Benedykt XVI ostrzega przed nowym, antychrześcijańskim totalitaryzmem - zdjęcie
18.11.20, 16:30Fot. Giuseppe Ruggirello via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Benedykt XVI ostrzega przed nowym, antychrześcijańskim totalitaryzmem

17

Prawdziwe zagrożenie dla Kościoła (...) stanowi (...) powszechna dyktatura pozornie humanistycznych ideologii. Każdy kto sprzeciwia się tej dyktaturze, zostaje wykluczony z podstawowego konsensusu społecznego” – stwierdza papież Benedykt XVI w rozmowie z Peterem Seewaldem. Następnie papież mówi: „Sto lat temu każdy uważałaby za absurdalne mówienie o małżeństwie homoseksualnym. Dzisiaj ci, którzy sprzeciwiają się temu, są społecznie ekskomunikowani. To samo dotyczy aborcji i produkowania istot ludzkich w laboratorium”.

W dalszej części swojej refleksji, która znalazła się w książce Seewalda Benedikt XVI. Ein Leben (Benedykt XVI. Jedno życie) papież senior zauważa: „Współczesne społeczeństwo zamierza sformułować antychrześcijańskie credo: ktokolwiek je kwestionuje, jest karany społeczną ekskomuniką. Obawa przed tą duchową władzą Antychrysta jest aż nazbyt naturalna, a co jest naprawdę potrzebne, to odsiecz w postaci modlitw całych diecezji i światowego Kościoła, by stawić temu opór”.

Te rozważania Benedykta XVI przywołuje włoski dziennikarz Antonio Socci z okazji włoskiego wydania książki Seewalda. Jego uwagę zwróciła przede wszystkim myśl o „powszechnej dyktaturze pozornie humanistycznych ideologii”. Jego zdaniem te słowa nie mogą nikogo pozostawić „obojętnym”, a na „nowy sezon ekscesów ideologii politycznej poprawności” zwracają uwagę nawet intelektualiści świeccy, którzy niekoniecznie są bliscy światopoglądowo papieżowi seniorowi. Jako przykład Socci przytacza francuskiego intelektualistę Michela Onfray’a, który przewiduje powstanie „nowego typu totalitaryzmu”.

Socci zwraca także uwagę na zbieżność refleksji Benedykta XVI z myślą „jednego z największych filozofów naszych czasów: René Girarda”, który także mówił o „nowym totalitaryzmie” i podobnie, jak Benedykt XVI „przywołuje nowotestamentową postać Antychrysta”. Oczywiście Antychryst przedstawia się jako ktoś, kto nie tylko naśladuje Chrystusa, ale jest od Niego wręcz lepszy.

Jak pisze Socci: „Girard wyjaśnia, że chrześcijaństwo wprowadziło w świat litość dla ofiar. Dzisiaj mamy humanitaryzm (u Ratzingera: „pozornie humanistyczne ideologie), który traktuje tę wrażliwość jako swoją własną, ale robi tak przeciwko chrześcijaństwu: najsilniejszy ruch antychrześcijański to ten ruch, który z troski o ofiary robi rzecz własną i radykalizuje ją po to, by ją spoganizować. (...) Nowy totalitaryzm przedstawia się jako wyzwoliciel ludzkości”.

Podobna wizja Antychrysta pojawia się w utworach sprzed stu lat: Krótkiej opowieści o Antychryście Sołowjowa, a także we Władcy świata Roberta Hugh Bensona. Polskiemu czytelnikowi muszą się też nasuwać na myśl wulgarne ekscesy z polskich ulic, gdzie rzekoma troska o ofiary została skierowana w formie protestu przeciwko Kościołowi i nauce głoszącej prawo do życia nienarodzonych.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (17):

