskać na Mszy, ale się niestety rozczarowałem. Jak widać, chodziło jedynie o to, by nie przerywać mówcy. @Boemund. Może właśnie bp jest zbyt wspaniałym humanistą, bo komunikatywność nie jest jego najmocniejszą stroną. Może jego wystąpienie byłoby dobre na jakimś wiecu dla "jajogłowych". Nie odniosę sie do pańskich niegodnych prawdziwego humanisty skrótów myślowych oraz upraszczających ocen, bo to temat na długą dyskusję. Gratuluję dobrego samopoczucia. Z Bogiem.
anonim2013.04.11 12:27
Ja w kwestii formalnej. To było raczej kazanie a nie homilia.
anonim2013.04.11 12:48
Jeżeli biskup przyznaje się do zbrodni, to ładnie z jego strony, ale niech się on bije w swoje piersi, a nie w moje. Ja ich nie zabiłem.
anonim2013.04.11 13:13
Biskup ma rację , nie szanowaliśmy porządnych ludzi, mamy za to tych których chcieliśmy shomanów i celebrytów .
anonim2013.04.11 13:38
Ja szanowałem odpierdolcie się ode mnie!