Chodzi o ustawy dotyczące służby państwowej, organizacji społecznych oraz obywatelstwa. Ograniczenia przyjmowania od obcych państw przywilejów i ulg są też zawarte w rozważanym akcie prawnym "O zapewnieniu ochrony interesów narodowych Republiki Białoruś".

 

Radio Swaboda powołało się na anonimowego przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości, cytowanego wcześniej przez agencję Interfax. - Jeśli obywatel Białorusi będący urzędnikiem państwowym, który otrzymał Kartę Polaka albo analogiczny dokument od obcego państwa, nie zwróci go organom państwa, które go wydało, będzie to podstawą do zerwania z nim umów pracowniczych - powiedział pracownik resortu.

 

Zdaniem urzędnika, przyjęcie nowego prawa jest spowodowane wydawaniem obywatelom Białorusi Karty Polaka, która wg niego obciąża "obywateli Białorusi obowiązkiem uwzględniania w ich działalności interesów Polski, a wydawanie Karty Polaka jest zależne od określonego zachowania tych obywateli wobec sąsiedniego kraju". - Takie zachowanie obywateli Białorusi może z kolei negatywnie odbić się na interesach narodowych Białorusi - zaznaczył przedstawiciel ministerstwa.

 

Sąd Konstytucyjny Białorusi uznał w kwietniu, że poszczególne postanowienia polskiej ustawy o Karcie Polaka są sprzeczne z niektórymi normami prawa międzynarodowego oraz porozumieniami dwustronnym z Białorusią. Sąd kwestionuje głównie wydawanie zaświadczeń przez organizacje polonijne, wydawanie Karty przez konsula oraz niektóre przywileje posiadaczy tego dokumentu.

 

AM/Wiara.pl