Anonim2020.11.18 19:12
Dokładnie, ideolodzy i litość to kompletna pomyłka! Bezwzględne, cyniczne wykorzystywanie jednych grup we wspólnocie jako narzędzia walki przeciwko innym grupom! Nie tyle żywe tarcze, ale żywe karabiny. Spójrzmy na Sorosa i Antifę, czy BLM? Przecież on ma w nosie tych ludzi i te ideologie. Oni mają zniszczyć Kulturę Świata Zachodniego, do tego ich potrzebuje. Aby na jej gruzach uskuteczniać swoje i innych fantasmagorie na bezbronnym, bezładnym materiale ludzkim, bo tym jesteśmy w jego i jego kumpli( Gates) oczach!
Jakub2020.11.20 5:56
A czy za sorosem nie stoi państwo próbujące odegrać się za klęskę (bardzo łagodną) w zimnej wojnie, kiedy zostało zmuszone ostatnie imperium kolonialne zwrócić wolność krajom okupowanym?
Szybka Randka2020.11.18 18:15
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: ------- https://erooo.pl/ Wyszukaj mnie po niku: Marikax2 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Anonim2020.11.18 18:15
https://opusdei.org/pl-pl/article/temat-34-piate-przykazanie-dekalogu/
Jakub2020.11.18 17:59
do jjf/LifeSiteNews.com. "Te pozornie humanistyczne ideologie" nie użalają się nad ofiarami lecz nad katami. To jest ich podstawowy i celowo popełniany błąd, stawiający je w konfrontacji z Chrześcijaństwem. Panowie redaktorzy z jjf/LifeSiteNews.com znowu ogłupiają społeczeństwo. Gdy popełniana jest zbrodnia to potępiane są jej ofiary a nie kaci, patrzcie na wypowiedzi usprawiedliwiające złoczyńców, choćby tych, którzy bronią zbrodni islamu, tych co bronili i bronią zbrodni komunizmu, co usprawiedliwiali każdą komunistyczną agresję na inne kraje itd. Nawet niedawno na frondaPL był artykuł, w którym usprawiedliwiano zbrodnie islamskie.
Jarek2020.11.19 8:57
Dokładnie tak jak napisałeś polski KK broni sprawców pedofilii, a atakuje ofiary.
Jakub2020.11.20 5:51
Przykre ale też tak bywa. Obrona kapusiów komunistycznej bezpieki w KRK mimo archiwalnych dowodów ich działania oraz awansowanie do abp. Później wykradzenie dowodów z IPN.
Jarek2020.11.18 17:36
Papież dezerter, zobaczył jaki syf jest, i co trzeba posprzątać, to wolał się wyraczkować.
Jakub2020.11.18 18:05
Jeśli potrafisz czytać książki to przeczytaj "Jezuici" Malachi Martin'a. Tam dowiesz się pewnych rzeczy. Przeczytaj też inne książki tego autora, są wydania polskie. Jednak jeśli jesteś poganinem to nic z tego nie zrozumiesz więc nie czytaj. A głupot nie wypisuj smarkaczu.
Randka już teraz, teraz ...2020.11.18 17:27
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
ladychapel2020.11.18 17:26
Papisci niczego sie nie nauczyli. 500 lat po reformacji dalej te same choroby kosciol tocza
Styki2020.11.18 17:21
Zobaczycie co sie bedzie dzialo kiedy ten czlowiek odejdzie do domu Ojca.
feldkuratkatz2020.11.18 17:00
Widzę, że siostra Demencja dobrze się opiekuje naszym emerytem...
ChłopinaSamSięNiePodcieraWięcPopuszczaZagrożeniami2020.11.18 16:59
Nowa zabawa znudzonych pasożytowaniem kleruchów: który solidniej pierdnie teorią zagrożenia, ten zostaje papieżem numer 17, 18, 56, 763, 287773 i tak dalej. Sami papieże to jeszcze więcej władzy w luksusie i bezkarnej dewiacji.
kat2020.11.18 16:44
Nowy totalitaryzm właśnie zapuszcza korzenie. Jeśli nie będziemy go skutecznie plenić, zarośnie wszystko, co dobre.
ladychapel2020.11.18 16:41
KK nietotalitarny jest od zaledwie dwoch stuleci - wczesniej bez zgody papiestwa wladcy nic nie mogli zrobic a kosciol na wszystkim , wszedzie swe lepkie lapy trzymal. Historie ktos czyta?
Torchwood2020.11.18 16:40
"Nowy, antychrześcijański totalitaryzm" - w opozycji do aktualnego, chrześcijańskiego totalitaryzmu?