Barman aresztowany za znieważenie buddyzmu - zdjęcie
12.12.14, 08:55fot.sxc.hu

Barman aresztowany za znieważenie buddyzmu

11

Nowozelandczyk Philip Blackwood, a więc człowiek wychowany w kulturze zachodu, która ma (obecnie) to do siebie, że bardzo liberalnie traktuje sprawę wszelkich symboli, prowadzi bar gastronomiczny „VGastro.bar”  w Yangonie w Birmie, państwie położonym w Azji Południowo-Wschodniej, w którym dominują wyznawcy buddyzmu. 

Rzekomo znieważył on buddyzm nadając na swoim facebooku reklamę online, pokazującą psychodeliczny obraz Buddy mającego na sobie słuchawki. Motyw „Buddha head headphones” to dość popularny motyw pojawiający się np. na koszulkach fanów muzyki hip-hop, nieraz z dopiskiem „Listen To Your Soul” – „Słuchaj swojej duszy”, co trudno, według naszych zachodnich kryteriów myślenia uznać za kontekst bluźnierczy. W Birmie jest inaczej ….

Jak podaje agencja The Associated Press wkrótce po wyemitowaniu obrazu na facebooku policja zamknęła jego bar i aresztowała jego jako kierownika, oraz dwóch jego pracowników. Ich ręce zostały skute kajdankami. Zostaną postawieni przed sądem i jeżeli zostaną uznani winnymi zarzucanych im czynów, grozi im kara do dwóch lat więzienia. Stanie się tak pomimo iż zdjęcie zostało szybko usunięte z Facebooka, a na jego miejscu pojawiły się uprzejme przeprosiny.

„W imieniu dyrekcji klubu VGastro pragnę wyrazić szczere ubolewanie, jeśli urażeni zostali przez nas obywatele tego wspaniałego miasta, którzy przyjęło nas tak serdecznie i hojnie" – takie przeprosiny pojawiły się na facebooku po usunięciu obrazu uznanego przez buddystów za bluźnierczy. "Nigdy naszym zamiarem nie było urażenie kogokolwiek, lub jakiejkolwiek grupy religijnej. Nasza ignorancja jest żenująca."

Jak uzupełnia lokalny portal podający wiadomości ze stolicy Birmy mizzima.com podczas wstępnych przesłuchań które odbyły się wczoraj, oskarżony nie miał możliwości skorzystania z tłumacza, ani kontaktu z adwokatem mówiącym w języku angielskim.  Wiadomość podali mediom angielskojęzyczni przyjaciele oskarżonego, którzy byli obecni w sądzie, niemniej również, podobnie jak oskarżony nic nie zrozumieli co tam mówiono.

MP/mizzima.com/asiancorrespondent.com/AP

Komentarze (11):

anonim2014.12.12 9:35
@AirWolf Redakcja chyba sama nie wie, bo wyjątkowo powstrzymała się od użycia słów takich jak "niesłychane", "oburzające", "bojkot" itd. :)
anonim2014.12.12 9:36
Drogi autorze, skoro zostali aresztowani to jest oczywiste że ich skuto kajdankami - informacja moim zdaniem zbędna, co innego gdyby związano ich linami to można by podać jako ciekawostkę
anonim2014.12.12 10:49
Astar biedny jesteś żeby tak sobie dać mózg zorać przez TVN i GW.No chyba że piszesz tu za kasę.
anonim2014.12.12 10:58
@AirWolf "Redakcja jest oburzona czy popiera? Bo nie wiem co myśleć." No jak to nie wiesz. Przecież buddyzm to satanizm. Już tyle razy temat był wałkowany, że mógłbyś zapamiętać. ;)
anonim2014.12.12 11:35
@AirWolf Redakcja poinformowała. Mam nadzieję, że myśleć za Ciebie nie musi.
anonim2014.12.12 11:41
@AirWolf To jest bardzo proste. Szatan zdobywa coraz więcej władzy na świecie. Fala zaraz dojdzie do Polski. Będą masowe aresztowania. W pierwszej kolejności za obrazę uczuć satanistycznych zamkną całą Arkę Noego (potem Frondę).
anonim2014.12.12 11:43
@Kjn O nie. Ostatnio rzeczą jaką redakcja Frondy robi to "informowanie" stąd małe zamieszanie tym pozornie neutralnym artykułem.
anonim2014.12.12 12:16
mnie oburza to co ten gość zrobił; tak samo, jak oburzałoby mnie to, gdyby tak potraktował Jezusa...
anonim2014.12.12 13:14
@Air Wolf- Naprawdę nie wiesz co o tym myśleć? ,,Wyborowa" ci nie podpowiedziała?-D
anonim2014.12.12 18:53
"Motyw „Buddha head headphones” to dość popularny motyw pojawiający się np. na koszulkach fanów muzyki hip-hop, nieraz z dopiskiem „Listen To Your Soul” – „Słuchaj swojej duszy”, co trudno, według naszych zachodnich kryteriów myślenia uznać za kontekst bluźnierczy." Podstawmy w miejsce Buddy Pana Jezusa albo Jego Matkę. jaki był wrzask, jak pojawiła się Ikona Częstochowska do doprawioną gaz-maską? Nie, żebym popierał takie montaże, ale, na litość Boską, sądźmy innych tak, jakbyśmy sami chcieli być sądzeni!
anonim2014.12.13 11:55
@AirWolf "Gdyby chodziło o Jezusa to bym wiedział. Ale Budda..." Budda to niezły drań jest, nawet podstępnie został chrześcijańskim świętym!